Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy  (Read 26831 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Uważam, że jak na tak wczesne przedstawienie cesarza, wyjątkowo udany. W zestawieniu z niektórymi "gargamelami" z tego okresu, styl wręcz wybitny.
Faktycznie dość udany, pytanie jeszcze co bierzemy pod uwagę - styl wykonania czy podobieństwo do oryginału :-) Wydaje mi się, że (zakładając, że z późniejszych wizerunków wiemy jak wyglądał Trajan tj. że nie był zbyt upiększany) powinien być trochę młodszy i pełniejszy na twarzy.

Ale - jak Pan zauważył - styl tych wczesnych popiersi bywa zupełnie pokraczny i można by budować całą kolekcję różnych wizerunków (szczególnie na brązach), co do których ciężko byłoby powiedzieć, że przedstawiają tą samą osobę.

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Uważam, że jak na tak wczesne przedstawienie cesarza, wyjątkowo udany. W zestawieniu z niektórymi "gargamelami" z tego okresu, styl wręcz wybitny.
Faktycznie dość udany, pytanie jeszcze co bierzemy pod uwagę - styl wykonania czy podobieństwo do oryginału :-) Wydaje mi się, że (zakładając, że z późniejszych wizerunków wiemy jak wyglądał Trajan tj. że nie był zbyt upiększany) powinien być trochę młodszy i pełniejszy na twarzy.

Ale - jak Pan zauważył - styl tych wczesnych popiersi bywa zupełnie pokraczny i można by budować całą kolekcję różnych wizerunków (szczególnie na brązach), co do których ciężko byłoby powiedzieć, że przedstawiają tą samą osobę.

Słusznie Pan zauważa. Chodziło mi o styl i zgrabność tego wciąż "specyficznego" przedstawienia cesarza.
Co do drugiej pańskiej uwagi nt. możliwości budowania takiej kolekcji - czyta mi Pan w myślach. Co prawda nie mam ambicji, żeby skupować różne potworki, szczególnie pokraczne frakcje brązowe z niektórych prowincji, ale wiele portretów, odbiegających z pewnością od wzoru, bardzo podoba mi się stylistycznie. Jestem wielkim fanem tetr z Tarsu, które uważam za jedne z najpiękniejszych, ale też te ostre "antiocheńskie" rysy Trajan czy Nervy znajdują moje uznanie. Długo by wymieniać tak naprawdę ;)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Co do drugiej pańskiej uwagi nt. możliwości budowania takiej kolekcji - czyta mi Pan w myślach.
Myślałem raczej o zbiorze wczesnych monet z mennic rzymskich albo też tylko z mennicy senatorskiej. Można by np. próbować patrzeć, czy portrety z III konsulatu zaczynają być bardziej podobne do ludzi, czy następuje jakaś standaryzacja, tj. jest dajmy na to czterech głównych celatrów i zaczynają przeważać ich wizje "jak ten Trajan może wyglądać" czy też dalej trafiają się zupełne karykatury jak za II konsulatu.

Co prawda nie mam ambicji, żeby skupować różne potworki, szczególnie pokraczne frakcje brązowe z niektórych prowincji, ale wiele portretów, odbiegających z pewnością od wzoru, bardzo podoba mi się stylistycznie.
To byłby dość lużny zbiór (nie to, żebym miał coś przeciwko :-) ) - zawsze można coś dodać, ale ciężko określić czym ma być jego szkielet. Wczesne popiersia na srebrze? Srebro z mocnym akcentem na prowincjonalne przez całe panowanie? Szczególnie udane stylistycznie monety niezależnie od kruszcu i miejsca wybicia?

Jestem wielkim fanem tetr z Tarsu, które uważam za jedne z najpiękniejszych, ale też te ostre "antiocheńskie" rysy Trajan czy Nervy znajdują moje uznanie. Długo by wymieniać tak naprawdę ;)
Każdy z tych tematów ma duże możliwości i zasługuje na osobne potraktowanie. Dodatkowo ciężko się tu argumentuje, bo rzecz zahacza niego o sprawę gustu i niekoniecznie dany styl portretowania musi się podobać wszystkim. A więc jak ja to widzę :-)
- Tars ma bardzo klasyczne popiersia i robią one wrażenie, ale dopiero przy V konsulacie. Wcześniej często wygląda to tak:

https://www.acsearch.info/search.html?id=7645875
- Antiochia to za duża mennica, żeby można powiedzieć coś o ogólnym stylu portretowania. Nerwa faktycznie będzie miał dość ostre rysy, nadające mu "pazur" niewidoczny na rzymskich denarach, ale przy Trajanie jest dość różnie. Dużo monet, dużo interpretacji i bardzo często wychodzi to dość zwyczajnie:

https://www.acsearch.info/search.html?id=7131768


https://www.acsearch.info/search.html?id=8664992
- jak dla mnie najbardziej drapieżne rysy Trajan potrafi mieć na wyrobach z Aleksandrii:

https://www.acsearch.info/search.html?id=9122675
ale to wszystko kwestia celatora. Równie dobrze za cztery lata może wyglądać jak starszy pan nieco zmęczony życiem:

https://www.acsearch.info/search.html?id=5147560

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Obecnie uczę się nieco więcej na temat mennictwa prowincjonalnego, które już od dłuższego czasu przyciągało mnie różnorodnością rewersów. Trochę już Fortuny, Aequitas, Felicitas etc. mi się przejadły. Korci mnie zakup większej liczby średnich sztuk, dla radości budowania zbioru, ale z drugiej strony nie chcę skupować łatwodostępnych strupków. Póki co, zbiór poszerzył się o wspominany właśnie Tars. Portret akurat bardziej imperialny. Bardzo przyjemny duży denar :)


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Widzę, że już kolekcjoner z Pana na całego. Nawet gustowne logo kolekcji jest - no a logo to dla budowania marki sprawa najważniejsza :-)
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Och! Szanowny Panie. Logo to mam od dawna (zapraszam do rzucenia okiem tutaj https://instagram.com/lvcaromano_numismatics ), ale mam nadzieję, że to nie jedyny aspekt, który mógłby wskazywać na numizmatyczny rozwój 😉

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
zapraszam do rzucenia okiem

Zdaje się, że bez rejestracji niczego tam spokojnie obejrzeć nie można. Czy ma Pan może własną stronę?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
zapraszam do rzucenia okiem

Zdaje się, że bez rejestracji niczego tam spokojnie obejrzeć nie można. Czy ma Pan może własną stronę?

Póki co właśnie instagram robi za taką moją galerię (bardziej artysytczne aspekty niż stricte katalogowe). Mogę jedynie zachęcić do jakiegoś szybkiego zalogowania się przez jakieś fekegoogle account albo innego maila "spamowego". Dużo ładnych monet będzie mógł Pan sobie pooglądać i bynajmniej nie mam na myśli jedynie swoich.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Obecnie uczę się nieco więcej na temat mennictwa prowincjonalnego, które już od dłuższego czasu przyciągało mnie różnorodnością rewersów. Trochę już Fortuny, Aequitas, Felicitas etc. mi się przejadły. Korci mnie zakup większej liczby średnich sztuk, dla radości budowania zbioru, ale z drugiej strony nie chcę skupować łatwodostępnych strupków. Póki co, zbiór poszerzył się o wspominany właśnie Tars. Portret akurat bardziej imperialny. Bardzo przyjemny duży denar :)
Rozumiem, że zdjęcie "artystyczne" :-) Osobiście wolę zdjęcia bez tła.

A jaki rewers tej tetry, V konsulat (ΔHMAPX EΞ YΠAT E) jak rozumiem?

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Dla mnie jeśli nawet brakuje drugiego planu, to chętnie widzę w tle jakikolwiek inny kolor lub powierzchnię niż jaskrawą, uderzającą po oczach biel. Jestem zwolennikiem, również przy "białym tle" przynajmniej odrobiny szarości, której nie da się tak naprawdę dostrzec, ale oko podświadomie odbiera to tło jako mniej agresywne bez tak silnego kontrastu.

Tak, załączam zdjęcie "katalogowe".


Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
zapraszam do rzucenia okiem

Zdaje się, że bez rejestracji niczego tam spokojnie obejrzeć nie można. Czy ma Pan może własną stronę?

Znalazłem rozwiązanie pośrednie, nieidealne. Może Pan podejrzeć bez rejestracji moje konto przez tę stronę https://wizstat.com/lvcaromano_numismatics/ natomiast zdjęcia są w bardzo słabej jakości i jeśli spodoba się Panu po ostrej miniaturce, to po kliknięciu weń pojawi się pod spodem "Download". Normalnie jest to oczywiście o wiele wygodniejsze, więc też zachęcam do próby ze "śmieciowym mailem" ;)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Znalazłem rozwiązanie pośrednie
Dziękuję, spróbuję. Jednak od tych rozmaitych worków na śmieci w rodzaju Facebooka, Twittera, Instagrama etc. zdecydowanie wolę autorską prostą stronę bez reklam, która nie domaga się rejestracji, nie śledzi ciasteczkami, łatwo z niej ściągnąć ten kawałek, który się chce bez żadnych ograniczeń... Zachęcam Pana do takiego przedsięwzięcia.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Jednak od tych rozmaitych worków na śmieci w rodzaju Facebooka, Twittera, Instagrama
Czasami do tych worków ludzie mogą wrzucać skarby :-)

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Znalazłem rozwiązanie pośrednie
Dziękuję, spróbuję. Jednak od tych rozmaitych worków na śmieci w rodzaju Facebooka, Twittera, Instagrama etc. zdecydowanie wolę autorską prostą stronę bez reklam, która nie domaga się rejestracji, nie śledzi ciasteczkami, łatwo z niej ściągnąć ten kawałek, który się chce bez żadnych ograniczeń... Zachęcam Pana do takiego przedsięwzięcia.

Robiłem w życiu tyle różnych tego typu "projektów", że póki co, jako perfekcjonista, się na to nie porywam, bo wsiąknę kompletnie. Przy numizmatyce chciałem trochę odpocząć od takiego dłubania i dopieszczania jakiejś nowej przestrzeni autopromocyjnej. Ale za jakiś czas - nie wykluczam.

Jednak od tych rozmaitych worków na śmieci w rodzaju Facebooka, Twittera, Instagrama
Czasami do tych worków ludzie mogą wrzucać skarby :-)

Zdecydowanie tak. Jak w życiu. Raz na jakiś czas, ktoś wyrzuci na śmietnik jakieś precjoza i inne cenne obiekty. Grunt to nie spędzać tam życia, ale kolekcjonersko warto być obecnym dla ofert i kontaktów (niestety).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Jednak od tych rozmaitych worków na śmieci w rodzaju Facebooka, Twittera, Instagrama
Czasami do tych worków ludzie mogą wrzucać skarby :-)

Zgadzam się. Ale mam jeszcze tyle zaległych nieśmieciowych źródeł do przeglądania, że worki będą musiały trochę poczekać.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
mam jeszcze tyle zaległych nieśmieciowych źródeł do przeglądania.
Korci spytać, jakie źródła Pan namierzył?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Korci spytać, jakie źródła Pan namierzył?

Pierwsze z brzegu: zeskanowane katalogi starych aukcji. Gdyby chciał Pan pomóc i w nich poszperać w poszukiwaniu nienotowanych monetek, byłbym bardzo wdzięczny. Tutaj znajdzie Pan sporo linków (a wciąż tego przybywa).

https://www.rnumis.com/auctions_top.php
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Dla mnie jeśli nawet brakuje drugiego planu, to chętnie widzę w tle jakikolwiek inny kolor lub powierzchnię niż jaskrawą, uderzającą po oczach biel.
Niech Pan sobie zrobi ćwiczenie "wyszukaj jakiś ciekawy detal" na próbce dajmy na to 200 w miarę tych samych monet. Zapewniam, że w pewnym momencie przestanie patrzeć Pan na tło :-)

Tak, załączam zdjęcie "katalogowe".
W sumie data nieco wytarta, ale długość legendy się zgadza, te wcześniejsze o ile dobrze pamiętam miały krótsze legendy.

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Dla mnie jeśli nawet brakuje drugiego planu, to chętnie widzę w tle jakikolwiek inny kolor lub powierzchnię niż jaskrawą, uderzającą po oczach biel.
Niech Pan sobie zrobi ćwiczenie "wyszukaj jakiś ciekawy detal" na próbce dajmy na to 200 w miarę tych samych monet. Zapewniam, że w pewnym momencie przestanie patrzeć Pan na tło :-)

Tak, załączam zdjęcie "katalogowe".
W sumie data nieco wytarta, ale długość legendy się zgadza, te wcześniejsze o ile dobrze pamiętam miały krótsze legendy.

Tak, ja również sugeruję się długością w tym przypadku. Cóż, coś tam musi być trochę przetarte, żeby budżet udźwignął tę pozycję i by nie byłą jedyną na długo ;)

Co do tła - jak jest jakaś "praca" do wykonania z setkami numizmatów, to jasne. Tam to wręcz służy, ale ja się odnoszę do osobistych preferencji dotyczących użytku równie intensywnego, ale nie - "przemysłowego" :) Tutaj zresztą zupłenie inny jest target. W przestrzeni nienaukowej, np. na instagramie, cała otoczka jest równie istotna popularyzatorsko.

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Pierwsze z brzegu:
https://www.rnumis.com/auctions_top.php
A zawęża Pan do okresu tetrarchii czy poszukiwania nie mają ram czasowych?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Bez zawężania szybko bym oszalał. Mój stały zakres to VI i VII tom. Czasem coś tam obejrzę dla przyjemności.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Tak, ja również sugeruję się długością w tym przypadku. Cóż, coś tam musi być trochę przetarte, żeby budżet udźwignął tę pozycję i by nie byłą jedyną na długo ;)
Jak się dłużej wpatrzeć, to widać tam to "E", czyli grecką piątkę. Ale łatwo nie jest :-)

W przestrzeni nienaukowej, np. na instagramie, cała otoczka jest równie istotna popularyzatorsko.
Prawdę mówiąc nie czuję, co by taka otoczka miała wnosić. Ale może nie jestem czuły na jakiś aspekt "wychowania przez obrazki" - jeśli chcę opowiedzieć coś więcej o danej monecie, to wrzucam do książki np. zdjęcie budowli na niej uwiecznionej, czy też jej rekonstrukcję ewentualnie jakąś mapkę np. z kawałkiem planu antycznego Rzymu, żeby pokazać gdzie to stało. A ilustracja samej monety powinna dawać moim zdaniem możliwość pokazania wszystkiego, co da się z niej wyczytać, a co dodatkowe tła czy inne elementy mogą tylko zaciemniać.

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Tak, ja również sugeruję się długością w tym przypadku. Cóż, coś tam musi być trochę przetarte, żeby budżet udźwignął tę pozycję i by nie byłą jedyną na długo ;)
Jak się dłużej wpatrzeć, to widać tam to "E", czyli grecką piątkę. Ale łatwo nie jest :-)

W przestrzeni nienaukowej, np. na instagramie, cała otoczka jest równie istotna popularyzatorsko.
Prawdę mówiąc nie czuję, co by taka otoczka miała wnosić. Ale może nie jestem czuły na jakiś aspekt "wychowania przez obrazki" - jeśli chcę opowiedzieć coś więcej o danej monecie, to wrzucam do książki np. zdjęcie budowli na niej uwiecznionej, czy też jej rekonstrukcję ewentualnie jakąś mapkę np. z kawałkiem planu antycznego Rzymu, żeby pokazać gdzie to stało. A ilustracja samej monety powinna dawać moim zdaniem możliwość pokazania wszystkiego, co da się z niej wyczytać, a co dodatkowe tła czy inne elementy mogą tylko zaciemniać.

Ależ Pan wciąż podaje przykłady naukowego wykorzystania ilustracji lub nawet quasinaukowego, ale wciąż z silnym akcentem na wartość merytoryczną i sam obiekt. A w przypadku instagrama mówię wprost o innym targecie. Z pewnością nie są to Panów ulubione narzędzia i formy, bo w innym przypadku byście tam prężnie działali. O różnicach w podejściu różnych pokoleń do ilustracji szkoda nawet rozprawiać, bo wiadomo, że wiele się zmieniło.

Moim zdaniem, jeśli nie planuję w celach badawczych opublikować zdjęcia danej monety w jakimś katalogu lub innym wydawnictwie, to pokazywanie jej "na płasko", z jaskrawym białym tłem nie jest konieczne. Dodatkowe elementy oddają kolekcjonerski klimat, budują nastrój, w którym można niejako utorzsamiać się z kolekcjonerem, trzymającym w rękach monetę (de facto "Efekt POV"). Jak zaznaczam, rozumiem pańskie podejście w określonych sytuacjach i zupełnie nie dziwi mnie też tworzenie otoczki dla publikacji zdjęć czy filmów monet w przestrzeniach nienaukowych.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Ależ Pan wciąż podaje przykłady naukowego wykorzystania ilustracji lub nawet quasinaukowego, ale wciąż z silnym akcentem na wartość merytoryczną i sam obiekt.
Podałem przykład zupełnie popularyzatorski, nawet nie popularno-naukowy - zdjęcie monetki z budowlą, obrazki z tym samym obiektem, praktycznie bez powoływania się na inne źródła.

Dodatkowe elementy oddają kolekcjonerski klimat, budują nastrój, w którym można niejako utorzsamiać się z kolekcjonerem, trzymającym w rękach monetę (de facto "Efekt POV").
Budowanie nastroju, klimat... To na pewno nie jest coś, co umiem robić i co mi odpowiada. W przekazie opartym na elementach obiektywnych i weryfikowalnych jestem w stanie wejść w interakcję z odbiorcą i odpowiednio argumentować swoje tezy. Prędzej czy później zbudujemy wspólną platformę wymiany myśli, na której będziemy się w stanie porozumiewać (co oczywiście nie znaczy, że przekonać do końca do swoich racji, zresztą nie o to tu chodzi).

W momencie kiedy wchodzimy w świat emocji wszystko się rozmywa. To, co podoba się jednej osobie, nie musi się podobać drugiej. Tej samej osobie może podobać się rano co innego, a po południu co innego. Może komuś lepiej ogląda się monety z podkładem ciężkiej muzyki rockowej; komuś innemu w zielonym świetle nocnej lampki. Nie mam żadnej gwarancji, że klimat który takimi czy innymi narzędziami zbuduję, będzie dla drugiej strony zrozumiały, a nawet jeśli, to czy będzie jej odpowiadał. A jeśli nawet, to czy trafię do 17 czy 56% odbiorców. I jak to zbadać? Jak trafić do reszty?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #399 on: September 06, 2023, 02:09:35 am »
Takiego przekrętu jeszcze nie widziałem: zwykły wytarty denarek z czasów Republiki (RRC 348/2) sprzedany jako restytucyjny Trajana. Nieprawdopodobne, ale chwyciło.


https://www.acsearch.info/search.html?id=11366492

Normalnie w tym stanie miałby małe szanse na osiągnięcie wyjściowych 70 EUR. A tak, proszę, ktoś się nabrał po samym opisie - poszło za 600.

Dla przypomnienia oryginał wygląda tak (niewiele droższy, poszedł pod koniec 2022 za 1000$):


i jak widać nie ma szans, żeby na największym wycieruchu zniknęła cała legenda rewersu.

 

All coins are guaranteed for eternity