Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: RIC VII THESSALONICA 220 i 220A albo corrigendum do corrigendów Bruuna  (Read 885 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Kiedyś pisałem już o tym, że dodawanie nowych odmian to banalna sprawa w porównaniu ze skreślaniem odmian, które nie istnieją. Ponieważ tom RIC to kompilacje i chyba żaden z autorów nie widział wszystkich monet, które odnotował (nawet na zdjęciach), takich "martwych dusz" może być sporo. Ale jak to stwierdzić? Tym bardziej wtedy, gdy moneta jak najbardziej mieści się w standardach i z powodzeniem mogłaby istnieć.

Tym razem mi się udało, bo Bruun w obu wypadkach powołał się na źródła dziś łatwo dostępne i - co najważniejsze - ilustrowane.

Otóż RIC VII odnotowuje dla Tessaloniki pod numerem 220 srebro dla cezara Konstancjusza II z rewersem GLORIA EXERCITUS. Na awersie ma być popiersie B4, czyli wieniec laurowy, zbroja i paludamentum oraz legenda 8a.

Ale ze spisem legend dla tej emisji umieszczonym na stronie 528 porobiło się coś niedobrego i dla Konstancjusza II odnotowana jest tam tylko legenda 8 oznaczająca... brak legendy. I taka moneta bez legendy awersu  w tej emisji dla Konstancjusza II też istnieje, tyle że z innym typem rewersu: z Wiktorią idącą w lewo. Jest to THESSALONICA 216. Jej legenda w RIC jest oznaczona jako 8b



Gdy Bruun robił korektę, nie zauważył tego pomieszania z legendami, chyba uznał, że opisywał tylko monetki bez legendy awersu, i do numeru 220 dodał gwiazdkę, oznaczającą odesłanie do jego działu "Addenda and Corrigenda", i tam na stronie 718 dodał nowy (jak myślał) typ z legendą FL IVL CONSTANTIVS NOB C.

Ale w rzeczywistości jego numer 220A to tylko powtórzony numer 220!

Na szczęście można się o typ upewnić, bo dla numeru 220 Bruun podaje jako swoje źródło katalog Hirscha z 1909 roku i stąd  wiadomo, że numer 220 wygląda tak:



Natomiast dla tego nowego numeru 220A źródłem jest "Wiener Numismatische Monatshefte" z 1866. Wprawdzie bez zdjęcia, bo to nie te czasy, ale rysunek jest jednoznaczny:



I tak oto udało mi się zrobić poprawkę do poprawki Bruuna. Drobiazg, ale cieszy.

PS. A prawidłowy spis legend na stronie 528 powinien wyglądać tak (analogicznie jak wygląda dla Konstantyna II):

8a. FL IVL CONSTANTIVS NOB C
8b. No legend
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1989
Re: RIC VII THESSALONICA 220 i 220A albo corrigendum do corrigendów Bruuna
« Reply #1 on: September 01, 2021, 03:03:22 am »
Wprawdzie bez zdjęcia, bo to nie te czasy, ale rysunek jest jednoznaczny:
Ten rysunek wygląda mi na poprawianą przecierkę, pozwalającą na zachowanie pewnych cech indywidualnych stempla, które przy typowym przerysowywaniu "oglądam sobie monetę przez lupę i staram się narysować ją jak najdokładniej na czystej kartce" mogły by się nie zachować. Niektóre są na tyle charakterystyczne (np. układ liter w odcinku), że można by zaryzykować tezę, że egzemplarze "Hirsch, 1909" i "Wiener Numismatische Monatshefte, 1866" były bite tym samym stemplem. Oczywiście nie da się jej udowodnić, ale coś w tym jest.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII THESSALONICA 220 i 220A albo corrigendum do corrigendów Bruuna
« Reply #2 on: September 01, 2021, 09:58:17 am »
Ten rysunek wygląda mi na poprawianą przecierkę, pozwalającą na zachowanie pewnych cech indywidualnych stempla

To prawdopodobne, aczkolwiek przecierka musiałaby być i tak przerysowana, bo takiej ostrej nie sposób uzyskać. Poza tym nie należy nie doceniać umiejętności rysowniczych ludzi kształconych w XIX wieku aż do I wojny. Na ogół w szkołach mieli niezłe lekcje rysunku i to nie takie jak my - swobodne maziajstwo traktowane raczej odpoczynkowo, ale porządne i praktyczne. W końcu w czasach sprzed taniej i łatwej fotografii umiejętność dokładnego odwzorowania czegoś widzianego była istotna. I właśnie o dokładne odwzorowanie chodziło, a nie o jakieś zacięcie "artystyczne", co zresztą widać i na tym rysunku. Ten, kto go narysował, talentu artystycznego nie miał za grosz (wyraz twarzy obu postaci jest raczej drętwy), ale miał przygotowanie "rzemieślnicze": umiał rzetelnie zaznaczyć wszystkie detale. zachować proporcje etc.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1989
Re: RIC VII THESSALONICA 220 i 220A albo corrigendum do corrigendów Bruuna
« Reply #3 on: September 02, 2021, 02:48:09 am »
To prawdopodobne, aczkolwiek przecierka musiałaby być i tak przerysowana, bo takiej ostrej nie sposób zyskać.
Mógł sobie zrobić leciutką przecierkę, żeby mieć główne kontury i na tym rysować te koszmarne oczka itp. Stąd mogłyby zostać różne niedokładności typowe dla przecierek - np. przerywany zarys całego krążka.

Poza tym nie należy nie doceniać umiejętności rysowniczych ludzi kształconych w XIX wieku aż do I wojny. Na ogół w szkołach mieli niezłe lekcje rysunku
Jak najbardziej doceniam i podziwiam :-) A ten akurat rysunek jest bardzo słaby jak na XIX wiek. Nie umywa się np. do odręcznych szkiców Hutten-Czapskiego czy bartynotypów Bartynowskiego (już nie pamiętam, jak on to robił).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII THESSALONICA 220 i 220A albo corrigendum do corrigendów Bruuna
« Reply #4 on: September 02, 2021, 06:30:41 am »
niedokładności typowe dla przecierek - np. przerywany zarys całego krążka.

Ten przerywany zarys to chyba wina jakości współczesnego skanu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity