Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Logika fałszerzy  (Read 3138 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Logika fałszerzy
« Reply #25 on: April 18, 2021, 11:25:11 am »
Albo na takiego, co zapamiętał z mennicy jak się to robi i przeniósł swoją wiedzę do domowego warsztaciku.

W całym szerokim spektrum możliwości na pewno mieści się też praca domowa czeladnika z mennicy. Ale mogli też takiego "ucznia na nauce" skłonić do nadgodzin w robocie, by podciągnąć plan. W sumie ten sam człowiek: i jak tu rozstrzygnąć, czy wyklepał to cudo służbowo czy prywatnie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Logika fałszerzy
« Reply #26 on: April 18, 2021, 12:30:26 pm »
i jak tu rozstrzygnąć, czy wyklepał to cudo służbowo czy prywatnie.

Nie wykluczałbym, że jest to oficjalna emisja, ponieważ zdarzają się różne hybrydy, np. dość częsta  ROMA / GLORIA EXERCITVS. Ponadto w Trewirze, w tym okresie widać pogorszenie jakości wybijanych monet jak np. na załączonej poniżej (ebay nr 144000871698). Rozstrzygnąć tą kwestię na korzyść autentyczności tj. oficjalnej emisji, może odnalezienie prawidłowo wybitej monety awersem lub rewersem tej hybrydy. Równie dobrze może się jednak okazać, że jest to produkt prywatny, ale dowód na to musi być podobny jak wyżej - połączenie awersu lub rewersu z innym stemplem wyraźnie będącym naśladownictwem.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Logika fałszerzy
« Reply #27 on: April 18, 2021, 12:45:29 pm »
połączenie awersu lub rewersu z innym stemplem wyraźnie będącym naśladownictwem

Taki szczęśliwy traf czasem się zdarza, ale niestety bardzo rzadko. Gdy naśladownictwo jest naprawdę wyraźne, to na ogół jest wyraźne i na awersie i na rewersie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Logika fałszerzy
« Reply #28 on: April 18, 2021, 01:26:45 pm »
Prawda, że potwierdzenie fałszerstwa jest mało prawdopodobne, łatwiej będzie znaleźć takie połączenie wśród monet oficjalnych. Nawet nie muszą to być identyczne stemple, ale na tyle podobne, aby była pewność, że są tego samego autora. O ile takie istnieją. Na szybko przeglądając stronę nummus bible nie znalazłem jednak nic podobnego. A czy Pan już zdecydował się w której części umieścić tą monetę?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Logika fałszerzy
« Reply #29 on: April 18, 2021, 04:09:17 pm »
A czy Pan już zdecydował się w której części umieścić tą monetę?

Umieściłem w dziale  monet oficjalnych, ale z adnotacją, że można ją też uznać za imitację. Z reguły przy wątpliwościach zostawiam monetę raczej po oficjalnej stronie, a dzięki zdjęciom (na ogół zdecydowanie większym i lepszym niż na NVMMVS BIBLE czy Wildwinds) każdy może sam zweryfikować mój wybór.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Logika fałszerzy
« Reply #30 on: September 23, 2021, 03:55:06 pm »
Kolejny przykład na dziwną logikę fałszerzy. Widać, że fałszerz miał pewne przygotowanie zawodowe. Styl jest całkiem niezły, tak samo literki, aczkolwiek w legendzie awersu chyba coś się poplątało.



I do tego wszystkiego wstawia w odcinku dziwny znak menniczy, który musiałby zwrócić uwagę funkcjonariuszy zajętych wyłapywaniem fałszywek. Dlaczego zatem po prostu nie skopiował czegoś istniejącego? Po co te dodatki "inwencji własnej"?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Logika fałszerzy
« Reply #31 on: September 24, 2021, 01:44:09 pm »
Kolejny przykład na dziwną logikę fałszerzy. Widać, że fałszerz miał pewne przygotowanie zawodowe. Styl jest całkiem niezły, tak samo literki, aczkolwiek w legendzie awersu chyba coś się poplątało.

Jak dla mnie pierwszy rzuca się w oczy kształt krążka. Z tego co widziałem raczej oficjalne emisje, choćby najbardziej nieudane, tak jajowate nie były.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Logika fałszerzy
« Reply #32 on: September 24, 2021, 02:19:19 pm »
Jak dla mnie pierwszy rzuca się w oczy kształt krążka. Z tego co widziałem raczej oficjalne emisje, choćby najbardziej nieudane, tak jajowate nie były.

Z tym to akurat bywało różnie i samo jajo raczej nie budzi podejrzeń. Co innego, gdyby coś takiego wyszło ze złotkiem lub sreberkiem, ale to tutaj to przecież drobnica, masówka, więc czasem robiona na szybko.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Logika fałszerzy
« Reply #33 on: November 03, 2021, 06:49:49 pm »
Trudno sobie wyobrazić, że w masie fałszerstw które dzisiaj demaskujemy, a które powstały w profesjonalnych warsztatach dorównujących niekiedy oficjalnym mennicom, nie było monet bez błędów. Fałszerze monet bez wątpienia tworzyli też udane podróbki, zgodne z oryginałami, bez błędów w legendach lub znakach menniczych, itp. Trzeba się więc dokładniej przyjrzeć oficjalnym emisjom ponieważ cześć z nich może wcale nie być oficjalna.
Poniżej prezentuję taką monetę, która według mnie może pochodzić z fałszerskiej mennicy - folis Konstantyna I ze znakiem mennicy Ticinum (RIC VII Ticinum 140).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Logika fałszerzy
« Reply #34 on: November 03, 2021, 08:50:36 pm »
Poniżej prezentuję taką monetę, która według mnie może pochodzić z fałszerskiej mennicy

Dał Pan dobry przykład monety "ze środka", tj. takiej, którą można uznać albo za niezłą podróbkę albo za kiepski produkt oficjalny. Bo w oficjalnych mennicach też pewnie było czasem "gonienie planu" i robiło się "na wczoraj", zatrudniając do robienia stempli ledwo wyszkolonych czeladników.

Można o takiej monecie powiedzieć najwyżej, że nie jest ona na pewno nieoficjalna ani też nie jest na pewno oficjalna. Może jest, a może nie. Ja dałbym remis ze wskazaniem, że jednak nie, ale to tylko dlatego, że jest jednak wyraźnie gorsza od przeciętnych egzemplarzy z tej emisji. Ale kto powiedział, że oficjalne produkty muszą zawsze trzymać poziom. Zwłaszcza w wypadku monet mało wartościowych i produkowanych masowo, a kontrolowanych słabo (o czym świadczą nie tak rzadkie monety z typowo menniczymi błędami, które jednak dostały się do obiegu).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity