Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Identyfikacja monet  (Read 6320 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Identyfikacja monet
« on: January 01, 2021, 07:54:23 am »
W tym wątku wstawiamy monety do identyfikacji. Warto przy tym przestrzegać kilku zasad:

- wklejamy zdjęcia bezpośrednio do wątku, nie linkujemy! Zdjęcia umieszczone na zewnętrznych stronach mogą wyparować nawet w ciągu kilku dni;
- zdjęcia powinny być jak najdokładniejsze (co nie znaczy, że muszą być jakieś przesadnie wielkie - tak minimum 500x500 pikseli byłoby dobrym standardem, ważne żeby były ostre);
- zdjęcia powinny przedstawiać samą monetę - tło obcinamy do minimum - co z tego, że zdjęcie jest duże, jak większość zajmuje laptop, paprotka, ogon kota i nasz lewy papuć, a sama moneta zajmuje ledwo 25x27 pikseli;
- dobre zdjęcie da się zrobić praktycznie wszystkim, nie trzeba mieć nie wiadomo jak zaawansowanego sprzętu, należy tylko zachować podstawowe zasady dotyczące dobrego oświetlenia i ostrości. Zupełnie dobrze wychodzą zdjęcia w świetle dziennym, ze sztucznym nie należy przesadzać, bo łatwo zdjęcie prześwietlić, przez co mogą być niewidoczne istotne szczegóły rysunku; lepiej sprawdza się światło boczne niż bezpośrednio oświetlające monetę. W razie problemów ze złapaniem ostrości można monetę położyć na dowolnym tulejowatym przedmiocie o średnicy mniejszej od monety (np. naparstek, dla większych monet pudełeczko po starym filmie do aparatu itp.), jeśli nie mamy czegoś takiego wystarczy skleić kawałek papieru, monetę bez problemu taki wichajster utrzyma. Oczywiście powyższe parę zdań to żaden większy samouczek, chętni do bardziej ambitnego podejścia do tematu fotografowania znajdą w sieci w mig kilkadziesiąt znacznie lepszych i obszerniejszych.


Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Identyfikacja monet
« Reply #1 on: January 08, 2021, 03:13:02 pm »
Na ebay sprzedany został taki krążek:

eBay [link wykorzystany i usunięty]

tylko co to właściwie jest? Moneta czy tessera? RIC nie notuje tej emisji, ale w ERIC jest w rozdziale monety anonimowe, wśród monet i żetonów. Zapewne nie jest to coś w rodzaju żetonów bitych z okazji "festiwalu" Izydy. Może jednak jest to drobna frakcja folisa?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #2 on: January 08, 2021, 04:28:21 pm »
Jeśli Pan zajrzy do tutejszej NumisWiki to dowie się Pan, że w starych słownikach numizmatycznych zaliczano ten typ do monet Juliana Apostaty

https://www.forumancientcoins.com/numiswiki/view.asp?key=DEO%20SANCTO%20SERAPIDI

Skojarzenie nasuwało się łatwo - porządny starożytny apostata powinien czcić jakieś porządne starożytne bóstwa (bo ci dzisiejsi to już czczą byle co...). Na przyklad właśnie Serapisa.

Jednak trop był błędny.

Nie jest to także coś co należy do ciągnących się przez wiek rzymskich emisji z okazji święta Izydy z legendą VOTA PVBLICA, które już dawno temu w znacznej części opisał Andreas Alföldi w A festival of Isis in Rome under the Christian emperors of the 4th century [https://archive.org/download/alfoldiIsisRome1937/alfoldiIsisRome1937.pdf], a kilka lat temu ciekawe studium na ich temat ogłosił Lars Ramskold: "A die link study of Constantine’s pagan Festival of Isis tokens and affiliated coin-like ‘fractions’: chronology and relation to major imperial events" [https://www.researchgate.net/publication/322021096_A_die_link_study_of_Constantine%27s_pagan_Festival_of_Isis_tokens_and_affiliated_coin-like_%27fractions%27_chronology_and_relation_to_major_imperial_events]

Monetka ta, bo to jednak jest monetka, choć może używana głównie prz okazjach religijnych, należy do ostatnich miejskich emisji pieniądza. Nie jest to oczywiście dawny dział monet prowincjonalnych, bo sytuacja jest już inna, ale coś trochę podobnego.

Bito je dość krótko około roku 312 w Nikomedii, Antiochii i Aleksandrii, czyli w domenie Maksymina Dai, który zlekceważył edykt tolerancyjny Galeriusza (tym łatwiej, że Galeriusz zaraz umarł) i u siebie rozpoczął coś w rodzaju ofensywy starych bogów. Rzecz jasna wymierzone to było w chrześcijaństwo, bo tradycyjny Rzymianin nie miał nic przeciwko Serapisowi, Nilowi, Izydzie...

Monetki te już ponad ćwierć wieku temu poklasyfikował Johan van Heesch w artykule opublikowanym w Numismatic Chronicle: "The last civic coinages and the religious policy of Maximinus Daza, A.D. 312".

Skan udostępniony przez autora znajdzie Pan tutaj: https://www.academia.edu/2073684/The_last_civic_coinages_and_the_religious_policy_of_Maximinus_Daza_A_D_312_Numismatic_Chronicle_London_153_1993_p_65_76 ale jeśli ma Pan dostęp do JSTOR to tam znajdzie Pan lepszą wersję: https://www.jstor.org/stable/42667882

Natomiast tutaj znajdzie Pan przegłąd tych monetek oparty na katalogu Heescha z ładnymi kolorowymi zdjęciami: https://www.tesorillo.com/isis/civ/index1.htm

Skoro Maksymin Daja, to monetki te powinny się znaleźć w RIC VI, ale ich tam nie ma. Formalnie powinienem więc uwzględnić je wszystkie w moim suplemencie, ale powtarzanie łatwo dostępnego katalogu Heescha nie bardzo ma sens. Toteż uwazględniam jedynie kilka drobniejszych wariantów, których w tym katalogu nie ma:

https://www.forumancientcoins.com/notinric/6ant_civ_3av.html
https://www.forumancientcoins.com/notinric/6ant_civ_3b_b.html
https://www.forumancientcoins.com/notinric/6ant_civ_4v.html

A także emisję jakby pokrewną, ale wcześniejszą (z czasów I tetrarchii), więc wykraczającą poza ramy artykułu Heescha:

https://www.forumancientcoins.com/notinric/6ale_civ_dio.html
https://www.forumancientcoins.com/notinric/6ale_civ_gal.html
https://www.forumancientcoins.com/notinric/6ale_civ_gal-2.html

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Identyfikacja monet
« Reply #3 on: January 09, 2021, 02:54:03 pm »
Dziękuję bardzo za obszerne wyjaśnienie i podane źródła. Opracowania zarchiwizowałem, nie mam niestety dostępu do JSTOR, wiec muszę się zadowolić wersją z Academia.
Czyli jest to emisja podobna do popularnych antiocheńskich monet typu GENIO ANTIOCHENI. Rzuca się w oczy, że monety te w przeciwieństwie do żetonów związanych ze świętem Izydy, posiadają znak mennicy.
Oczywiście przeglądałem stronę NOT IN RIC, a brak omawianej monetki wprowadził mnie w niepewność co to jest.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #4 on: February 20, 2021, 03:47:06 am »
Mam problem z tym prowincjuszem  ???, dla tego prosił bym o pomoc . Sprzedawca sugerował że to Valerianus I z Heraia Arcadia ? - nie bardzo mi to pasuje , na rewersie podejrzewał bym że jest to Homonoia ? , cesarz też trochę młody jak na starego Waleriana ?

Offline Pekka K

  • Tribunus Plebis Perpetuus
  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 7336
  • ...one coin at a time...
Re: Identyfikacja monet
« Reply #5 on: February 20, 2021, 03:56:05 am »
Hostilian, Nicaea:

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/9/270

Pekka K

ps. submit your coin to RPC using the Feedback button on link.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #6 on: February 20, 2021, 05:38:01 am »
 :laugh: Thank you for the id. , I did not expect it to be so rich. Although I am disappointed that I did not manage to id independently. because I suspected that it might be Nicaea, Hemonoia, and I used to match more common emperors.

ps. of course I will send it to RPC


Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #7 on: February 26, 2021, 11:53:29 am »
Tym razem zacząłem reanimować dwa prowincjonalne szrociki, które kiedyś w locie kupiłem z innymi brązami , miały to być nad programy , bo co innego było celem zakupu . Zacząłem je trochę moczyć i skubać , i o dziwo z tym w gorszym stanie sobie poradziłem / Elagabalus z Marcianopolis z Homonoią na rewersie / i nawet stan wyszedł zadawalający . Ten za to wydawało się że będzie łatwiejszy w id. , ale wyszło że nie mogę sobie z nim poradzić , nie mogę zawęzić poszukiwań, ani kwestii cesarza , ani personifikacji rewersu  ??? , z początku podejrzewałem Gordiana III , ale obawiam się po szperaniu , że to może błędny kierunek , więc muszę prosić o wsparcie bo może nie wziąłem jakiegoś szczegółu pod uwagę i przez to błądzę w poszukiwaniach.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #8 on: February 26, 2021, 12:03:22 pm »
bo może nie wziąłem jakiegoś szczegółu pod uwagę i przez to błądzę w poszukiwaniach.

A może mógłby Pan opisać jak najdokładniej, co Pan tam widzi na żywo - z tym, że jak najmniej interpretując. Jakie literki w legendach etc. Przecierki są wprawdzie lepsze od zdjąć, ale i one już nie są na moje oczy.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #9 on: February 26, 2021, 01:28:21 pm »


A może mógłby Pan opisać jak najdokładniej, co Pan tam widzi na żywo - z tym, że jak najmniej interpretując. Jakie literki w legendach etc. Przecierki są wprawdzie lepsze od zdjąć, ale i one już nie są na moje oczy.
[/quote]

Sęk w tym , że sam nie wielu rzeczy jestem pewien z tego co widzę i nie chciał bym kogoś wpuścić w kanał szukania w nie właściwym miejscu , nie mogę nawet określić języka  ???. Próbowałem , ale nie daje rady dodać coś pewnego , możliwe tylko litery pod personifikacją , oraz parametry 25,8 mm i 11,8 grama

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Identyfikacja monet
« Reply #10 on: February 26, 2021, 04:40:45 pm »
(...) z początku podejrzewałem Gordiana III , ale obawiam się po szperaniu , że to może błędny kierunek , więc muszę prosić o wsparcie bo może nie wziąłem jakiegoś szczegółu pod uwagę i przez to błądzę w poszukiwaniach.
Moim zdaniem to może być Aleksander Sewer. Proponuję przejrzeć te 108 stron z ponad 2 tysiącami monet, może coś uda się Panu dopasować. Tu jest link do skopiowania w nawiasie->(rpc.ashmus.ox.ac.uk/search/browse?q=alexander+severus&page=1) A jak nie, to proponuję w podobny sposób przeszukać innych prawdopodobnych cesarzy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #11 on: February 26, 2021, 08:55:42 pm »
Proponuję przejrzeć te 108 stron z ponad 2 tysiącami monet, może coś uda się Panu dopasować.

Przeglądanie dwóch tysięcy monet, często też niezbyt wyraźnych, to nie jest kusząca propozycja.

Musi być jakiś punkt zaczepienia: ze trzy-cztery kolejne litery. Coś więcej na temat rewersu. Czy tam jest ołtarz, czy też postać kroczy w prawo? Raz zwiduje mi się jedno, a raz drugie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #12 on: February 27, 2021, 01:44:34 am »
Proponuję przejrzeć te 108 stron z ponad 2 tysiącami monet, może coś uda się Panu dopasować.

Przeglądanie dwóch tysięcy monet, często też niezbyt wyraźnych, to nie jest kusząca propozycja.

Musi być jakiś punkt zaczepienia: ze trzy-cztery kolejne litery. Coś więcej na temat rewersu. Czy tam jest ołtarz, czy też postać kroczy w prawo? Raz zwiduje mi się jedno, a raz drugie.

Jeszcze nie szperałem , w kierunku który zaproponował pan Jacek .
Panie Lechu , w mojej ocenie nie ma tam ołtarza i raczej postać nie kroczy , a raczej stoi w takiej postawie , a u nóg widział bym albo jeńca którego trzyma za głowę prawą ręką , albo tarczę ?, lewa ręka mnie zastanawia , i miał bym dla niej taką propozycję , tyle że to co trzyma może być krótsze , z literami to mam tylko taką wizję , gdzie pierwsze dwie miały by sens w zapisach greckich , ale nie jestem pewien czy w legendach greckich ma sens trzech pozostałych ?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Identyfikacja monet
« Reply #13 on: February 27, 2021, 03:08:23 am »
Ja tam widzę "VΠ CTA", co już daje dość dobre zawężenie przy wrzuceniu do acsearch.

Pytanie tylko, czy warto gromadzić monety w tym stanie zachowania?

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Identyfikacja monet
« Reply #14 on: February 27, 2021, 06:57:09 am »


Pytanie tylko, czy warto gromadzić monety w tym stanie zachowania?

Nie warto, ale pytanie poszło, trzeba poszukać:). Moim zdaniem jest to moneta wybita za panowania Gordiana III w Nikopolis ad Istrum przez legata prowincji Moesia Inferior Sabinusa Modestusa.

https://www.acsearch.info/search.html?id=6166232

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Identyfikacja monet
« Reply #15 on: February 27, 2021, 07:11:48 am »
...lub moneta Makrynusa z tegoż samego miasta, z Herkulesem na rewersie.
https://www.acsearch.info/search.html?id=2588265

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Roman provincial coin ID needed
« Reply #16 on: February 27, 2021, 08:14:30 am »
czy warto

Ja traktuję to jako praktyczną wersję "zagadki antycznej", w której wszyscy są zgadującymi i nikt nie zna prawidłowej odpowiedzi.

Obie monety, które podał Kolega Julek C., są jakoś tam podobne. Szkopuł w tym, że awers bardziej mi pasuje z pierwszej, a rewers z drugiej.

Może to tylko nastawienie, ale wydaje mi się, że na awersie nie ma samej głowy, ale dość popularne na monetach prowincjonalnych popiersie w zbroi i paludamentum widziane od tyłu (w bazie rpc opisane chyba tylko jako draped and cuirassed, bez niuansów)

Herkules jest podobny jako tako, zgadza się jakby ogólny zarys. Skoro jednak bardziej tarcza niż ołtarz, to teraz zwiduje mi się, że może postać jest w hełmie.

***

Poprawka, kolejny zwid rewersu. Herkules mógłby być, ale może stoi w prawo i patrzy w lewo (wtedy głowa jakby większa), "tarcza" to byłaby maczuga, a to z lewej - skóra lwa zwisająca z ręki (jak w klasycznych przedstawieniach Herkulesa)
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #17 on: February 27, 2021, 01:46:07 pm »
No niestety , miałem pracowitą sobotę i nic jeszcze nie szukałem , ale się odniosę do spostrzeżeń kolegów. Właściwie zgadzam się ze spostrzeżeniami p. Lecha ,- Szkopuł w tym, że awers bardziej mi pasuje z pierwszej, a rewers z drugiej. - zbroja i paludamentum , jak najbardziej możliwe, jeśli to Hercules , to na pewno stoi w lewo i patrzy przed siebie ,i teraz nowy zwid  ;) prawa ręka zgięta i coś trzyma , ale nie tak długie jak narysowałem , może berło ? , bo widać tam jakieś zwieńczenie , coś przewieszonego przez tą rękę i zwisające z tyłu , też możliwe , no i trochę niepewna wizja , ale ma wrażenie że postać ma przewieszone coś / skóra lwa ? / przez ramiona , poniżej berła ? jak by głowa i łapy i poniżej łap jak by postać do wysokości kolana.
awers - napis AISCOC do środka głowy, od czoła NEHIS ?

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #18 on: February 27, 2021, 02:46:31 pm »
Szczerze powiedziawszy to wcale nie zdziwiłbym sie gdyby to był Diadumenian z Nikopolis

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #19 on: February 27, 2021, 03:30:35 pm »
jeśli to Hercules , to na pewno stoi w lewo i patrzy przed siebie

W lewo?? Jeśli czegoś byłem trochę mniej niepewny, to akurat tego, że tam ktoś stoi w prawo. Wychodzi na to, że nawet sprawy elementarne nie są jednoznaczne.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #20 on: February 27, 2021, 03:33:49 pm »
Szczerze powiedziawszy to wcale nie zdziwiłbym sie gdyby to był Diadumenian z Nikopolis

Diadumenian kojarzy mi się z taką chudą szyjką, a tu widzę coś grubszego. Może nie jak u Nerona, ale na Diadumeniana za gruba.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #21 on: February 27, 2021, 04:05:54 pm »
Szczerze powiedziawszy to wcale nie zdziwiłbym sie gdyby to był Diadumenian z Nikopolis

Diadumenian kojarzy mi się z taką chudą szyjką, a tu widzę coś grubszego. Może nie jak u Nerona, ale na Diadumeniana za gruba.

Zasadniczo tak ale też nie zawsze np. tutaj ta szyjka wcale taka chuda nie jest: https://www.wildwinds.com/coins/ric/diadumenian/_nikopolis_AE26_Moushmov_1348.jpg

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #22 on: February 27, 2021, 04:18:25 pm »
Przy okazji mam problem z odcinkiem menniczym Konstancjusza II, patrzę na to i patrze i im dłużej patrzę tym mniej widzę, żeby było śmieszniej widzę SMMA, co chyba generalnie jest niemożliwe. Zatem nasuwa sie pytanie czy 3 litera to N, K czy H, a może tam jest jeszcze coś innego? A może po prostu za dużo od siebie wymagam :P

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #23 on: February 27, 2021, 04:27:51 pm »
jeśli to Hercules , to na pewno stoi w lewo i patrzy przed siebie

W lewo?? Jeśli czegoś byłem trochę mniej niepewny, to akurat tego, że tam ktoś stoi w prawo. Wychodzi na to, że nawet sprawy elementarne nie są jednoznaczne.

Postać na monecie w lewo , a gdy my patrzymy na monetę to w prawo / przyznam że spotkałem się z różnymi zapisami takiej sytuacji , zdarzało się że do opisu tej samej monety i postaci na rewersie ,raz było że w lewo , a przy innym opisie że w prawo / dla tego zacząłem używać określenia z perspektywy postaci na monecie , ale już tego trybu nie użyję jeśli idzie o popiersie z awersu które zapiszę że głowa jest w prawo. Przyznaje że nie wiem jaka jest prawidłowa forma jeśli chodzi o rewersy .

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #24 on: February 27, 2021, 05:07:53 pm »
spotkałem się z różnymi zapisami takiej sytuacji

Można sobie naturalnie to wymyślić rozmaicie, to tylko konwencja, ale najczęstsza konwencja jest taka, że kierunki określamy z NASZEGO punktu widzenia: stoi/idzie/biegnie w prawo, to znaczy w stronę naszej prawej ręki. Natomiast przy opisie samej postaci używa się JEJ perspektywy. Na przykład coś tam trzyma w prawej ręce, tzn. w swojej prawej ręce.

W tym wypadku na awersie jest głowa w prawo (w to już chyba nikt nie wątpi). Natomiast mnie na rewersie zwidywała się postać stojąca/idąca w prawo, czyli w tym samym kierunku, w który jest skierowana głowa na awersie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity