Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Tessery z liczbami I - XVI  (Read 4179 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #25 on: April 14, 2021, 01:03:14 am »
Chyba mam kolego twoich Diockurów , z Hermesem na rewersie trzymającym branch , nie wiem tylko czy sprawdzi się to co zasłoniłeś , na tych 4 przykładach z Bruttium, Rhegium , bo trochę się różnią między sobą .
https://www.acsearch.info/search.html?term=bust++Dioscur+standing+left+branch&category=0&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company=

Pozdrawiam Waldek

ps. czy te dwie wypustki na brzegach monety , to pozostałości po mocowaniu / dziurki i kółka w nich ?/
 
 

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 398
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #26 on: April 14, 2021, 02:41:35 am »
Chyba mam kolego twoich Diockurów , z Hermesem na rewersie trzymającym branch , nie wiem tylko czy sprawdzi się to co zasłoniłeś , na tych 4 przykładach z Bruttium, Rhegium , bo trochę się różnią między sobą .
https://www.acsearch.info/search.html?term=bust++Dioscur+standing+left+branch&category=0&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company=

Pozdrawiam Waldek

ps. czy te dwie wypustki na brzegach monety , to pozostałości po mocowaniu / dziurki i kółka w nich ?/
  
Dzięki Waldku, strzał w dziesiątkę. IIII na rewersie mnie zmyliło - jednak widać są monety starożytne z podaną wartością nominału, a ja naiwny myślałem, że to tessera. Ważne, że się szybko wyjaśniło, w wolnej chwili pokażę cały rewers. Dziękuję pozostałym Panom za tropy. Jak zobaczyłem IIII - pomyślałem: tessera.....ehhh. Te wypustki po bokach, to moim zdaniem ślady po miejscach wejścia/wyjścia płynnego metalu przy odlewaniu/przygotowywaniu surowego krążka przed wybiciem.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #27 on: April 14, 2021, 09:11:10 am »
IIII na rewersie mnie zmyliło - jednak widać są monety starożytne z podaną wartością nominału
Rzadko, bo rzadko, ale antycznym zdarzało się nominał oznaczać. Tak jak np. na republikańskich denarach wartych najpierw X, potem XVI asów:



Mogą być też oznaczenia greckie, jak na tym pentaassarionie (duże E w polu na rewersie):

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 398
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #28 on: April 14, 2021, 11:05:26 am »
A miał być Bachus, Bachanalia i 4 amfory wina ;)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #29 on: April 14, 2021, 11:35:38 am »
A miał być Bachus, Bachanalia i 4 amfory wina ;)


Bo to prawdopodobnie jest Bachus :-) Co do okoliczności i lokalnych cen to już ciężko się wypowiadać, ale jeśli chodzi o jegomościa na rewersie to Hermes z pewnością powinien trzymać kaduceusz:


https://www.acsearch.info/search.html?id=1562051


https://www.acsearch.info/search.html?id=376426

natomiast jeśli chodzi o podłużny przedmiot, będący zapewne sękatym sosnowym kijem, czyli tyrsem, to jest to nieco inny typ, niekoniecznie tożsamy z poprzednim, szczególnie jeśli to co trzyma w ręce może być kiścią winogron:


https://www.acsearch.info/search.html?id=1449402


https://www.acsearch.info/search.html?id=4311879

Żeby było śmieszniej mamy tutaj też postać żeńską, identyfikowaną z Demeter, z czym trudno się nie zgodzić:

https://www.acsearch.info/search.html?id=3306672

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #30 on: May 04, 2021, 02:16:15 pm »
A propos tesser pojawiło się ostatnio w handlu nieco przedmiotów opisanych jako "tessera z Efezu". Nie będę podawał linków, bo nadal są do kupienia, nie potrafię też o nich nic więcej powiedzieć, a sprzedawca nie dołącza żadnej bibliografii. Jeśli faktycznie tak wyglądały tessery na prowincji, to miałoby to sens - nikt raczej nie pomylił by ich z żadnym pieniądzem.


Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #31 on: May 04, 2021, 02:55:08 pm »
Mnie to raczej wygląda na ołowiane? plomby, a nie tessery, a przynajmniej część z nich.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2918
    • NOT IN RIC
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #32 on: May 04, 2021, 04:51:51 pm »
plomby, a nie tessery

Jak na tessery zbyt niekształtne. Przecież nawet amatorzy potrafili zrobić coś okrągłego.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #33 on: May 05, 2021, 01:01:43 pm »
Mnie to raczej wygląda na ołowiane? plomby, a nie tessery, a przynajmniej część z nich.
Sprzedawca nie podaje materiału, ale macie Panowie racje - to wygląda na plomby, zmylił mnie opis.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 398
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #34 on: May 12, 2021, 07:52:29 am »
A propos tesser pojawiło się ostatnio w handlu (...)
A propos pojawienia się ostatnio w handlu, pojawiła się i trwa oferta sprzedaży poniższej tessery.
Zacytujmy oferenta:
Quote
Tyberiusz ?/ Kaligula ? A: Głowa cesarza w lewo. R: "VIII" w wieńcu. Średnica: 20,9 mm Waga: 4,18 g
Bardzo rzadka, antyczna, rzymska tessera (Spintria) z I w. n.e.
Na awersie głowa cesarza (Tyberiusz?), na rewersie "VIII".
Znane są dwa typy obiektów tego typu różniących się awersem. Na tesserach pierwszego typu widnieją sceny erotyczne, a na pozostałych głowy cesarzy (począwszy od Augusta). Na rewersie występuje rzymska cyfra w okręgu z kropek i/lub w wieńcu.
Według najpopularniejszej z teorii, żetonami tego typu (z erotycznymi scenami) płacono za usługi prostytutek. Tessery z wizerunkami władców prawdopodobnie miały inne przeznaczenie.
Wystawiony obiekt pochodzi z terenu rzymskiego obozu wojskowego (Limes) z końca I w. n.e. (i później), ale prawdopodobnie jest nieco starsza (I poł. I w. n.e. - Tyberiusz).
Przedmiot pochodzi ze starej (XX w.) zagranicznej kolekcji i został znaleziony podczas legalnych badań / wykopalisk na terenie Europy centralnej - dokładne informacje o miejscu pochodzenia przekażę nowemu właścicielowi.
Na zagranicznych aukcjach podobne obiekty osiągają ceny nawet kilku tysięcy złotych. Niestety jest też dużo podróbek - w tym przypadku jest to oryginalna antyczna tessera i znane jest dokładne miejsce jej znalezienia.
Zielona patyna / osady - stan metalu stabilny.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1991
Re: Tessery z liczbami I - XVI
« Reply #35 on: May 12, 2021, 02:32:22 pm »
Znane są dwa typy obiektów tego typu różniących się awersem. Na tesserach pierwszego typu widnieją sceny erotyczne, a na pozostałych głowy cesarzy (począwszy od Augusta).
(...) Według najpopularniejszej z teorii, żetonami tego typu (z erotycznymi scenami) płacono za usługi prostytutek.

Można złotymi zgłoskami pisać do czego to mogło służyć, a i tak ludzie mają tak wbite do głowy prostytutki, że żadną siłą ich stamtąd nie wybije :-(

Oczywiście typów awersów (?) jest więcej, jeśli cesarz to raczej August, ale mniejsza o to. Ciekawym, co to są za jasne, srebrne punkty - kolejna warstwa nalotu, czy przeciwnie - wystająca spodnia warstwa?

 

All coins are guaranteed for eternity