Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Problem nominału Nerona ? Semis ?  (Read 1912 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Problem nominału Nerona ? Semis ?
« on: April 15, 2021, 01:21:08 pm »
Jak widać moneta nie czytelna , ale kupiłem ją pod wpływem frustracji po nieudanych zakupach / z 7 monet nic nie weszło , ceny oszalały  >:(/ , i kombinuję nad nią już prawie miesiąc  ???. Co to właściwie za nominał ? , cesarz to tak na 99% to Neron , na rewersie raczej Victoria , a przed nią glob , majaczy S C po bokach , możliwy jakiś zapis u góry ?. Na Asa jest jak by trochę przy mały i sporo za lekki , na Semisa raczej przy duży 23 mm , waga by jeszcze pasował 4,2 grama , materiał orichalcum , Quadrans  - raczej odpada choć by z powodu wymiaru . Ogólnie wszystkie te frakcje nie licząc Asa są problematyczne z rozpoznaniem , a zazwyczaj są to rzadkie monety.Czy w ogóle są jakieś kryteria rozpoznawania tych frakcji ,  materiał , waga , wymiar, portret .Wracając do monety - czy w ogóle istnieje taki semis Nerona w takiej konfiguracji z rewersem , bo nie trafiłem na takiego ?

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 398
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #1 on: April 15, 2021, 01:57:34 pm »
Jak na orichalcum i średnicę 23mm to waga jest wręcz nieprawdopodobna moim zdaniem. Może lepszej jakości zdjęcie (w tym rantu) coś by dodatkowo wniosło, chyba, że to jakiś "wynalazek" - wtedy wszystko jest możliwe.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #2 on: April 15, 2021, 03:32:35 pm »
Jak na orichalcum i średnicę 23mm to waga jest wręcz nieprawdopodobna moim zdaniem. Może lepszej jakości zdjęcie (w tym rantu) coś by dodatkowo wniosło, chyba, że to jakiś "wynalazek" - wtedy wszystko jest możliwe.

Ze zdjęciami może być problem , gdyż już ją /oskórowałem/ licząc że coś to wniesie , ale skutek wyszedł opłakany , a niewiele to i tak wniosło , poza tym że coraz miej jestem pewny tej Viktorii z rewersu . Rant wygląda dobrze ,współczesny wynalazek odpada , bo wiem jak ciężko usuwał się ten osad , może nawet nagar , możliwe że moneta kiedyś dostała wysokiej temperatury , zwłaszcza na rewersie bo nie szło tego zdjąć mechanicznie, mimo wcześniejszych zmiękczaczy .

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 398
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #3 on: April 15, 2021, 04:02:06 pm »
Nie, no Wiktoria jest na rewersie. Moneta wygląda jak ta z tego linku - pierwsza z prawej na dole, ale ona opisana jest jako As - RIC313. Ostatecznie więc, jeśli w 100% moneta jest z epoki - to, moim zdaniem, można przyjąć, że to 1/2 asa ;) :) "Nie wiem, nie znam się...."
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=4606&lot=499

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #4 on: April 16, 2021, 01:45:33 pm »
już ją /oskórowałem/ licząc że coś to wniesie , ale skutek wyszedł opłakany


Chyba nie chcę widzieć, jak wygląda "oskórowana" antyczna moneta. To jest jednak kawał historii i nawet jeśli kosztował grosze, szkoda patrzeć na jego niszczenie.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #5 on: April 17, 2021, 09:03:40 am »
już ją /oskórowałem/ licząc że coś to wniesie , ale skutek wyszedł opłakany


Chyba nie chcę widzieć, jak wygląda "oskórowana" antyczna moneta. To jest jednak kawał historii i nawet jeśli kosztował grosze, szkoda patrzeć na jego niszczenie.

Dlatego też nie zdecydowałem się jej pokazywać , bo sam też nie przepadam za monetami antycznymi bez patyny . W tym wypadku zdecydowałem się na jej zdjęcie , z uwagi na sprzeczności jakie dostrzegłem , waga , wymiar , napisy tam gdzie raczej nie powinno ich tam być na rewersie , Victoria też nie koniecznie w takiej postawie jak by to wziąć z wzorca z wyższych nominałów ,a więc ogólnie zagadka ten nominał i rewers , tak czy siak nic nie wnosił .
Znalazłem ciekawą stronę dotyczącą małych nominałów , tyle że w temacie mojej monety nie do końca mogę się spasować  który to mógł by być nominał ?
 https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://augustuscoins.com/ed/quadrans/index.html&prev=search&pto=aue

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #6 on: April 17, 2021, 03:52:55 pm »
tyle że w temacie mojej monety nie do końca mogę się spasować  który to mógł by być nominał ?

Ale jeśli nie semis (ciut odbiegający od normy, ale odbiegający w normie  :)), to co? Jaką widzi Pan inną możliwość?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #7 on: April 17, 2021, 04:48:36 pm »
tyle że w temacie mojej monety nie do końca mogę się spasować  który to mógł by być nominał ?

Ale jeśli nie semis (ciut odbiegający od normy, ale odbiegający w normie  :)), to co? Jaką widzi Pan inną możliwość?

Właściwie  jest jeszcze do rozważenia hipoteza kolegi Jack@ , 1/2 asa, lub dwie ćwiartki - podwójny nominał tworzący pół , jak dopatrzyłem w linku przy semisie  Hadriana , Cos III z góra Argaeus . Co prawda ten Hadrianowy to projekt Kapadocki z podejrzeniem że bity w Rzymie, ale moja też nie wiadomo co to jest , jeśli wyjść z mojego założenia że nieznacznie różni się od pierwowzoru wyższych nominałów.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #8 on: April 17, 2021, 04:54:21 pm »
Właściwie  jest jeszcze do rozważenia hipoteza kolegi Jack@ , 1/2 asa

Zawsze myślałem, że semis to właśnie pół asa. Czym miałby się różnić od takiej innej połówki nie będącej semisem? I dlaczego nie będącej?

Pytam serio. To nie jest moja działka, więc może są tam jakieś subtelności, o których nie wiem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 398
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #9 on: April 18, 2021, 03:51:37 pm »
W mennictwie Nerona zdarzają się nietypowe ciekawostki. Na przykład taka (z Wildwinds RIC 215):

Kto by powiedział na pierwszy rzut oka, że to as?
A jako as jest klasyfikowany, bo waga 7,36 g. pomimo tego, że wybity w orichalcum.
I jeszcze poniżej drugi przykład tej monety znaleziony w sieci - waga 7,24 g.
W Wikipedii as to miedź, Neron też emitował asy w miedzi o wadze lekko pow. 10 g. Komu, dlaczego i w jakich okolicznościach przyszło do głowy wybijać monety o wadze ~7,5 g. w orichalcum z koroną radialną na głowie cesarza ? - ja osobiście nie wiem, ale prosze uprzejmie osobę, która to wie aby to objaśniła (może jakieś reformy monetarne były?). Biorąc pod uwagę wagę i materiał, to aż się prosi powiedzieć - nie as (bo te były miedziane i cięższe), tylko 1/3 sesterca ;)
Doczytałem też, że np. na rewersie dupondiusów Nerona  - II oznacza - "mark of value" czyli w przypadku pokazanej przeze mnie monety, ale z I na rewersie - to będzie też oznaczało wartość ("nominał"?)


Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #10 on: April 19, 2021, 02:10:17 pm »
Komu, dlaczego i w jakich okolicznościach przyszło do głowy wybijać monety o wadze ~7,5 g. w orichalcum z koroną radialną na głowie cesarza ? - ja osobiście nie wiem, ale prosze uprzejmie osobę, która to wie aby to objaśniła (może jakieś reformy monetarne były?).

Doczytałem też, że np. na rewersie dupondiusów Nerona  - II oznacza - "mark of value" czyli w przypadku pokazanej przeze mnie monety, ale z I na rewersie - to będzie też oznaczało wartość ("nominał"?)


Mennictwo brązowe Nerona to jedna wielka reforma. Zaczyna się w roku 62 i trwa do końca panowania, RIC I próbuje to ogarnąć na stronach 136-144. Nie wyszło im to zbyt czytelnie - podział na siedem emisji rzymskich i pięć z Lugdunum, numeracja legend awersu dochodząca do 70 itp. Widziałem ze dwie próby ułożenia tego nieco inaczej, jednakże prowadzące do jeszcze większych komplikacji.

Tak czy inaczej emisja III (RIC 130-262) i IV (263-322) rzymska to monety z orichalcum, niezależnie od nominału. Emisja III rzymska to ta z eksperymentalnymi oznaczeniami nominałów: II = dupondius, I = as, trzy kropki = quadrans. Odpowiednikami tych emisji w Lugdunum były emisje I-II dla III rzymskiej i III dla IV rzymskiej.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #11 on: April 19, 2021, 03:50:34 pm »
Emisja III rzymska to ta

Bardzo proszę powiedzieć laikowi (to znaczy mnie), czym ostatecznie jest ta moneta Pana Waldemara i dlaczego właśnie tym.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #12 on: April 20, 2021, 07:43:15 am »
Emisja III rzymska to ta

Bardzo proszę powiedzieć laikowi (to znaczy mnie), czym ostatecznie jest ta moneta Pana Waldemara i dlaczego właśnie tym.

Nie napiszę nic mądrzejszego niż Pan Jacek - wygląda to na obciętego asa, a w jakich okolicznościach to się raczej nie dowiemy. Może po wytarciu służył za drobniak w jakiejś prowincji i jako taki został dostosowany do stosowanego tam rozmiaru. Niestety rozmiary drobniaków lokalnych są najprzeróżniejsze i najczęściej nie wiadomo nawet jakie właściwie to były nominały.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 398
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #13 on: April 20, 2021, 01:02:35 pm »
(...) Emisja III rzymska to ta z eksperymentalnymi oznaczeniami nominałów: II = dupondius, I = as, trzy kropki = quadrans. (...)

Dziękuję. Jeśli więc dobrze kombinuję to na semisach z tej eksperymentalnej emisji było"S", tak jak tu (waga 4,29 g.)?:



A tu jeszcze (raczej omyłkowo) ciekawostka, jako semis,  pomimo wagi (5,96 g.) a to przecież wygląda jak pokazane wcześniej asy (tylko lżejszy) https://www.acsearch.info/search.html?id=2060518 .


Ale kombinacje się działy za tego Nerona....


Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Problem nominału Nerona ? Semis ?
« Reply #14 on: April 20, 2021, 02:44:24 pm »
(...) Emisja III rzymska to ta z eksperymentalnymi oznaczeniami nominałów: II = dupondius, I = as, trzy kropki = quadrans. (...)

Dziękuję. Jeśli więc dobrze kombinuję to na semisach z tej eksperymentalnej emisji było"S", tak jak tu (waga 4,29 g.)?:
Tak. Zapomnieli napisać we wstępie do opisu serii (przy poszczególnych pozycjach już jest), to i ja to pominąłem.

A tu jeszcze (raczej omyłkowo) ciekawostka, jako semis,  pomimo wagi (5,96 g.) a to przecież wygląda jak pokazane wcześniej asy (tylko lżejszy) https://www.acsearch.info/search.html?id=2060518 .


Ale kombinacje się działy za tego Nerona....

Prawdę mówiąc na to to już by musiał jakiś prawdziwy fachowiec od Nerona popatrzeć. Pod numerem 345 w RICu to jest dupondius z Romą. Legenda awersu to numer 31, nie występują semisy z taką legendą - jak coś to asy. Na asa wskazywało by też oznaczenie na dole I - z dużą kreską u góry, więc opisane jako T. Popiersie mi nie leży. Trzy hiszpańskie domy aukcyjne sprzedawały tego cudaka niemal rok po roku:

Cayón Subastas w 2012: https://www.acsearch.info/search.html?id=1272584
Ibercoin w 2014: https://www.acsearch.info/search.html?id=2060518
i ponownie Ibercoin, tylko z ciemniejszym zdjęciem w 2015: https://www.acsearch.info/search.html?id=2421020

Po za tym nic podobnego nie znalazłem. GENIO AVGVSTI u Nerona to zawsze as.

 

All coins are guaranteed for eternity