Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Otwarcie sezonu wiosennego 2021  (Read 1913 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« on: April 15, 2021, 09:02:35 am »
Poprosiłem sprzedawcę o wysłanie mi tej monety
Trajan, as,  2 poł. 107 do 110 r. n.e.
Woytek 322bC

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #1 on: April 15, 2021, 10:48:07 am »
Proponuję, by przy nowych nabytkach zaznaczać - zwłaszcza dla nie wprowadzonych w ezoterykę konkretnego zbioru - dlaczego akurat ta moneta a nie inna. Bo ładna. Bo tania. Bo zapełnia konkretną lukę w zbiorze. Bo taki kaprys wiosenny  :).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #2 on: April 15, 2021, 10:56:45 am »
Słuszna uwaga, więc: nie miałem asa Trajana, moneta nie jest sponiewierana obiegiem, jest centrycznie wybita, w pełni czytelna, posiada wg mnie ładną, oryginalną patynę, cena nie była zaporowa.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #3 on: April 15, 2021, 03:24:08 pm »
Trajan, as,  2 poł. 107 do 110 r. n.e.
Woytek 322bC

Ładny :-) Chyba ktoś go trochę czyścił przy obrzeżu rewersu, ale być może chodziło o usunięcie potencjalnych źródeł aktywnej korozji, więc może i dobrze.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #4 on: April 23, 2021, 04:14:08 pm »
Też dzisiejszy Honoriusz , wydaje mi się że to Ric 73 Antiochia , tylko co jest w odcinku A czy delta i co się tam narobiło w miejscu wieńca trzymanego przez Victorię ?

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #5 on: April 23, 2021, 04:50:07 pm »
(...) wydaje mi się że to Ric 73 Antiochia ,(...)
Mnie się wydaje, że to RIC 72 Δ

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #6 on: April 23, 2021, 05:18:36 pm »
Mnie się wydaje, że to RIC 72 Δ

Też tak myślę: perły w diademie są wyraźnie widoczne. A w miejscu wieńca chyba stempel się uszkodził.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #7 on: April 25, 2021, 04:53:12 am »
Dzięki panowie za poprawę nr. Ric .
Dziś pokarzę dość rzadką uważam / bo nie mogę namierzyć/ monetkę Gordiana III z mamusią z Makrianopolis
aw.AVT K M AYΡ CEVH AΛEZANΔΡOC KAI IOVΛIA MAMAIA
rew.TEΡENTINTINOY MAΡKIANOΠOΛITΩN / E w polu
Stan nie powala , ale przy ciekawych czy rzadkich monetach nie jestem wybredny  ;)

a, wczoraj zdecydowałem się klepnąć coś takiego / zdjęcie awersu dość fatalne / , wygląda na drachmę i możliwe że Alexander Wielki , 17 mm i 4,3 grama , ale czy na pewno ? czy może to już następcy ?

paesanu

  • Guest
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #8 on: April 25, 2021, 12:14:56 pm »
Proponuję, by przy nowych nabytkach zaznaczać - zwłaszcza dla nie wprowadzonych w ezoterykę konkretnego zbioru - dlaczego akurat ta moneta a nie inna. Bo ładna. Bo tania. Bo zapełnia konkretną lukę w zbiorze. Bo taki kaprys wiosenny  :).

Nadrabiam zaległości z różnych wątków, bo forum sprawnie i szybko zdynamizowało działalność. 
W międzyczasie załączam nowy nabytek, orła i sztandary legionowe.

Powody zakupu są prozaiczne. Moneta zapełnia lukę w zbiorze denarowym, któremu brakuje jeszcze kilku rzadko pojawiających się na aukcjach monet.
Dlatego, punkt ciężkości przesuwa się w kierunku literatury i zdjęć, a fizycznych denarów będzie siłą rzeczy coraz mniej.
A może zbliża się czas, żeby zastanowić się, co dalej, jeśli chodzi o nabywanie monet.
Mój cel był jasny - zebrać po jednym popularnym rewersie każdego trajanowego denara, czytać i zgłębiać wiedzę o tym cesarzu.



Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #9 on: April 25, 2021, 12:18:44 pm »
Miły denarek. Awers mógłby być ciut lepszy, ale to może przełożyłoby się znacząco na cenę.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

paesanu

  • Guest
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #10 on: April 25, 2021, 12:31:44 pm »
Awers mógłby być ciut lepszy, ale to może przełożyłoby się znacząco na cenę.
To prawda. Ceny denarów są zbyt wysokie, żeby mozna było wybrzydzać. Ważne, żeby poziom był akceptowalny. W przypadku monet popularnych, wyraźny napis lub łatwo rozpoznawalny awers lub rewers. W przypadku tych rzadszych, estetyka schodzi na drugi plan.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #11 on: April 25, 2021, 01:32:03 pm »
Dzięki panowie za poprawę nr. Ric .
Dziś pokarzę dość rzadką uważam / bo nie mogę namierzyć/ monetkę Gordiana III z mamusią z Makrianopolis
aw.AVT K M AYΡ CEVH AΛEZANΔΡOC KAI IOVΛIA MAMAIA
rew.TEΡENTINTINOY MAΡKIANOΠOΛITΩN / E w polu
Stan nie powala , ale przy ciekawych czy rzadkich monetach nie jestem wybredny  ;)

a, wczoraj zdecydowałem się klepnąć coś takiego / zdjęcie awersu dość fatalne / , wygląda na drachmę i możliwe że Alexander Wielki , 17 mm i 4,3 grama , ale czy na pewno ? czy może to już następcy ?


Najzwyczajniej dołożyłem Juli drugiego syna  ???, miało być : Severus Alexander i Julia Mamaea z Makrianopolis

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #12 on: April 26, 2021, 01:57:16 pm »
W międzyczasie załączam nowy nabytek, orła i sztandary legionowe.

Ciekawy, jeden z tych typów co raz można dostać "z marszu", bo wypływa nagle dwa lub trzy egzemplarze, a raz się czeka miesiącami i nic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #13 on: April 26, 2021, 03:06:22 pm »
Dzięki panowie za poprawę nr. Ric .
Dziś pokarzę dość rzadką uważam / bo nie mogę namierzyć/ monetkę Gordiana III z mamusią z Makrianopolis
aw.AVT K M AYΡ CEVH AΛEZANΔΡOC KAI IOVΛIA MAMAIA
rew.TEΡENTINTINOY MAΡKIANOΠOΛITΩN / E w polu
Stan nie powala , ale przy ciekawych czy rzadkich monetach nie jestem wybredny  ;)

a, wczoraj zdecydowałem się klepnąć coś takiego / zdjęcie awersu dość fatalne / , wygląda na drachmę i możliwe że Alexander Wielki , 17 mm i 4,3 grama , ale czy na pewno ? czy może to już następcy ?


Druga monetka jeszcze nie dotarła , ale wydaje mi się że ja rozgryzłem mimo tego mylnego opisu , i typuję ją tak :  Thrace, Chersonesos, Lysimacheia.  AE 17mm, 309-281 BC.  D/ Head of Heracles right, wearing lion's skin. R/ Nike standing facing. SNG Cop. 914. AE. g. 4.60  mm. 17.00

https://static.deamoneta.com/auctions/661/img/101D.jpg
https://static.deamoneta.com/auctions/661/img/101R.jpg
 
co do Severusa i mamusi , to pasuje mi Mousumov 748 , tyle że na rpc.ashmus, nic z Markianopolis nie chce się wyświetlić ?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #14 on: April 27, 2021, 03:21:31 pm »
tyle że na rpc.ashmus, nic z Markianopolis nie chce się wyświetlić ?

Tom V obejmujący lata 193-218 jest jeszcze w opracowaniu (podobnie jak tom X 253-297):

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/volumes

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #15 on: April 28, 2021, 01:05:09 am »
tyle że na rpc.ashmus, nic z Markianopolis nie chce się wyświetlić ?

Tom V obejmujący lata 193-218 jest jeszcze w opracowaniu (podobnie jak tom X 253-297):

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/volumes

Dzięki za info ,a są jakieś przecieki jak długo jeszcze będą je opracowywać ? 

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #16 on: April 28, 2021, 02:25:36 pm »
tyle że na rpc.ashmus, nic z Markianopolis nie chce się wyświetlić ?

Tom V obejmujący lata 193-218 jest jeszcze w opracowaniu (podobnie jak tom X 253-297):

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/volumes

Dzięki za info ,a są jakieś przecieki jak długo jeszcze będą je opracowywać ? 

Na razie chcą jeszcze VI dokończyć, bo tam brakuje trochę do kompletu i mówią, że to zrobią w tym roku. V i X dat chyba żadnych nie podali, przynajmniej ja sobie nie przypominam. Tutaj jest wątek, w którym jeden z autorów publikuje wszystkie większe zmiany i plany:
https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=103047.25


Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #18 on: March 14, 2022, 02:21:38 am »
RPC VI dokończony :-)

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/news/rpc6

Powyższa moneta A. Sewera to zapewne coś z tych poniżej:
https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/search/browse?volume_id=11&number=&city_id=608&region_id=&province_id=&subprovince_id=&issue_id=&reign_id=&obverse_person_id%5B%5D=202&obverse_person_id%5B%5D=207&date_min=&date_max=&obverse_inscription_simplified=&reverse_inscription_simplified=&obverse_design=&reverse_design=&metal_id=&weight_min=&weight_max=&diameter_min=&diameter_max=&format=

Dzięki za info.
Tyche trzymająca ster , jest przy numerach 1562 , 1592 , 1634 i 1673 , a że nad jej głową widać Y zakładam że to będzie ΦΗϹΤΟΥ , co by dawało nr. 1634 , chociaż jest tam przesunięcie Y względem głowy Tyche , ale to chyba nie ma już znaczenia ?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #19 on: March 14, 2022, 02:46:03 am »
RPC VI dokończony :-)

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/news/rpc6

Powyższa moneta A. Sewera to zapewne coś z tych poniżej:
https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/search/browse?volume_id=11&number=&city_id=608&region_id=&province_id=&subprovince_id=&issue_id=&reign_id=&obverse_person_id%5B%5D=202&obverse_person_id%5B%5D=207&date_min=&date_max=&obverse_inscription_simplified=&reverse_inscription_simplified=&obverse_design=&reverse_design=&metal_id=&weight_min=&weight_max=&diameter_min=&diameter_max=&format=
Dzięki za info.
Tyche trzymająca ster , jest przy numerach 1562 , 1592 , 1634 i 1673 , a że nad jej głową widać Y zakładam że to będzie ΦΗϹΤΟΥ , co by dawało nr. 1634 , chociaż jest tam przesunięcie Y względem głowy Tyche , ale to chyba nie ma już znaczenia ?
Nie, nie ma. RPC nie odnotowuje wariantów łamania legendy - za dużo by tego wszystkiego wyszło.

 

All coins are guaranteed for eternity