Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Czystość nie zawsze popłaca  (Read 1680 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1998
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #25 on: August 03, 2023, 08:23:07 am »
Taki mi się przypadek trafił - wydaje się, że dość ciekawy, jeśli chodzi o różnicę w wyglądzie monety. Jestem niemal pewny, że nic z monetą nie było robione, a różnica wynika tylko z innego oświetlenia przy robieniu zdjęć. Pierwsza aukcja, moneta wygląda na dość świeżo czyszczoną:


https://www.acsearch.info/search.html?id=3051472

a tu już nie, mimo iż upłynęło tylko cztery miesiące z małym hakiem:


https://www.acsearch.info/search.html?id=3231867


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2929
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #26 on: August 03, 2023, 09:08:24 am »
Zdjęcia potrafią zrobić dużą różnicę (zwłaszcza oświetlenie). Miałem teraz praktyczny trening w tej dziedzinie, bo przerabiałem ponad 150 monet na swoją stronę, które w większości były niestety dubletami albo odmian już odnotowanych, albo po prostu tą samą monetą sprzedaną przed wielu laty (dotyczyło to znacznej częsci monet z wyprzedanej kolekcji Larsa Ramskolda).

Niemniej w paru wypadkach musiałem nad zdjęciami trochę podeliberować, czy to aby na pewno ta sama moneta. Zwłaszcza że np. zdjęcia z eBayu sprzed prawie dwudziestu lat były na ogół i marne, i malutkie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1998
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #27 on: August 07, 2023, 07:08:12 am »
Zwłaszcza że np. zdjęcia z eBayu sprzed prawie dwudziestu lat były na ogół i marne, i malutkie.

Widać, jak to wszystko poszło do przodu. To, co dwadzieścia lat temu było dużym, czytelnym zdjęciem jest teraz ledwie akceptowalne, a ze zdjęciami o wymiarach ówcześnie standardowych (czyli jakieś mniej więcej 200x200 pikseli) nie wiadomo co robić - wyrzucić szkoda, ale jako dokumentacja bywają bezużyteczne (w szczególności dotyczy to zdjęć falsów), nie widać na nich wielu kluczowych szczegółów.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2929
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #28 on: August 07, 2023, 07:56:25 am »
zdjęciami o wymiarach ówcześnie standardowych (czyli jakieś mniej więcej 200x200 pikseli)

200x200 to u dobrych sprzedawców była jedna strona, więc razem dawało to już 400 :-). Kluczową sprawą staje się jednak jakość - większość tych zdjęć jest niestety "niepowiększalna". Staram się nie przesadzać z obróbką zdjęć, ale czasem coś trzeba ze zdjęciem zrobić - tym bardziej, gdy jest to jedyne świadectwo unikalnej odmiany. Oczywiście w archiwum trzymam również oryginały.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1998
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #29 on: August 08, 2023, 03:43:01 am »
Kluczową sprawą staje się jednak jakość - większość tych zdjęć jest niestety "niepowiększalna".
Nie znam się na tym specjalnie, ale ta zła jakość wynikała chyba po trochu ze wszystkiego - kiepskie matryce, nietypowe algorytmy kompresji obrazu itp. Na początku mojej kariery zawodowej (rok 99) firma w której pracowałem kupiła służbowy aparat cyfrowy (jakaś Agfa - w zdjęciu nie odkładał się jeszcze nawet model aparatu). Dorwaliśmy to z kolegami i robiliśmy zdjęcia czego popadnie - atrakcja była duża. Mam te zdjęcia do tej pory i widać, że nawet w optymalnych warunkach (południe, słoneczna pogoda, zdjęcia robione z bliska) mimo względnie dużej rozdzielczości jak na owe czasy (640x480 px) są trudności z odczytaniem podstawowych informacji - kartki wiszącej na witrynie sklepu, numerów rejestracyjnych samochodów na parkingu.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2929
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #30 on: August 08, 2023, 11:24:31 am »
mimo względnie dużej rozdzielczości jak na owe czasy (640x480 px) są trudności

W wypadku takich drobnych detali to jednak rozdzielczość jest chyba decydująca. Żadne, nawet najbardziej wyrafinowane interpolacje, wyostrzania, wygładzania etc., nic nie dadzą, gdy trzeba żonglować dziesięcioma pikselkami na krzyż.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity