Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne  (Read 17049 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #200 on: August 29, 2023, 05:59:22 am »
No tak, trochę przydużo tego niechlujstwa.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #201 on: October 04, 2023, 08:43:42 am »
42.  Tóth C., Anjou-kori magyar pénzek katalógusa / Catalogue of the coinage of Angevin period, Martin Opitz Kiado Budapeszt, 2023.



HIC tom 5, obejmujący panowanie Andegawenów, czyli mniej więcej wiek XIV.

Pozazdrościć organizacji. W tym tempie oni skończą, zanim my kolejnego "super-hiper-XXI-wiecznego Kopickiego" zaczniemy. Wydaje mi się, że zbliżamy się do okrągłej 20 rocznicy moich pierwszych publicznych molestowań, żeby robić reprinty tego co jest, nawet jak jest dziurawe i pisane na maszynie, bo lepsze to niż nic, a nowego nieprędko się dorobimy. Czyli mamy prawie pokolenie kolekcjonerów, którzy albo nie mają dostępu do przekrojowego katalogu monet polskich, albo musiało dać za niego ciężkie pieniądze.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #202 on: October 17, 2023, 02:12:33 am »
Kupiłem sobie 4 i 5 tom HICa, więc mogę podzielić się kilkoma konkretniejszymi uwagami (oni zaczynają to nazywać ON = Opitz Numizmatika i pewnie ten skrót wejdzie do trwałego obiegu):

- jakość druku itp. parametry techniczne są utrzymane na tym samym, najwyższym poziomie

- podobnie jeśli chodzi o czytelność - mimo dużej szczegółowości bez problemu namierzyłem jedyny denarek Ludwika Węgierskiego (u nich Wielkiego) jaki posiadałem. Rakoczego nie mam nic, ale też na pewno byłoby przejrzyście i łatwo.

- zrezygnowano z ciągłości numeracji władców (pierwsze trzy tomy miały ciągłość, tj. jeśli tom II kończył się dajmy na to na władcy nr 19, to w tomie III pierwszy władca miał monety numerowane od 20) i wprowadzono odrębną formę numeracji dla każdego tomu. Dla tomu o Arpadach jest to numer pięcioskładnikowy, dla Rakoczego - czteroskładnikowy, ale tutaj nie ma numeru panowania. W obu przypadkach rozdzielono typ monety od nominału. Trudno mi powiedzieć, na ile zwiększa to czytelność, ale chyba bym nie chciał, żeby w kolejnych tomach pojawiły się kolejne rozbicia, bo posługiwanie się numerem typu 1.4.8.1.5.5.2 przestaje być wygodne.

- w tomie o Rakoczym nie ma tablicy konkordancji. Tłumaczą to tym, że jest to pierwsze poważne opracowanie tematu i nie widzieli sensu odnosić się do katalogu Huszara, w którym całość zajęła kilka stron i notowała tylko podstawowe typy. Może i racja, musiałbym poćwiczyć na kilku/nastu monetach, jakby w praktyce wyglądało oznaczenie ich według jednego i drugiego katalogu.

- brakuje mi prostych tabelek z opisaniem stosunków pomiędzy nominałami. Nawet jeśli były to wartości zmienne, to i tak bez nich trochę się człowiek gubi. Taka na przykład poltura za Rakoczego (wywodząca się z naszego półtoraka, ale to już doczytałem poza katalogiem) - ile tego wchodziło na dukata, a ile było warte małych denarów. Tego się z katalogu nie dowiem.

- całość naprawdę tania - dorzuciłem sobie do przesyłki jeszcze album o monetach transylwańskich i całość wyszła mi 49 EUR (+ 14 przesyłka). Za te pieniądze u nas pewnie nie byłoby nawet jednego tomu takiego katalogu. Nie to, żebym był za ustalaniem jakiś cen maksymalnych, ale gdyby podpisało się u nas tyle jednostek państwowych co u nich, to z racji ich osobnego dotowania nie widzę przeszkód, żeby cena przekraczała kilkadziesiąt zł/tom.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #203 on: October 17, 2023, 09:01:48 am »
Czyli mamy przynajmniej jedną dziedzinę, w której tzw. bratanków możemy naśladować bez zastrzeżeń. Ten obszar jest wprawdzie dla mnie bielutką białą plamą, ale wierzę Panu, że jest porządnie i przejrzyście.

Niemniej na koniec dodam swoją mantrę: czasy papierowej numizmatyki się skończyły. Idę o zakład, że moją stronę - w końcu też bardzo niszową, nie dla przeciętnego amatora - odwiedza rocznie znacznie więcej osób niż sięgnie po te książki.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #204 on: October 18, 2023, 01:57:42 am »
Niemniej na koniec dodam swoją mantrę: czasy papierowej numizmatyki się skończyły. Idę o zakład, że moją stronę - w końcu też bardzo niszową, nie dla przeciętnego amatora - odwiedza rocznie znacznie więcej osób niż sięgnie po te książki.
Sposób, w który to robią, bardzo dobrze nadaje się na przerobienie na internetową bazę danych i to stosunkowo niewielkim nakładem sił. Stąd też jeśli mieliby wpaść w jakieś dziesięcioletnie zawirowania "jak instytucja publiczna od strony prawnej ma zamówić internetowy katalog monet", niech lepiej kończą w formie papierowej. Przerobić zawsze dadzą radę.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #205 on: November 30, 2023, 02:09:15 am »
43. Lach G., Wojny zapomniane. Dzieje rywalizacji grecko-kartagińskiej, Inforteditions, 2023


Temat bliski mojemu sercu, więc może nie będę do końca obiektywny. Mamy tutaj o ile się nie mylę najdokładniejsze w języku polskim studium zmagań miast greckich z Kartaginą o panowanie nad kluczową dla panowania nad całym Morzem Śródziemnym wyspą. Szczęśliwie do naszych czasów przetrwało sporo zabytków z tamtych lat, więc i łatwiej o odpowiednie poruszenie wyobraźni.

Dzieje samych wojen mogą wydawać się nieco nużące, ale tak właśnie wyglądała duża część historii antycznej - stosunkowo niewielkie miasta wchodziły ze sobą w nieustannie zmieniającą się sieć sojuszy, a efekty ich działań mogą nie robić wrażenia dla osób przyzwyczajonych do skali, na którą działało Imperium Rzymskie. Imperium, które stosunkowo szybko pogodziło obie strony konfliktu o Sycylię, podporządkowując ją sobie jako swoją pierwszą prowincję.



Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #206 on: December 07, 2023, 03:52:57 am »
Archiwum "American journal of numismatics" za lata 1866-1919. Może się komuś przyda:
https://catalog.hathitrust.org/Record/000637597

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #207 on: December 19, 2023, 02:15:26 am »
44. Herl C., Bellum Sociale. Przyczyny, przebieg i skutki wojny ze sprzymierzeńcami (91–88 r. p.n.e.), Inforteditions, 2023



Kolejna ciekawa pozycja od Inforteditions. Tytuł może być nieco mylący, ale w dobrym znaczeniu - około 60% książki to czasem dość oddalone czasowo "przyczyny i skutki". Dzięki tak szerokiemu tłu możemy się przyjrzeć, dlaczego prawie dwa stulecia po podboju Półwyspu Apenińskiego przez Rzym był on nadal tak niejednolitą mozaiką niezlatynizowanych często ludów, jak szczegółowo wyglądał od strony prawnej proces rozszerzania na Italików prawa do obywatelstwa rzymskiego oraz jak skonsolidowanie ludności Italii pomagało w utworzeniu cesarstwa.

Książka ma też krótki rozdział numizmatyczny, przydatny raczej dla czytelników, którzy nie zetknęli się wcześniej z tematem mennictwa ludów Italskich podczas powstania 91-88 A.Ch.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #208 on: January 12, 2024, 02:54:28 am »
45. Pliniusz Starszy, Historia Naturalna, tom IV: Ziołolecznictwo. Księgi XX-XXVII, wyd. UMK, 2023



Co prawda to dopiero zapowiedź, ale znając wydawnictwo książka pojawi się w najbliższym czasie w sprzedaży. Jak widać pierwsze od blisko 180 lat pełne tłumaczenie "Historii Naturalnej" idzie pełną parą i już bliżej niż dalej do końca. Biorąc pod uwagę, że zostało dziesięć ksiąg, zajmą one zapewne kolejne dwa tomy, a szczególnie nas interesująca księga XXXIII o metalurgii i mennictwie znajdzie się w tomie ostatnim.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #209 on: January 15, 2024, 07:29:49 pm »
To bardzo ładnie, że nowe tłumaczenie idzie pełną parą, ale nie mogę jednak nie wtrącić swojego (przewidywalnego) komentarza.

Zajrzałem na ich stronę (https://wydawnictwo.umk.pl/pl/products/4174/historia-naturalna-tom-i-kosmologia-i-geografia-ksiegi-iivi), by zobaczyć, jak oni tym dobrem handlują i wygląda to marnie - jakby nastawieni byli głównie na biblioteki naukowe i paru maniaków, co kochają jednocześnie Pliniusza i grube papierowe tomiszcza.

100 złotych za 750 stron w twardej oprawie trudno uznać za zdzierstwo, jednak nie czuję się aż takim pliniuszomaniakiem, by robić miejsce na swoich przeładowanych półkach dla takiego opasłego tomu. Natomiast bez problemu kupiłbym za 1/3 ceny (a lepiej za 1/4) wydawniczy plik PDF.

Tymczasem w Open Access jest jakiś ochłap (30 stron) i, zdaje się, niemożliwy do ściągnięcia. Natomiast po kliknięciu w bardzo zachęcające okienko "Wersja elektroniczna, od 4,92 zł" ląduje się na stronie z tekstem "Podana pozycja nie jest już dostępna w sprzedaży". Że co? Pliki PDF im się wyczerpały? Elektrony skisły z nudów?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #210 on: January 16, 2024, 02:56:51 am »
po kliknięciu w bardzo zachęcające okienko "Wersja elektroniczna, od 4,92 zł" ląduje się na stronie z tekstem "Podana pozycja nie jest już dostępna w sprzedaży". Że co? Pliki PDF im się wyczerpały? Elektrony skisły z nudów?
Trudno żebym bronił całości polityki wydawniczej Uniwersytetu w Toruniu, szczególnie że zdarzają im się buble jak ten z Kopernikiem. Natomiast w tym przypadki jest to na tyle absurdalne, że może wynika z działania jakiejś dzielnej Bożenki, która wycofała wszystkie wydania na raz, bo powiedzieli jej że się papierowe skończyły. Próbował się Pan z nimi kontaktować, czy faktycznie tych pdf-ów się nie da kupić?

Może też niestety okazać się, że w ramach grantu 4325y/tr2fihu można np. sprzedawać pdf-y tylko do końca roku, w którym grant jest rozliczany i wtedy faktycznie ręce opadają.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #211 on: January 22, 2024, 03:09:48 am »
46. Melville Jones, J.R., Testimonia Numaria Romana. Spink 2023.



Nie wiem, czy było anonsowane na głównym forum, więc na wszelki wypadek opiszę książkę jeszcze tutaj.

Ukazała się właśnie trzecia część wypisów numizmatycznych ze źródeł antycznych, tym razem dotycząca mennictwa rzymskiego. Zawiera teksty dotyczące całej historii monety rzymskiej od momentu jej pojawienia się w III w. A.Ch. po upadek Cesarstwa Zachodniego. Tym razem autor zrezygnował z podziału na tom z tekstami i tłumaczeniami oraz tom z komentarzami - wszystko to dostajemy w jednym woluminie. I słusznie - poprzednie rozwiązanie było nieco kłopotliwe w użyciu.

Stron blisko 700, ponad 1000 tekstów źródłowych.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #212 on: January 22, 2024, 08:14:05 am »
Pan to już ma w ręku, czy opisuje na podstawie anonsów? Może dałoby się tu wstawić w obrazkach spis treści? A może Spink daje spis treści w PDF-ie?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #213 on: January 22, 2024, 10:40:36 am »
Pan to już ma w ręku, czy opisuje na podstawie anonsów? Może dałoby się tu wstawić w obrazkach spis treści? A może Spink daje spis treści w PDF-ie?
Spisy treści mogę w miarę możliwości zamieszczać, "Testimonia" mam w ręku:

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #214 on: January 22, 2024, 11:28:08 am »
Dziękuję. Dość enigmatyczny ten spis treści, ale zawsze ciut więcej wiadomo.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #215 on: January 22, 2024, 12:05:01 pm »
Dziękuję. Dość enigmatyczny ten spis treści, ale zawsze ciut więcej wiadomo.
Mam nadzieję, że zamieszczenie indeksu rzeczowego nie będzie jakimś strasznym wykroczeniem...

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #216 on: January 22, 2024, 12:06:12 pm »
cd

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #217 on: January 23, 2024, 08:24:30 am »
Jeszcze raz dziękuję, aczkolwiek wyszło momentami trochę nieostro i trzeba się mocno domyślać.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #218 on: January 24, 2024, 01:00:21 pm »
Podmieniłem na trochę lepsze, generalnie ciężka książka do fotografowania w sztucznym świetle, bo papier mocno błyszczy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #219 on: January 24, 2024, 01:34:07 pm »
Teraz zdecydowanie lepiej. Dziękuję.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #220 on: March 18, 2024, 03:34:21 am »
47. Goldsworthy A., Vindolanda. Rebis, 2024.



Była taka piosenka:
"Zabili go i uciekł,
gladiusem kiwa w bucie..."
I to jest właściwie wystarczające streszczenie fabuły napisanej przez znanego specjalistę od rzymskiej armii, A. Goldsworthy'ego. Mamy tutaj wszystko, co w wielu poprzednich tego typu pozycjach: starzejącego się oficera z niższych sfer, który zawdzięcza awans swojemu bohaterstwu, prowincję Brytanię wilgotną jak poezje Miłosza oraz szczegółowe opisy jakie flaki wypływają po użyciu jakiej broni. A że specjalista od broni naprawdę dobry, wiec zapewne wszystkie bronie i utrzymujące je pasy czy spinki są opisane bardzo fachowo.

Nie pierwszy raz autor książek naukowych/popularno-naukowych bierze się za książkę fabularną i nie pierwszy raz wychodzi to tak, że od strony technicznej wychodzi wszystko bardzo dobrze, tylko bohaterowie są nieco mdli, a ich historia niespecjalnie wciągająca. Tutaj na dodatek mamy słabe osadzenie w rzeczywistej historii - powstanie plemion brytyjskich opisane w książce jest wymyślone, więc równie dobrze akcja mogła by się dziać za Wespazjana jak i za Septymiusza Sewera.

Być może dam jeszcze kiedyś szansę centurionowi Flawiuszowi Feroksowi, ale raczej nie prędzej aż pójdzie na prawdziwą (dacką) wojnę. Tyle że stanie się to dopiero sądząc z opisów na stronie angielskiego wydawcy w tomie czwartym, więc raczej nie doczekamy się polskiego tłumaczenia.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #221 on: March 18, 2024, 06:18:30 am »
I to jest właściwie wystarczające streszczenie fabuły

Powieści historyczne - poczynając od znanego "Egipcjanina Sinuhe" - czytałem z zapałem w młodości. Potem jakoś tak niepostrzeżenie wciągnęła mnie rzeczywistość, co do której coraz bardziej przekonywałem się, że bywa bardziej zagadkowa niż pomysły najzręczniejszych fabulatorów.

Dlaczego miałbym śledzić losy jakiegoś wymyślonego Rzymianina, skoro np. taki Konstantyn wciąż jest do śledzenia.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #222 on: March 19, 2024, 03:25:21 am »
Dlaczego miałbym śledzić losy jakiegoś wymyślonego Rzymianina, skoro np. taki Konstantyn wciąż jest do śledzenia.
Ja podchodzę to fabuł jak do ćwiczenia umysłowego, które ktoś wykonał i mogę porównać je z moim. Tak i tak pewne rzeczy próbujemy sobie wytłumaczyć czy wyobrazić, więc można popatrzeć na to, jak to robią inni. Chodzi mi przy tym bardziej o warstwę mentalną, życie codzienne itp. Niestety bardzo mało jest książek, w których autorzy podejmują próbę zrozumienia człowieka z epoki; większość po zmianie dekoracji a pozostawieniu dialogów, motywacji i całej ogólnie pojętej treści mogłaby odbywać się w zupełnie innych czasach ze współczesnymi włącznie.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #223 on: March 20, 2024, 04:53:26 am »
większość po zmianie dekoracji a pozostawieniu dialogów, motywacji i całej ogólnie pojętej treści mogłaby odbywać się w zupełnie innych czasach ze współczesnymi włącznie.

I to może też mnie zniechęciło. Same dekoracje i ich egzotyka to stanowczo za mało.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #224 on: March 25, 2024, 07:03:46 am »
Książka, która zapewne jest ciekawa:
https://numismatics.org/store/rbw/

Niestety nic o niej nie powiem. Nie wiem dla kogo ta cena - wychodzi ponad dolara za kartkę.

 

All coins are guaranteed for eternity