Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. Books Clearance Sale Now - Many at or Below Our Wholesale Cost!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Books Clearance Sale Now - Many at or Below Our Wholesale Cost!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Hi DA,

Nice Coin! :)

I have the Titus version of that type (second coin):

https://www.forumancientcoins.com/meepzorp/rp_judaea_pt06.htm

Meepzorp
2
Roman Coins / Re: Schweizerische Kreditanstalt, Auction 7
« Last post by Altamura on Today at 03:04:24 am »
... It is because you do it too close or zoom too much. Can you try one more time? ...
What exactly is your problem with the picture? Too large? Too blurry? Too dark?

You can see the coin and read the text, why is this not sufficient?

If you want Mauseus to do an extra job, you at least should tell him why ;).

Regards

Altamura
3
O Akragas (współcześnie Agrigento) chyba za wiele pisać nie będę. Wymieniane na pierwszych miejscach w folderach turystycznych i internetowych reklamach wycieczek jest na tyle okrzyczaną atrackcją Sycylii, że praktycznie każdy, kto trafi na wyspę, trafi i tam. Swego czasu trzecie miasto świata antycznego pod względem wielkości* (nie mogę teraz znaleźć źródła, jak rozumiem nie bierzemy tu pod uwagę Mezoameryki i Dalekiego Wschodu) podupadło podobnie jak większość greckich miast Sycylii w wyniku Wojny peloponeskiej. Jakkolwiek w początkach działań na Sycylii pozostawało neutralne i tak szybko stało się kolejną przewracającą się kostką domina - w roku 406 A.Ch. zostało po ośmiomiesięcznym oblężeniu splądrowane i zniszczone przez Kartagińczyków. Mimo ciągłości zamieszkania nigdy nie wróciło już do swojej świetności.

Dolina Świątyń jest, jak sama nazwa wskazuje, niemal dwukilometrowym wąskim wzgórzem. Idąc jego grzbietem oglądamy kolejno akragańskie świątynie, a także małą chrześcijańską nekropolię czy willę sir Alexandra Hadrcastle'a - angielskiego archeologa, który w latach 20 XX w. rozpoczął na dużą skalę prace na wzgórzu, przywracając blask antycznym ruinom. Nie wszystko dało się oczywiście postawić od nowa - gigantyczny Olimpeion (świątynia Zeusa Olimpijskiego), większy od słynnej ateńskiej świątyni tego samego boga (112.7 x 56.3 m wobec 108 x 41 m w Atenach) pozostaje nadal kamiennym rumowiskiem, wykorzystywanym przez stulecia jako źródło doskonałego materiału budowlanego. Jej budowa rozpoczęła się prawdopodobnie po roku 480 A.Ch. jako wotum za zwycięstwo Akragas nad Kartaginą pod Himerą i nie została ukończona do roku 406 A.Ch., po którym to Akragas najwidoczniej nie było już stać na jej wykończenie. Oczywiście nie wszystkie świątynie tak wyglądają - np. świątynia Heraklesa** to obecnie jeden rząd kolumn, a świątynia Junony*** zachowała swój kształt wraz z wszystkimi kolumnami (aczkolwiek spora ich część to tylko pojedyncze bębny). Wisienką na torcie jest świątynia Zgody (Concordii)**** - ze względu na przekształcenie jej w kościół jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń doryckich.

Spacerując po starożytnym Akragas doświadczamy niespotykanego gdzie indziej dysonansu - na sąsiednim, doskonale widocznym wzórzu rozpozciera się współczesne miasto złożone w dużej mierze z blokowisk przypominających nasze gierkowskie koszmarki. Nowe Akragas zostało zbombardowane w dużej części w czasie II Wojny i odbudowane w stylu widocznym na ostatnim zdjęciu. Wizja staje się tym bardziej nierzeczywista, kiedy zaczynają je ogarniać mgły podnoszące się wieczorem znad morza.

* Diodor Sycylijski mówi o 200 tys. mieszkańców, w tym 20 tys. obywateli (Biblioteka historyczna XIII, 84); reszta estymacji to o ile się orientuję, współczesne wyliczenia. Dwa większe miasta to Syrakuzy i Ateny (jeśli chodzi o końcówkę V w. A.Ch. - w tej kolejności). Coś w tym może być, patrząc chociażby na to, że właśnie te trzy miasta jako jedyne spośród greckich miast-państw emitowały dekadrachmy.
** Nazwa odtworzona na podstawie wzmianki Cycerona, że świątynia tegoż herosa leży "niedaleko forum" (Verrinae, II 4,94). To oczywiście tylko poszlaka.
*** W czasach greckich - Hery. Nazwa pod którą świątynia została zapamiętana pochodzi z czasów rzymskich.
**** Kolejna nazwa poszlakowa. W okolicach świątyni znaleziono inskrypcję z czasów rzymskich ku czci Concordii; właściwie nie ma dowodu na to, że inskrypcja była związana ze świątynią.
4
Roman Coins / Re: Schweizerische Kreditanstalt, Auction 7
« Last post by Pekka K on Today at 01:23:19 am »

It is not difficult to unzoom yourself:

5
Seals and Tesserae / Re: Byzantine Seal needs reading
« Last post by djmacdo on Yesterday at 07:26:25 pm »
Thank you very much.  My friend who found the seal will be delighted.
6
The tiny hook at the tip reminds me of a knitting needle.
7
Identification Help / Roman AE Help ID
« Last post by young on Yesterday at 06:49:12 pm »
Hi friends
Need help to ID, please?
Around 28 mm
8
Other Metal Antiquities / Re: Curious Celtic artifact
« Last post by Jan P on Yesterday at 05:23:33 pm »
Indeed, like SC said:
9
Roman Coins / Re: Schweizerische Kreditanstalt, Auction 7
« Last post by Flav V on Yesterday at 04:37:53 pm »
It is because you do it too close or zoom too much. Can you try one more time?
10
Why do you suspect it?  Size and weight?
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
All coins are guaranteed for eternity