Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Barbarzyńskie naśladownictwa i fałszerstwa

(1/7) > >>

Lech Stępniewski:
Na stronie "Not in RIC" zamieszczam także, ale osobno, monety, które ogólnie bywają określanie jako "barbarous imitations", "contemporary imitations" etc., a są tak naprawdę mieszanką dwóch grup, tyle że trudnych do odróżnienia. Bo jak odróżnić produkcję autentycznego barbarzyńcy-analfabety zza limesu od produkcji obywatela Imperium, ale też analfabety i kompletnego amatora, który postanowił dorobić sobie na fałszowaniu monet.

Być może czasem, dedukując z miejsca znalezienia monety (o czym rzadko wiadomo), pewnych cech szczególnych etc., można to wywnioskować, ale ja zasadniczo w takie dociekania się nie bawię i kryterium mam jedno: odnotowywać te monety, które nie podpadają pod żaden typ odnotowany w RIC i są jakościowo na tyle dobre, że mogą kogoś zmylić. To drugie kryterium jest mocno uznaniowe i w jego stosowaniu nie byłem konsekwentny. Na pewno na początku byłem zdecydowanie mniej wybredny niż teraz.

Naturalnie nigdy nie odnotowywałem takich barbarzyńskich pokrak:



Niemniej teraz odnotowuję już głównie monety takie jak ta, której na 95% żaden barbarzyńca nie robił, ale wyszła z wyspecjalizowanego warsztatu fałszerskiego:



To, że jest to hybryda, widać niemal natychmiast, ale hybrydy zdarzają się także w wypadku oficjalnych monet. Jakość jest jednak na tyle niezła, że gdyby nie te dodatkowe gałązki okalające "X" w wieńcu oraz (głównie) to dziwne "C" na końcu legendy rewersu, można by śmiało uznać, że to produkt legalnej mennicy, może nie z ręki najlepszego majstra, ale ujdzie.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on September 11, 2021, 01:34:28 pm ---"contemporary imitations"

--- End quote ---
Tak z ciekawości - są jakieś badania, na ile one są"contemporary"? Bo np. denary z II w. naśladowano na terenach Barbaricum przez co najmniej kolejne dwa stulecia. Tyle, że moneta kruszcowa albo udająca takową zawsze jakiegoś amatora znajdzie, a brązy z IV w. raczej długo nie obiegały w samym Imperium, wiec chyba i dla leśnych ludzi nie były specjalnie atrakcyjne.

Lech Stępniewski:
Te jakościowo niezłe fałszerstwa, które najbardziej mnie interesują, są z epoki na >90%, z ewentualnie tylko nieznacznymi przesunięciami.

Natomiast te rzeczywiście barbarzyńskie maszkarony rozrzut mogą mieć bardzo duży, idący w stulecia, ale ponieważ są oczywistymi maszkaronami i nikt ich nie weźmie za nie odnotowaną produkcję oficjalną, nie drążyłem tematu i na przykład nie wiem, gdzie i do kiedy najchętniej fałszowano bardzo popularny (wśród barbarzyńców) typ z ołtarzem i Wiktoriami na rewersie.

Naśladownictwa monet rzymskich w Barbaricum to jest w ogóle - jak Pan wie - wielki i osobny temat o potężnej rozpiętości przestrzennej i czasowej. A im bliżej upadku Imperium, tym trudniejszy, bo wtedy już także oficjalna moneta nierzadko wygląda jak maszkaron, lokalni rzymscy fałszerze też robią maszkarony i ogólnie cały świat dziczeje (pomijając Bizancjum choć i tam moneta coraz paskudniejsza i nawet Matka Boska czasem wygląda tak, że gdyby wcześniej ktoś wydziergał w takim stylu pierwszą lepszą cesarzową, nie obeszłoby się bez egzekucji).

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on September 13, 2021, 08:30:57 am ---(pomijając Bizancjum choć i tam moneta coraz paskudniejsza i nawet Matka Boska czasem wygląda tak, że gdyby wcześniej ktoś wydziergał w takim stylu pierwszą lepszą cesarzową, nie obeszłoby się bez egzekucji).

--- End quote ---

Nie za bardzo mam opatrzone te monety, ale chyba tam jeszcze się to jeszcze przez jakiś czas od biedy trzyma (zależy jeszcze jaka mennica i kruszec). Prawdziwe stylistyczne pokraki zaczynają się po najazdach Arabów w II ćwierci VII w.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on September 13, 2021, 02:08:12 pm ---Prawdziwe stylistyczne pokraki zaczynają się po najazdach Arabów w II ćwierci VII w.

--- End quote ---

Tak, chodzi właśnie o te czasy. To wtedy Matka Boska (Theotokos) pojawia się na monetach. Ta na przykład jest z XI wieku:

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version