Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich  (Read 1520 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« on: April 21, 2023, 04:30:22 pm »
Ostatnio zakończyła się 198 aukcja Münz Zentrum Heinz-W. Müller. Przyznam, że ostrzyłem sobie zęby na jedną z monet. Niestety nie wykazałem wystarczającej determinacji i poległem.
Opis aukcyjny widocznej niżej monety jest błędny. Została ona opisana jako tremissis, w rzeczywistości jest to semissis.

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne antycznego złota
« Reply #1 on: April 22, 2023, 05:17:10 am »
Kolejny błędny opis. Tym razem sprzed kilku miesięcy.
Moneta wybita w Nikomedii (SMNB) opisana jako produkt mennicy antiocheńskiej.
Fot. numimarket.pl

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne antycznego złota
« Reply #2 on: April 22, 2023, 10:37:06 am »
To i ja coś dorzucę z dzisiejszego przeglądu aukcji. Aukcja trwa, więc zgodnie z tutejszymi obyczajami, nie podaję bliższych danych. W każdym razie renomowana firma z najwyższej półki. Opis w zasadzie prawidłowy, tylko na końcu informacja, że to RIC VII ARLES 3. W rzeczywistości jest to numerek 1, jednak mniej rzadki niż numerek 3.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne antycznego złota
« Reply #3 on: April 22, 2023, 10:46:27 am »
Quote
W rzeczywistości jest to numerek 1, jednak mniej rzadki niż numerek 3.
No właśnie, ta rzadkość. Pojawia się pytanie, czy jest to omyłka, czy raczej drobna manipulacja?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne antycznego złota
« Reply #4 on: April 22, 2023, 10:57:32 am »
Nie dojdziemy. Możliwe, że ktoś zwyczajnie z lenistwa coś skopiował. W rozmyślną manipulację nie bardzo chce mi się wierzyć, bo ktoś, dla kogo taka informacja mogłaby być ważna, i tak natychmiast się zorientuje. A ci, co się nie zorientują, z kolei na numerki nie zważają, więc to bez sensu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne antycznego złota
« Reply #5 on: April 22, 2023, 12:27:26 pm »
Przepraszam, że nie złoto, ale nie mogłem się powstrzymać. Oto denary cesarzy Trojana i Gilipa Araba :-) Co tam nominały czy numerki katalogowe, ważna poprawna identyfikacja władcy:

https://aukcjamonet.pl/product/15250/rzym-trojan-98-117-ar-denar
https://aukcjamonet.pl/product/15254/rzym-gilip-i-arab-244-249-ar-antoninian


Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne antycznego złota
« Reply #6 on: April 22, 2023, 01:06:11 pm »
Przepraszam, że nie złoto, ale nie mogłem się powstrzymać. Oto denary cesarzy Trojana i Gilipa Araba :-) Co tam nominały czy numerki katalogowe, ważna poprawna identyfikacja władcy

Trojan i Gilip Arab - no ładnie :) Zmieniłem tytuł wątku. Będzie można zmieścić więcej takich kwiatków.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #7 on: April 22, 2023, 01:20:29 pm »
No nie, jak przyjmiemy takie łatwe kryteria to ten wątek szybko urośnie do kosmicznych rozmiarów. Ale proszę bardzo!
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #8 on: April 22, 2023, 01:39:10 pm »
No nie, jak przyjmiemy takie łatwe kryteria to ten wątek szybko urośnie do kosmicznych rozmiarów. Ale proszę bardzo!
Bardzo często zwiększenie liczby (ilości) negatywnie odbija się na jakości, ale przy naszym temacie zasada ta nie ma chyba zastosowania.

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #9 on: April 22, 2023, 02:51:07 pm »
Och, błędów sam jako stosunkowo młody kolekcjoner wyłapuję całą masę. Najczęściej to atrybucja monet po pierwszym "punkcie zaczepnym" z pominięciem np. liczby konsulatów czy trybunatów; mylenie Verusa/Commodusa z Markiem przez powierzchowne skojarzenie brody i fragmentu legendy, ale ostatnio nawet zdarzyło mi się duży dom aukcyjny poprawić w kwestii oczywistego nominału. Zmierzam do tego, że błędów jest bardzo dużo. Pytanie raczej, czy zwracacie Panowie uwagę tym, którzy je popełniają? Przyznam szczerze, że widząc coraz częściej brak reakcji, chęci na takie podpowiedzi mam coraz mniej.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #10 on: April 22, 2023, 04:14:16 pm »
czy zwracacie Panowie uwagę tym, którzy je popełniają?

Bym zwariował. Wolę raz jeszcze przejrzeć to, co sam wypisuję, by własnych błędów robić mniej.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #11 on: April 23, 2023, 05:52:45 am »
czy zwracacie Panowie uwagę tym, którzy je popełniają?

Bym zwariował. Wolę raz jeszcze przejrzeć to, co sam wypisuję, by własnych błędów robić mniej.

Akurat Panu materiału faktycznie nie brakuje :) Dla mnie to forma pewnego treningu. Zawsze można zweryfikować i ewentualnie poprawić także i siebie ;)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #12 on: April 24, 2023, 01:37:24 am »
Pytanie raczej, czy zwracacie Panowie uwagę tym, którzy je popełniają?
Jak Pan napisał - jest tego naprawdę dużo. Za dużo. Trzeba by nic innego nie robić, tylko poprawiać cudze błędy, co przy rosnącej ilości nieraz bardzo niewielkich domów aukcyjnych byłoby zajęciem na pełen etat. A i tak duża część zgłoszeń byłaby ignorowana.

Kupujący lubią dobre, rzeczowe opisy, więc jeśli właściciel/pracownicy nowego podmiotu na rynku numizmatycznym mają ochotę się uczyć, jest duża szansa, że zwróci im się to w realnej gotówce.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #13 on: April 25, 2023, 02:49:05 am »
Wracając do złota, od którego zaczął się wątek.

Pokażę trochę inne zjawisko, polegające na różnym podejściu do monet nienotowanych w RIC, aczkolwiek mających w nim swoich bliskich krewniaków. Pytanie - czy lepiej napisać w opisie przykuwające oko "RIC -", czy uczciwiej jednak będzie wstawić tam "RIC nn var" i opisać na czym różnica polega, szczególnie że RIC II ma swoje lata i ma prawo mieć dziury polegające na braku niektórych typów popiersi.

Przykład 1.

Aureus z roku 102, Trajan wieńczony przez Wiktorię. W RIC pod pozycją 69 stoi wersja z popiersiem z egidą na lewym ramieniu (prawdę mówiąc nie wiem czy najczęstszym dla tego typu):


https://www.acsearch.info/search.html?id=10198439

Tu mamy RIC -, popiersie w todze


https://www.acsearch.info/search.html?id=1108264

a tu RIC 69 var (sama głowa)


https://www.acsearch.info/search.html?id=8944030


Przykład 2.

Aureus wybity mniej więcej w roku 112, na rewersie ojciec Trajana. W RICu mamy dla tej legendy awersu albo popiersie w todze i legendę DIVVS PATER TRAIAN na rewersie (762) albo popiersie w zbroi i DIVVS PATER TRAIANVS (763). Jak się łatwo domyśleć, niekoniecznie są to wszystkie możliwości.

Tu mamy popiersie w todze i DIVVS PATER TRAIANVS opisane jako RIC -


https://www.acsearch.info/search.html?id=3499372

a tu jako RIC 763 var (co ciekawe opisujący trochę się zaplątał w tłumaczeniu czemu tego nie ma w RIC i wskazał przełamanie legendy rv, o którym RIC nic nie mówi, może jedna osoba wpisywała numerki, a inna tworzyła opisy?)


https://www.acsearch.info/search.html?id=7736384

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #14 on: April 26, 2023, 04:57:49 pm »
Quote
Pokażę trochę inne zjawisko,
To rzeczywiście ciekawe zagadnienie. Dotyczy ono nie tylko monet antycznych. Z etycznego punktu widzenia dla odmian czy wariantów nieopisanych w RIC, u Kopickiego, albo u Igera, oczywiście należałoby napisać, że brak danej odmiany w katalogu. Zastanawia mnie jednak, dlaczego często większe zainteresowanie kupujących występuje wtedy, gdy w opisie mamy np. R6, czy R7 i odwołanie do jakiegoś znanego katalogu, niż wówczas, gdy pojawia się informacja, że moneta jest w danym katalogu "nienotowana". Osobiście nie martwi mnie to jakoś szczególnie, bo dzięki temu udaje mi się kupić czasami naprawdę rzadką odmianę za niewielkie pieniądze. Na ostatniej aukcji RDA wylicytowałem za marne 700 zł odmianę trojaka lubelskiego, która została rzetelnie opisana jako nieopisana w katalogu Igera. Gdyby miała u Igera R6 albo R7, poszłaby pewnie za kilka tysięcy.

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #15 on: April 26, 2023, 05:02:44 pm »
Zamiast Konstancjusza – Konstantyn. Wydaje mi się, że jest to dość popularny błąd.
III wiek dla lat 337-361 to chyba też nic szczególnego. Jest przecież trójka na początku.
Aby jednak w pełni docenić walory tej oferty należy zwrócić uwagę na cenę (znacząco obniżoną) oraz znakomity stan zachowania monety.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #16 on: April 27, 2023, 02:27:37 am »
To rzeczywiście ciekawe zagadnienie. Dotyczy ono nie tylko monet antycznych. Z etycznego punktu widzenia dla odmian czy wariantów nieopisanych w RIC, u Kopickiego, albo u Igera, oczywiście należałoby napisać, że brak danej odmiany w katalogu.
Trochę to chyba powinno zależeć od stopnia szczegółowości i okresu powstania danego katalogu. Przy czym jeśli chodzi o okres to główną cezurą jest dla mnie "przed internetem/z internetem". Skokowa zmiana możliwości rozszerzenia kwerendy na ogromne bazy danych rozwijające się mniej więcej od roku 2000 robi tutaj wielką różnicę. Iger tworzył swój katalog już w obecnej epoce i o ile się nie mylę stosunkowo trudno trafić na coś, co nie jest u niego notowane. Kopicki raz że nie miał możliwości zrobienia takiej kwerendy, dwa - chyba nawet celowo opisywał tylko podstawowe jego zdaniem odmiany. Tak czy inaczej dla nieco zaawansowanego kolekcjonera notatka "Kopicki -" nie powoduje wzrostu ciekawości daną monetą; raczej będzie szukał innych odnośników do nowszej literatury. Z RICem jest różnie, w zależności od tomu i mennictwa danego okresu. Co innego, kiedy w całym Imperium działa tylko jedna (tak naprawdę dwie) mennica w Rzymie i nie są stosowane dodatkowe oznaczenia mennicze, co innego jak jest tych mennic kilkanaście i każda ma swój system oznaczeń. Tomów wydanych w epoce internetowej jest na razie dwa (II.1 i II.3) i zakładając bardzo duże przybliżenie można powiedzieć, że zwierają one 3x więcej pozycji, co ich przedinternetowe odpowiedniki.

Zastanawia mnie jednak, dlaczego często większe zainteresowanie kupujących występuje wtedy, gdy w opisie mamy np. R6, czy R7 i odwołanie do jakiegoś znanego katalogu, niż wówczas, gdy pojawia się informacja, że moneta jest w danym katalogu "nienotowana".
Wydaje mi się, że to są zaszłości, które będą z czasem zanikać, przynajmniej u poważnych kolekcjonerów. Ludzie strasznie są zafiksowani na R-kach, a przecież wystarczy jeden skarb i cała erkologia dla tego czy innego typu staje się kompletnie nieaktualna. A przy obecnej szybkości przybywania danych o kolejnych monetach nie jest to wcale takie rzadkie.
To samo ze stanami zachowania - jaki sens ma deliberowanie nad tym, czy moneta ma awers 3+, a rewers 2- (skalę Sheldona zupełnie pomijam, bo to dla mnie jakaś kompletna aberracja), kiedy i tak wszystko widać na dużych zdjęciach. Miało to sens w epoce, kiedy maksimum co można było pokazać potencjalnemu klientowi na odległość to małe zdjęcie w drukowanym katalogu.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #17 on: April 27, 2023, 02:33:44 am »
Zamiast Konstancjusza – Konstantyn. Wydaje mi się, że jest to dość popularny błąd.
III wiek dla lat 337-361 to chyba też nic szczególnego. Jest przecież trójka na początku.
Tak, to jeden powszechnych kwiatków. Dotyczy też innych władców o tych imionach - Konstancjusz III staje się Konstantynem III itd. Jak się przemnoży to jeszcze przez wszystkie mutacje półpolskie-półangielskie typu "Constancjusz" czy "Constantin Wielki", otrzymujemy naprawdę dużo nowych możliwości :-)

Aby jednak w pełni docenić walory tej oferty należy zwrócić uwagę na cenę (znacząco obniżoną) oraz znakomity stan zachowania monety.
Plastikowe pudełeczko swoje kosztowało, musi się zwrócić ;-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #18 on: April 27, 2023, 04:41:02 am »
Tak, to jeden powszechnych kwiatków.

Jeszcze lepsze historie bywają z trzema panami M.

MAXIMIANVS (Maksymian Herkuliusz)
MAXIMIANVS (Galeriusz)
MAXIMINVS (Maksymin Daja)

Był czas gdy wszyscy jednocześnie wybijali monety. Co prawda do pewnego czasu pierwszy i drugi Maksymian różnili się tytułem: august i cezar, ale po abdykacji pierwszego ten drugi (Galeriusz) używał czasem legendy identycznej z tą, którą wcześniej używał Herkuliusz. A jeśli idzie o Daję to brak tego jednego "A" też łatwo przegapić. Krótko mówiąc: każdy z każdym może się tam pomylić. No i się mylą.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #19 on: April 28, 2023, 01:39:17 am »
Jeszcze lepsze historie bywają z trzema panami M.

MAXIMIANVS (Maksymian Herkuliusz)
MAXIMIANVS (Galeriusz)
MAXIMINVS (Maksymin Daja)

Spokojnie można rozszerzyć to o kolejnych, nieco wcześniejszych dwóch panów M.

MAXIMINVS (Maksymin Trak); poza charakterystycznym wyglądem o ile się nie mylę zawsze ma PIVS-a w tytulaturze;
MAXIMVS (Werus Maksymus, syn powyższego).

Ten ostatni władzy de facto nie sprawował, ale monety tatko mu bił i do pomyłek nadaje się doskonale.

Swoją drogą dobrze, że "Gladiator" wypłowiał już nieco w pamięci widzów, bo kilkanaście lat temu praktycznie każdy z powyższej listy mógł zostać Maximusem (mimo że Maximus jak widać jest na liście jeden) ;-)

PS. Jak mi podpowiada automatyczny link to numiswiki, można by tu jeszcze wymienić Petroniusza Maksymusa, efemerycznego cesarza panującego dwa miesiące w roku 455, ale że nie ma go praktycznie w handlu, więc o pomyłki z nim też trudniej.

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #20 on: May 13, 2023, 06:20:21 am »
Coś mi się zdaje, że litery MP ΘΥ na awersie odnoszą się do Matki Boskiej, a nie do Chrystusa Pantokratora. Natomiast na rewersie postać z brodą i nimbem krzyżowym to nie Matka Boska tylko Chrystus, zaś koronowany przezeń władca to Andronik I Komnen, a nie Jan:
https://onebid.pl/pl/monety-bizancjum-hyperpyron-1183-1185-konstantynopol/1721088
Wygląda to nie na pomyłkę w opisie, ale na opis zupełnie innej monety.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #21 on: May 13, 2023, 07:33:48 am »
Wygląda to nie na pomyłkę w opisie, ale na opis zupełnie innej monety.

Tak, to jest oddzielny problem: błędne (bezmyślne?) przeklejanie dobrych opisów całkiem innych (albo tylko trochę podobnych) monet.

To oczywiste, że w czasach kopiuj-wklej mało kto ma chęć i czas, by uważnie oglądać monetę i robić jej opis od zera. Zazwyczaj ma się już bibliotekę opisów (własnych i "pożyczonych") i bierze się takiego gotowca. Czasem jednak zerknięcie na monetę jest niedbałe albo kilknęło się myszą nie do tej szufladki i potem takie są rezultaty.

Będzie tego raczej więcej niż mniej, trzeba więc najpierw samemu uważnie oglądać zdjęcia, a potem dopiero ewentualnie zawierzyć opisowi.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #22 on: May 15, 2023, 02:22:34 am »
Wygląda to nie na pomyłkę w opisie, ale na opis zupełnie innej monety.
Ktoś popatrzył, że podobne i nawet nie próbował ani rozpoznawać osób, ani rozczytywać legend. Swoją drogą motyw koronowania władcy przez Matkę Boską jest chyba jedyny w swoim rodzaju (przynajmniej ja się z nim nigdzie indziej nie spotkałem) i dość ciekawy teologicznie. Coś trochę jak Matka Boska współtronująca na wizerunku w Bazylice NMP na Zatybrzu.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #23 on: May 15, 2023, 04:32:54 am »
motyw koronowania władcy przez Matkę Boską

No nie, ten z brodą to raczej nie jest Matka Boska. Matka Boska siedzi na tronie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #24 on: May 15, 2023, 04:40:28 am »
motyw koronowania władcy przez Matkę Boską

No nie, ten z brodą to raczej nie jest Matka Boska. Matka Boska siedzi na tronie.

Tutaj tak, chodziło mi o monetę, z której opis został zapożyczony. O którego Jana chodzi, nie zgadnę, bo widzę tego typu przedstawienie i dla Jana II:


https://www.acsearch.info/search.html?id=4301089

i dla Jana III:

https://www.acsearch.info/search.html?id=5356271

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #25 on: May 29, 2023, 03:56:21 pm »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #26 on: May 29, 2023, 04:45:46 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #27 on: June 02, 2023, 02:05:45 am »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #28 on: June 02, 2023, 03:22:53 am »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #29 on: June 02, 2023, 01:10:21 pm »

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #30 on: June 02, 2023, 07:36:36 pm »

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #31 on: June 03, 2023, 02:52:36 am »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #32 on: June 03, 2023, 05:11:35 am »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #33 on: June 03, 2023, 12:27:01 pm »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #34 on: June 03, 2023, 01:25:41 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Dariusz M

  • Consul
  • ***
  • Posts: 159
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #35 on: June 03, 2023, 04:18:28 pm »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #36 on: June 03, 2023, 06:03:21 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #37 on: June 05, 2023, 11:25:34 am »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #38 on: June 05, 2023, 11:47:18 am »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #39 on: June 05, 2023, 11:57:20 am »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #40 on: June 05, 2023, 02:07:08 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #41 on: June 05, 2023, 02:12:44 pm »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #42 on: June 05, 2023, 03:02:36 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #43 on: June 20, 2023, 01:22:38 pm »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #44 on: June 20, 2023, 01:36:31 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #45 on: June 20, 2023, 01:53:07 pm »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #46 on: June 20, 2023, 02:59:42 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #47 on: June 20, 2023, 04:12:47 pm »

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #48 on: December 13, 2023, 01:51:57 pm »

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Błędne opisy aukcyjne monet antycznych i bizantyńskich
« Reply #49 on: December 13, 2023, 02:34:51 pm »

 

All coins are guaranteed for eternity