Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Perypetie w Aleksandrii  (Read 53 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Perypetie w Aleksandrii
« on: March 03, 2024, 09:58:21 am »
Po odbiciu przez Dioklecjana Aleksandrii opanowanej na kilka lat przez uzurpatora Domicjusza Domicjana i wprowadzeniu bezwzględnej praworządności, trzeba było naturalnie zrobić również porządek w spółkach skarbu państwa, czyli przede wszystkim w mennicy.

Skończyło się tym, że do pracy chyba brano ludzi z łapanki albo - co może bardziej prawdopodobne - nowe szefostwo zatrudniało po znajomości. "Mam kuzyna, bardzo zdolny chłopak. Po prawdzie te łacińskie literki jeszcze mu się trochę mylą, ale na pewno się wyrobi". Jak tam było, tak tam było, ale faktem jest, że jeszcze długo potem w Aleksandrii mylono literki w stopniu zdecydowanie ponadprzeciętnym. I to nierzadko w cesarskiej tytulaturze!

Błąd w jednym stemplu jeszcze ujdzie. Ale dla ALEXANDRII 72 (Galeriusz) RIC odnotowuje ten sam - i to dość szalony - błąd z dwóch stempli (przypis 5 na str. 674). Ponieważ akurat udało mi się znaleźć okaz z trzeciego stempla, postanowiłem jednak zebrać wszystkie razem.

Prawidłową tytulaturę ma moneta z British Museum (zdjęcie niżej nr 1): IMP C GAL VAL MAXIMIANVS P F AVG

Wszystkie trzy pozostałe (Wiedeń, ANS i właśnie sprzedana na aukcji Rex) mają nonsensowną tytulaturę: IMP C GAVL VL MAXIMIANVS P F AVG
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2004
Re: Perypetie w Aleksandrii
« Reply #1 on: March 04, 2024, 01:57:41 am »
Najpierw chyba siostrzeńcy pojawili się w starej mennicy, której tradycje sięgały czasów ptolemejskich faraonów i zaczęły powstawać kiksy jak ta tetradrachma bez daty:


https://www.acsearch.info/search.html?id=6510867

a dopiero potem z tymiż siostrzeńcami zorganizowano nową ogólnopaństwową i zunifikowaną mennicę, w której zdarzały się dalej opisywane przez Pana przypadki.

Tak na marginesie - tego chyba Pan w NIR nie ma?:


https://www.acsearch.info/search.html?id=11393028

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2932
    • NOT IN RIC
Re: Perypetie w Aleksandrii
« Reply #2 on: March 04, 2024, 06:34:57 am »
Quote from: DzikiZdeb link=topic=133402.msg794380#msg794380 date=1709535461
Tak na marginesie - tego chyba Pan w NIR nie ma?:
[/quote

Bardzo dziękuję! Mam z tej emisji, ba, z tego samego numerka ... P F AFG, mam ROROMANVS, mam OIOCLETIANUS + RONANI, więc i ten DIOCETANVS będzie jak znalazł do kolekcji.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity