Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet Challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 or 252-497-2724 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins!!!

New & Reduced


Author Topic: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne  (Read 6942 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« on: January 03, 2021, 03:06:28 pm »
W tym wątku opisujemy książki wydane w języku polskim na tematy antyczne, które chcemy polecić (albo wręcz odwrotnie - odradzić ich kupno).

CO JEST W TYM WĄTKU

1. Raimund Schulz, Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie, PIW, Warszawa 2020.
2. Alberto Angela, Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki, Przekład Alina Pawłowska-Zampino, Czytelnik, Warszawa 2016, wersja elektroniczna
3. Alberto Angela, Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety, Przekład Tamara Łozińska, Czytelnik, Warszawa 2019, wersja elektroniczna
4. Wójcik A., Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków. Napoleon V, Oświęcim, 2019.
5. Kłodziński K., „Officium a rationibus”. Studium z dziejów administracji rzymskiej w okresie pryncypatu. Wydawnictwo UMK, Toruń, 2017.
6. Urbańczyk J., Ostatnie lato Wandalów, Zysk i ska, Poznań, 2020
7. Filipczak P., Namiestnicy rzymskiej Syrii w czasach przełomu (324-361 n.e.), Wydawnictwo UŁ, Łódź, 2020.

[2]

8. Zambrzycki W., Nasza Pani Radosna, czyli dziwne przygody pułkownika armii belgijskiej Gastona Bodineau, wyd. Verba, Chotomów 1991.
9. John Warry, Armie świata antycznego, Agencja wydawnicza CB 1995.
10. Andrea Stella, Aquileia tardoantica: moneta, storia ed economia, Edizioni Università di Trieste 2019, wersja elektroniczna (free)
11. Cristian Găzdac,  Franz Humer, Living by the Coins: Roman Life in the Light of Coin Finds and Archaeology within a Residential Quarter of Carnuntum,  Hollitzer Wissenschaftsverlag 2013, wersja elektroniczna (free)
12. Ustawa o władzy Wespazjana, przekład, wstęp i komentarz Karol Kłodziński i Paweł Sawiński, Poznań 2020 (Fontes Historiae Antiquae XLIX)
13. Butcher K., Ponting M., The Metallurgy of Roman Silver Coinage: From the Reform of Nero to the Reform of Trajan, Cambridge 2015.
14. Św. Augustyn, Wyznania, tłum S. Stabryła, wyd. Espirit, 2020.

[3]

15. Delbruck H., Antyczna sztuka wojenna, t. I-IV, wyd. Napoleon V, 2012-2013.
16. Harper K., Los Rzymu. Klimat, choroby i koniec imperium, wyd. Napoleon V, 2021.
17. Korespondencja Pliniusza Młodszego z cesarzem Trajanem, tłum. A. Dębiński, M. Jońca, I. Leraczyk, A. Łuka, wyd. KUL, 2017.

[4]

18. Goldsworthy A., Cezar. Życie giganta, wyd. Amber, 2018.
19. Posteguillo S., Africanus. Syn konsula, wyd. Espirit, 2011.
20. Haldon J., Wojny Bizancjum. Strategia, taktyka, kampanie, wyd. Rebis, 2021.
21. Goldsworthy A., Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich., wyd. Rebis, 2021.
22. Herrin J., Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego imperium, wyd. Rebis, 2018 (2020).

[5]

23. Herrin J., Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy Wyd. Rebis, 2021.
24. Casson L., Podróże w starożytnym świecie. Ossolineum, 1981.
25. Le Goff J., Średniowiecze i pieniądze, Aletheia, 2021.

[6]

26. Hendin D., A Guide to Biblical Coins wyd. VI, ANS 2022.
27. Zalewski B., Humanitas w ustawodawstwie Konstantyna Wielkiego. Religia - polityka - prawo, wyd. UMCS 2021
28. Arystofanes, Chmury, wyd. Teologia Polityczna, 2021.
29. Śnieżko G., Moneta w Polsce za panowania Bolesława III Krzywoustego, wyd. IAiE PAN 2021
30. Szajnocha K., Słowianie w Andaluzji; Zdobycze pługa polskiego, wyd. W. Zukerland, Złoczów 1861(?)
31. Pliniusz Starszy, Historia Naturalna, tom III: Botanika, Rolnictwo i Ogrodnictwo. Księgi XII-XIX, wyd. UMK, 2022


__________________________________________________________________________________________________________________________________

1. Raimund Schulz, Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie, PIW, Warszawa 2020.

Na początek nowość z PIW. W serii ceramowskiej ukazała się w listopadzie 2020 pozycja autorstwa Raimunda Schulza pt. "Łowcy przygód w dalekich krainach Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie".

Jak sam tytuł wskazuje jest to synteza rozszerzania się wiedzy geograficznej o otaczającym świecie. Wiedza ta - co dla mnie osobiście było dużym plusem - jest przedstawiana z punktu widzenia cywilizacji tworzących się na brzegach Morza Śródziemnego, stąd spójność i ciągłość przekazu, nie przerywana opowieściami, co tymczasem działo się w miejscach w żaden sposób z cywilizacją śródziemnomorska niezwiązanych (np. w Mezoameryce). Kolejne cywilizacje pojawiają się na kartach książki w momencie nawiązania z nimi kontaktu (Indie, Chiny). Kontaktu - co trzeba podkreślić - przeważnie handlowego. Autor postawił mocną tezę o braku potrzeby odkryć w okresie antycznym dla nich samych, wszystkie opisywane przez niego wyprawy miały konkretny, wymierny i praktyczny cel.

Oczywiście znanych nam ze źródeł antycznych wypraw geograficznych dużo nie ma i trudno oczekiwać, że autor nam jakąś nową wynajdzie :-) Mimo to, nawet jak ktoś już coś w tym temacie czytał, warto po książkę sięgnąć. Jest wyjątkowo solidna i bardzo dobry sposób porządkuje wiedzę na temat antycznych podróżników.

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #1 on: January 03, 2021, 04:06:12 pm »
Autor postawił mocną tezę o braku potrzeby odkryć w okresie antycznym dla nich samych, wszystkie opisywane przez niego wyprawy miały konkretny, wymierny i praktyczny cel.

Myślę, że nie ma sensu rozdzielać ciekawości od interesu. W końcu porządna wyprawa to były poważne koszty, które powinny się przynajmniej w części zwrócić podróżnikowi bądź jego sponsorowi. Z czystej ciekawości to można było sobie latać tanimi liniami po świecie przedpandemicznym.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #2 on: January 04, 2021, 10:33:05 am »
Autor postawił mocną tezę o braku potrzeby odkryć w okresie antycznym dla nich samych, wszystkie opisywane przez niego wyprawy miały konkretny, wymierny i praktyczny cel.

Myślę, że nie ma sensu rozdzielać ciekawości od interesu. W końcu porządna wyprawa to były poważne koszty, które powinny się przynajmniej w części zwrócić podróżnikowi bądź jego sponsorowi.
Autor przeciwstawia wyprawy antyczne (a także późniejsze) wyprawom poznawczym z epoki niemal nam współczesnej. A te nie miały z praktyką wiele wspólnego - chodzi o zdobywanie bieguna, Mount Everestu czy inne tego typu "sięgaj gdzie wzrok nie sięga".

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #3 on: January 04, 2021, 12:23:04 pm »
chodzi o zdobywanie bieguna, Mount Everestu czy inne tego typu "sięgaj gdzie wzrok nie sięga".

No tak, ale to już późne fanaberie bardzo bogatej epoki. Dawniej ciekawscy (uczeni etc.) stanowili zawsze dodatek do kupców lub żołnierzy. Czasem ktoś był po prostu ciekawskim kupcem lub żołnierzem. Jeszcze za Napoleona to obowiązywało.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #4 on: January 10, 2021, 09:46:35 am »
2. Alberto Angela, Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki, Przekład Alina Pawłowska-Zampino, Czytelnik, Warszawa 2016, wersja elektronicznaNatknąłem się na tę książkę przypadkiem na tak zwanym gryzoniu. Angela to zręczny popularyzator, choć bezkrytycznie wierzyć mu nie należy (jak zresztą każdemu). Dla zaawansowanego miłośnika antyku będzie to raczej lektura powtórkowa i odpoczynkowa, choć może i dla niego jakieś ciekawostki czy spostrzeżenia okażą się nowe. Natomiast warto w pierwszym rzędzie podsunąć tę książkę młodej osobie (albo i starszej), którą chciałoby się dopiero zainteresować antykiem.

Pewien nimb "nielegalności" (ściąganie z gryzonia) młodą osobę może tylko zachęcić (choć, przypominam, według polskiego prawa ściąganie na własny użytek nie jest zakazane; zakazane jest jedynie rozpowszechnianie), więc w sumie będzie to zbożny uczynek. Bardziej pryncypialni mogą naturalnie książkę kupić. Choć zdaje się, że w końcowym efekcie status prawny elektronicznej książki, którą się kupiło i przekazało młodej osobie jest dokładnie taki sam, jak status książki ściągniętej przez nią z gryzonia. Pryncypialiści muszą więc być konserwatystami i kupić książkę papierową. Jednak to z kolei może młodą osobę odstraszać. Czytać coś na smartfonie czy tablecie nie jest bowiem obciachem, ale już paradowanie z takim papierowym przedmiocikiem może stać się powodem drwin ze strony kolegów. Tempora mutantur...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #5 on: January 10, 2021, 03:00:38 pm »
3. Alberto Angela, Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety, Przekład Tamara Łozińska, Czytelnik, Warszawa 2019, wersja elektronicznaSkoro jesteśmy przy Angeli, może warto przywołać także wydaną w zeszłym roku kontynuację "Jednego dnia...", próbującą tym razem opisać hipotetyczną podróż po całym Imperium Romanum. Sposób, w jaki autor przedstawia opisywany przez siebie świat moim zdaniem jest nieco zbyt mocno oparty na odwołaniach do współczesnej kultury masowej ("Rzymski nowy rok - starożytny Woodstock" - itp.), jednakże może inaczej już do obecnych nastolatków się nie da mówić? Może właśnie najlepiej mają wpojoną treść "Gwiezdnych wojen" i "Spidermana" i może przemawia do nich porównanie typu "Młody Oktawian był jak Luk Skajłoker"? (to już moje, nie Angeli).

Wracając do książki - pomysł jest jak widać - nawet nieco numizmatyczny :-) Tytułowy sesterc obiega sobie bez problemu po całym zachodzie i wschodzie, a nawet w Egipcie i tutaj leży chyba największy błąd autora. Nie zadał sobie bowiem trudu, żeby sprawdzić, czy tego typu moneta zdawkowa przypadkiem obiegała po całym państwie, czy też - szczególnie we wschodnich jego regionach - miała swoich lokalnych zastępców. Poza tym trudno dopatrzeć się większych wpadek, chociaż moim zdaniem narracja w czasie teraźniejszym na dłuższą metę jest nieco nużąca (ale to już może wina tłumaczenia).

Początkowy fragment można przeczytać tutaj: https://issuu.com/swczytelnik/docs/angela_imperium_issu


Pryncypialiści muszą więc być konserwatystami i kupić książkę papierową. Jednak to z kolei może młodą osobę odstraszać. Czytać coś na smartfonie czy tablecie nie jest bowiem obciachem, ale już paradowanie z takim papierowym przedmiocikiem może stać się powodem drwin ze strony kolegów. Tempora mutantur...
Kult młodości sprawia, że granica wieku osób nie tolerujących zadrukowanego papieru mocno się przesuwa. Ostatnio pożyczyłem koleżance wspomnienia Urbanowicza i mocno ubolewała nad faktem, że nie może dać ich synom do czytania, bo nigdzie nie ma wersji elektronicznej. Młodzianowie są bliżej 40 niż 30...

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #6 on: January 22, 2021, 11:58:01 am »
4. Wójcik A., Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków. Napoleon V, Oświęcim, 2019.Jak rozmawiać z osobami, które twierdzą, że siostra Aleksandra Wielkiego miała na imię Ojcusława (oraz parę innych, równie udowadnialnych rzeczy)? Można opuścić ręce, można mimo wszystko próbować, albo chociaż opisać zjawisko. Autor podejmuje wyzwanie i raz w sposób bardziej popularny, raz w bardziej naukowy przedstawia źródła, na których opierają się Wielkolechici, uzupełniając jednocześnie całość o podstawy narzędzi historycznych - czym jest krytyka źródła, kontekst historyczny, kontekst archeologiczny itp.

Główny problem z przekonaniem młodego adepta odkłamywania polskich starożytności może polegać niestety na przekonaniu do przeczytania jakiegokolwiek słowa drukowanego. Jeśli jednak uda się tę trudność pokonać, kontakt z tekstem tej pozycji może przynieść dużo korzyści.

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #7 on: January 22, 2021, 06:08:03 pm »
Jak rozmawiać z osobami, które twierdzą, że siostra Aleksandra Wielkiego miała na imię Ojcusława (oraz parę innych, równie udowadnialnych rzeczy)?

Nie da się. W ostateczności zmienią demokratycznie regulamin rozmowy  :P

Kiedyś można było dobrotliwie zakładać, że przyczyną takich dziwactw jest niedostatek wiedzy historycznej - że trzeba nieść kaganek oświaty, otwierać biblioteki gminne etc. Dziś żyjemy w epoce rozwydrzonego szaleństwa, które kpi sobie z wiedzy i logiki. Skoro można sobie wybrać płeć, bo "płeć jest w głowie", to czemu nie wybrać sobie dziedzictwa? Ono też jest w głowie, więc wystarczy się bardzo mocno uprzeć. Nie odróżnia się już marzeń, nadziei czy aspiracji od rzeczywistości. Co więcej, przypominanie o rzeczywistości to "przemoc symboliczna", dyskryminacja, represja etc. Nie jest też niestety tak, że szaleństwo skupia się jakoś zdecydowanie po jednej stronie jakiejkolwiek opcji i wystarczy stanąć w odpowiednim miejscu, by nie być narażonym na kontakt z szaleńcami. Przypomniał mi się początek "Irydiona":

"Już się ma pod koniec starożytnemu światu - wszystko, co w nim żyło, psuje się, rozprzęga i szaleje - Bogi i ludzie szaleją".

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline pavonis2

 • Praetorian
 • **
 • Posts: 30
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #8 on: January 23, 2021, 07:45:35 am »
Nie da się.
Nie da się.
Za dużo wiedzy i dostępu do nieograniczonej ilości informacji, nie przynosi korzyści.
Wielkolechici, płaskoziemcy, przybysze z Syriusza B  – to ten sam rodzaj szaleństwa. Wszystko wszystkim wolno. To rodzaj buntu przeciwko rzeczywistości, szukania świeżości w utrwalonych i nudnych poglądach. Trochę dowodów, trochę fikcji, nieco naukowych przypisów i mamy nowe, atrakcyjne spojrzenie na świat. Do tego dochodzi uczucie ekskluzywności, bo ogół nadal wierzy w stare, jest zaściankowy, zniewolony i nieuświadomiony, a my w wąskiej elicie znamy prawdę, którą przed nami ukrywano. Po co to robiono? Dla władzy, pieniędzy i zrozumienia tego, co niepojęte. I tak to się kręci.


Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #9 on: January 23, 2021, 09:24:38 am »
Do tego dochodzi uczucie ekskluzywności, bo ogół nadal wierzy w stare, jest zaściankowy, zniewolony i nieuświadomiony, a my w wąskiej elicie znamy prawdę, którą przed nami ukrywano.

Dotknął Pan istotnej kwestii. Taka ekskluzywność to też jest bardzo ważny element: zwłaszcza dla mężczyzn. Dawniej dla młodych chłopaków przewidziana była jakaś inicjacja - wejście w dorosłość, do "klubu męskiego" - a starsi mężczyźni byli dla młodych przewodnikami. Były też zwyczajne kluby męskie, różne organizacje stawiające wymagania, w ostateczności - matura albo służba w wojsku, Matura raczej w miastach ("jest po maturze"), natomiast na wsi jeszcze w drugiej połowie XX wieku służba w wojsku była taką inicjacją. Chłopak "po wojsku" to był ktoś o całkiem innym statusie niż ten przed wojskiem. Wszystko to poszło w rozsypkę, do wojska idzie, kto chce, matura to bzdura, więc teraz odtwarzają się takie "ekskluzywne kluby" z byle czego: grunt, że są wtajemniczający i wtajemniczani etc.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #10 on: January 23, 2021, 01:41:06 pm »
"Już się ma pod koniec starożytnemu światu - wszystko, co w nim żyło, psuje się, rozprzęga i szaleje - Bogi i ludzie szaleją".
Przynajmniej możemy sobie per analogiam próbować wyobrażać, jak upadał tamten świat.

Co do dialogowania to faktycznie każda próba kończy się tak samo - tutaj np. oberwał p. dr Linetty, publikując artykuł omawiający wzmiankowany zbiór Wolańskiego: https://www.academia.edu/31241177/Lechicka_lekcja_dialogu_czyli_dlaczego_Czes%C5%82aw_Bia%C5%82czy%C5%84ski_chce_da%C4%87_mi_w_g%C4%99b%C4%99

Offline pavonis2

 • Praetorian
 • **
 • Posts: 30
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #11 on: January 23, 2021, 03:57:36 pm »
Chłopak "po wojsku" to był ktoś o całkiem innym statusie niż ten przed wojskiem. Wszystko to poszło w rozsypkę, do wojska idzie, kto chce, matura to bzdura,
Wojsko, matura/edukacja/nauka, to odpowiedzialność, dyscypliną. Obecnie brakuje karności, jest moda na wyluzowanie i komfort życia. Stopnie naukowe się zdeprecjonowały, wojsko jest niemodne, bo jesteśmy nowocześni i barbarzyństwo nam już nie grozi.  Zamiast odpowiedzialności mamy beztroskę. Tylko, że im mniej odpowiedzialności, tym mniej rozumu. Żyjemy w czasach wiary w byle co. Autorzy pseudonaukowych książek w obecnym czasie mają prawdziwe żniwa. Dla rynku to oczywiście dobrze. Jest popyt, damy gawiedzi to, czego chce.

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #12 on: January 23, 2021, 06:27:25 pm »
tutaj np. oberwał p. dr Linetty

Tylko przerzuciłem, ale dziwię się, że komuś się chce bawić w takie pyskówko-polemiki.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

 • Consul
 • ***
 • Posts: 136
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #13 on: January 24, 2021, 01:17:57 am »


Tylko przerzuciłem, ale dziwię się, że komuś się chce bawić w takie pyskówko-polemiki.

Przeważnie tak się kończy brak wiedzy i mertorycznych argumentów w dyskusji, zaczynają się personalne podjazdy, a kończy się "mordobiciem". Skąd my to znamy  ;).

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #14 on: January 24, 2021, 08:27:41 am »
Skąd my to znamy  ;).

Owszem, obywatel Białczyński aż się rwie do "zmiany regulaminu". Ale dziwię się obywatelowi doktorowi, że się tym tak przejmuje, bo jak na razie obywatel Białczyński może mu skoczyć tam, gdzie.... etc. I jeszcze oburza się obywatel doktor, że gdzieś tam w internetach brzydkie rzeczy o nim piszą.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #15 on: January 24, 2021, 09:07:20 am »
pseudonaukowych książek w obecnym czasie mają prawdziwe żniwa. Dla rynku to oczywiście dobrze.
Smutno się człowiekowi robi, kiedy "dla chleba" zaczyna podobne rzeczy drukować takie wydawnictwo jak choćby Bellona :-(

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #16 on: January 24, 2021, 09:25:16 am »
takie wydawnictwo jak choćby Bellona :-(

Ale przecież Bellona to dawne Wydawnictwo MON, które nie miało przesadnie nabożnego stosunku do prawdy. Teraz Wielka Lechia, przedtem Wielka Polska Ludowa. Zawsze tam było sporo sensacji historycznej, kioskowa seria z tygrysem etc. Owszem, doceniam walory edukacyjne. Wiele osób rozpoczęło swoją przygodę z historią od ich książek. Poza tym o uzbrojeniu chyba na ogół na kłamali.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #17 on: January 24, 2021, 02:52:55 pm »
Ale przecież Bellona to dawne Wydawnictwo MON, które nie miało przesadnie nabożnego stosunku do prawdy.
Właśnie ten MON mi zgrzytał, wydawnictwo po linii i rozkazie, całkowite zaprzeczenie "wydajmy byle co, byle tylko się sprzedawało". Chyba, że tam jest drugie dno, w końcu jednym z cytowanych przez lechitów autorytetów (może pomniejszym, ale jednak) jest Albin Siwak.

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #18 on: January 24, 2021, 03:00:33 pm »
Właśnie ten MON mi zgrzytał, wydawnictwo po linii i rozkazie, całkowite zaprzeczenie "wydajmy byle co, byle tylko się sprzedawało".

Jak to zaprzeczenie? Padł rozkaz "wydawać byle co, byle się sprzedawało", to wydają. Wedle rozkazu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #19 on: January 25, 2021, 01:33:45 pm »
5. Kłodziński K., „Officium a rationibus”. Studium z dziejów administracji rzymskiej w okresie pryncypatu. Wydawnictwo UMK, Toruń, 2017.Tym razem numizmatycznie. Analizując mennictwo tego czy innego władcy Rzymu zastanawia nas często, jak właściwie niewiele wiemy o tym, jak to wszystko było zorganizowane. Skąd brały się pomysły na takie czy inne przedstawienia na monetach, kto rządził nakładami poszczególnych emisji i ich dystrybucją w Imperium? Na ile sam władca ingerował w ten proces, a na ile zatwierdzał przedstawione mu rozwiązania? Zbyt wiele źródeł do tego nie mamy. Tym cenniejsza jest praca K. Kłodzińskiego, który zbiera troskliwie ocalałe resztki informacji o utworzonym w czasie pryncypatu officium a rationibus, próbując zrekonstruować zarówno sam zakres jego działalności, jak i jego miejsce w całym łańcuchu decyzyjnym: cesarz - procurator monetae - procurator a rationubus - mennica (+ oczywiście całkowicie endemiczne republikańskie kolegium tresviri monetales, o którego działalności za pryncypatu wiemy tyle co nic, poza tym, że nadal działało i tutaj nam autor z rękawa nowych faktów nie wytrzepie).

W literaturze anglojęzycznej nie spotkałem się z podobnie szerokim podejściem do tematu, może czegoś nie zauważyłem.

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #20 on: January 25, 2021, 02:25:26 pm »
5. Kłodziński K., „Officium a rationibus”. Studium z dziejów administracji rzymskiej w okresie pryncypatu. Wydawnictwo UMK, Toruń, 2017.

Summary for English readers

http://ptf.edu.pl/wp-content/uploads/2018/04/159_PDFsam_Eos-2017-1_sum.diss_._k%C5%82odzi%C5%84ski.pdf
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #21 on: January 29, 2021, 01:43:17 pm »
6. Urbańczyk J., Ostatnie lato Wandalów, Zysk i ska, Poznań, 2020

Dziś będzie fabuła i to dość frustrująca.Połowa szóstego wieku. Na gruzach świata antycznego powoli powstaje nowe, ale póki co tu i ówdzie odzywają się jeszcze echa starego porządku. Niedobitki ocalałe z rozgromionego przez Bizancjum afrykańskiego królestwa Wandalów wracają do starych siedzib, z których kilka pokoleń wstecz wyszli ich przodkowie. Tam, gdzie na pradawnym skalistym Wawelbergu nad rzeką Vistulą włada okolicznymi ziemiami krak Alamund i jego piękna córka Wandalasunta. To początek fabuły.

Ojciec autora, prof. P. Urbańczyk, zajmuje się zawodowo wczesnym średniowieczem, opracował zatem synowi całkiem pokaźny wyciąg z aktualnego stanu badań. W razie potrzeby wyjaśniane są takie czy inne aspekty opisywanego świata - na wszelki wypadek na końcu książki. Tak jakby ktoś chciał delektować się samą fabułą, żeby nie potykał się o przypisy. Tyle jeśli chodzi o podkład.

Co mogło zatem pójść nie tak?
Niestety wszystko. Jeśli już powieść historyczna nie potrafi wejść w ducha epoki, to niech przynajmniej ma ciekawe postaci i wciągającą akcję. <-- uwaga będę mówił o treści i być może zdradzę zakończenie -->
Postaci ciekawych nie ma. Gorzej - praktycznie ciężko powiedzieć, by któraś postać poza Wandą nie zlała się po lekturze w jedną szarą masę. A Wanda... cóż, jest jedyną postacią kobiecą, chyba tylko dlatego się wyróżnia. Oczywiście jest wyzwolona, uprawia seks bez zobowiązań, jeździ na koniu i strzela z łuku (już chyba coś takiego było u Disneya, tylko bez seksu). Osobiście nie mam nic przeciwko "scenom", o ile cokolwiek sensownego do treści wnoszą. Tutaj niestety to standardowy kicz ze szczegółami anatomicznymi - po co to komu? Parnicki w "Srebrnych Orłach" potrafił napisać pełną napięcia scenę, siedzącą w realiach XI wieku, a opisującą jak to jeden z bohaterów przez chwilę przypatrywał się modlącej cesarzowej, która - o zgrozo dla zmysłów - była boso. Ale to Parnicki.

Dialogi leżą i kwiczą. To że ktoś powie "d*pa", nie sprawi, że stanie się bardziej wiarygodnym VI-wiecznym Wandalem. Język najbardziej przypomina mi wkurzonych studentów, takich co już-już udało im się uciec z kolokwium, a tu prowadzący znalazł ich w knajpie i rozdał karteczki.

Treść? Przyjeżdżają ci Wandalowie z Afryki, przyjechali, są... i właściwie nic. Coś tam jest pod zamkiem, smok nie smok, fantasy nie fantasy, Wanda od tego smoka popada w stany deliryczne, ale że nie wiemy czym ten smok jest, a autor najwyraźniej też nie wie, więc wątek smoka-niesmoka właściwie gdzieś za połową właściwie znika i tyle. Są jacyś chrześcijanie, ale jacyś tacy mało chrześcijańscy i jacyś rodzimowiercy, ale też nie ma tutaj jakiegoś węzła zawiązującego akcję... Plącze się to, sielącze, echh. Szkoda gadać, więcej o tym dziele nie potrafię napisać. Dla ciekawości można poczytać przypisy na końcu.

Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #22 on: January 29, 2021, 02:11:00 pm »
Ponieważ nie słyszałem o Jakubie Urbańczyku, rozkazałem Google, by mnie poinformowało i trafiłem na stronę autora

http://jakuburbanczyk.pl/

A tam takie blurby pochwalne:

„…Ostatnie lato Wandalów to historia wielu mężczyzn i trzech, ale za to charakternych kobiet w tym jednej Wandy. Tak, tej słynnej „co Niemca nie chciała”. Tyle, że w świetnej powieści Jakuba Urbańczyka wszystko jest inaczej, niż w legendzie. Dałam się porwać w wartki, gęsty od zdarzeń i znaczeń nurt Wandalasunty. Zafrapował mnie świat Wandalów i Sklawinów, bo choć stworzony ze strzępów przekazów i kronik, wydaje się namacalny i rzeczywisty. Atutem są tu bohaterowie – wyraziści i zdecydowani, choć niejednoznaczni. Zostali ze mną na długo. Wypełnili pustkę na wzgórzu nad Vistlą.”

ELŻBIETA CHEREZIŃSKA – pisarka

„Nie wiem co bardziej imponujące: talent i wyobraźnia Jakuba Urbańczyka, który z kilku ledwie stron „Kroniki” mistrza Wincentego Kadłubka o królu Kraku i jego córce Wandzie, wyczarował pasjonującą opowieść, […] czy imponująca kwerenda, jaką wykonał, żeby nie był to wyłącznie beletrystyczny popis utalentowanego autora, lecz także źródło wiedzy o tym, […] co mogło dziać się miedzy Wisłą i Odrą, gdy zaczął pojawiać się tam etnos, który dał początek naszej tożsamości. Przednia lektura zarówno dla pasjonata „twardej” historii, jak i miłośnika dobrej powieści historycznej.”

MIROSŁAW MACIOROWSKI – redaktor naczelny tygodnika „Ale Historia”, dodatku do „Gazety Wyborczej”

Nie wiem, czy to ma sens. Jak już dawno temu pisał Antoni Słonimski:

"Przecież pan przez swoje artykuły i recenzje robi sobie samych wrogów” — powiedział mi ktoś życzliwy. Być może. Nie mam w tym żadnej kalkulacji, ale nawet z punktu widzenia interesu lepiej się opłaca zjechać niż pochwalić. Pochwalę np. sztukę p. X. Zyskam sobie przez to wrogów we wszystkich jego kolegach i konkurentach, a on sam będzie miał pretensję, że go nie dość jeszcze pochwaliłem. Natomiast gdy zerżnę p. X., ucieszę tym wszystkich jego przyjaciół, rozraduję konkurentów, a wroga mieć będę tylko w jednym p. X.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

 • Caesar
 • ****
 • Posts: 1090
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #23 on: February 13, 2021, 03:48:06 am »
7. Filipczak P., Namiestnicy rzymskiej Syrii w czasach przełomu (324-361 n.e.), Wydawnictwo UŁ, Łódź, 2020.Tym razem naukowo. Monografie z serii "Byzantina Lodziensia", której wzmiankowana książka jest już tomem XL, z pewnością zasługują na większą rozpoznawalność poza światem akademickim, jednakże nie jest to takie proste, jeśli pewnych tomów nie sposób znaleźć nawet w sklepiku wydawnictwa, a nawet jeśli się je znajdzie, nie sposób ich kupić (albo produkt wyczerpany mimo stosunkowo niedawnej daty wydania, albo wyskakujący w kółko komunikat "Proszę wybierz opcje produktów …").

Jeśli jednak uda nam się już zdobyć daną książkę, trud zostanie wynagrodzony. W omawianym przypadku autor oczywiście nie odkrył nowych źródeł dotyczących enigmatycznych zarządców jednej z kluczowych prowincji, jednak nakreślając solidne tło historyczne epoki wraz z dyskusją nad poszczególnymi fragmentami Kroniki Jana Malasa oraz korespondencji Libaniusza, daje nam dość szczegółowy (jak na możliwości) obraz całej prowincji za panowania Konstantyna I i Konstancjusza II. Tam, gdzie to tylko możliwe sięga także po inne źródła, z numizmatycznego punktu widzenia warto odnotować rozdział "Czy monety z grupy ADVENTVS AVGVSTI dowodzą wizyty Konstantyna w Antiochii? Komentarz do monet (RIC VII, 685, nr 48 i 49) z Antiochii".


Offline Lech Stępniewski

 • IMPERATOR
 • Caesar
 • *****
 • Posts: 1803
  • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #24 on: February 13, 2021, 06:59:32 am »
Wydają także w wersji elektronicznej. Już ich lubię.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity