Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Czystość nie zawsze popłaca  (Read 1316 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Czystość nie zawsze popłaca
« on: March 25, 2023, 04:35:38 pm »
Nie mówię, żeby się nie myć, ale popatrzcie sami na te monetki.

Pierwsza, brudaska, została sprzedana prawie rok temu za 650 euro.

Druga, czyli ta pierwsza po gruntownym umyciu, została niedawno sprzedana za 420 franków szwajcarskich. A przecież jeszcze trzeba było zainwestować w mydło.

W dodatku mycie skraca życie. Patyna się ściera i monetka umiera.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 269
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #1 on: March 26, 2023, 11:30:03 am »
Nie mogę tej monety znaleźć w RICPAX PERPETVA, P-R w polu płaszczyzny, RT w polu exergue (Rzym). Czy dobrze odczytuję rewers?

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 269
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #2 on: March 26, 2023, 11:35:26 am »
Mam ją: https://www.notinric.lechstepniewski.info/7rom-143_con_t.html
Tylko opis koło obrazka jest RP, a nie powinno być RT?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #3 on: March 26, 2023, 01:02:21 pm »
Tylko opis koło obrazka jest RP, a nie powinno być RT?

Gdzie konkretnie jest RP?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 269
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #4 on: March 26, 2023, 01:41:27 pm »
Gdzie konkretnie jest RP?
W prawym dolnym rogu.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #5 on: March 26, 2023, 02:20:58 pm »
Ale to jest ogólny schemat znaku menniczego dla tej emisji. Dokładnie taki sam jak w RIC, niczego tu nie zmieniałem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 269
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #6 on: March 26, 2023, 03:24:15 pm »
Ale to jest ogólny schemat znaku menniczego dla tej emisji. Dokładnie taki sam jak w RIC, niczego tu nie zmieniałem.
Jasna sprawa. Myślałem, że opis odnosi się do monety, a nie ogólnej emisji.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1974
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #7 on: March 27, 2023, 03:07:28 am »
W dodatku mycie skraca życie. Patyna się ściera i monetka umiera.
Na dodatek umyta zrobiła się dużo paskudniejsza, niż przed myciem.

Mam nadzieję, że zdzieranie patyny na monetach antycznych nie wejdzie w jakąś szerszą modę :-( Przypominam sobie, jak w czasach kafejki allegro do monet międzywojennych dorwała się grupa czyścicieli liczących na to jakiego to MS-a za wypucowane monety nie dostaną. Żal duszę ściskał, a teraz chyba (bo nie przeglądam w ogóle tego typu ofert) nie da się znaleźć żadnej spatynowanej monety w lepszym stanie.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #8 on: March 29, 2023, 08:02:40 pm »
I kolejny brudasek umyty (odmiana bardzo rzadka, znane są trzy egzemplarze - i wszystkie mam odnotowane na swojej stronie).

Koszt kąpieli: 2800 franków (brudny) - 1300 franków (umyty)= 1500 franków + mydło. Niemało. Ale jak już się kąpać - to na bogato.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1974
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #9 on: March 30, 2023, 01:25:30 am »
I kolejny brudasek umyty (odmiana bardzo rzadka, znane są trzy egzemplarze - i wszystkie mam odnotowane na swojej stronie).

Koszt kąpieli: 2800 franków (brudny) - 1300 franków (umyty)= 1500 franków + mydło. Niemało. Ale jak już się kąpać - to na bogato.
Po kiego licha ktoś to w ogóle ruszał? Po myciu widać na dodatek, że moneta miała ładną patynę, która została zniszczona. Jak już ktoś wydał 2800 CHF na monetę, to powinien mieć trochę oleju w głowie. No, chyba że to było Muzeum w Toruniu.

https://youtu.be/Fc_OPmSVq2c?t=224

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #10 on: March 30, 2023, 05:01:30 am »
Dopuszczałbym takie kąpiele, gdyby moneta była tak zarośnięta grubą patyną, że aż nie całkiem czytelna. Albo istniałoby podejrzenie, że patyna została sztucznie dodana (uzupełniona), by coś ukryć, na przykład jakieś znamiona nieautentyczności. Ale tutaj kąpiele nie wydobyły na wierzch niczego, czego wcześniej nie było widać.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #11 on: April 05, 2023, 11:58:39 am »
Tym razem ręcznik i mydło wyszły dość tanio, trochę powyżej 200 euro

Brudny 358 euro

Czysty 120 franków szwajcarskich

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1974
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #12 on: April 06, 2023, 02:08:43 am »
Tym razem ręcznik i mydło wyszły dość tanio, trochę powyżej 200 euro
Patrząc na pozostawione smętne resztki patyny, wygląda to dość podobnie do poprzedniego przypadku. Więc może i pucułka ta sama i chemikalia też. Czy przypadkiem nie są to monety z jednej aukcji (te po czyszczeniu)?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #13 on: April 06, 2023, 05:43:42 am »
Czy przypadkiem nie są to monety z jednej aukcji (te po czyszczeniu)?

Tak, z jednej aukcji. To są okazy ze sporej aukcji Leu, którą akurat teraz przerabiam, a ponieważ trochę tych monetek już kiedyś odnotowałem, mam wcześniejsze zdjęcia i porównanie. Pewnie byłoby tego znacznie więcej, ale jeśli monetka należy do typu notowanego w RIC, to naturalnie mnie nie interesowała i wcześniejszego zdjęcia nie mam.

Moja frustracja zaś dodatkowo stąd się bierze, że przy pierwszym pobieżnym przeglądaniu tej wielkiej aukcji liczyłem na mnóstwo nowych odmian a przynajmniej nowych okazów, bo zdecydowana większość monetek robiła na mnie wrażenie, jakbym je widział pierwszy raz. A teraz w trakcie roboty co rusz okazuje się, że to znajomek - tylko wypucowany.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #14 on: April 06, 2023, 07:26:39 am »
I jeszcze jeden. Jakieś 200 euro za mydło. Jeśli wierzyć danym, to na dokładkę schudł w kąpieli. Może wypocił się w saunie?


Brudny 334 euro, 3.20 g

Czysty 120 franków, 2.86 g
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1974
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #15 on: April 07, 2023, 04:44:02 am »
I jeszcze jeden. Jakieś 200 euro za mydło. Jeśli wierzyć danym, to na dokładkę schudł w kąpieli. Może wypocił się w saunie?
Tylko pierwszy przypadek nie pasuje mi do reszty, ale może tam wytworzyła się patyna o nieco innym składzie chemicznym i udało się ją całkowicie zniszczyć. Reszta wygląda na jedną rękę i jeden roztwór do czyszczenia.

Brudny 334 euro, 3.20 g
Czysty 120 franków, 2.86 g
Jakby nie pucować, nie wyobrażam sobie, żeby ponad 10% wagi ubyło w jednej kąpieli. Ale może jest to możliwe, trzeba by poeksperymentować na jakimś spatynowanym złomie brązu bez wartości historycznej.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #16 on: April 07, 2023, 05:47:38 am »
Jakby nie pucować, nie wyobrażam sobie, żeby ponad 10% wagi ubyło w jednej kąpieli.

Dlatego napisałem - jeśli wierzyć danym. Różni ważący, różne wagi etc.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Zenon M

  • Praetorian
  • **
  • Posts: 92
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #17 on: April 13, 2023, 02:56:49 pm »
Dwie ostatnie monety raczej nie były czyszczone - inny kąt i inne oświetlenie przy fotografowaniu dały taki, a nie inny efekt...
Zenon M.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #18 on: April 13, 2023, 03:49:02 pm »
Nie można tego wykluczyć, aczkolwiek wiele innych monet z tego zbioru z pewnością zostało oddanych do "profesjonalnego czyszczenia", o czym właściciel czasem informował. Również w przypadku jednej z tych dwóch monet podał w opisie, że są na niej "minor traces of cleaning". Może więc nie było to wielkie czyszczenie, ale "podczyszczenie". A może w istocie jest to złudzenie spowodowane innym oświetleniem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Zenon M

  • Praetorian
  • **
  • Posts: 92
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #19 on: April 13, 2023, 03:57:18 pm »
Nie wiem jak było z innymi monetami, ale proszę zauważyć, że u Konstantyna z włócznią na "czystej" osad (ziemia)jest bardzie idoczny niż na brudnej...
Zresztą rozmieszczenie placków i drobinek jest absolutnie identyczne.
Tego na pewno nie czyszczono -wiem co mówię, z doświadczenia.

ZM

PS. W załączonym obrazku zmieniłem w programie jasność i trochę tylko podrasowałem kolory zdjęcia burdnej, symulując inne oświetlenie...

Offline Zenon M

  • Praetorian
  • **
  • Posts: 92
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #20 on: April 13, 2023, 04:08:25 pm »
...dla jasnści: to samo zdjecie (brudna)
ZM

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #21 on: April 13, 2023, 04:28:21 pm »
Tego na pewno nie czyszczono -wiem co mówię, z doświadczenia.

Nie upieram się. Ale to by znaczyło, że lepiej sprzedawać monety ze zdjęciami, które pozostawiają większy margines dla wyobraźni, niż z takimi, które nie dają pożywki dla złudzeń.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1974
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #22 on: April 14, 2023, 01:29:56 am »
Dwie ostatnie monety raczej nie były czyszczone - inny kąt i inne oświetlenie przy fotografowaniu dały taki, a nie inny efekt...
Co do ostatniej, to trzeba by ją wziąć do ręki, albo mieć inne zdjęcia. Na tą chwilę raczej ciężko w jej przypadku dopasować resztki ziemi/oryginalnej patyny na obu zdjęciach; zakładał bym raczej, że też była czyszczona.

Offline Zenon M

  • Praetorian
  • **
  • Posts: 92
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #23 on: April 14, 2023, 05:34:29 am »
Zgadzam się co do wzięcia do ręki. Jednak wpływ techniki fotograficznej jest ewidentny. Moneta brudna była fotografowana "z dołu pod kątem", czysta bardziej "frontalnie". Stąd w pierwszym przypadku lepiej widać wypukłości (także brudu), w drugim całość jest nieprzyjemnie "płaska". Resztki ziemi można jak najbardziej dopasować - przynajmniej w kilku miejscach. Zdjęcią są jednak zbyt różne, aby porównać to dokładnie.
Nie wiemy też, na jakim tle (kolor...) robione było pierwsze zdjęcie i czy ta zieleń to grynszpan / patyna (ewentualnie usunięty chemicznie...), czy wynik wyrównania kolorów przez aparat.
Niezależnie jednak od tego wszystkiego, niekorzystne wrażenie monety czystej to, moim zdaniem, przede wszystkim "zasługa" fotografii - brutalnie obnażającej mankamenty, które na pierwszym zdjęciu zostały ukryte.

Zenon M.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1974
Re: Czystość nie zawsze popłaca
« Reply #24 on: April 17, 2023, 03:10:35 am »
Resztki ziemi można jak najbardziej dopasować - przynajmniej w kilku miejscach. Zdjęcią są jednak zbyt różne, aby porównać to dokładnie.
W pewnych miejscach jednak widać różnicę - trzymając się miejsc zaznaczonych przez Pana, mamy chociażby okolice litery P w polu rewersu. Na dolnym zdjęciu brud/resztki patyny zajmują całe pole pomiędzy literą a bramą, na górnym widać je tylko przy dolnej połowie litery. Takich przykładów można znaleźć dużo więcej.

Nie wiemy też, na jakim tle (kolor...) robione było pierwsze zdjęcie i czy ta zieleń to grynszpan / patyna (ewentualnie usunięty chemicznie...), czy wynik wyrównania kolorów przez aparat.
Samo tło nie powinno zbytnio wpływać na kolor monety na zdjęciu, chyba że pierwotnie zajmowało większą część zdjęcia lub odbijało w jakimś stopniu światło. Ważniejsza jest temperatura barwowa samego oświetlenia i tutaj akurat nie kojarzę jakiegoś prostego sposobu, by bez przeróbek komputerowych z monety o odcieniach brązu zrobić monetę w kolorze turkusowym. Co nie znaczy, że takich machinacji nie da się przeprowadzić.

Tak czy inaczej - faktycznie lepiej byłoby wziąć ją do ręki.

 

All coins are guaranteed for eternity