Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Otwarcie sezonu zimowego 2020  (Read 6513 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Maciej D

  • Consul
  • ***
  • Posts: 129
Otwarcie sezonu zimowego 2020
« on: January 03, 2021, 06:49:28 am »
No to może tutaj też  ruszyć z moim ulubionym wątkiem...
Na początek
Kupiony przed chwilą następny sesterc Marka Aureliusza doskonale wpisujący się w cykl o wojnach markomańskich.
Jest to druga tego typu  moneta w moim zbiorze czyli  PROFECTIO AVG. Marek Aureliusz opuszcza Rzym i udaje się osobiście pokierować kampanią wojenną. Dlaczego uparłem się na drugi egzemplarz tego typu? Widać przecież ,że nie jest najpiękniejszy a w dodatku strasznie nadgryziony. Jest jeden szczegół ,który zawsze chciałem mieć w kolekcji. Otóż na rewersie widoczne są postaci legionistów w lorica segmentata .Jest to kilka poziomych kresek na tułowiu żołnierzy stojących w okolicy zadu konia. Ciężko było, ale wiadomo ,że monety tego typu nawet w bardzo słabych stanach zachowania to towar bardzo pożądany. No cóż...Teraz o samych okolicznościach wybicia sesterca. Jest rok 170 n.e. chyba najbardziej katastrofalny dla Rzymian podczas całego konfliktu. System obrony praktycznie się załamał. Barbarzyńcy wdarli się do Italii. Konieczna była szybka interwencja samego cesarza. Stąd też taki pamiątkowy rewers. Zmagania z przeciwnikami trwały do końca roku gdy Pompejanus i Pertinaks w końcu zdołali ustabilizować sytuację. Tyle w mega skrócie.Co do samej lorica segmentata to zdaje się, że już w tym czasie jako niezwykle drogi w produkcji nie był aż  tak rozpowszechniony. Wystarczy porównać kolumnę Trajana i Marka Aureliusza.O ile na tej pierwszej pancerz tego typu jest widoczny praktycznie wszędzie, to na późniejszym pomniku ,noszą ją chyba tylko elitarne oddziały. Powoli wypierany jest innymi rodzajami ochrony legionistów.
Skopiowany opis monety:
Marcus Aurelius. AD 161-180. Æ Sestertius . Rome mint. Struck AD 169-170. Laureate head right / Marcus on horseback right, holding spear, preceded by soldier holding spear and shield and followed by three soldiers each holding a signum. RIC III 977; MIR 18, 191-6/30; Banti 247

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #1 on: January 03, 2021, 09:55:51 am »
Co do samej lorica segmentata to zdaje się, że już w tym czasie jako niezwykle drogi w produkcji nie był aż  tak rozpowszechniony. Wystarczy porównać kolumnę Trajana i Marka Aureliusza.O ile na tej pierwszej pancerz tego typu jest widoczny praktycznie wszędzie, to na późniejszym pomniku ,noszą ją chyba tylko elitarne oddziały.

Potwierdzam. Widziałem to na hollywoodzkim megafilmie z samą mega Sofią Loren oraz mnóstwem innych gwiazd (Marka Aureliusza grał Alec Guinness), więc to musi być prawda. Takich celebrytów nie mogliby przecież oszukiwać. O ile pamiętam, tam nawet ważni kolesie nie nosili lorica segmentata, tylko takie plastikowe półpancerze praktyczne jak w opowiadaniu u Mrożka.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #2 on: January 03, 2021, 11:34:16 am »
Jest to druga tego typu  moneta w moim zbiorze czyli  PROFECTIO AVG. Marek Aureliusz opuszcza Rzym i udaje się osobiście pokierować kampanią wojenną. Dlaczego uparłem się na drugi egzemplarz tego typu? Widać przecież ,że nie jest najpiękniejszy a w dodatku strasznie nadgryziony. Jest jeden szczegół ,który zawsze chciałem mieć w kolekcji. Otóż na rewersie widoczne są postaci legionistów w lorica segmentata .Jest to kilka poziomych kresek na tułowiu żołnierzy stojących w okolicy zadu konia.
Rozumiem, że na pierwszym sestercu kreski się wytarły? :-) Tak sobie patrzę na inne egzemplarze i chyba na każdym z tych lepiej zachowanych jakieś ślady kresek są, więc chyba nie zachodzi okoliczność, że celator nie miał w tej kwestii dokładnych wytycznych i rzeźbił zbroje lub nie w zależności od tego, jaki miał danego dnia humor.

A tak na marginesie - nie boi się Pan, że się ten biedak dalej będzie łuszczył?

Teraz o samych okolicznościach wybicia sesterca. Jest rok 170 n.e. chyba najbardziej katastrofalny dla Rzymian podczas całego konfliktu. System obrony praktycznie się załamał. Barbarzyńcy wdarli się do Italii. Konieczna była szybka interwencja samego cesarza.
Rok faktycznie feralny, a pewne tendencje w mennictwie widać już trochę wcześniej. Zastanawiała mnie zawsze pogarszająca się jakość wizerunków Marka, widoczna szczególnie na denarach. Aureusy zachowują jakość (w końcu prestiżowy nominał), na denarach czasem trudno domyślić się, że chodzi cały czas o tego samego władcę, a brązy imperialne może trochę gorsze, ale też jakby dalej trzymały fason. Ma Pan jakąś swoją teorię? Myślałem o przerzedzeniu szeregów celatorów przez plagę, na co nałożyła się potrzeba szybkiego bicia dużej ilości denarów potrzebnych na żołd, ale nie tłumaczy to, dlaczego mennica senatorska zachowała swój poziom.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #3 on: January 03, 2021, 11:41:04 am »
Widziałem to na hollywoodzkim megafilmie z samą mega Sofią Loren oraz mnóstwem innych gwiazd (Marka Aureliusza grał Alec Guinness), więc to musi być prawda.
Sam nie wiem, co mnie bardziej umęczyło - czy wzmiankowane megadzieło czy to drugie, w którym Russell Crowe prowadzi szarżę kawalerii przez gęsty las ("stay with me! stay with me!"), po czym zabija Kommodusa.

Ale ja jestem malkontent kinowy, więc może nie powinienem się wypowiadać ;-)

Offline Maciej D

  • Consul
  • ***
  • Posts: 129
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #4 on: January 03, 2021, 11:45:36 am »
Lorica segmentata to akurat był pancerz przeznaczony raczej dla zwykłych legionistów. Film akurat nie jest dobrym przykładem.W "Gladiatorze" początkowa scena bitewna to miejsce gdzie wszyscy żołnierze ja noszą. Wyszła z użytku w III wieku. Jednak to co można zobaczyć na wspomnianej kolumnie Marka Aureliusza sugeruje że już pod koniec II wieku była używana w mniejszym stopniu niż np za Trajana. Oczywiście była też odrobinę inna bo cały czas następowała ewolucja poprzedzająca jej zanik. Nie wiem czym to było spowodowane. Kosztami produkcji łamanymi przez kryzys? Faktem jest ,że powrócono powszechnego użytkowania kolczugi(nie tylko przez wojska pomocnicze) i większego udziału zbroi łuskowej. Segmentata była najbardziej efektowną ale też najkrócej używaną formą pancerza. Dlatego kojarzy się z największą potęgą cesarstwa i jego szczytem rozwoju w tym przypadku jeżeli chodzi o uzbrojenie. Fajnie jest mieć przed nosem jej wyobrażenie. :)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #5 on: January 03, 2021, 12:02:48 pm »
Oczywiście była też odrobinę inna bo cały czas następowała ewolucja poprzedzająca jej zanik. Nie wiem czym to było spowodowane. Kosztami produkcji łamanymi przez kryzys?

Na detalach uzbrojenia znam się kiepsko, ale czy nie wydaje się Panu, że koszt produkcji lorica segmentata w porównaniu do, na przykład, lorica squamata (zbroi łuskowej), to trochę tak, jak koszt produkcji garnituru z dobrego materiału szytego na miarę i garnituru robionego taśmowo, dopasowanego tak tylko z grubsza, więc w razie czego pasującego na bardzo wielu ludzi o podobnej budowie.

Wydaje mi się, że zalety lorica segmentata (większa wygoda ruchów przy jednocześnie solidnej ochronie) ujawniały się właśnie po starannym dopasowaniu, bo kiepsko dopasowana mogła uwierać, obcierać etc. Trudno ją zatem było komuś odstąpić czy wykorzystać po zmarłym. Trudno też było mieć rezerwowe "na magazynie". Co innego zbroja łuskowa.

Tak tutaj sobie spekuluję, bo nigdy czegoś podobnego, nawet w wersji "rekonstrukcyjnej", na sobie nie miałem ani nie znam nikogo, kto miał.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Maciej D

  • Consul
  • ***
  • Posts: 129
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #6 on: January 03, 2021, 12:54:18 pm »
Co do stanu monety oczywiście mam obawy o dalszą degradację. Zobaczymy...
Co ciekawe jakość wybijanych monet i zanik segmentaty może łączyć jedno .Brak odpowiedniej liczby fachowców. Ci co pozostali nie wytwarzali na poziomie sprzed epidemii. Potrzeba chwili wymuszała produkcję w podobnej ilości co przed plagą ,jednak już bardziej uproszczoną. Początek kryzysu...
Kilka monet z legionistami i niestety brak widocznej segmentaty.A teraz mam ... :laugh:

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #7 on: January 03, 2021, 04:39:41 pm »
Russell Crowe prowadzi szarżę kawalerii przez gęsty las ("stay with me! stay with me!"), po czym zabija Kommodusa.



To uproszczona wersja tego filmu, początek i koniec  ;).

Co do stanu monety oczywiście mam obawy o dalszą degradację. Zobaczymy...


Oby tylko nie rozssypała się w transporcie. Monetę trzyma w kupie tylko patyna, jak kiedyś próbowałem podobną monetę wyczyścić z patyny, to została mi tylko goła, cieniutka blaszka, także lepiej tego nie ruszać i zostawić tak jak jest, bo typologicznie to jednak duża rzadkość.

Pozdrawiam




paesanu

  • Guest
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #8 on: January 03, 2021, 05:13:10 pm »
Kolejna personifikacja. Tym razem wizerunek na czasie, Concordia – Zgoda i Harmonia (mogłaby stanowić logo niejednego forum). Z roku 100 (trzeci konsulat), a więc Trajan, po powrocie z germańskich lasów do Rzymu, po raz pierwszy został przedstawiony realistycznie, a nie jak jego przybrany ojciec, Nerwa.

Dla porównania zamieszczam ten sam rewers z okresu drugiego konsulatu 98-99 (z wyglądem Nerwy).

Trajan

100

Denarius

IMP CAES NERVA TRAIAN AVG GERM

Laureate head right.

PONT MAX TR P COS III

Concordia seated left, holdin patera and double cornucopiae.

RIC 33

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #9 on: January 03, 2021, 05:37:26 pm »
Gratuluję, pozazdrościłem Kolegom i też na Trajana zapolowałm. Już jako pogromca Germanów, Daków i Partów.

(IMP CAE)S NER TRAIAN OPTIM AVG GER DAC PARTHICO
P M TR P COS VI P P S P Q R / PRO - VID
3 gr 18 - 19,5 mm
Wydaje mi się, że to RIC 364 ; jeśli nie to proszę bardziej oblatanych Kolegów w mennictwie Trajana o korektę.


paesanu

  • Guest
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #10 on: January 04, 2021, 02:07:35 am »
Już jako pogromca Germanów, Daków i Partów.
Ciekawa moneta, bo w momencie jej bicia kasta rzymska już raczej nie wspominała sukcesów germańsko-dackich, a zajmowała się problemem przejęcia władzy (o czym świadczy rewers). Sukcesy sukcesami, ale trzeba robić politykę.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #11 on: January 04, 2021, 10:39:03 am »
Co ciekawe jakość wybijanych monet i zanik segmentaty może łączyć jedno .Brak odpowiedniej liczby fachowców. Ci co pozostali nie wytwarzali na poziomie sprzed epidemii. Potrzeba chwili wymuszała produkcję w podobnej ilości co przed plagą ,jednak już bardziej uproszczoną. Początek kryzysu...
A jak Pan wytłumaczy brak większego zjazdu jakości monety zdawkowej? W mennicy senatorskiej lepiej płacili? ;-) Oczywiście co do ilości nie bito jej tyle, co monety srebrnej - w końcu obiegała ona w kilku zachodnich prowincjach, reszta produkowała swoje drobniaki, ale jakiś zgryz w tym jest.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #12 on: January 04, 2021, 10:45:18 am »
Russell Crowe prowadzi szarżę kawalerii przez gęsty las ("stay with me! stay with me!"), po czym zabija Kommodusa.



To uproszczona wersja tego filmu, początek i koniec  ;).

No tak, jeszcze w środku chodzi po zbożu w rytm patetycznej muzyki :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #13 on: January 04, 2021, 10:57:35 am »
Kolejna personifikacja. Tym razem wizerunek na czasie, Concordia – Zgoda i Harmonia (mogłaby stanowić logo niejednego forum). Z roku 100 (trzeci konsulat), a więc Trajan, po powrocie z germańskich lasów do Rzymu, po raz pierwszy został przedstawiony realistycznie, a nie jak jego przybrany ojciec, Nerwa.

Dla porównania zamieszczam ten sam rewers z okresu drugiego konsulatu 98-99 (z wyglądem Nerwy).
Bardzo sympatyczne oba denarki :-)

Swoją drogą to jest jakieś drugie dno w tej opowieści. Przez dwa lata nie mieli nikogo, kto by pamiętał, jak ten dowódca co został cysarzem wygląda, żadnego popiersia w całym Rzymie, nic? Małżonka Pani nie mogła z domowego archiwum jakiegoś wizerunku pożyczyć? A jak już nic żywcem nie było, to nie mogli wysłać kogoś w te lasy germańskie, żeby Najjaśniejszego Pana obfotografował obrzeźbił z każdej strony i przywiózł na wzór?

Może to było celowe, na wyraźny rozkaz Trajana - "nikt mnie specjalnie nie zna" (albo inaczej - "za bardzo kojarzę się z Domicjanem"), dopóki nie skończę tej germańskiej wojny mam być przedstawiany jako młody Nerwa? Wydaje mi się, że w początkowym okresie można by wyróżnić popiersie "kompletnie nie wiadomo kto - może Nerwa" zimą 98, "młodego Nerwę" dalszy 98-99 i potem tak jak wiadomo - "zadziorny żołnierz" 100-102 i od 103 "dostojny cesarz". To przejście pomiędzy "kompletnie nie wiadomo kim" a "młodym Nerwą" mogło by być spowodowane rozkazem przesłanym znad limesu germańskiego.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #14 on: January 04, 2021, 11:07:47 am »
No tak, jeszcze w środku chodzi po zbożu w rytm patetycznej muzyki :-)

Ta muzyka chyba nie musiała być aż taka zła, bo w ogółe jej nie pamiętam.

A co do jakości monety, to ilość może być jednak decydującym czynnikiem. Inne normy, inne tempo robienia stempli, do tego "wszystkie ręce na pokład" (nawet te co dotąd były na etapie przynieś-pozamiataj) etc.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Maciej D

  • Consul
  • ***
  • Posts: 129
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #15 on: January 04, 2021, 11:08:22 am »
Co ciekawe jakość wybijanych monet i zanik segmentaty może łączyć jedno .Brak odpowiedniej liczby fachowców. Ci co pozostali nie wytwarzali na poziomie sprzed epidemii. Potrzeba chwili wymuszała produkcję w podobnej ilości co przed plagą ,jednak już bardziej uproszczoną. Początek kryzysu...
A jak Pan wytłumaczy brak większego zjazdu jakości monety zdawkowej? W mennicy senatorskiej lepiej płacili? ;-) Oczywiście co do ilości nie bito jej tyle, co monety srebrnej - w końcu obiegała ona w kilku zachodnich prowincjach, reszta produkowała swoje drobniaki, ale jakiś zgryz w tym jest.
Może i lepiej płacili  ;) Jednak przy dużych brązach będących w obrocie w cesarstwie ,każda fuszerka będzie bardziej widoczna niż na małym denarku ,który w dużej mierze lądował u barbarzyńców będących mniej wymagającym odbiorcą. Nieprawdopodobny zalew srebra z czasów Marka Aureliusza do dzisiaj widoczny jest na Violity  ;D

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #16 on: January 04, 2021, 11:15:02 am »
Gratuluję, pozazdrościłem Kolegom i też na Trajana zapolowałm. Już jako pogromca Germanów, Daków i Partów.

Wydaje mi się, że to RIC 364

Tak, RIC 364, Woytek 562v. Denar z cyklu "Providentio, ratuj! Skoro nasz cesarz nie okazał się na tyle przewidujący, by wskazać następcę tronu, miej nas w swojej opiece teraz gdy umiera i spraw, by nastał kolejny dobry władca!" Monety z Providentią stanowią znaczny procent monet bitych podczas choroby Trajana w 117 r.

paesanu

  • Guest
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #17 on: January 04, 2021, 03:57:24 pm »
jako pogromca Germanów, Daków i Partów.
Co do Germanów i Daków, zgoda. Słówko "pogromca" pasuje :) Ale z tymi Partami to sprawa nie jest taka jednoznaczna. Przynajmniej z tego co czytam. Współczesne mocarstwa w Iraku, Afganistanie, na Bliskim Wschodzie, też niby gromią, ale czy wygrywają? Napoleon też przecież był pogromcą pod Austerlitz a w 1812 utopił się w bagnie i wojennym i politycznym. Może za daleko idąca dygresja, ale takie mam przemyślenia.  Kasjusz Dion zarzucił Trajanowi, że nie utrzymał podbitych obszarów i to dowodzi klęski w rozumieniu strategicznym. W rozumieniu wojennym, był wirtuozem. Ciekawi mnie, jak Pan Paweł ocenia ostateczne rozwiązanie sprawy partyjskiej?  

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #18 on: January 05, 2021, 01:44:14 pm »
A co do jakości monety, to ilość może być jednak decydującym czynnikiem. Inne normy, inne tempo robienia stempli, do tego "wszystkie ręce na pokład" (nawet te co dotąd były na etapie przynieś-pozamiataj) etc.
W każdym bądź razie dla mnie to ciekawy dowód na niezależne działanie obu mennic rzymskich - cesarskiej i senatorskiej - mimo poważnego kryzysu całego państwa. W cesarskiej pali im się w rękach i biorą do rzeźbienia panią od miotły, a w senatorskiej langzam, langzam, może jeszcze jakiś ciekawszy rewersik machniemy? ;-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #19 on: January 05, 2021, 01:47:35 pm »
Nieprawdopodobny zalew srebra z czasów Marka Aureliusza do dzisiaj widoczny jest na Violity  ;D
Bardzo ciekawe byłyby badania czy wynika to bardziej ze wzrostu nakładów bitych monet, czy bardziej ze wzrostu ilości ludzi z różnych północnych terytoriów, którzy bezpośrednio mogli sobie napełnić kabzy rzymskim pieniądzem. Na pewno i to i to, ale czy da się to w ogóle jakoś wymiernie badać?

Offline Maciej D

  • Consul
  • ***
  • Posts: 129
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #20 on: January 05, 2021, 01:52:17 pm »
Co do stanu sesterca Marka Aureliusza to mam podobny przypadek .Dziewięć lat w kolekcji bez żadnych zmian. Kupiłem go tanio (150 zł) bo pewnie inni zapłakali nad nim i odpuścili...

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #21 on: January 05, 2021, 02:03:37 pm »
z tymi Partami to sprawa nie jest taka jednoznaczna.
Jakby nie patrzeć za dużo mniejsze pogromy przyznawali tytuły (np. Germanicus Domicjana, nie tych zupełnie od czapki), więc sprawy tytułu raczej nie ma. Dostał Parthicusa w momencie kiedy praktycznie całe terytorium Partii zostało podbite. To, że wiosną kolejnego roku Partom uda się przejść do kontrofensywy nikt nie mógł przewidzieć. Natomiast co do oceny całej wojny nie należy zapominać, że jej architekt zmarł w samym środku działań. Część czynników zmniejszających możliwości operacyjne na wschodzie w rodzaju powstań ludności żydowskiej uaktywniła się na wieść o jego chorobie/śmierci. To trochę tak, jakby Cezarowi zmarło się po trzech latach działań w Galii, a jego następca się stamtąd wycofał. Nie da się tego jednoznacznie ocenić.

W każdym bądź razie często powtarzanego argumentu o braku dalszych możliwości finansowania kampanii partyjskiej nie ma za bardzo na czym oprzeć. Większego (lub mniejszego) kryzysu finansowego państwa nie widać, a przejęcie bezpośredniej kontroli nad szlakami handlowymi do Indii miało zaoszczędzić Imperium 100 mln HS rocznie wg szacunków Pliniusza Starszego. Wojska też nie brakowało.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #22 on: January 07, 2021, 11:44:25 am »
Co do stanu sesterca Marka Aureliusza to mam podobny przypadek .Dziewięć lat w kolekcji bez żadnych zmian. Kupiłem go tanio (150 zł) bo pewnie inni zapłakali nad nim i odpuścili...
Dobra cena za Pupiena :-) Oby na Marku z początku wątku (szczególnie na rewersie) nie było jakiś bardziej aktywnych źródeł korozji.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #23 on: January 19, 2021, 07:42:13 pm »
Upolowałem folisa Konstantyna I, ze znakiem mennicy w Trewirze. Monetka ma poprawny awers, ale na rewersie jest coś nie tak z legendą: PROVIDEN - TIAE CAEGG !? Jest to najprawdopodobniej kolejny egzemplarz fałszerstwa / nieregularnej emisji z 2 połowy lat 20 IV wieku.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu zimowego 2020
« Reply #24 on: January 19, 2021, 08:40:26 pm »
Upolowałem folisa Konstantyna I, ze znakiem mennicy w Trewirze. Monetka ma poprawny awers, ale na rewersie jest coś nie tak z legendą: PROVIDEN - TIAE CAEGG !? Jest to najprawdopodobniej kolejny egzemplarz fałszerstwa / nieregularnej emisji z 2 połowy lat 20 IV wieku.

Najwidoczniej litery były dla fałszerza największym problemem. Ja tam widzę jeszcze PROVIDINTIAE, a "C" w tym CAEGG bardzo przypomina "V". Dodatkowo to hybryda, bo przecież na awersie jest Konstantyn i powinno być "AVGG". A może tam jednak jest "AVGG", czy raczej" VAVGG"? Proszę się przyjrzeć.

No i jeszcze ten znak menniczy.  :dot: PTR. Prawdopodobnie miało być  :dot: PTRE (TRIER 509), ale "E" się nie zmieściło. W ten sposób jest to formalnie nie notowana emisja (albo wariant znaku menniczego), w sam raz do działu "Irregular coins", więc byłbym wdzięczny za dodatkowe dane.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity