Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi  (Read 20722 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #100 on: July 26, 2021, 04:53:16 am »
Taka uwaga na boku.

Dzięki internetowemu RPC ma Pan w dużej mierze zdjęciowy samograj. A jakby to wyglądało, gdyby miał Pan to samo wyłącznie w szacownych papierowych tomach? W najlepszym razie dzieliłby się Pan swoimi uwagami bez porównania wolniej i skromniej. Ci, którzy bez końca opowiadają o tym, że jednak papier przyjemnie szeleści, a bajty - nie, że książka papierowa to coś konkretnego i na półce fajnie wygląda etc., jakoś zapominają, że istotną funkcją informacji jest jej wymiana.

Jak w wypadku pieniądza. Ci, którzy upierali się, że pieniądz to musi być koniecznie coś solidnego, co widać nawet z daleka, skończyli jako ciekawostka etnograficzna, a nie jako potęga finansowa.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #101 on: July 26, 2021, 06:11:22 am »
Dzięki internetowemu RPC ma Pan w dużej mierze zdjęciowy samograj. A jakby to wyglądało, gdyby miał Pan to samo wyłącznie w szacownych papierowych tomach?
Zgadzam się, jeśli chodzi o zdjęcia to ciężko przecenić tę bazę, szczególnie że jest niemal domknięta - pozostaje do publikacji tom V i kawałek VI. Natomiast części opisowe, stan badań itp. pozostają w dużej mierze tylko na papierze i tego się na razie nie przeskoczy. Gdyby próbować bazować tylko na tym co jest dostępne online (głównie pojedyncze artykuły) byłaby to opowieść pełna luk.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #102 on: July 26, 2021, 07:43:16 am »
i tego się na razie nie przeskoczy.

Bo to na razie dopiero się rozkręca i nie tak szybko, jak by mogło, bo w dużej mierze jest tłumione sztucznie przez interesy wielkich domów wydawniczych, autorskie nawyki zarobkowania etc. Co tak nawiasem jest znakomitą ilustracją klasycznej Marksowskiej tezy o tym, jak to rozwój sił wytwórczych bywa hamowany przez stosunki społeczne. Nie żartuję!

Niemniej już teraz widać, że to, co jest w postaci elektronicznej, ma znacznie większe szanse na bycie rozpowszechnionym, znalezionym, przeczytanym, skomentowanym, poprawionym, uzupełnionym, rozwiniętym. W związku z czym żyje bez porównania intensywniej niż papier. Zresztą co tu dużo mówić: nawet te książki papierowe, które mają powodzenie, mają je w znacznej części właśnie dzięki elektronicznej reklamie.

PS. Proszę bez skrupułów pisać, jeśli życzy Pan sobie, żeby takie poboczne dygresje przenosić do osobnego wątku.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #103 on: July 26, 2021, 12:04:32 pm »
Niemniej już teraz widać, że to, co jest w postaci elektronicznej, ma znacznie większe szanse na bycie rozpowszechnionym, znalezionym, przeczytanym, skomentowanym, poprawionym, uzupełnionym, rozwiniętym. W związku z czym żyje bez porównania intensywniej niż papier.
Trudno mi się nie zgodzić, jednak to "cyfrowe życie" podlega swoistym regułom, między innymi na rozproszonej odpowiedzialności za słowo. RPC jest tutaj chlubnym wyjątkiem, gdzie zachowano ścisłe centrum redakcyjne posiadające prawo selekcji nadchodzących materiałów. To rzadkość - niech Pan weźmie OCRE albo jeszcze lepiej academia.edu. Każdy w tym ostatnim może opublikować swoją pracę semestralną z historii na poziomie trzeciej licealnej, której główną tezą jest że "aureus dzielił się na 25 denarów". Założenia były naprawdę dobre, ale z roku na rok czuję tam coraz bardziej działanie lemowego demona drugiego rodzaju i coraz ciężej znaleźć mi tam coś naprawdę wartościowego. Jak ktoś wie, czego szukać, to sobie z tym poradzi - ale te źródła mają służyć także tym, którzy dopiero uczą się operować na coraz to większych zbiorach tekstów i już w tym momencie mogą łatwo w lawinie słów utonąć.

PS. Proszę bez skrupułów pisać, jeśli życzy Pan sobie, żeby takie poboczne dygresje przenosić do osobnego wątku.
Jak Pan uważa, mnie to nie przeszkadza - dopóki dygresja nie ciągnie się przez trzy strony wątku, nie ma chyba problemu.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #104 on: July 26, 2021, 02:32:23 pm »
Jak ktoś wie, czego szukać, to sobie z tym poradzi

Jak słusznie powiada Pismo (cytuję w celu zrównoważenia tego Marksa): "Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma".

Internet generalnie tak działa, że mądrzy mogą dzięki niemu zmądrzeć, a głupi tylko od niego głupieją.

Nb. jak widzę, kto się teraz chętnie bierze do "selekcji" i z jakich powodów, to już wolę, żeby było bardziej dziko.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #105 on: July 27, 2021, 06:57:08 am »

Nb. jak widzę, kto się teraz chętnie bierze do "selekcji" i z jakich powodów, to już wolę, żeby było bardziej dziko.
Tu może i racja, tylko co zrobić, żeby ta rosnąca dzicz nas nie pochłonęła? Jakby nie patrzeć te bardziej spójne i udane rzeczy są tworzone przez niewielkie grupy, mające konkretny zamysł. Tam, gdzie pojawia się zupełnie otwarty dostęp do tworzenia treści, pojawiają się zbiory informacji typu cointalk. Ile czasu należy poświęcić, żeby coś takiego przesiać pod kątem czy nie pojawiło się tam coś ciekawego? Jak wyszukać wstecz rzeczy nas interesujące i napisane na odpowiednim poziomie?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #106 on: July 27, 2021, 07:41:24 am »
tylko co zrobić, żeby ta rosnąca dzicz nas nie pochłonęła?

Dawać dobry przykład i samemu robić przesiane rzeczy z konkretnym zamysłem. Jak choćby Pan w tym wątku (z którego powinien powstać na koniec zgrabny ebook).

Co do wyszukiwania, to przecież na Pana poziomie kompetencji zorientowanie się, co jest tylko szumem albo przeklejką, a co można z pożytkiem wykorzystać, nie zabiera wiele czasu.

A jaka miałaby być alternatywa? Tradycyjne biblioteki? Nie idealizowałbym ich zbytnio. Tam też jest sporo chłamu, rzeczy wtórnych, do tego naukowa massa tabulettae etc., ale przekonanie się o tym zabiera bez porównania więcej czasu. Także w tej konkurencji Internet dla mądrego będzie lepszy.

Poza tym pewna doza niepewności skłania do dobrych nawyków, na przykład sprawdzania nawet najszacowniejszych źródeł.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #107 on: July 28, 2021, 12:49:16 pm »
A jaka miałaby być alternatywa?
Może nie chodzi mi o coś zupełnie nowego, ale o coś bardziej zorganizowanego, jakaś prosta, a dobrze sparametryzowana baza danych tekstów naukowych. Bogata co najmniej jak jstor, ale bez ograniczeń dostępu, z bardzo prostym interfejsem niezmienianym przy okazji wynalezienia 43325 frameworka do projektowania stron www, zapamiętująca kryteria wyszukiwania, dająca możliwość zaznaczenia danego tekstu jako w jakiejś skali ważności. Dobrze opisywana słowami kluczowymi. Z możliwością zaznaczenia "w tym źródle nie wyszukuj". Wyszukiwanie po tytułach, słowach kluczowych i zawartości. Coś tam jeszcze na pewno bym wymyślił, ale i tak przecież nikt mnie nie będzie słuchał :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #108 on: July 28, 2021, 02:19:01 pm »
Może nie chodzi mi o coś zupełnie nowego, ale o coś bardziej zorganizowanego, jakaś prosta, a dobrze sparametryzowana baza danych tekstów naukowych.

Prostą, sparametryzowaną i przyjemną w obsłudze bazę danych jak najbardziej popieram. Ale rzecz się rozbija o to, które dane zostaną uznane za godne tej bazy i przez kogo. Ja mam na razie skromniejsze życzenia: żeby Google mi się za bardzo nie mądrzyło i żebym nie musiał go tak często kontrolować innymi wyszukiwarkami (w pewnych obszarach ma niestety monopol).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #109 on: July 29, 2021, 07:22:25 am »
rzecz się rozbija o to, które dane zostaną uznane za godne tej bazy i przez kogo.
Ponieważ jest to konstrukcja teoretyczna, można sobie wymarzyć, że główną pracą administracji takiej bazy jest niewpuszczanie prac bez bardzo szczegółowej parametryzacji. Jak ktoś będzie permanentnie pchał rzeczy słabe, to się go w prosty sposób odfiltruje z wyszukiwania.

Ja mam na razie skromniejsze życzenia: żeby Google mi się za bardzo nie mądrzyło i żebym nie musiał go tak często kontrolować innymi wyszukiwarkami (w pewnych obszarach ma niestety monopol).
Niestety widzę coraz większą aktywność różnych dziwnych mechanizmów pobocznych próbujących coś mi wcisnąć. Np. oglądałem sobie przed chwilą mapę Rzymu, to wyskakuje mi na pierwszym miejscu reklama sklepu numizmatycznego w Rzymie zamiast jakiegoś konkretnego tytułu artykułu. A pełny dostęp do artykułu siedzi na pozycji 37 na 4 stronie...

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #110 on: July 29, 2021, 09:26:12 am »
Ponieważ jest to konstrukcja teoretyczna,

Ale mamy dobry przykład, jak to może działać w praktyce - czyli Wikipedię. Zasady piękne, mniej więcej takie, o jakich tu marzymy, ale z tym wpuszczaniem/odsiewaniem bywa bardzo różnie. Jak się jakiś mądrala (czytaj: stary wiarus wikipedyzmu) uprze, to często nie ma siły. Stąd rozrzut od haseł bardzo dobrych, wręcz znakomitych, do żenujących. Wikipedię ratuje jeszcze to, że jednak na ogół wymagają tam jakichś źródeł (które z kolei czasem same bywają żenujące). Jednak głównie ratuje to, że istnieje tych niezależnie redagowanych Wikipedii więcej, więc można sobie porównać co o tym samym piszą w Wikipedii angielskiej, niemieckiej, francuskiej, rosyjskiej...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Nietypowe srebro rzymskiego wschodu w I-II (choć bardziej II) w.
« Reply #111 on: July 30, 2021, 08:19:11 am »
Ale mamy dobry przykład, jak to może działać w praktyce - czyli Wikipedię. Zasady piękne, mniej więcej takie, o jakich tu marzymy, ale z tym wpuszczaniem/odsiewaniem bywa bardzo różnie. Jak się jakiś mądrala (czytaj: stary wiarus wikipedyzmu) uprze, to często nie ma siły.
Tak, tylko że tutaj tych wiarusów/administratorów też jest od Sasa do Lasa, ja bym wolał tak jak w RPC - zwarty, nieliczny i mądry zespół administracyjno-moderujący, do którego tak łatwo się nie można dostać.

Miałem kiedyś (dość krótko i kilkanaście lat temu) manię zbawiania świata przez pisanie haseł na wikipedii i dałem sobie spokój po tym jak zaczęto mi kasować hasła jedno po drugim "bo są nieencyklopedyczne". Oczywiście równocześnie cały czas nikt się nie zająknął, żeby pokasować pćmy, murkwie i 4567 rodzajów pokemonów. Owszem, to co poszło pod nóż, nie było zbyt rozbudowane, ale mimo wszystko stanowiło jakąś wartość - np. jeśli ktoś był lotnikiem w czasie I Wojny Światowej, a na dodatek Polakiem, to taka informacja wydawała mi się cenna (znudzonym wiarusom już nie).

Stąd rozrzut od haseł bardzo dobrych, wręcz znakomitych, do żenujących. Wikipedię ratuje jeszcze to, że jednak na ogół wymagają tam jakichś źródeł (które z kolei czasem same bywają żenujące).
Tak czy inaczej jest to wygodne i istnienie wikipedii należy zaliczyć na zdecydowany plus internetu. Co oczywiście nie zwalnia z myślenia, ani od weryfikacji w podanych źródłach.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Jak ulepszyć Internet
« Reply #112 on: July 30, 2021, 09:12:33 am »
ja bym wolał tak jak w RPC - zwarty, nieliczny i mądry zespół administracyjno-moderujący, do którego tak łatwo się nie można dostać.

Ale przyzna Pan, że to jednak specyficzna, dość wąska działka, i chętni do udziału zapewne nie tłoczą się tam pod drzwiami.

Aczkolwiek zgodzę się, że tak mogłaby wyglądać lepsza przyszłość: Internet nie tyle jako ogromne pole, po którym hasa kto chce (tu zasieją, tam podepczą, ówdzie zaorają), ile coś w rodzaju ogródków działkowych, poogradzanych, ale przyjaznych, gdzie niewielki skrawek obrabiają z pasją kompetentne ręce. W końcu sam też taki ogródeczek sobie założyłem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Jak ulepszyć Internet
« Reply #113 on: July 30, 2021, 01:33:29 pm »
Internet nie tyle jako ogromne pole, po którym hasa kto chce (tu zasieją, tam podepczą, ówdzie zaorają), ile coś w rodzaju ogródków działkowych, poogradzanych, ale przyjaznych, gdzie niewielki skrawek obrabiają z pasją kompetentne ręce.
O, o, właśnie. Mniej więcej o coś takiego mi chodziło. Wiadomo, że im ogródek większy, tym trudniej nad nim zapanować i z większym prawdopodobieństwem w tym czy innym kącie zaczną wyrastać pokrzywy, ale mimo wszystko takie byty porządkujące nieco rzeczywistość byłyby mile widziane.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #115 on: August 16, 2021, 06:34:03 am »
Przyjemna ciekawostka, ale akurat na ten temat jest bardzo dobre hasło w angielskiej Wikipedii

https://en.wikipedia.org/wiki/Sino-Roman_relations
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #116 on: August 23, 2021, 06:17:28 am »
Rzym a Chiny https://www.onet.pl/informacje/imperium-romanum/rzymianie-w-chinach-ubogie-dary-zawazyly-na-dalszych-stosunkach/pc98why,30bc1058
Wszelki duch! A gdzie to Pan był, jak Pana nie było? ;-)

Biorąc pod uwagę, że imperiumromanum.pl to serwis robiony hobbistycznie bez stałego dochodu, to mocno nieładnie wygląda skopiowanie całego artykułu przez takiego giganta medialnego. Jak pisze autor serwisu "Publikacja tekstu z IMPERIUM ROMANUM na stronie internetowej lub w gazecie możliwa jest jedynie za zgodą właściciela portalu i z zastrzeżeniem umieszczenia źródła wraz z odnośnikiem do strony!"... Tutaj niestety linku nie ma, a i zgody portalu pewnie też nie...

Oryginalny link: https://imperiumromanum.pl/artykul/obecnosc-rzymian-w-chinach-wedlug-chinskich-kronik/

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #117 on: September 05, 2021, 07:27:59 pm »
Nie ma to żadnego, ale to żadnego związku z monetami czy historią starożytną, niemniej daje do myślenia  :)

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #118 on: September 06, 2021, 02:55:15 am »
Nie ma to żadnego, ale to żadnego związku z monetami czy historią starożytną, niemniej daje do myślenia  :)

Podejrzewam, że w odstawaniu od normy w nazywaniu różnych rzeczy Francuzi biją nas na głowę :-) Nie kojarzę, żeby ktoś poza nimi wpadł np. na nazwanie po swojemu komputera (l'ordinateur, pewnie jakby komputery weszły w powszechny użytek sto lat wcześniej, to na wschodzie pojawiła by się kalka typu "ординатор").

Chociaż czasem faktycznie możemy iść z nimi w szranki "kto bardziej udziwnił". Chociażby landrynki. Przeważnie są to jakieś pastille/pasti/pastil pochodzące od taką czy inną drogą łacińskiego pastillus. Francuzi chcieli mieć po swojemu i mają. Od czego się wzięło "montpensier" diabli wiedzą. Mają jakąś wioskę, do której przynależy tytuł diuka noszony dawniej przez członków rodziny królewskiej, więc pewnie nazwa od pierwszego delikwenta, który pojawił się na dworze z cukierkiem w gębie. Na wschodzie oczywiście nie szło nazwać inaczej, więc mają "монпансье". A że głównym wytwórcą na tamtejszym rynku (a więc siłą rzeczy i w Priwislinskim Kraju) był niejaki Łandrin, to my mamy landynki...

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #119 on: September 06, 2021, 08:47:04 am »
Podejrzewam, że w odstawaniu od normy w nazywaniu różnych rzeczy Francuzi biją nas na głowę :-) Nie kojarzę, żeby ktoś poza nimi wpadł np. na nazwanie po swojemu komputera (l'ordinateur, pewnie jakby komputery weszły w powszechny użytek sto lat wcześniej, to na wschodzie pojawiła by się kalka typu "ординатор").

No tak, ale tam to zrobiono z premedytacją, w ramach walki z panoszeniem się angielskiego. Wydali ustawę o ochronie języka francuskiego etc. A u nas nikt kucyka nie zadekretował. Samo wyszło...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #120 on: September 20, 2021, 04:12:30 pm »
50 aukcja St James's Auction nie ma nic wspólnego z antykiem, ale urzekła mnie doborem wystawianych monet. W dobie, gdy nawet największe domy aukcyjne dosypują do oferty monety popularne, takie raczej eBayowe, a oferta to standardowo kilkaset monet, a często tysiąc i więcej, tutaj wszystkich monet jest zaledwie dziewięć. 2 złote funty i 6 suwerenów wybitych w Australii w połowie XIX wieku i jeden wybity tuż po I wojnie. Z tym, że najniższa cena wywoławcza to sto tysięcy funtów.

Nie znam się na australijskich suwerenach i nie wiem, czy to okazja za pół darmo czy gruba przesada, ale nazwa "The Regent Collection" chyba zobowiązuje.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #121 on: September 24, 2021, 01:42:13 pm »
50 aukcja St James's Auction nie ma nic wspólnego z antykiem, ale urzekła mnie doborem wystawianych monet.
Również nie mam zielonego pojęcia czemu akurat te monety mają cieszyć się jakąś szczególną weneracją, natomiast cała aukcja to raczej wybieg marketingowy. 49 odbywa się 5 października, 50 - 7, a 51 - 14. 49 i 51 mają już zupełnie standardowe ilości lotów - odpowiednio 335 i 362. Trzeba jednak przyznać, że uzasadnienie tych rzadkości z aukcji 50 jest dobrze opisane w katalogach.

Katalog aukcji 49: https://stjauctions.com/cat-pdf/05/10/2021.pdf
Katalog aukcji 50: https://stjauctions.com/cat-pdf/07/10/2021.pdf
Katalog aukcji 51: https://stjauctions.com/cat-pdf/14/10/2021.pdf

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #122 on: October 01, 2021, 02:29:59 am »
Od dzisiaj w kraju W. w obiegu pojawia się boliwar cyfrowy. Jak sama nazwa wskazuje, został on wydrukowany na papierze:
https://mriguide.com/venezuela-new-banknotes-denominated-in-bolivares-digitales-in-october/

Zastępuje obowiązującego do wczoraj boliwara suwerennego w stosunku 1:1000000.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #123 on: October 02, 2021, 08:43:23 am »
Jak sama nazwa wskazuje, został on wydrukowany na papierze:

Czepia się Pan biedaków - druk pewnie był cyfrowy. Zresztą wyglądają te banknoty trochę tak, jakby drukowali je z pdf'a na najtańszej drukarence HP kupionej na eBayu.

Zastępuje obowiązującego do wczoraj boliwara suwerennego w stosunku 1:1000000.

No to teraz prawie jak złotówka, będzie łatwiej liczyć. Ale co liczyć? Czy tam w ogóle jeszcze podają jakieś realne ceny czy zarobki w boliwarach, czy to już tylko taki teatr i za boliwary można kupić najwyżej wczorajszą bułkę albo sok ze zgniłych pomarańczy, a do niczego poważniejszego bez dolarów nie ma co podchodzić?

______

P.S. Zajrzałem i widzę, że natychmiast wyrównało się w górę do 5, czyli digiboli to jednak 4/5 złotówki, a ten największy banknot to tak jakby 80 złotych.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #124 on: October 03, 2021, 10:06:09 am »
wyglądają te banknoty trochę tak, jakby drukowali je z pdf'a na najtańszej drukarence HP kupionej na eBayu.
Nie docenia Pan znanej wschodniej wytwórni papierów wartościowych "Goznak" ;-) Drukują tam od ostatniej serii boliwarów suwerennych (200 tys - 1 mln).

Czy tam w ogóle jeszcze podają jakieś realne ceny czy zarobki w boliwarach, czy to już tylko taki teatr i za boliwary można kupić najwyżej wczorajszą bułkę albo sok ze zgniłych pomarańczy, a do niczego poważniejszego bez dolarów nie ma co podchodzić?
Bez własnego korespondenta to trudno powiedzieć. Jak sobie poklikałem w kilka linków do ichnich sklepów internetowych ("tienda online venezuela"), to żaden się o boliwarach nawet nie zająknął. Z drugiej strony widziałem gdzieś na dolartoday, że szacują ilość transakcji w dolarach na 2/3, a do miejsc, a których trzeba mieć boliwary bo inaczej nic się nie załatwi należy m.in. transport publiczny (zapewne w 100% państwowy). Wydaje mi się, że dopóki rząd płaci swoim pracownikom (a tych jest zapewne niemało, chociaż nie szukałem w jakim stopniu ichnia gospodarka jest upaństwowiona) boliwarami, to ci muszą się ich pozbywać, więc choćby z tego względu nie da się ich całkowicie wyprowadzić z obiegu.

Tak czy inaczej bez większego problemu znalazłem np. coś takiego (Ref to dolary, nie wiem czemu):


Oczywiście magia słowa "cyfrowy" robi swoje - tutaj artykuł w polskim serwisie:
https://spidersweb.pl/2021/10/wenezuela-digital-bolivar.html

Nic z niego nie wynika poza tym, że autorzy widzą toto jako nową "kryptowalutę", cokolwiek to znaczy. Kompletnie nie rozumiem zjawiska mody na spekulację bezwartościowymi zapisami elektronicznymi i chyba nie specjalnych szans, by spekulanci całego świata rzucili się nagle na wenezuelskie cudo.

 

All coins are guaranteed for eternity