Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi  (Read 20727 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #25 on: March 05, 2021, 11:03:19 am »
A o tych polskich filmach fabularno-krótkometrażowych słyszeliście Panowie?

Oczywiście. Większość jest zresztą łatwo dostępna. One same nigdy nie były zaginione, to tylko Amerykanie swoje dodatki pogubili.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #26 on: March 05, 2021, 11:24:15 am »

Trochę? Jeśli "Odyseję" Kubricka (nr 20) i "Blade Runnera" (nr 24) wyprzedza taki sobie "Mroczny Rycerz" i słabiutki oraz trochę chucpiarski "Interstellar", to z uwagi na regulamin forum (be nice), muszę powstrzymać się od komentarzy. Pomijam już tych Avengersów, bo to po prostu pomyłka gatunkowa. Czy ekranizacje baśni braci Grimm to też sci-fi?



Użyłem słowa "trochę" bez większych refleksji, oczywiście moja setka wyglądałaby zupełnie inaczej, chociażby wspomniany "Blade Runner" na pewno byłby w pierwszej dziesiątce. " Odyseja"jest oczywiście kanonem kina S_F, ale do mnie, niestety nie przemówiła, może właśnie przez przdawkowanie tego poetyckiego patosu, ilość błędów loigicznych i realizatorskich i okropne dłużyzny. Jednak większe wrażenie zrobiło na mnie  " Lśnienie" i "Mechaniczna pomarańcza" (sorry  ::)). Może jestem uprzedzony i muszę jeszcze raz obejrzeć.

Błedy w odyseji 2001:
Kiedy Bowman i Poole jedzą, ilość dań zmienia się pomiędzy ujęciami.

Kiedy na początku filmu małpy skaczą, jedna z nich nie powraca na dół.

Podczas wyprawy do monolitu na Księżycu widać w nim odbicie kamery i operatora.

Zmienia się wielkość kapsuł Discovery, w zależności od kręcenia wewnątrz i na zewnątrz. Podobnie jest z oknami statku, który leci na Księżyc.

Stacja kosmiczna znajduje się w ciągłym ruchu obrotowym, a mimo to kąt padania promieni słonecznych w ogóle się nie zmienia.

W czasie podróży po monolit uczestnicy wyprawy pokazują dr Floydowi zdjęcie wykopaliska, na którym widać, że ma ono okrągły kształt. Tymczasem gdy ekipa przybywa na miejsce, teren wykopaliska jest już prostokątny.

W zależności od ujęcia zmienia się rodzaj kości, używanej przez przywódcę małpiego stada do walki. Kość, którą zabija on przeciwnika, to kość udowa, natomiast ta wyrzucona w powietrze to piszczel lub goleń.

Gdy wahadłowiec dolatuje na księżyc, załoga obserwuje go przez kokpit. Z ujęcia z zewnątrz widać jednak, że kokpit skierowany jest ku górze, przez co astronauci nie widzieliby niczego poza niebem.

W scenie, w której pojazd księżycowy przemieszcza się między kraterami Klawiusza a Tycho, zmieniają się fazy księżyca, w zależności od ujęcia.

Gdy obserwujemy nadlatujący wahadłowiec z wnętrza stacji kosmicznej, stacja porusza się ruchem zgodnym lub przeciwnym do wskazówek zegara, w zależności od ujęcia.

Kiedy dr Bowman próbuje dostać się do serwerowni, plomba na jego lewej ręce jest zerwana, a rękawica jest oddzielona od reszty kombinezonu. W następnych ujęciach ta sama rękawica jest już przymocowana.

Gdy dr Floyd rozmawia z rosyjskimi naukowcami, zmienia się ułożenie nóg jednej z siedzących tam kobiet. W zależności od ujęcia są one skrzyżowane lub nie.

Dr Bowman wyciąga ze schowka pojemniki z jedzeniem, kładzie je na tacy i podchodzi do stolika. W zależności od ujęcia położenie pojemników zmienia się względem siebie.

W scenie dokowania wahadłowca zarówno stacja, jak i statek obracają się w tym samym tempie. Kiedy jednak akcja przenosi się do wnętrza pojazdu, widać wyraźnie, że obracają się z różną prędkością.

W scenie, w której Heywood Floyd podchodzi do monolitu, w zależności od ujęcia, zmienia się położenie Ziemi względem Księżyca.

Gdy doktor Bowman zbliża się do krateru Tycho, w zależności od ujęcia, wahadłowiec porusza się raz wolno, a raz szybciej.

W scenie, w której małpa podrzuca kość do góry, ta, w zależności od ujęcia, obraca się zgodnie i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Gdy Dave wchodzi po raz pierwszy do swojej kapsuły, raz wykonuje pierwszy krok lewą nogą, a innym razem - prawą, w zależności od ujęcia.

Gdy dr Floyd przegląda fotografie, zmienia się wygląd jednej z nich, w zależności od ujęcia.

W scenie, w której Dave pokazuje HALowi szkice i zadaje mu pytania, w zależności od ujęcia zmienia się sposób, w jaki mężczyzna siedzi i trzyma rysunki.

Bowman, chcąc rozłączyć HALa, wkłada specjalny klucz w określony segment, co powoduje wysunięcie się odpowiadającej mu jednostki elektronicznej. Mimo że nie umieszcza klucza w segmencie oznaczonym numerem 1, bryła i tak wysuwa się spod niego, choć nie powinna.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #27 on: March 05, 2021, 12:28:27 pm »
Błedy w odyseji 2001:

Ale w "Incepcji" też bystrzy ludzie to i owo znaleźli
https://www.moviemistakes.com/film8472
https://www.imdb.com/title/tt1375666/goofs

Jednak zgodzi się Pan chyba, że to nie brakująca małpa czy odbicie kamery decyduje o jakości filmu.

Nie będę jednak ukrywał, że mam do "Odysei" bardzo emocjonalny stosunek, bo obejrzałem ją po raz pierwszy w szczególnych okolicznościach.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #28 on: March 05, 2021, 01:03:12 pm »
Z tego rankingu  : https://www.filmweb.pl/ranking/film/Sci-Fi/33 nie obejrzałem tylko kilku filmów

Coś z ta lista jest niezbyt sci-fi... Zabrakło na niej chociażby "Solaris" z 1972 (aczkolwiek do książki mu daleko) czy "Ja, robot" (to samo jeśli chodzi o porównanie jakości do książkowych pierwowzorów), a Blade Runner ledwo się zmieścił. Są za to tytuły, które mają w sobie tyle naukowej fikcji, że człowiek zastanawia się, gdzie podziały się "Powroty do przyszłości" czy chociażby takie romansidło jak "About Time", zwane po polsku "Czas na miłość" ;-)

Osobiście zawsze lubiłem niektóre Star-Treki, może bardziej te odcinkowe niż kinowe. Wiem, że była tam masa kiczu i utopii rodem z ideologii, która miała znieść własność prywatną i każdemu przydzielać dobra według jego potrzeb, ale niektóre odcinki pachniały całkiem niezłym Lemem - "czy robot może być mianowany oficerem" itp. :-)

"Zabawna historia wydarzyła się w drodze na forum" (...) " brzmi bardzo zachęcajaco. Poszukamy. Pozdrawiam.

Chyba jedyny musical osadzony w starożytnym Rzymie. W sumie bym się nie zdziwił, gdyby komedyjki grane w epoce miały podobny nastrój :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #29 on: March 05, 2021, 01:07:42 pm »
Osobiście lubię "klimat" polskich czarno-białych filmów lat 60/70-tych
 

Teraz chyba w ogóle nie ma w kinie czegoś takiego jak film krótkometrażowy - albo robi się je w szkołach filmowych, albo w garażu komórką na youtube'a - pośrednich jakości brak. Jeśli ktoś nie ma czegoś dłuższego do powiedzenia, to i tak dopycha wypełniaczami do standardowych 1h30 - 1h45.

Niedawno obejrzałem sobie ponowie "Kapitana Sowę na tropie" - jakieś szczególnie genialne to nie jest, ale ogląda się bardzo przyjemnie ze względu na aktorów. Taki chociażby odcinek z Raksą :-)

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #30 on: March 06, 2021, 06:41:21 am »


Teraz chyba w ogóle nie ma w kinie czegoś takiego jak film krótkometrażowy - albo robi się je w szkołach filmowych, albo w garażu komórką na youtube'a .



Chyba inaczej dziś się nie da, jest jeszcze kilka dużych pokazów kina niezależnego np Sundance Film Festival, ale nawet tam się nie przebiją jakieś produkcje z bardzo małym budżetem, więc pozostają tylko szkoły i lokalna inicjatywa, która zainteresuje oczywiście tylko rodzinę i znajomych, np tu: https://bielsk.eu/bielsk-podlaski/31975-filmowcy-z-bielska-zapraszaja-na-premiere-swojego-najnowszego-dziala-bierz-to-dzieciak

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #31 on: March 06, 2021, 06:56:23 am »


Ale w "Incepcji" też bystrzy ludzie to i owo znaleźli
https://www.moviemistakes.com/film8472
https://www.imdb.com/title/tt1375666/goofs

Jednak zgodzi się Pan chyba, że to nie brakująca małpa czy odbicie kamery decyduje o jakości filmu.



Oczywiście, że się zgodzę, gdyby te kryteria zastosować do "Ben Hura" to trzeba by było wszystkie kopie spalić na stosie. Myślę, że z filmem jest tak jak z dziewczynami, jednym się podoba, a innym nie, ale nie ma co ukrywać, te ładne i zgrabne mają dużo większe wzięcie  ;).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #32 on: March 06, 2021, 07:52:48 am »
"Zabawna historia wydarzyła się w drodze na forum" (...) " brzmi bardzo zachęcajaco. Poszukamy. Pozdrawiam.

Chyba jedyny musical osadzony w starożytnym Rzymie. W sumie bym się nie zdziwił, gdyby komedyjki grane w epoce miały podobny nastrój :-)

A dlaczego miałby się Pan zdziwić? Przecież ten musical to swobodna przeróbka z Plauta, a Plaut to też przeróbka, czyli mamy jakby samą esencję popularnej starożytnej komiczności: zestaw podstawowych motywów, stereotypowych postaci etc. Coś jak w commedia dell’arte (której korzenie też sięgają Rzymu).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #33 on: March 06, 2021, 01:59:15 pm »
"Zabawna historia wydarzyła się w drodze na forum" (...) " brzmi bardzo zachęcajaco. Poszukamy. Pozdrawiam.

Chyba jedyny musical osadzony w starożytnym Rzymie. W sumie bym się nie zdziwił, gdyby komedyjki grane w epoce miały podobny nastrój :-)

A dlaczego miałby się Pan zdziwić? Przecież ten musical to swobodna przeróbka z Plauta, a Plaut to też przeróbka, czyli mamy jakby samą esencję popularnej starożytnej komiczności: zestaw podstawowych motywów, stereotypowych postaci etc. Coś jak w commedia dell’arte (której korzenie też sięgają Rzymu).

Przeróbka z Plauta z zachowaniem nastroju to jednak rzadkość :-) Jankeskie przeróbki potrafią mieć tyle wspólnego z pierwowzorem, że trzeba przeczytać wywiad z reżyserem, żeby się dowiedzieć, że dzieło w ogóle było wzorowane (np. "Jej wysokość Afrodyta").

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #34 on: March 09, 2021, 10:44:26 am »
Zdaje się, że wciąż nie wiadomo, jaki będzie nominał kolejnego banknotu w kraju W. W październiku 2020 spekulowano, że będzie to 100 000, które wtedy byłyby warte prawie ćwierć dolara

No to się wyjaśniło. 100 tysięcy pomijają, będzie 200 000, 500 000 i milion. Czyli 53, 26.5 i 10.5 centa.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-03-05/hyperinflation-pushes-venezuela-to-print-1-000-000-bolivar-bills

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #35 on: March 10, 2021, 07:53:10 am »
Finał sprawy Jacka Urbańskiego, kolekcjonera z Gdyni jest bardzo przykry, przwdopodobnie nigdy nie odzyska 10 tys monet, .... włos się jeży. Już teraz rozumiem, dlaczego ostatnimi czasy wyprzedało część swoich zbiorów kilku znanych w Polsce kolekcjonerów antyku.
https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Krótka-historia-prywatnej-kolekcji-monet-która-przestała-nią-być


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #36 on: March 10, 2021, 09:19:47 am »
.... włos się jeży.

Nikt się tym nie przejmie. Przeciętny obywatel się nawet ucieszy. Bo właśnie takie zostały przez lata wyhodowane nastroje społeczne. Prywatny kolekcjoner to niszczyciel dóbr kultury, łobuz, który nie dba, nie ma pojęcia i przy byle okazji przehandluje obcym etc. etc.

Na starym forum jeszcze przed zmianą władzy uświadamiano mnie, że w tym wypadku państwowe jest niezmiernie lepsze i aż dziw bierze, że te same osoby miały potem jakieś anse do władzy, która to poważnie potraktowała, zastosowała się do wcześniejszych życzeń środowiska archeologów etc. Miało być zgodnie z życzeniami archeologów więcej policji - i jest więcej policji.

Toteż przeciętny obywatel po tak długotrwałym praniu mózgu szczerze wierzy, że wszystkie starocie z założenia powinny należeć do mitycznego skarbu państwa, powinny gnić w muzeach, a rządzić tym powinna nadzwyczajna kasta muzealników i archeologów, która w spokoju, pomalutku będzie je sobie opisywała wedle własnych harmonogramów - aż do szczęśliwego przejścia na emeryturę.

This is the way - jak mówi Mandalorian.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #37 on: March 10, 2021, 09:54:06 am »


Toteż przeciętny obywatel po tak długotrwałym praniu mózgu szczerze wierzy, że wszystkie starocie z założenia powinny należeć do mitycznego skarbu państwa, powinny gnić w muzeach, a rządzić tym powinna nadzwyczajna kasta muzealników i archeologów, która w spokoju, pomalutku będzie je sobie opisywała wedle własnych harmonogramów - aż do szczęśliwego przejścia na emeryturę.



A jak się coś zepsuje, albo zginie, to się spisze protokół strat. Szczerze mówiac obywatelem się nie przejmuję, bo ma to nosie, ale żal mi kolekcjonerów, bo zamiast w spokoju gromadzić kolekcję, będą ze strachem rozglądać się na boki, czy jakiś muzealny aktywista nie czycha na ich zbiory. W końcu dochodzą do wniosku, że po cholerę ja to zbierałem i tak mi wszysto zabiorą, więc chyba bezpieczniej oddać to do muzeum, czy na wystawę. Przynajmniej od czasu do czasu pójdę i poogladam.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #38 on: March 10, 2021, 09:57:40 am »
będzie 200 000, 500 000 i milion.

Trochę to trzepnie po kieszeni numizmatyków zbierających pieniądze kraju W., ale i tak szczęściarze mogą mieć komplet za dolara. W krajach mniej przyjaznych numizmatykom (jak nasz) trzeba wydać dużo więcej, w wypadku Polski przeszło dwieście razy więcej.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #39 on: March 10, 2021, 10:04:02 am »
ale żal mi kolekcjonerów

Mnie żal tych, którzy - gdyby sytuacja była normalna, tj. po wyprzedaży 95% tego, co dziś spoczywa w muzeach - mogliby bez stresów kupować za grosze różne ciekawe starocie i niekoniecznie zaraz zostać kolekcjonerami, ale złapać bakcyla historii, zacząć czytać, oglądać. Niechby nawet okazjonalnie... Żywa historia jest tylko w głowach, muzea to w istocie cmentarze.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #40 on: March 10, 2021, 11:59:51 am »
Finał sprawy Jacka Urbańskiego, kolekcjonera z Gdyni jest bardzo przykry, przwdopodobnie nigdy nie odzyska 10 tys monet, .... włos się jeży. Już teraz rozumiem, dlaczego ostatnimi czasy wyprzedało część swoich zbiorów kilku znanych w Polsce kolekcjonerów antyku.
https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Krótka-historia-prywatnej-kolekcji-monet-która-przestała-nią-być

Poziom absurdu jest naprawdę unikalny, ale czy wiadomo coś więcej? Bo ten krótki opis wygląda, jakby były w nim jakieś luki - odkąd to panowie władza wchodzą do prywatnych mieszkań za kradzionym sprzętem elektronicznym? Czy tam nie było jakiś podstawowych naruszeń zasad BHP - np. kolekcjoner połasił się na świeże, średnio legalne wykopaliska ze stanowiska archeo, na które władza miała cynk? Albo coś w tym stylu?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #41 on: March 10, 2021, 12:05:24 pm »
będzie 200 000, 500 000 i milion.

Trochę to trzepnie po kieszeni numizmatyków zbierających pieniądze kraju W., ale i tak szczęściarze mogą mieć komplet za dolara. W krajach mniej przyjaznych numizmatykom (jak nasz) trzeba wydać dużo więcej, w wypadku Polski przeszło dwieście razy więcej.

Zasada jest taka: kupować serię do tyłu. Zestaw 10+20+50 tys. można nabyć w przeliczeniu za kilka dolarów, widzę też licytację za 1,50 (nie mam pojęcia jaki jest popyt, więc może i cena urośnie). Nominalnie to nadal jest duże przebicie, ale nie tak bolesny, jak zakup tuż po wydaniu. Te obecne kupi się jak wypuszczą 10 i 20 mln albo wprowadzą boliwara zwycięstwa.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #42 on: March 10, 2021, 12:28:40 pm »
Żywa historia jest tylko w głowach, muzea to w istocie cmentarze.

Coś bardzo podobnego napisał książę Eustachy Sapieha w swoich wspomnieniach. Przez czterdzieści lat szukali portretu praprababki, opierając się na drobnych śladach wskazujących, że udało jej się ujść wschodnim przyjaciołom. W końcu znaleźli ją u emerytowanego profesora SGH, który niedługo potem umarł i przekazał zbiory na Zamek Królewski w Warszawie. "(...) co tu dużo mówić, Pelagia bezprawnie została skazana na to, że musi wisieć anonimowo o 30 czy 50 centymetrów od następnego portretu nieznanej jej osoby, wśród dziesiątków innych obrazów, zawieszonych tak wysoko, że trudno ją rozpoznać. Zawsze wydaje mi się, że oddanie dzieła sztuki do muzeum, to jest coś takiego jak ulokowanie człowieka w domu dla starców, żeby mógł spokojniej umrzeć (...)" (Tak było, s. 330).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Mechanizm z Antykithiry
« Reply #43 on: March 16, 2021, 07:25:55 pm »
O mechanizmie z Antykithiry prawdopodobnie wszyscy słyszeli (tu w pigułce: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizm_z_Antykithiry), ale teraz dostępny jest filmik na ten temat z przyjemnymi animacjami. Takie filmiki jak najbardziej akceptuję. Nie są ersatzem tekstu pisanego, tylko czymś w rodzaju apendyksu do niego, pewną wartością dodaną właśnie ze względu na te rozmaite wizualizacje.

https://www.youtube.com/watch?v=GQnE0BLEi8k
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #44 on: March 17, 2021, 01:06:48 pm »

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mechanizm z Antykithiry
« Reply #45 on: March 17, 2021, 01:22:47 pm »
teraz dostępny jest filmik na ten temat z przyjemnymi animacjami.

Jak ktoś by się po filmiku ktoś poczuł zauroczony tym artefaktem, można sobie kupić replikę :-) Kiedyś nawet przez chwilę się nad tym zastanawiałem, ale stwierdziłem, że szkoda mi pieniędzy na kolejny łapacz kurzu. Jest tego trochę, od stosunkowo tanich po oficjalną kopię sygnowaną przez jakieś greckie muzeum za c. 500 EUR (nie porównywałem dokładnie, ale chyba ta pieczątka muzealna jest w tym wypadku odpowiedzialna za dużą część ceny :-) ).

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #46 on: March 17, 2021, 01:34:31 pm »
Klasztor chrześcijański z połowy IV wieku.https://kopalniawiedzy.pl/Tel-Ganub-Qasr-Al-Aguz-najstarszy-klasztor-Egipt-chrzescijanstwo,33489
W tym Egipcie przy ich klimacie to nie wiadomo ile jeszcze rzeczy wyjdzie. W związku z tym przy każdym nowym odkryciu muszą trochę koloryzować, żeby dostać fundusze - klasztorów sięgających korzeniami IV w. (jakkolwiek mocno przebudowanych) już trochę na tym terenie jest znanych, chociażby:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_%C5%9Awi%C4%99tej_Katarzyny (znany z relacji pątniczki Egerii lat 380-tych)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_%C5%9Awi%C4%99tego_Makarego
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_%C5%9Awi%C4%99tego_Biszwiego

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Mechanizm z Antykithiry
« Reply #47 on: March 17, 2021, 03:59:44 pm »
można sobie kupić replikę :-)

Ale taką prawdziwą replikę, działającą, czy replikę "opakowania", która najwyżej udaje, że coś robi?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mechanizm z Antykithiry
« Reply #48 on: March 17, 2021, 04:10:24 pm »
można sobie kupić replikę :-)

Ale taką prawdziwą replikę, działającą, czy replikę "opakowania", która najwyżej udaje, że coś robi?
Do wyboru, do koloru. Ta np. udaje:
https://www.etsy.com/pl/listing/524721166/antikythera-mechanism-replica-in-scale

a ta działa:
https://www.kotsanasmuseumshop.com/en/shop/108-antikythera-mechanism-replica-2nd-c-bc

To oczywiście nie wszystkie dostępne możliwości, jest tego więcej.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #49 on: March 27, 2021, 07:18:33 pm »
Trochę zdrowie mi siadło, więc przerwałem dłubanie przy stronie i obejrzałem dwa rozrywkowe filmy z rzędu (co bardzo rzadko mi się zdarza).

Pierwszy, Bliss, ma oceny marne

https://en.wikipedia.org/wiki/Bliss_(2021_film)

drugi, Ad Astra, zdecydowanie lepsze

https://en.wikipedia.org/wiki/Ad_Astra_(film)

Według mnie oceny powinny być odwrotne. Pierwszy to całkiem przyzwoity film (choć bez jakichś rewelacji), tyle że mylnie zaklasyfikowany jako "science fiction". Drugi to typowe s-f, ale banalna historyjka z rozmaitymi amerykanizmami (obowiązkowe "I love you...") i beznadziejnym scenariuszem pełnym klisz i nielogiczności.

Tak się dzielę, gdyby ktoś wahał się co wybrać.



Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity