Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Monety Cesarstwa Rzymskiego z błędem -> małe nakłady, rarytasy kolekcjonerskie  (Read 8302 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Czasem w rezultacie takich technicznych problemów powstają tak fascynujące skojarzenia
Znając fascynację antycznych dolną częścią męskiego ciała (amulety itp) nie jestem taki pewien, czy ta moneta powstała przypadkowo :-)

W takim razie tym bardziej zasługuje na odnotowanie jako osobna odmiana. Można nawet napisać małą rozprawkę o tym, jak u schyłku Imperium kult solarny połączył się z kultem płodności.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Czasem w rezultacie takich technicznych problemów powstają tak fascynujące skojarzenia
Znając fascynację antycznych dolną częścią męskiego ciała (amulety itp) nie jestem taki pewien, czy ta moneta powstała przypadkowo :-)

W takim razie tym bardziej zasługuje na odnotowanie jako osobna odmiana. Można nawet napisać małą rozprawkę o tym, jak u schyłku Imperium kult solarny połączył się z kultem płodności.

Dobry naukowiec i z jednego egzemplarza wyciągnie artykuł za 200 punktów w renomowanym czasopiśmie :-) Nawet jeśli ten egzemplarz był wykonany po godzinach "na szczęście".

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Przykład, jak próbować wykorzystać modę na różnego rodzaju błędy:


https://www.acsearch.info/search.html?id=9143558

Ten zwyczajny denarek próbowano sprzedać z opisem wskazującym na niezwykły błąd w legendzie "STQR OPTIMO PRINCIPI". A przecież to P nawet nie jest wytarte, ani niedobite :-)

Tym razem nie chwyciło, poszedł za 90 EUR.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Za to tutaj zupełnie poprawna ciekawostka - ... PINCIPI :-)


https://www.acsearch.info/search.html?id=925838

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Zastanawiam się, ile monet dziennie trzeba przejrzeć, żeby wyszukać takie rarytasy :-)

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Quote
Za to tutaj zupełnie poprawna ciekawostka - ... PINCIPI :-)
Posiadanie w takim stanie bardzo rzadkiego sesterca Trajana to już kosmos. Ale posiadanie go dodatkowo z błędem, to dla kolekcji, jak ziemskie życie na innej planecie. ;-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Zastanawiam się, ile monet dziennie trzeba przejrzeć, żeby wyszukać takie rarytasy :-)
Musi się Pan Pana Jacka pytać, bo ja raczej znajduję takie rzeczy bardzo sporadycznie i to przeważnie dlatego, że ktoś wcześniej już dany błąd zauważył :-)

Co do ilości przeglądanych monet to jej zwiększenie może nie pomóc - jak wielokrotnie wspominał Pan Lech w pewnym momencie bardziej widzimy na monecie to, co naszym zdaniem powinno na niej być niż to, co rzeczywiście tam jest.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Quote
Za to tutaj zupełnie poprawna ciekawostka - ... PINCIPI :-)
Posiadanie w takim stanie bardzo rzadkiego sesterca Trajana to już kosmos. Ale posiadanie go dodatkowo z błędem, to dla kolekcji, jak ziemskie życie na innej planecie. ;-)
Niestety nie mam płatnego acsearch, nie mogę namierzyć notowania z innego źródła, więc nie wiem, na ile który czynnik wpłynął na sprzedaż. Mogę przypuszczać, że chętnych na ładny Circus było tylu, że literówka nie odegrała już większego znaczenia. Ale może się mylę :-)

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Quote
Musi się Pan Pana Jacka pytać, bo ja raczej znajduję takie rzeczy bardzo sporadycznie i to przeważnie dlatego, że ktoś wcześniej już dany błąd zauważył :-)
W moim przypadku to także rzadkie przypadki i kwestia przypadku, ale zaczęły się zdarzać (choć naprawdę wyjątkowo) dopiero od kiedy zacząłem czytać (literując) legendy na każdej monecie na której zawiesiłem oko. Rzymianie w mennicach raczej starali się pilnować, więc każde przyłapanie ich na błędzie, dla każdego chyba kolekcjonera, jest niezłą frajdą.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004

https://www.acsearch.info/search.html?id=573631

Już był w ogródku... Celator cierpliwie robił jedną z najdłuższych legend w historii, szło mu dobrze, lecz stracił koncentrację przy ostatniej literze :-)

IMP CAES NER TRAIAN OPTIM AVG GER DAC PARTHICA

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Ja bym jednak bronił majstra. Akurat ta część legendy jest mocno zmęczona życiem i nie wiadomo też z jaką brutalnością była czyszczona.

Niech Pan popatrzy całościowo na to PARTHICO. "P" wygląda niemal jak "O", bo zgubiło nóżkę. "R" też zgubiło jedną nóżkę i wygląda jak "Q". Z "I" został kawałek. Dlaczego zatem "O" nie mogło zgubić dolnej połowy? 

Tym bardziej, że to, co zostało, nie bardzo wygląda na A. Wszędzie A jest złożone z dwóch kresek, a tu jest wyraźnie zaokrąglony półokrąg. Na powiększeniu widać nawet jakby ślad (nieco jaśniejszy) po dolnym zaokrągleniu (choć oczywiście może to być tylko złudzenie).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Tym bardziej, że to, co zostało, nie bardzo wygląda na A.
Ma Pan rację - A powinno tutaj (i ogólnie na denarach Trajana) wyglądać jak odwrócone V. Pytanie, co tu zaszło - to co zostało z ostatniego O jest właściwie równe wysokości C, które wygląda na mało ucięte. Może było tak, że w ramach czyszczenia ucięto całą dolną część PARTHICO (albo wykruszyła się sama) i potem odtwarzano tą część - stąd dziwny jaśniejszy fragment pod THICO.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
stąd dziwny jaśniejszy fragment pod THICO.

Ano właśnie. Wygląda jakby ktoś tam ostro pracował i czymś przejechał, bo samo chyba się tak nie wykruszyło. Aczkolwiek to też możliwe.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Powiem szczerze, że patrząc na tą monetę, jeśli już doszukiwałbym się jakiegokolwiek błędu, to na pierwszy rzut oka wskazałbym na rewers i skrót PRO-VID, który na zdjęciu wygląda jak PPO-VID.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
skrót PRO-VID, który na zdjęciu wygląda jak PPO-VID.

Te zgubione nóżki świadczą, że to raczej nie wybryki rytownika, ale poodpadały zwyczajnie ze starości. A może już stempel był zmęczony, gdy tę monetę wybijano i różne drobiazgi od początku wyszły tak ledwo ledwo, a potem czas zrobił swoje,
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Za to tutaj całkiem wyraźny Tajan :-)

https://www.acsearch.info/search.html?id=945061

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Przyjemne znalezisko. W tym wypadku rzeczywiście gapiostwa rytownika już nie ma jak wybronić.

Aż dziwne, że kontrola w mennicy to puściła. W końcu błąd w najważniejszym miejscu. Pół biedy, jakby w GERM "R" zabrakło. Ale tutaj!
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Aż dziwne, że kontrola w mennicy to puściła. W końcu błąd w najważniejszym miejscu. Pół biedy, jakby w GERM "R" zabrakło. Ale tutaj!
Pierwsze miesiące, jeśli nie tygodnie panowania. Nazwisko nowego władcy jeszcze nie wszystkim zapadło w pamięć. Procurator monetae wyrywa ostatnie włosy z głowy, bo mimo upływających dni nadal nie ma oficjalnego wizerunku do umieszczenia na monetach. Podobno było jedno popiersie na Palatynie, ale młody kuzyn cesarza bawiąc się w "Herkulesa i Anteusza" upuścił je, utłukł prawe ucho i pół oka i nowa cesarzowa nie chce go w takim stanie wypożyczyć. Optio Kwintus Sylwanus wysłany na germańską granicę, by tam osobiście sportretować cesarza zaginął gdzieś po drodze i istnieją wiarygodne poszlaki, że przed wyjazdem deponował całe środki które dostał na podróż na swoim prywatnym koncie w jednym z tych dyskretnych banków w Recji. Jeden ze starszych senatorów zaklina się, że nowy władca jest kropla w kroplę podobny do swojego ojca, ale jak się okazało ten już nie żyje i też nie za bardzo wiadomo jak wyglądał, a maski przodków zostały odesłane po pogrzebie do rodzinnej posiadłości w Betyce. W związku z całym tym bałaganem załoga mennicy przemyciła do pracy duży dzban falerna, na czym ucierpiała kontrola jakości.

Tak było :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Bardzo przekonywająca analiza numizmatyczno-historyczna. Może poza tym:

załoga mennicy przemyciła do pracy duży dzban falerna, na czym ucierpiała kontrola jakości.

Jakoś nie wydaje mi się, że istniały wtedy aż takie nieludzkie restrykcje, by dzban orzeźwiającego falerna trzeba było przemycać. Dopóki młotkowy trafiał w stempel, a nie w kolegów, wszystko było w porządku.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
U Woytka ten typ generalnie to numerek 24, jednak nie widzę adnotacji o tej błędnej odmianie awersu, co jest trochę dziwne biorąc pod uwage datę aukcji oraz rok wydania dzieła. @DzikiZdeb - musi Pan pisać do Autora i pytać czy zna tą monetę ;-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
musi Pan pisać do Autora

Tak! Moneta zdecydowanie warta odnotowania - choćby w przypisie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Jakoś nie wydaje mi się, że istniały wtedy aż takie nieludzkie restrykcje, by dzban orzeźwiającego falerna trzeba było przemycać. Dopóki młotkowy trafiał w stempel, a nie w kolegów, wszystko było w porządku.
Ba, mogli mieć nawet służbowy przydział albo deputat :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
U Woytka ten typ generalnie to numerek 24, jednak nie widzę adnotacji o tej błędnej odmianie awersu, co jest trochę dziwne biorąc pod uwage datę aukcji oraz rok wydania dzieła. @DzikiZdeb - musi Pan pisać do Autora i pytać czy zna tą monetę ;-)
Wysłałem.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
U Woytka ten typ generalnie to numerek 24, jednak nie widzę adnotacji o tej błędnej odmianie awersu, co jest trochę dziwne biorąc pod uwage datę aukcji oraz rok wydania dzieła. @DzikiZdeb - musi Pan pisać do Autora i pytać czy zna tą monetę ;-)
Wysłałem.
Ucieszył się i stwierdził, że ma już tego denara namierzonego. Od wydania MIR upłynęło już trochę czasu, a aukcja była rok po wydaniu.

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
👍 Dobrze jest trzymać rękę na pulsie.

 

All coins are guaranteed for eternity