Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi  (Read 20767 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #175 on: May 02, 2022, 09:16:11 am »
Lituus czy "za dużo Rzymu"? :)
Z naukami przyrodniczymi zawsze mi było nie po drodze, więc nie mam pojęcia, czy w ogóle ktoś na to patrzył w ten sposób. Być może są jakieś mądre opracowania o naśladowaniu przyrody w sztuce/kulturze antycznej, ale nie za bardzo wiem, jak ich szukać :-) Tak czy inaczej naśladowanie to istniało z pewnością, od kapiteli kolumn korynckich wzorowanych na liściach akantu począwszy.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #176 on: June 27, 2022, 03:05:37 am »
Póki co nie jest źle, a co się dzięki MyPalowi udało udrożnić, przez kilka lat pochodzi i bez nowych wersji.

Oj, nie wiem. Właśnie dziś nie mogłem wejść na historię odczytów u mojego prądziarza. A jeszcze nie tak dawno chodziło gładko.

Jeśli to ten prądziarz, co u mnie, to już Pan może. Jest nowa (testowa) wersja MyPala (68.12.3) z maja br.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #177 on: June 27, 2022, 06:59:24 am »
Jest nowa (testowa) wersja MyPala (68.12.3) z maja br.

Dziękuję za wiadomość! Ściągnąłem, ale jeszcze chwilę chyba poczekam.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #178 on: June 27, 2022, 12:25:03 pm »
Podobno ktoś przez 10 lat okradał systematycznie toruńskie muzeum i nikt tego nie zauważył.

https://polskatimes.pl/pracownik-muzeum-w-toruniu-ukradl-z-niego-monety-warte-146-mln-zl-mowi-prokuratura/ar/c1-16450399

Nie dziwi mnie to ani trochę, a i samo wydarzenie budzi we mnie ambiwalentne uczucia. Złodziejstwo to naturalnie rzecz brzydka, ale przynajmniej teraz te monety mają szansę cieszyć czyjeś oko. Bo przez te 10 lat (co najmniej 10!) najwyraźniej nikt ich nie oglądał, nikogo nie uszczęśliwiły etc. Tak, jakby w ogóle nie istniały. Ich historyczne znaczenie też jest najwidoczniej znikome, skoro nikt do niczego żadnej z nich nie potrzebował.

Trzymanie takich monet w muzeach uważam za bardziej szkodliwe niż złodziejstwo. Należałoby zostawić kilka rzeczywiście oglądanych i badanych kolekcji, a resztę monet pomierzyć, sfotografować i wyprzedać. Prawdopodobnie dotyczyłoby to co najmniej 90% monet będących w zbiorach 90% polskich muzeów.

Kiedyś już o tym pisałem, więc wiem, że nie ma żadnych sensownych argumentów przeciwko temu stanowisku. Ale ludźmi rządzą emocje, a nie rozum.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #179 on: June 28, 2022, 01:56:25 am »
przez te 10 lat (co najmniej 10!) najwyraźniej nikt ich nie oglądał, nikogo nie uszczęśliwiły etc. Tak, jakby w ogóle nie istniały. Ich historyczne znaczenie też jest najwidoczniej znikome, skoro nikt do niczego żadnej z nich nie potrzebował.
Urok działów numizmatycznych w większości muzeów. "I to właściwie tyle, co mamy ciekawego, jest jeszcze dział rysunków dziecięcych z lat 90, ale sami państwo mogą sobie wyobrazić, co tam jest... Aha, jest jeszcze kolekcja psich numerków z międzywojnia, nie, nie chcą państwo oglądać, tak myślałem... Co jest za tamtymi drzwiami? Chyba gabinet numizmatyczny, nie wiem dokładnie, nigdy tam nie byłem".

resztę monet pomierzyć, sfotografować i wyprzedać.
Tak właśnie postąpił toruński muzealnik. Opublikował: https://bilety.muzeum.torun.pl/towary/szczegoly.html?id=133 i wyprzedał. Tyle, że kasa nie trafiła z powrotem do muzeum. Swoją drogą to jak się coś takiego już wydarzyło, to na głównej stronie muzeum powinien wisieć świecący się na czerwono odnośnik do listy strat, tak żeby nabywca takiej czy innej monety toruńskiej mógł sprawdzić, czy przypadkiem nie będzie na liście odwiedzin smutnych panów. A tam nawet krótkiej notki nie ma.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #180 on: June 28, 2022, 08:21:47 am »
Tak właśnie postąpił toruński muzealnik. Opublikował: https://bilety.muzeum.torun.pl/towary/szczegoly.html?id=133 i wyprzedał.

I to był chyba jego błąd. Jakiś dziwak kupił tę broszurkę i zażyczył sobie obejrzenie na żywo którejś z monet. Bez broszurki nikt by nie wiedział, czego szukać w tym Toruniu i byłby spokój. Nic dziwnego, że muzea się nie palą, by obfotografowywać zbiory, bo bez nich wszystko ma prawo zgadzać sie tylko mniej więcej: liczba monet, emitent, czas powstania etc. Przecież nawet przy porządnych inwentaryzacjach (których i tak się nie robi albo robi na odwal) nikt nie wykonuje powtórnej drobiazgowej identyfikacji, tylko sprawdza, czy to, co zapisane w księdze inwentarzowej zgadza się tak "na oko" z obiektem. Nic, tylko podmieniać te monety na podobne, ale gorsze, albo nawet na falsy.

Gdybym był fałszerzem to w ogóle nie bawiłbym się w jakieś sprzedaże na eBayu, gdzie dociekliwi ludzie wszystko widzą i potem psują interes. Wszedłbym w spólkę z paroma muzealnikami, najlepiej świeżymi, którzy bez problemu będą mogli zwalić ewentualnie wykryty fals (ale kto to wykryje?) na niedouczenie poprzednika. False bym dokładał do pudła czy innego wiadra (w którym muzeum przechowuje numizmaty, które nie zmieściły się w tej jednej zapyziałej gablotce, która robi za ekspozycję gabinetu numizmatycznego), a jawnie sprzedawał już tylko same dobre sztuki z tego pudła wyjęte. I zamiast być ohydnym fałszerzem byłbym szanowanym sprzedawcą, zawsze z towaren gwarantowanym i w pierwszym gatunku.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #181 on: June 29, 2022, 01:34:17 am »
Nic dziwnego, że muzea się nie palą, by obfotografowywać zbiory, bo bez nich wszystko ma prawo zgadzać sie tylko mniej więcej: liczba monet, emitent, czas powstania etc.
Najlepiej nie robić w ogóle nic. Mamy zbiór, leży w skrzyniach i nic wam ciekawscy do tego. Vide zbiór Potockich - prawie 80 lat od przejęcia od wyzyskiwacza i nadal nie wiadomo, co tam dokładnie jest, a co zostało rozkradzione i na jakim etapie. Niestety wróg ludu poznaczył monety swoim herbem i jak coś wypłynie na tej czy innej aukcji, od razu jest identyfikowalne.
https://www.zwiadowcahistorii.pl/dlaczego-muzeum-narodowe-ukrywa-kolekcje-potockich-i-jak-pojawia-sie-ona-na-aukcjach/

False bym dokładał do pudła czy innego wiadra (w którym muzeum przechowuje numizmaty, które nie zmieściły się w tej jednej zapyziałej gablotce, która robi za ekspozycję gabinetu numizmatycznego), a jawnie sprzedawał już tylko same dobre sztuki z tego pudła wyjęte. I zamiast być ohydnym fałszerzem byłbym szanowanym sprzedawcą, zawsze z towaren gwarantowanym i w pierwszym gatunku.
Ha, a jakby się okazało, że to już drugie albo trzecie kółko i we wiadrze są już same robaczywki? A poprzednie podmiany zostały wykonane tak dawno, że nikt już tamtych muzealników nawet nie pamięta?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #182 on: June 29, 2022, 06:13:52 am »
Ha, a jakby się okazało, że to już drugie albo trzecie kółko i we wiadrze są już same robaczywki?

No tak, nie wziąłem tego pod uwagę. Optymistycznie założylem, że to ja byłbym pierwszym złodziejem. Ach, ta moja naiwna wiara w ludzką uczciwość...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #183 on: August 19, 2022, 07:42:40 am »
Dawno nic nie było o kraju W. Pamiętam, że kiedy ostatnio było o nim mowa, kurs i u nich i u nas był jakby podobny jeśli chodzi o gołe cyferki. Teraz jednak zdecydowania nas wyprzedzili - 6.15 (albo, jak kto woli, zostali w tyle).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #184 on: August 20, 2022, 06:24:12 am »
Dawno nic nie było o kraju W. Pamiętam, że kiedy ostatnio było o nim mowa, kurs i u nich i u nas był jakby podobny jeśli chodzi o gołe cyferki. Teraz jednak zdecydowania nas wyprzedzili - 6.15 (albo, jak kto woli, zostali w tyle).
Popatrzyłem na ebay i wygląda, że powoli wprowadzają do obiegu kolejne nominały wydrukowane w 2021. Jest już dostępna pięćdziesiątka, więc brakuje tylko setki. Może jak wprowadzą setkę, to zaczną pojawiać się bardziej spektakularne kursy?

PS. Kraj Z. niedawno bronił się przed wprowadzeniem dwudziestek, a już mają w powszechnym obiegu setki.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #185 on: August 31, 2022, 09:02:56 am »
Coś się dzieje w kraju W. U nas w miarę stabilne 4,7 za dolara, a u nich już 8,4. Może to tylko chwilowa spekulacja, a może konsekwencja gospodarczych powiązań z Rosją.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #186 on: September 01, 2022, 02:15:26 am »
u nich już 8,4.
Teraz 8,2. Z tego, co piszą wygląda jakby uwierzyli we własną stabilizację i wpuścili na raz więcej boliwarów do obiegu. Albo zabrakło dolarów do stabilizacji kursu.
https://dolartoday.com/colapso-del-bolivar-frente-al-dolar-amenaza-apertura-economica-prometida-por-el-regimen-de-maduro/

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #187 on: September 13, 2022, 02:53:58 pm »
W kraju W. kurs wciąż ponad 8. I chyba się już te kursy (ich i nasz) nie zejdą.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #188 on: September 19, 2022, 07:58:19 am »
W kraju W. kurs wciąż ponad 8. I chyba się już te kursy (ich i nasz) nie zejdą.
Pewnie nie. Aczkolwiek mam wrażenie, że to jest jakiś zupełnie sztuczny nieprzewidywalny byt, nad którym poluzowano kontrolę przez dwa tygodnie i teraz znowu przykręcono śrubę.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #189 on: September 19, 2022, 09:04:21 am »
Być może rynek jest tak słaby i chwiejny, że nawet niewielka grupka spekulantów może nim zahuśtać i zarabiać na "spreadzie".
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #190 on: November 01, 2022, 05:04:18 pm »
U nas kurs 4,7-4,8, a w kraju W. już ponad 9. A jeszcze nie tak dawno cyferki były niemal takie same. Zobaczymy, co będzie w sąsiednim kraju B., w którym podobno właśnie zdelegalizowano inflację.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #191 on: November 02, 2022, 07:12:10 am »
Zobaczymy, co będzie w sąsiednim kraju B., w którym podobno właśnie zdelegalizowano inflację.
A taki był ładny, kolorowo-europejski :-) Ciekawe, czy jak się rozpędzą, to dojdą po raz trzeci do milionów.

Tymczasem w kraju Z. po cichu dochodzą do tysiąca, nie znam teraz jakiejś strony z kursami na bieżąco, więc news z września: https://www.msn.com/en-xl/africa/zimbabwe/govt-to-review-suspended-contracts-as-zimdollar-shortage-bites/ar-AA11YSsk. Najwyższy nominał na tę chwilę to setka, ale chyba powinni niedługo coś wydrukować.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #192 on: November 05, 2022, 01:20:14 pm »
Nie wiem, czy tej mapce można wierzyć, ale wygląda na to, że wszystkie drogi (w każdym razie powietrzne) już nie prowadzą do Rzymu, ale do Jasionki.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #193 on: November 07, 2022, 01:28:00 am »
Nie wiem, czy tej mapce można wierzyć, ale wygląda na to, że wszystkie drogi (w każdym razie powietrzne) już nie prowadzą do Rzymu, ale do Jasionki.
Coś podejrzana ta mapka :-) Nad Francją ledwo jakiś jeden samolot się zaplątał, i ten język...

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #194 on: November 07, 2022, 05:23:36 am »
i ten język...

Znalazłem bez żadnego komentarza - ktoś gdzieś wstawił. Ale może to broń dla Ukrainy tak lata?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #195 on: November 07, 2022, 12:43:37 pm »
i ten język...

Znalazłem bez żadnego komentarza - ktoś gdzieś wstawił. Ale może to broń dla Ukrainy tak lata?

Patrząc na tę pustą Francję, mizerniutką linię z Frankfurtem i potężną z głównym portem lotniczym HRM - może to być :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #196 on: November 16, 2022, 03:52:35 pm »
Tymczasem kraj W. mocno się już z nami rozjechał, a był nie tak dawno czas, że szliśmy niemal łeb w łeb. Teraz u nas dolar w okolicy 4,5, a tam już 11,3 (o ile to coś w praktyce znaczy).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #197 on: November 17, 2022, 01:53:28 am »
Tymczasem kraj W. mocno się już z nami rozjechał, a był nie tak dawno czas, że szliśmy niemal łeb w łeb. Teraz u nas dolar w okolicy 4,5, a tam już 11,3 (o ile to coś w praktyce znaczy).
Wczoraj w południe było równe 11. Widać coś znaczy, bo biadolą i twierdzą, że gdyby nie sztuczne wrzucanie przez rząd dużej ilości dolarów na państwowe aukcje walutowe, to powinno już być 28-30 (4 akapit od dołu):

https://dolartoday.com/el-dolar-paralelo-en-venezuela-ya-cuesta-mas-de-10-bolivares-y-seguira-al-alza/

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #198 on: November 29, 2022, 01:43:46 am »
News sprzed pięciu lat, ale chyba mało znany:
https://banknotenews.com/?p=4140

Nie wiem, czy jest to faktycznie, jakby chcieli autorzy filmu, silos rakietowy, czy zwykłe bagienko na uboczu, tak czy inaczej - raczej rzadki widok w innych państwach. Natomiast w państwie miłującym pokój jakoś mnie to zupełnie nie dziwi.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #199 on: November 29, 2022, 04:26:58 am »
Karol Marks twierdził, że w komunizmie pieniądze będą zbędne. No i przez chwilę się sprawdziło.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity