Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 5 July!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 5 July!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Seals and Tesserae / Lead Tessera Zeus-Serapis Caesarea Maritima Mystery
« Last post by v-drome on Yesterday at 09:51:25 pm »
Hi, all.  Here is another very tiny lead tessera that has me stumped.  The obverse has a male figure to right.  At first I thought maybe Helios, but there are no rays and the figure appears to be clothed and bearded.  The gesture strongly suggests Serapis, but the modius is either missing or off-flan.  Bonner has some examples of amulets with Zeus and Zeus-Serapis wearing himation, so this is what I have gone with.  The reverse is half off-flan and much more obscure.  I am thinking maybe an architectural type with altar, or tree, or maybe throne, crown, or even some type of couch/bed.  I am not even sure which orientation is correct.  Any ideas would be appreciated.  Thanks, Jimi

BCC LT94
Lead Tessera
Caesarea Maritima
1st - 3rd century CE
Obv: Zeus-Serapis advancing left, clothed,
raising hand in gesture, (or holding object?),
(staff in left hand?), and (eagle at feet?).
Rev:  Uncertain type, partially off-flan, perhaps
throne, or crown, or couch, or temple with altar???
PB 9 x 8 x 1.5mm. 0.51gm. Axis: ?
Surface find Caesarea Maritima, 1976.
2
Zgadzam się, tylko do zmiany prawa trzeba by szerszej świadomości w społeczeństwie.

Nie widzę szans. Dominuje znów myślenie, że państwo jest od wszystkiego, w tym także od chronienia dóbr kultury narodowej etc. Ja żadną miarą nie jestem zwolennikiem osłabiania państwa. Odwrotnie: uważam, ze państwo ma zbyt ważne zadania do wykonania, by pilnować (za pośrednictwem swoich najmitów) byle zakurzonego denarka. A kiedy państwo próbuje być do wszystkiego, rychło staje się do niczego.
3
Identification Help / Id ancient coin... maybe Greece?
« Last post by Gianluca G on Yesterday at 04:52:28 pm »
Hello friends,

I'd like to Id this ancient coin please, maybe Greece?

Diameter is mm 24

Weight is g 5,85

Thanks for your help


5
Identification Help / Re: Id (11) please
« Last post by Gianluca G on Yesterday at 04:23:24 pm »
 +++ thanks to you all for the replies
6

ten sam rzymski denarek, który w muzeum kurzy się w kącie, może stać się źródłem wielkiej radości oraz inspiracją, gdy kupi go za swoje oszczędności młody chłopak zafascynowany Rzymem czy nawet tylko ogólnie starożytnością.

Zgadzam się, tylko do zmiany prawa trzeba by szerszej świadomości w społeczeństwie. Póki co ludzie, którzy nie myślą, że każdy najdrobniejszy rupieć z 1954 r. powinien należeć do muzeum, są w zdecydowanej mniejszości. A stąd droga do uchwalenia chociażby prawa o wyprzedaży muzealnych dubletów - długa i wyboista.
7
Forum numizmatyki antycznej po polsku / Re: Akarnania Stater
« Last post by DzikiZdeb on Yesterday at 03:39:09 pm »
Dzięki za odpowiedź. Na wildwinds.com ta moneta nie występuje. Czy jest możliwość zgłoszenia u nich takiego egzemplarza aby dodali go do katalogu?
Nie wiem, na ile obecnemu administratorowi wildwinds zależy na zdjęciach wszystkich możliwych typów i odmian monet antycznych; w tym wypadku w HGC 4 też nie ma rozbitych wszystkich odmian, tylko jest jeden numer 919 dla kilku różnych wariantów literowych. Kluczowa jest pozycja Calciatiego, która bardzo ładnie się podlinkowała w pierwszym poście i jak widać jest to dwutomowy, ponad siedmiusetstronowy katalog tylko dla staterów typu korynckiego.

Tak czy inaczej może się Pan z administratorem wildwinds skontaktować poprzez maila z ich głównej strony, albo tutaj na forum (użytkownik helvetica - tutaj jest główny wątek ogłoszeniowy, ale nie widziałem, żeby ktoś przez niego zgłaszał nowe monety: https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=58321.msg769891#msg769891)
8
Forum numizmatyki antycznej po polsku / Re: Akarnania Stater
« Last post by Piotr N on Yesterday at 01:10:47 pm »
Dzięki za odpowiedź. Na wildwinds.com ta moneta nie występuje. Czy jest możliwość zgłoszenia u nich takiego egzemplarza aby dodali go do katalogu?
9
Shanxi, thank you very much!!
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
All coins are guaranteed for eternity