Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Severina  (Read 931 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Severina
« on: January 26, 2023, 12:32:29 am »
Dzień dobry

Ostatnio nabyłem taką Severine Ric V 20 , bardziej ze względu na jej aparycję na tym egzemplarzu gdzie wydaje mi się że tu jest bardziej kobieca niż na innych monetach , gdzie bardzie jest podobna do Aureliana , a nie z kobiecą urodą. Przy okazji trochę poczytałem jej krótkiego życiorysu i sprzeczne info które pojawia się w necie - niektórzy twierdzą że była regentką po śmierci Aureliana i biła własne monety , tylko jak długo i w jakim okresie ?, i jakie emisje tych monet ?. niby jest luka między Aurelianem a Tacydem , a senatowi nie śpieszy się z ogłoszeniem nowego cesarza ?, przez co wydaje się że jest miejsce na jej regencję , więc może i jej monety.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Severina
« Reply #1 on: January 26, 2023, 01:52:30 am »
Ciężko tutaj o twarde fakty, większość dyskusji to spekulacje. Półroczny okres pomiędzy śmiercią Aureliana a wstąpieniem na tron Tacyta jest wzięty z SHA, które jako źródło ciężko chwilami traktować literalnie - za dużo tam różnych błędów i lapsusów. Dość konkretnym faktem są monety Tacyta z określeniem sprawowania władzy trybuńskiej po raz drugi - TR P II. W końcu III w. zwyczajowo była ona odnawiana 10 grudnia, czyli musiał zostać cesarzem 9 grudnia 275 lub wcześniej. Biorąc pod uwagę, że przybliżona data śmierci Aureliana to (w zależności od publikacji) późny wrzesień - wczesny listopad 275, to okres pomiędzy dotarciem informacji do Rzymu a wyborem nowego władcy nie jest przesadnie długi.

Dowody na samodzielne rządy Seweryny są oparte głównie na źródłach numizmatycznych, a te także nie są jednoznaczne. Głównie chodzi tu o monety z legendą CONCORDIA AVG (zamiast AVGG) oraz CONCORDIAE MILITVM jako tego wyobrażenia, które miało zapewnić Auguście poparcie armii. Były one bite jednak w mennicach znacznie oddalonych od Tracji, gdzie zginął Aurelian (i gdzie informacja o jego śmierci musiała dotrzeć), natomiast nie ma śladu takich emisji z mennic bałkańskich, gdzie nowa władczyni powinna rozpocząć swoje rządy.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Severina
« Reply #2 on: January 26, 2023, 02:10:22 pm »
Tak ,niewielka ilość materiału o rządach Aureliana , a i zniekształcona zapewne już przez pierwszy wiek po jego śmierci przez bajko-pisarzy nie za bardzo pozwala na podparcie jakiejś hipotezy co do rządów Severiny. Tyle że spotkałem się z tekstem  A. Krawczuka że Severina rządziła i biła monety między III- IX 275r. ? a nie po jego śmierci IX-XI 275 r. ? , a augustą została już jesienią 274 r. i matką obozów ,senatu i ojczyzny. Może więc Aurelian skoro mieli już córkę zostawił ją z częścią wojska w jakiejś prowincji by pilnowała porządku , a sam poleciał w  innym miejscu ratować świat ? . Dziwnym też jest że nikt z wysokich rangą żołnierzy z otoczenia Aureliana nie chciał przywdziać purpury ? , więc nie dziwi to że niepopularny Tacyt ją porwał nawet i w listopadzie 275 roku.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Severina
« Reply #3 on: January 27, 2023, 04:56:12 am »
spotkałem się z tekstem  A. Krawczuka że Severina rządziła i biła monety między III- IX 275r. ? a nie po jego śmierci IX-XI 275 r. ? , a augustą została już jesienią 274 r. i matką obozów ,senatu i ojczyzny. Może więc Aurelian skoro mieli już córkę zostawił ją z częścią wojska w jakiejś prowincji by pilnowała porządku , a sam poleciał w  innym miejscu ratować świat ? .
Jakoś Krawczuka omijam szerokim łukiem - za mało tam rzetelnej krytyki źródeł, często przepisuje całe fragmenty "jak leci" i potem wychodzą takie kwiatki. Sam fakt przyznania tytułu Augusty nie sprawia, że ta czy inna cesarzowa zaczyna mieć coś do powiedzenia w kwestii realnej władzy. Czy mamy jakieś ślady większego wpływu Plotyny na decyzje Trajana po 105 czy Sabiny na Hadriana po 128? Nie bardzo...

Tak więc nijak się te rządy i samodzielne monety za życia Aureliana nie trzymają kupy. Wcześniejsza data śmierci - też. Mamy tetradrachmy aleksandryjskie z 7 roku panowania (czyli wybite po 29 sierpnia 275), a jeden z papirusów z Oksyrynchos (nie szukałem dokładnie, który) jest datowany na 19 października 275 i odnosi się o Aureliana jako do władcy (a więc jeśli nawet Aurelian już wtedy nie żył, to informacja o tym była na tyle świeża, że nie zdążyła dotrzeć do Egiptu).


https://www.acsearch.info/search.html?id=7836075

Dziwnym też jest że nikt z wysokich rangą żołnierzy z otoczenia Aureliana nie chciał przywdziać purpury ?

Może właśnie Seweryna zapobiegła temu, by tron (przynajmniej lokalnie) objął morderca Aureliana - Mucapor lub ktoś inny i na tym polegała jej władza. Utrzymać porządek w armii męża, dopóki senat nie obwoła nowego cesarza?

Tu jeszcze dobry tekst na temat: https://ric.mom.fr/en/info/hist5

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Severina
« Reply #4 on: January 28, 2023, 01:28:47 am »
Ciekawy link , wiele wyjaśnia o emisjach monet Severiny , zarazem ciekawy temat kolekcjonerski w wyłapywaniu monet już tych samodzielnie bitych przez regentkę , a i jedyny chyba przykład monet w mennictwie Rzymu z takim statusem.
Zastanawia mnie jeszcze taka hipoteza / moja / dla tych sytuacji i reakcji lub jej braku z 275 roku. Powiedzmy że jest zamach w bliżej nie określonym miesiącu ze spisku młodszych oficerów , ale Aurelian jest tylko w ciężkim stanie - tłumaczy to lojalność starszych oficerów, rządy Severiny , opieszałość senatu , monety i zapewne jeszcze kilka innych aspektów. Mordercy uciekają do Tacyta gdzie dopiero po pewnym czasie zostaną straceni , kiedy to będzie wygodne dla Tacyta , jednocześnie szybko wiedząc o zamach miał przewagę w starcie po purpurę , jedno tylko mi tu nie pasuje - po co starcowi ta purpura w tym wieku ? - chciał sprokurować ówczesny sposób uzurpatorów i cesarzy na szybką eutanazję  ;)

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Severina
« Reply #5 on: January 30, 2023, 12:42:17 am »
Znalazłem taki tekst w Zmierzch-cesarstwa-rzymskiego , strona 236-237 -   co sugerowało by że Aurelian zginął już na przełomie I-II 275 roku :
Dnia dwudziestego piątego września, prawie w osiem miesięcy po zamordowaniu Aureliana, konsul zwołał posiedzenie senatu i złożył mu sprawozdanie z niepewnej i niebezpiecznej sytuacji Cesarstwa. Napomknął, że niepewna lojalność żołnierzy zależna jest od przypadku każdej godziny i każdego wydarzenia; natomiast w słowach jak najbardziej przekonujących przedstawił przeróżne niebezpieczeństwa, jakie mogłaby za sobą pociągnąć wszelka zwłoka w wyborze
cesarza.
Następnie konsul, zwracając się do Tacyta, pierwszego z senatorów
, zasięgnął  jego zdania w ważnej sprawie odpowiedniego kandydata na opróżniony tron.
Jeżeli osobiste zasługi stawiamy wyżej niż przypadkowe wyniesienie, to
uznamy, że Tacyt był szlachetniej urodzony od królów
https://piw.pl/uploads/original/062018/22/1f24add940_Zmierzch-cesarstwa-rzymskiego-t1-spis-tresci.pdf

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Severina
« Reply #6 on: January 30, 2023, 02:47:05 am »
po co starcowi ta purpura w tym wieku ?
Obawiam się, że nie mam wystarczającego wyczucia tych czasów, żeby przedstawić jakąś teorię postawioną zupełnie poza zachowanymi źródłami. Jak pokazuje duża część III wieku, te układy są dynamiczne i skomplikowane. Nie da się ich sprowadzić do dwóch-trzech ośrodków - Senat, Pretorianie, skłócony z Senatem Aurelian. Na ile władza Senatu była realna, na ile musiała podpierać się Pretorianami bądź tym czy innym zgrupowaniem wojsk, na ile faktycznie mordercy Aureliana byli dogadani z tymiż Pretorianami - itp, itd.

W takich wypadkach wolę przyjąć rozwiązania najprostsze, chociaż dla kogoś siedzącego głębiej w temacie mogą okazać się zupełnie nietrafione. W tym wypadku widział bym Tacyta jako cesarza przejściowego, dysponującego wystarczającym autorytetem by uspokoić sytuację w państwie - kogoś w rodzaju Nerwy czy Pupiena i Balbina.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Severina
« Reply #7 on: January 30, 2023, 02:51:18 am »
Znalazłem taki tekst w Zmierzch-cesarstwa-rzymskiego , strona 236-237 -   co sugerowało by że Aurelian zginął już na przełomie I-II 275 roku :
Gibbon to XVIII wiek (a konkretniej tom opisujący m.in. Aureliana - rok 1776) :-) Trochę od tego czasu ustaleń przybyło, chociażby znaleziono wzmiankowane przeze mnie papirusy.

 

All coins are guaranteed for eternity