Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Identyfikacja monet  (Read 6446 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Identyfikacja monet
« Reply #75 on: June 17, 2023, 02:21:00 pm »
Prawdopodobnie mamy do czynienia z niezarejestrowaną w RIC VIII odmianą solidusa.
W tej sytuacji zapis powinien być chyba taki: RIC VIII Heraclea 5var.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #76 on: June 17, 2023, 03:23:56 pm »
Prawdopodobnie mamy do czynienia z niezarejestrowaną w RIC VIII odmianą solidusa.

Tak.

W tej sytuacji zapis powinien być chyba taki: RIC VIII Heraclea 5var.

Dlaczego 5var, kiedy tam wszystko jest inne?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Identyfikacja monet
« Reply #77 on: June 17, 2023, 03:33:02 pm »
Dlaczego 5var, kiedy tam wszystko jest inne?
W jaki sposób zapisać taką nienotowaną odmianę?
Dla mnie to "var", to informacja, że moneta jest niesklasyfikowana w katalogu.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #78 on: June 17, 2023, 03:49:58 pm »
Dlaczego 5var, kiedy tam wszystko jest inne?
W jaki sposób zapisać taką nienotowaną odmianę?
Dla mnie to "var", to informacja, że moneta jest niesklasyfikowana w katalogu.

Oczywiście taka nomenklatura jest zawsze pewną konwencją, niemniej var. to variety, odmiana. A odmiana musi być odmianą czegoś. Na przykład mamy odnotowaną monetę z legendą D N CONSTANS... i znajdujemy drugą taką samą, ale bez D N. Wtedy jest ona odmianą tej pierwszej. Oczywiście, tego, gdzie kończy się odmiana (jedna różnica, dwie, trzy...), a zaczyna nowy typ nie ustalimy inaczej niż arbitralnie. Ale jeśli niemal wszystko jest inne, to jednak nie sposób uznać, że taka moneta jest tylko odmianą.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Identyfikacja monet
« Reply #79 on: June 17, 2023, 04:03:09 pm »
Ale jeśli niemal wszystko jest inne, to jednak nie sposób uznać, że taka moneta jest tylko odmianą.
Czyli nowy numer albo stosowanie zasady, jak u Pana na stronie: before lub after.
Swoją drogą, pięknie wyglądają te trzy kropki na końcu wieńca syna Konstantyna I.
Rzymianie chyba mieli bzika na punkcie kropek. Ostatnio przeglądałem emisje z mennicy w Siscia RIC 200 dot. bramy wojskowej. Szaleństwo kropek i kresek.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #80 on: June 17, 2023, 06:28:38 pm »
Czyli nowy numer albo stosowanie zasady, jak u Pana na stronie: before lub after.

Jeśli miałby to być tylko suplement - jak u mnie - to najprościej wskazać miejsce, gdzie nowy typ powinien trafić (co też bywa czasem dyskusyjne i arbitralne). W tym wypadku czy dać [after 5] czy może jednak - dla podkreślenia odrębności - [after 10]

Rzymianie chyba mieli bzika na punkcie kropek.

Jednak cały czas dobrze jest pamiętać, że są kropki i kropki. Czym innym będą kropki (czy kulki) dekoracyjne (motyw prosty i uniwersalny), a czym innym kropki należące do znaku menniczego.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Identyfikacja monet
« Reply #81 on: June 18, 2023, 01:58:06 am »
dla podkreślenia odrębności - [after 10]
W tym przypadku dla zachowania porządku pasuje - [after 10]. Z oznaczeniem MHR mamy: First series, Second series - to mogłaby reprezentować Third series.

Jednak cały czas dobrze jest pamiętać, że są kropki i kropki. Czym innym będą kropki (czy kulki) dekoracyjne (motyw prosty i uniwersalny), a czym innym kropki należące do znaku menniczego.
Tak, pamiętam o tym. Chodzi mi o taką ogólną refleksję, że pojawiają się w dużych ilościach i w różnych miejscach: jako ozdoba wieńca, bramy, chlamidy, sztandaru czy czegokolwiek innego. Występują w odcinku menniczym, w polu, w napisie otokowym, jak np. w wątku trajanowym lub na tarczy. Pojedyncze, podwójne, potrójne albo w całych rzędach. Ta mania kropkowa rozkwitła na dobre chyba w IV w. Wcześniej aż tylu wersji kropkowych nie widać.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Re: Identyfikacja monet
« Reply #82 on: June 18, 2023, 03:21:48 am »
dla podkreślenia odrębności - [after 10]
W tym przypadku dla zachowania porządku pasuje - [after 10]. Z oznaczeniem MHR mamy: First series, Second series - to mogłaby reprezentować Third series.
Niestety nie za bardzo jest kogo powiadomić o tym znalezisku. RIC VIII jest uznawane przez wydawcę za tom w miarę nowy i nadal go sprzedaje - wydaje mi się, że to nawet nie są reprinty, tylko cały czas oryginalny nakład z 1981 r. Nie kojarzę też, żeby ktoś niezależnie próbował się zmierzyć z Ósemką - temat jest do wzięcia ;-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #83 on: June 18, 2023, 03:59:19 am »
temat jest do wzięcia ;-)

Szczerze zachęcam. Sporo materiału znajdzie się na stronie https://www.nummus-bible-database.com. Ma ona swoje zalety, ale ma też - moim zdaniem - istotne wady, dlatego należałoby ten materiał starannie przejrzeć, sprawdzić i ustawić w jakiś sensowny porządek. A także w miarę możliwości postarać się o większe zdjęcia.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Re: Identyfikacja monet
« Reply #84 on: June 19, 2023, 05:55:07 am »
Właściwie to nie wiem, czy tutaj to dać, ale niech będzie.

Czy to w ogóle jest oryginał? Jakieś to rozmyte, krążek co najmniej mało odrobiony jak na taką emisję... (z rodzimego portalu).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #85 on: June 19, 2023, 06:09:20 am »
Sam typ jest prawidłowy, znany i notowany (NICOMEDIA 175). Ale rzeczywiście nie wygląda to najlepiej, chociaż trudno rozstrzygnąć, czy moneta sama taka rozmyta, czy zdjęcie niedobre. Tak czy owak, zdjęcie nie zachęca, a przeciwnie.

***

A więc jednak fals.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Re: Identyfikacja monet
« Reply #86 on: June 21, 2023, 02:34:06 am »
A więc jednak fals.
Po potwierdzeniu przez DinX'a chyba by trzeba wysłać zdjęcie na listę falsów?

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Re: Identyfikacja monet
« Reply #87 on: October 28, 2023, 09:51:02 am »
Na jednym z portali sprzedażowych jest taka moneta:

Sprzedawca opisuje ją w swojej ofercie jako z mennicy Cyzicus i stwierdza dodatkwo:
Quote
Wydanie historyczne i bardzo atrakcyjna moneta ze srebrną warstwą! Follis ten został uderzony podczas drugiej tetrarchii (kwadron z Maksymianem, Dioklecjanem, Konstancjuszem i Galeriuszem), kiedy Maksymian i Dioklecjan dobrowolnie zrzekli się tronu. Najbardziej osobliwe wydanie tego typu z dwiema monetami Kdelta = Cyzicus i PTR = Trewir. Powodem jest to, że moneta ta została po raz pierwszy wybita w Trewirze, a następnie wysłana do Cyzicus jako przykład. Grawer przyjął także w tym przypadku lokalizację mennicy (PTR) i późniejsze wersje to poprawiły.
Moje pytanie jest następujące - po jakich cechach tej monety, pomimo PTR, można stwierdzić, że jest wybita w Cyzicus?

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Re: Identyfikacja monet
« Reply #88 on: October 28, 2023, 10:03:00 am »
Czyżby to było "K" ?, a gdzie delta?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #89 on: October 28, 2023, 03:14:23 pm »
Moje pytanie jest następujące - po jakich cechach tej monety, pomimo PTR, można stwierdzić, że jest wybita w Cyzicus?

Tak, jest tam drugi znak menniczy - K jest wyraźne. Ale ktoś mógłby słusznie zadać pytanie, skąd wiadomo, który to ten właściwy. I tutaj rozstrzyga styl portretu. Szczęśliwie upodobania stylistyczne w Kyzikos i w Trewirze były na tyle różne, że nawet ktoś niezbyt zaawansowany po obejrzeniu kilkunastu monet tego typu - tym razem już takich niewątpliwie wybitych w Trewirze albo w Kyzikos - spostrzeże tę różnicę bez problemu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Re: Identyfikacja monet
« Reply #90 on: October 28, 2023, 04:20:08 pm »
Dziękuję. Na poniższym egzemplarzu delta jest wyraźna.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #91 on: October 28, 2023, 05:24:42 pm »
Na poniższym egzemplarzu delta jest wyraźna.

Na tym pierwszym też na 90% jest delta, ale widać ją blado.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Re: Identyfikacja monet
« Reply #92 on: December 25, 2023, 11:42:07 am »
Na początku składam Panu Lechowi i pozostałym Szanownym Czytelnikom życzenia - Szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia A.D. 2023.🌲🌲🌲
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poniższa moneta to niewątpliwie moneta cesarza Augusta, tylko która? Nie potrafię dopasować z dużym prawdopodobieństwem do żadnej produkcji w tym wschodniej. Może komuś nasunie się prawidłowa identyfikacja. Stan jest jaki jest, fajnie byłoby wycisnąć o tej monecie więcej informacji.
Diameter: 23mm Weight: 12.47g

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #93 on: December 26, 2023, 06:30:48 am »
Dziękuję za życzenia. Bardzo się przydadzą, bo akurat choroba mnie od pewnego czasu gniecie i stąd moja nieobecność na forum. Pożytek ze mnie byłby zresztą i tak marny, bo gdy przed oczami latają czarne plamy wszystkie monetki zlewają się w jedno.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Re: Identyfikacja monet
« Reply #94 on: December 27, 2023, 12:41:15 pm »
Na początku składam Panu Lechowi i pozostałym Szanownym Czytelnikom życzenia - Szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia A.D. 2023.🌲🌲🌲
Trochę po, ale że czas jeszcze właściwie świąteczny - wzajemnie.

Poniższa moneta to niewątpliwie moneta cesarza Augusta, tylko która?
Ja tu widzę faceta z brodą, więc jakbym miał strzelać to może jakieś okolice Kommodusa? W każdym bądź razie nie August - nosił on co prawda przez krótki czas zarost jako znak żałoby po Cezarze ale po pierwsze tylko nieśmiałą bródkę bez wąsów, a po drugie - w okresie, w którym nie miał nic do powiedzenia we wschodnich prowincjach, w których bito większość tego typu emisji. Dodatkowym problemem jest zniekształcenie rysów twarzy przez brud/patynę.

Dużo pomógł by rewers, gdyby było na nim widać cokolwiek. Może na żywo da się coś tam wyodrębnić? Albo chociaż wyodrębnić, gdzie jest góra, a gdzie dół? Ja tu widzę literę :Greek_Lambda: (albo V jeśli moneta jest obrócona w złym kierunku) i tyle. Kilka linii na środku nie układa mi się niestety w żaden sensowny kształt.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Re: Identyfikacja monet
« Reply #95 on: December 27, 2023, 12:48:37 pm »
choroba mnie od pewnego czasu gniecie
Pozostaje mi zatem przyłączyć się do jak najserdeczniejszych życzeń jak najlepszego zdrowia. Jakkolwiek nie brzmiało by to płasko i banalnie.

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Re: Identyfikacja monet
« Reply #96 on: January 06, 2024, 06:03:31 am »
Quote
Ja tu widzę faceta z brodą
Nie widzę brody.
----------------------------------------
Nowe zdjęcia. Patrząc na awers nie przychodzi mi do głowy nikt inny niż August z charakterystycznymi puklami włosów na karku. Nie wiem czy dobrze ułożyłem rewers. Może tera ktoś podejmie się próby precyzyjniejszej identyfikacji, choćby hipotetycznej, proszę.

Offline Pekka K

  • Tribunus Plebis Perpetuus
  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 7361
  • ...one coin at a time...
Re: Identyfikacja monet
« Reply #97 on: January 06, 2024, 06:48:48 am »

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Re: Identyfikacja monet
« Reply #98 on: January 06, 2024, 07:02:47 am »
@Pekka K
Tak, to będzie to! 👍👍👍 Fajnie, że można na Ciebie zawsze liczyć, dziękuję.

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 401
Re: Identyfikacja monet
« Reply #99 on: January 06, 2024, 07:44:34 am »
Wszedłem na Wikipedię żeby dowiedzieć się czegoś o Olbie w Cylicji i nie rozumiem jednej rzeczy - jest tam napisane, że po zajęciu tych terenów przez Cesarstwo Rzymskie za czasów Wespazjana dopiero, nadano prawo wybijania monet. To jaki status tych ziem był za czasów Augusta i dlaczego wybijano monety z jego podobizną? Było to jakieś lokalne królestwo, którego król złożył "lenno" przed przed Rzymem?

 

All coins are guaranteed for eternity