Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: dwie monety czy dwa różne zdjęcia tej samej?  (Read 191 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2007
dwie monety czy dwa różne zdjęcia tej samej?
« on: December 30, 2023, 02:16:49 pm »
Natknąłem się na takie dwa notowania pośmiertnego antoniniana A. Piusa z połowy III w:


https://www.acsearch.info/search.html?id=10896547


https://www.acsearch.info/search.html?id=11935125

Patrzę na nie dłuższą chwilę i nie mogę się zdecydować - czy to są dwa podejrzane egzemplarze, czy po prostu druga firma zrobiła nieostre zdjęcie i stąd pewne drobne różnice (najbardziej intryguje mnie dół popiersia)?

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 126
  • LSW
Re: dwie monety czy dwa różne zdjęcia tej samej?
« Reply #1 on: December 30, 2023, 06:39:44 pm »
Plamy patyny są takie same, więc jest to chyba jedna i ta sama moneta, a zaciemnienie w dole popiersia na mniej ostrym zdjęciu jest kwestią cienia.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2007
Re: dwie monety czy dwa różne zdjęcia tej samej?
« Reply #2 on: December 31, 2023, 07:26:32 am »
Plamy patyny są takie same, więc jest to chyba jedna i ta sama moneta, a zaciemnienie w dole popiersia na mniej ostrym zdjęciu jest kwestią cienia.
Będzie chyba tak jak Pan mówi, to wszystko kwestia oświetlenia. Za dużo tych podobieństw.

Z początku brałem pod uwagę, że mogą to być dwa identyczne wyroby z jednej współczesnej mennicy. Zmylił mnie ten dół popiersia i I w "PIO", które na rozmytym zdjęciu wyglądało jak wykruszone.

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 122
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: dwie monety czy dwa różne zdjęcia tej samej?
« Reply #3 on: December 31, 2023, 10:48:11 am »
Na prawach "śliwek po obiedzie" dorzucę jeszcze od siebie, że choć różnica na pierwszy rzut jest ogromna, to akurat nie mam wątpliwości, że to ta sama moneta.

 

All coins are guaranteed for eternity