Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar RIC 133 Woytek 372  (Read 1033 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
W dzisiejszym odcinku przygód kwinarów sytuacja wydawało by się typowa.


https://www.acsearch.info/search.html?id=552614

Rok 2008, pierwsze pojawienie się w bazach internetowych kwinara wybitego na charakterystycznym, szerokim krążku. Warto zwrócić uwagę na uszkodzenie w okolicach O/P na rewersie (godzina 3) oraz lekkie pęknięcie po COS V (godzina 9). Moneta ma równą, oryginalną(?) patynę.


https://www.acsearch.info/search.html?id=3333422

Siedem lat później. Dziwne rozlane plamy sprawiają wrażenie, jakby ktoś próbował poprawić patynę, ale wyszło jak wyszło...


https://www.acsearch.info/search.html?id=5160256

... zatem do kolejnej sprzedaży w 2018 moneta została umyta...


https://www.acsearch.info/search.html?id=5738389

... i spatynowana ponownie...


https://www.acsearch.info/search.html?id=6826530

... a że wyszło pstrokato, ktoś zapewne umył ją jeszcze raz i zrobił od nowa, ale równomiernie.

Do tego momentu byłem przekonany, że mamy tu do czynienia z jedną monetą.

Po czym spojrzałem na wagi i przestałem być tego pewien. Nawet jeśli monety za każdym razem ważył praktykant w pierwszym dniu pracy, nie ma możliwości, żeby rozrzut był aż taki duży: 1,40 - 1,87 - 1,28 - 1,41 - 1,87. Kilka różnych monet? Dwie ważące po 1,87 g mają zupełnie inną patynę. Te, które mają podobną patynę (pierwsza i ostatnia) różnią się zdecydowanie wagą. Więc może groźny fals? Bo przecież nie ma możliwości, żeby trafiły się dwa takie same krążki z rysą w tym samym miejscu, wybite tymi samymi stemplami i to na dodatek w takim samym położeniu stempli na krążku.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar
« Reply #1 on: July 26, 2022, 05:05:18 am »
Więc może groźny fals?

Siła sugestii jest wielka. Jak Pan to napisał, to teraz raz ta a raz inna z tych monet zaczyna mi się mniej podobać. Może niech Pan napisze PM do kolegi Dina X, żeby na dużych zdjęciach przyjrzał się tym gagatkom. Bo albo niechluje wpisują jako wagę byle co, tak na oko, albo w istocie coś tam jest z dobrych stempli, a coś z tych "przetransferowanych".
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar
« Reply #2 on: July 27, 2022, 01:22:05 am »
albo niechluje wpisują jako wagę byle co, tak na oko, albo w istocie coś tam jest z dobrych stempli, a coś z tych "przetransferowanych".
Przez chwilę zgłupiałem i zacząłem sprawdzać wagi w innych przypadkach opisanych w tym wątku, czy przypadkiem nie ma tutaj jakiejś zmowy w bylejakim ważeniu albo czy nie natrafiłem na jakiegoś wielkiego fałszerza kwinarów, ale na szczęście nie. Maksymalne różnice w wadze wynoszą dla tych monet odpowiednio 0,02-0,00-0,01 g.

PM do kolegi Dina X
Zaraz napiszę. Podejrzewam, że potwierdzi fałszerstwo, ciekawe tylko ile różnych egzemplarzy zobaczy. Ze względu na wagę wychodziło by, że co najmniej trzy.

Offline Din X

  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 1262
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar
« Reply #3 on: July 27, 2022, 04:06:31 am »
Nice catch they are cast fakes.
Same planchet shape, centering and very important edge crack reverse at 9 o´clock and on reverse at 3 o´clock is always a hole from corrosion and hole which is a flan defect at 7´o clock on reverse.
The Solidus specimen has best details and surface and is possibly the authentic mother.
The other ones have softer details, different weights and some have circulare holes from gas bubbles.

4 Cast fakes and 1 authentic mother.

Transfer die fakes have different planchets and different centering, which is not the case here.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar
« Reply #4 on: July 27, 2022, 06:40:06 am »
Nice catch they are cast fakes.

Thanks, Din! Although the topic was different, but if you look carefully at the coins you can also sometimes discover something by accident.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar
« Reply #5 on: July 28, 2022, 01:30:53 am »
Nice catch they are cast fakes.

Thank you very much!

When I look at them I am not sure of the first specimen either. It has similarly flowing letters, eg GER / DAC on obverse and MO in OPTIMO on reverse. Perhaps this is the most successful fake and the authentic mother is unknown to us?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar
« Reply #6 on: July 28, 2022, 10:11:43 am »
No i proszę! Może niech Pan to wrzuci do bazy falsów. A ja wyłuskam te posty do osobnego wątku ze znaczącym tytułem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar
« Reply #7 on: July 29, 2022, 02:49:20 am »
No i proszę! Może niech Pan to wrzuci do bazy falsów. A ja wyłuskam te posty do osobnego wątku ze znaczącym tytułem.
Dziękuję, dołożyłem jeszcze do tytułu numerki katalogowe. Zaraz pododaję je do bazy.

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar RIC 133 Woytek 372
« Reply #8 on: August 10, 2022, 12:19:25 pm »
Gratuluję odkrycia! Przyznam szczerze, że oglądając wcześniej te zdjęcia, zbierałem się, żeby napisać, że nie pasuje mi jednak ten temat czyszczenia, ale bardziej kombinowałem w stronę innego oświetlenia/obróbki zdjęć. Tymczasem... Brawo.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar RIC 133 Woytek 372
« Reply #9 on: August 14, 2022, 11:06:46 am »
Gratuluję odkrycia! Przyznam szczerze, że oglądając wcześniej te zdjęcia, zbierałem się, żeby napisać, że nie pasuje mi jednak ten temat czyszczenia, ale bardziej kombinowałem w stronę innego oświetlenia/obróbki zdjęć. Tymczasem... Brawo.
Przy zmianie oświetlenia czy obróbce nie da się do końca ukryć plam czy zabrudzeń, jakie pojawiły się na monecie 2 i 4. To znaczy może by się i dało, ale wtedy byłoby widać, że zdjęcie było mocno manipulowane i jeszcze bardziej odstraszało by potencjalnego nabywcę.

Offline Joe Sermarini

  • Owner, President
  • FORVM STAFF
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 12103
  • All Coins Guaranteed for Eternity.
    • FORVM ANCIENT COINS
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar RIC 133 Woytek 372
« Reply #10 on: August 14, 2022, 02:24:54 pm »
Joseph Sermarini
Owner, President
FORVM ANCIENT COINS

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Joe Sermarini

  • Owner, President
  • FORVM STAFF
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 12103
  • All Coins Guaranteed for Eternity.
    • FORVM ANCIENT COINS
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar RIC 133 Woytek 372
« Reply #12 on: August 14, 2022, 05:48:48 pm »
Thanks!
Joseph Sermarini
Owner, President
FORVM ANCIENT COINS

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar RIC 133 Woytek 372
« Reply #13 on: October 21, 2022, 01:43:51 am »
Korzystając z Coryssy dwa dodatkowe notowania, pierwsze ze stycznia 2018 (waga 1.40 g), drugie z lutego 2019 (bez podanej wagi).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar RIC 133 Woytek 372
« Reply #14 on: October 21, 2022, 08:03:02 am »
Korzystając z Coryssy

A tę bazę Pan zna?

https://www.tantaluscoins.com/

To ta sama inicjatywa

https://dirtyoldcoins.com/research

Mam nadzieję, że nie zniknie to z dnia na dzień, ale radziłbym zachowywać sobie osobno wszelkie ciekawe dane. Zresztą sam Pan wie, jak to bywa w Internecie...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Trajan - fake quinarius / fałszywy kwinar RIC 133 Woytek 372
« Reply #15 on: October 24, 2022, 01:31:40 am »
A tę bazę Pan zna?
Tantalusa nie znałem, dziękuję.

 

All coins are guaranteed for eternity