Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Byliśmy/polecamy jakieś ciekawe miejsce związane z historią antyczną  (Read 6131 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
W tym wątku polecamy ciekawe miejsca, które można odwiedzić w ramach bezpośredniego kontaktu z historią antyczną. Wszystkie relacje nieco bardziej zaawansowane od "byłem w Rzymie i widziałem Koloseum" mile widziane :-)

Na początek rewelacja. Zakończono renowację Mauzoleum Augusta, pierwotnie mającą zakończyć się w roku 2014, potem 2015, 2017, 2019... Chyba, że przegapiłem jakiś termin. Otwarte od 1 marca, bilety można rezerwować  tutaj:
https://www.mausoleodiaugusto.it/en/

PS. Marudzenie "nie da się pojechać"/"kiedy będzie w ogóle można" itd celowo bym pomijał. I tak wylewa się nam to wszystkim uszami.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Muzeum Numizmatyczne w Atenach w pałacyku Schliemanna zawsze warto odwiedzić (chyba już można, niestety nie doszukałem się angielskiej wersji strony, więc mogłem coś pobłądzić w labiryncie i nie czegoś doczytać: http://www.nummus.gr). Ale tym razem nie do końca o tym - w zeszłym roku przypadła 2500 rocznica bitwy pod Salaminą. Na cześć tej rocznicy muzeum przygotowało wystawę (znalazłem co najmniej dwie informacje o dacie jej zamknięcia - koniec 2020 i marzec 2021, więc być może znając Greków nadal jest czynna), której dość dobrze zrobiony katalog można sobie ściągnąć stąd:
http://www.nummus.gr/wp-content/uploads/2021/02/SALAMIS_13%CE%9C%CE%92.pdf

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
dość dobrze zrobiony katalog

Zrobiony bardzo przyjemnie, a jeszcze przyjemniejsze, że go rozdają.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
W tym roku powtórzyłem Albanie po 2 latach , raczej w wyborze pomogły mi restrykcje w innych państwach , co nie znaczy że pojechałem tam z musu , bo Albania to naprawdę piękny kraj i ciekawy historycznie i zabytkowo , a stereotypy o kraju czy ludziach , można już raczej między bajki włożyć .
Częściowo powtórzyłem odwiedzenie niektórych obiektów z przed 2 lat , jak Butrint , Traianopolis , ale dołożyłem też sporo nowych miejsc , a na wiele zabrakło czasu choć miałem je w odwiedzić bo były na trasie. Ale drogi po serpentynach i zaje-fajne widoki straszni spowalniają i niweczą zakładane plany wycieczek , a jeszcze dochodzą zabytki na trasie o których się nie wiedziało , przewodniki czy mapki ich nie wymieniały.
Ale do rzeczy , o Butrincie nie będę się rozwodzić bo większość już wie że to perełka Albanii , ale mnie zainspirowała nie opisana  figura z tamtejszego muzeum, na którą nie zwróciłem uwagi za pierwszym pobytem, zapewne przez to że nie zachowała się w najlepszym stanie , dopiero po powrocie do hotelu zacząłem rozpytywać co to , kto to ? , i uzyskałem odpowiedz że to Buf , czyli sowa - tylko czy to jest właściwe określenie tego posągu ? , niby jakieś podobieństwo jest, tylko te nogi jakieś takie ludzkie i to co zwisa przy lewej nodze / niestety zdjęcie wyszło mi fatalnie - strach że strażnik zacznie zabraniać fotografować / , następna fotka to podobno bogini Butintu ? , ze żmijką na głowie - oczywiście żmija się tylko wygrzewał na słońcu , dalej moneta z Aenausem - zapewne rzadka i na koniec atrybut Buthrotum - byk nad bramą 
   

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Zdjęcie ze żmiją na głowie znakomite!
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
To jeszcze 4 fotki miej znane w necie z Butrintu.
ps. bilet kosztuje 1000 lek około 40 zł całkiem sporo podrożał w 2 lata , ale i tak warto
1- August
2- wizualizacja w 3 okresach czasowych
3- Liwia
4-nie opisany posąg

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Na Shutterstocku zdjęć z Butrintu mnóstwo, ale Pana głowa bogini jest nie do pobicia! Właśnie takie zdjęcia warto robić w dzisiejszych czasach.

https://www.shutterstock.com/pl/search/butrint+albania
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Na Shutterstocku zdjęć z Butrintu mnóstwo, ale Pana głowa bogini jest nie do pobicia! Właśnie takie zdjęcia warto robić w dzisiejszych czasach.

https://www.shutterstock.com/pl/search/butrint+albania

Tak , to prawda że dziś w necie można prawie wszystko znaleźć , dla tego staram się unikać  robienia takich fotek które są popularne i na pewno lepszej jakości niż moje , ale przyznam że z boginią mi się udało i to w dwóch ujęciach  :laugh:, a zazwyczaj pstrykam właśnie to co w necie jest miej popularne lub tego nie ma , bo było trudne do uchwycenia lub ktoś uznał że jest miej ważne  jak choć by ta sowa czy moneta która w gablocie i pod presją że cię strażnik opitoli jest ciężka do pstryknięcia.
ps. dorzucę jeszcze link do kontekstu Aneasza , byka i ogólnie Butrintu , który wydaję się tu pasować , jedynie do sowy nie udało mi się znaleźć analogii z Butrintem ? o ile to sowa, oraz fotę żmijki .
  https://panhoryzontu.wordpress.com/2015/03/25/19c-butrint-iii-troja-w-miniaturze

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Dziś polecę mało znane i nie rozreklamowane , bo nawet nie ma jakiegoś znaku przy drodze , a i piloci wycieczek też o nim nie wspominają , a bardzo często przejeżdża tam autokar , a ruiny leżą jakieś 600 - 700 metrów o głównej trasy -Hadrianopolis . Miast w zasadzie leżało w połowie drogi między Apolonią i Nikopolis i zapewne przystankiem do drogi Via Egnatia która jeszcze to droga na pewno jeszcze funkcjonował , dopiero Justinian zaczął ja naprawiać , a i Hadrianopolis przemianował i przeniósł o kilka kilometrów . Tak że miasto długo nie istniało , i szybko o nim zapomniano , i dopiero teraz w latach 80tych rolnicy dostrzegli wystające ruiny teatru. Do oglądania może nie jest za dużo , ale to nic nie kosztuje , miejsce jest puste w polach , tak że można sobie powyobrażać jak mogło wyglądać , a zauważyłem że archeolodzy wykonali jeszcze w pobliżu jakieś sondażowe wykopy, a miasto podobno było na 16 hektarach . W zasadzie Hadrian lokował miasto na jakiejś wcześniejszej osadzie  , ale ja może przestane już wyrokować jak to było i podrzucę linka by lepiej zrozumieć całość zagadnienia.
https://carolynperry.blogspot.com/2018/11/a-visit-to-hadrianopolis-albania.html

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Mogło być miłe miasteczko. Teatr też chyba taki bardziej kameralny.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Dopiero teraz dobrałem się do tego wątku, bardzo fajne i mało znane zakątki Imperium. Czasem jakaś zupełnie oddalona od Rzymu czy innych centrów zapomniana mieścina potrafi dać lepsze wyobrażenie o cywilizacji antycznej niż pięciokrotne przepchnięcie się łokciami wśród tłumów dookoła Koloseum :-)

Ta "sowa" może być nazwą nadaną setki, albo tysiące lat po jej wyrzeźbieniu. Albo i nie. Albo było rzeźbione etapami - zwierzęcą głowę dorobiono na uszkodzonym antycznym posągu (te nogi wyglądają zupełnie ludzko). Albo powstało takie od razu, bo takie albo podobne cudaki wyrabiało się tam przed przybyciem Greków i Rzymian. Trzeba by kogoś, kto się zna na takich pogranicznych dziwolągach.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
W kwestii kameralności teatru - to gdzieś mi przemknęło że był zmniejszony , a wcześniej miał ponad 20 rzędów i mógł pomieścić około 4000 ludzi .
Dopiero teraz dobrałem się do tego wątku, bardzo fajne i mało znane zakątki Imperium. Czasem jakaś zupełnie oddalona od Rzymu czy innych centrów zapomniana mieścina potrafi dać lepsze wyobrażenie o cywilizacji antycznej niż pięciokrotne przepchnięcie się łokciami wśród tłumów dookoła Koloseum :-)

Ta "sowa" może być nazwą nadaną setki, albo tysiące lat po jej wyrzeźbieniu. Albo i nie. Albo było rzeźbione etapami - zwierzęcą głowę dorobiono na uszkodzonym antycznym posągu (te nogi wyglądają zupełnie ludzko). Albo powstało takie od razu, bo takie albo podobne cudaki wyrabiało się tam przed przybyciem Greków i Rzymian. Trzeba by kogoś, kto się zna na takich pogranicznych dziwolągach.
To prawda że to mało odkryte zakątki i jeszcze nie jedno tam wyjdzie , jakieś 2 lata temu próbowałem typować sobie gdzie mogła by leżeć antyczna Bassania , próbowałem ją sobie wpasować w drogę Via Egnatia , a z pół roku póżniej nasi archeolodzy wytypowali ją koło Szkodry i okazuje się że była większa niż ówczesna Szkodra, a ta była przecież dużym miastem. A takich kwiatków jak Bassania w tamtych rejonach sporo brakuje - około 70 miast spalił , zniszczył przecież Emiliusz Paulus , jak choćby nieodległą  Antigonea . Co do /Buf/ sowy - przyznaje że kombinowałem że to może jakieś wyobrażenie  ducha jeziora Butrint , które to kiedyś nie koniecznie się tak nazywało  ???, ale mogła mnie ponieść tu fantazja  ;)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Co do /Buf/ sowy - przyznaje że kombinowałem że to może jakieś wyobrażenie  ducha jeziora Butrint
Jak się nie uda Panu namierzyć żadnej publikacji ani niczego podobnego, to może warto uderzyć do źródła i napisać do muzeum, w którym posąg stoi. Nóż widelec odpiszą.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Co do /Buf/ sowy - przyznaje że kombinowałem że to może jakieś wyobrażenie  ducha jeziora Butrint
Jak się nie uda Panu namierzyć żadnej publikacji ani niczego podobnego, to może warto uderzyć do źródła i napisać do muzeum, w którym posąg stoi. Nóż widelec odpiszą.
No cóż zapewne tak będę musiał zrobić , bo zainspirował  mnie ten posąg i trochę już czasu na niego zmarnowałem.
Mam jeszcze jedną ciekawostkę z tego muzeum:
Germanicus Julius, son of Tiberius, grandson of Augustus Caesar, Consul, elected as (honorary) quinquennal:

Caius Julius Strabo, son of Caius, acting as Prefect on his behalf.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Pięciolecie prefektury?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Pięciolecie prefektury?
Raczej wybór na pięcioletnią prefekturę/upamiętnienie pięcioletniej kadencji w czasie jej trwania, gdzie prefektura jest utożsamiania z duumwiratem rządzącym miastem. Tak przynajmniej tłumaczą to tutaj (s. 284, 12d): https://butrint.nd.edu/assets/258376/forum_jra_2008.pdf%22%3EForum%20Jra%202008. Artykuł, na który się powołują jest po albańsku i zeskanowany, więc nie do wrzucenia w tłumacza: https://www.persee.fr/doc/iliri_1727-2548_1988_num_18_1_1481

Ja bym to odczytał nieco inaczej, ale nie będę się wymądrzał, skoro tak to rozczytali ludzie tysiąc razy bieglejsi w łacinie ode mnie.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Dziś fotki z eskapady po riwierze Albańskiej , a właściwie z miejsca docelowego , czyli Apolonii i jej muzeum .
1 - brąz młoda kobieta 5 wiek BC
2 - podobno bóg płodności 2 wiek BC
3 - starożytny pocisk  ;), ten obiekt związany z reprezentacją wojennego Apollo Agyieus , i chyba pojawia się na monetach
4 - plansza , jak niewiele jest odsłonięte z tak dużego miasta








 

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
2 - podobno bóg płodności 2 wiek BC
Widać, że to mocno eklektyczny zakątek Imperium :-)

3 - starożytny pocisk  ;), ten obiekt związany z reprezentacją wojennego Apollo Agyieus , i chyba pojawia się na monetach
Raczej nie ma to nic wspólnego z wojskowością. Apollo o przydomku Agyieus to patron ulic, placów i innych miejsc publicznych. Dość nietypowy, ukazywany w postaci obelisku, nie postaci.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Dalej Apolonia
1- niestety z tabliczki nic się nie odczyta
2-  Agonothetes , część Buleuterionu -  prawie ze szczytu gdzie jest kafejka , ciekawe co pod nią jest ?
3- Nike szlachtuje byka  ???
4- Silenus , mój ulubiony bóg  ;)

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
To jeszcze 4 fotki
1- co tam stoi w rogu ?
2-
3-
4- plansza z innymi drobiazgami

Tak się zastanawiam co z innymi posągami które już wywieźli , gdzie są ?,
np. Leon Heuzey archeolog- Diane podobno wywiózł do Luwru , ale to raczej nie ta która się wyświetla w Luwrze, co wywiózł Leon Reya arch. ?, następni to Carl Patsch i Camillo Praschinker podobno coś jest we Wiedniu, Włosi podobno też coś zrabowali , po drugiej wojnie pracowali też archeolodzy sowieccy z albańskim archeologiem Hasan Ceka , w 1992 znów francuz Pierre Cabanes i syn Ceki Natian , no i w 1998 amerykańsko - albańska ekipa archeo. Zapomniałem jeszcze o rabunku chyba w 17 wieku przez konsula w Joaninie F. Pouqeville który z biskupem Anthiomosem , cos tam skubnęli , tyle że tu statek chyba przy brzegu zatonął .

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Rabunki są jednak w wielu wypadkach niejednoznaczne moralnie. Często miejscowi kompletnie mieli za nic jakieś tam kamienie, albo wręcz skutecznie je niszczyli. Poza tym (jak świadczą geopolitycy) są rejony świata, przez które częściej się coś przewala i takie, przez które rzadziej. Niejednokrotnie więc wywożenie było zarazem ocaleniem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
1- co tam stoi w rogu ?
Coś przenośnego z taśmą na ramię?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Rabunki są jednak w wielu wypadkach niejednoznaczne moralnie. Często miejscowi kompletnie mieli za nic jakieś tam kamienie, albo wręcz skutecznie je niszczyli. Poza tym (jak świadczą geopolitycy) są rejony świata, przez które częściej się coś przewala i takie, przez które rzadziej. Niejednokrotnie więc wywożenie było zarazem ocaleniem.
Można sobie poczytać np. historię prac w Pergamonie (jakby nie było przez stulecia Albania to to samo Imperium Osmańskie), jak archeolodzy ścigali się z miejscowymi, którzy wypalali na wapno znalezione fragmenty marmurów z Ołtarza Pergamońskiego.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
którzy wypalali na wapno znalezione fragmenty marmurów

Może to wstyd, ale do teraz nie uświadamiałem sobie, że marmur wypalano na wapno. Pewnie oczy moje tę informację w różnych miejscach widziały, ale co innego widzieć, a co innego mięć w głowie. Chyba dostojeństwo marmuru przesłaniało mi trywialność tego procederu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Chyba dostojeństwo marmuru przesłaniało mi trywialność tego procederu.
Prawdę mówiąc to ciężko nawet oszacować jakimi resztkami resztek świata antycznego teraz dysponujemy. I na ile zawdzięczamy je różnym prywatnym kolekcjom powstałym na długo przed powstaniem jakichkolwiek państwowych mecenatów, takim jak np. kolekcja rodziny Torlonia, udostępniona ponownie po kilkudziesięciu latach zamknięcia:

https://artinfo.pl/artinformacje/legendarna-kolekcja-antycznych-rzezb-wreszcie-ujrzala-swiatlo-dzienne

Na oficjalnej stronie muzeum nie ma nic o wożeniu rzeźb po świecie, za to jest inna data zamknięcia wystawy - 9 stycznia 2022 (to znaczy są dwie i nie wiadomo, która jest wiążąca, ale na http://torloniamarbles.it jest też 9.1.22). Nie ma też informacji, kiedy planowane jest otwarcie docelowego muzeum, ale znając życie to może potrwać. No i szkoda, że pokazują tylko 92 z 620 obiektów, ale lepsze to niż nic.

http://www.museicapitolini.org/en/mostra-evento/torlonia-marbles

 

All coins are guaranteed for eternity