Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 February !!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 February!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

Recent Additions to Forum's Shop


Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Other Metal Antiquities / Roman belt stiffeners?
« Last post by Kilian O on Today at 11:33:46 am »
I'm quite certain these are belt stiffeners but I was wondering if anyone can tell if these also date to the 2nd mid-early third century? They're not quite the caterpillar type but very similar.
The other item is very likely a hanger for horse harness?

Sorry for bad pictures, lightning in my room isn't the best cheers  +++
2
Fake Coins and Notorious Fake Sellers / Re: Fake Caesar
« Last post by djmacdo on Today at 11:25:19 am »
Amazing improvement !
3
I to zatrzęsienie wilczyc z braćmi R.
...czyli kolejny motyw do tematu wątku. Też mi się wydawało, że tych wilczyc powinno być na monetach pełno, a tu niestety - co kot napłakał :-(

historia jest gęstsza (...) w micie ważniejszy jest ten wymiar wciąż odświeżanego na nowo wzoru
Ale czy to się da w przypadku antycznego Rzymu oddzielić? Z ich religią państwową, oficjalnymi auspicjami przed wyborami i zaliczaniem co lepszych władców w poczet bogów? Chyba nie bardzo.

Poza tym przecież to AVC było używane.

"Ustrój królewski trwał w Rzymie od założenia miasta do oswobodzenia — przez lat dwieście czterdzieści cztery (Liwiusz, HR, I, 60)"

"W roku 302 od założenia Rzymu zmienia się po raz drugi ustrój państwowy, bo władza od konsulów przeszła na decemwirów (Liwiusz, HR, III, 33)"

"W roku 310 po założeniu miasta po raz pierwszy obejmują urząd zamiast konsulów jako trybuni wojskowi Aulus Semproniusz Alratinus, Lucjusz Atyliusz i Tytus Cecyliusz (Liwiusz, HR, IV, 7)"

"w Rzymie nie było piekarzy aż do wojny z Perseuszem przez ponad 580 lat od założenia miasta (Pliniusz Starszy, HN XVIII, 107)"

itd, itp - nazwisk historyków, którzy tego używali da się podać kilka razy więcej. W przestrzeni publicznej też to mieliśmy - tysiąclecie Rzymu było fetowane oficjalnie i hucznie.

Nb. czy chrześcijanie obchodzili setną rocznicę śmierci/narodzin Jezusa? Albo pięćsetną? Albo nawet tysięczną? Nic na ten temat nie wiadomo. Kiedy taką "rocznicową" fetę po raz pierwszy obchodzono w Watykanie? Chyba w 1900 coś było (no i naturalnie teraz). A w 1800? W 1700?
I w 1800, i w 1700. I w 1300 :-)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_Jubileuszowy
4
Te wszystkie igrzyska stuletnie, pieczołowite odbudowywanie chaty Romulusa na Palatynie po kolejnych pożarach...

Ja naturalnie nie twierdzę, że nie pielęgnowano wtedy mitów założycielskich. Jasne, że pielęgnowano. Cała Eneida jest o tym. I to zatrzęsienie wilczyc z braćmi R.

Ale mit założycielski to właśnie mit, powracanie do świętego początku, do prostych cnót przodków (bo naturalnie teraz to już, panie dziejaszku, nie to samo, co niegdyś bywało, za Cyncynatów, za Mucjuszów...). Czyli takie kręcenie się w kółko, jak pisał Eliade.

Natomiast historia jest gęstsza, bardziej drobiazgowa i bardziej chronologiczna, więc upstrzona datami. W micie ważniejszy jest ten wymiar wciąż odświeżanego na nowo wzoru (jak w roku liturgicznym Kościoła), a nie to, że od czegoś tam upłynęło akurat sto lat albo pięćset albo tysiąc. Nb. czy chrześcijanie obchodzili setną rocznicę śmierci/narodzin Jezusa? Albo pięćsetną? Albo nawet tysięczną? Nic na ten temat nie wiadomo. Kiedy taką "rocznicową" fetę po raz pierwszy obchodzono w Watykanie? Chyba w 1900 coś było (no i naturalnie teraz). A w 1800? W 1700?
5
Ale to może też być zajmujące. Patrzy Pan nie tylko na legendę, ale też na różne detale rysunku i potem identyfikuje porównując z lepiej zachowanymi egzemplarzami na zasadzie: jeśli znajdziesz dziesięć podobieństw, to na 90%, to jest to (chociaż widać tylko trzy literki na krzyż).
Nie przeczę, te monety mają duży urok, ale nie można się zajmować wszystkim. W Bizancjum nie doszedłem na zbyt wysoki poziom, utknąłem na tym, że skoro follisów z Matką Boską i stojącym cesarzem na rewersie (załóżmy) jest piętnaście dla sześciu różnych panowań, a ja za bardzo nie widzę, na co zwracać uwagę żeby je odróżnić, to może dam sobie spokój. Nie pomagał w tym na pewno bardzo ogólny katalog Seara, którym wówczas dysponowałem (upublicznienie DOC w sieci nastąpiło dużo, dużo później).

Wydaje mi się, że mimo wszystko dziś żyjemy daleko bardziej "historycznie" niż przeciętny obywatel w czasach antyku. Natomiast być może nieco mniej niż w XIX wieku. Wtedy to był prawdziwy szał historyczny. Odkrywanie własnych korzeni, ale i świata starożytnego.
Co do wyjątkowości XIX wieku mogę się zgodzić, wcześniej trudno mówić o jakiejś masowości obchodów np. stulecia Kircholmu czy Kłuszyna. Natomiast co do antyku to trudno mi jednoznacznie wyrokować. Te wszystkie igrzyska stuletnie, pieczołowite odbudowywanie chaty Romulusa na Palatynie po kolejnych pożarach... Może nie jest to dowód na odwoływanie się na co dzień do tych wydarzeń, ale z drugiej strony są to rzeczy wystarczająco żywe, by oczekiwać odnotowywania przez kronikarzy (co się zresztą zdarzało) dat liczonych od założenia Miasta, a stąd już niedaleko to eksponowania ich na monetach, szczególnie że mamy najróżniejsze greckie ery eksponowane w ten sposób.


https://www.acsearch.info/search.html?id=1286572

Syryjska tetradrachma Antiocha VI z roku ΘΞΡ = 169 ery Seleucydów

Eeee... Pieniacze skłonni awanturować się o drobiazgi to chyba zawsze byli. Jakby tak przejrzeć komedie antyczne pod tym kątem to i tam pewnie znalazłyby się takie figury kłócące się o jedną zepsutą figę w koszu albo nieprawnie nadpłacone dwa asy.
Tak, ale nie o 2,8445 albo 0,003125 asa - system nie dawał im takich możliwości :-)
6
Oil Lamps / Ptolemaic Oil lamp? Forgery?
« Last post by PBA on Today at 09:14:09 am »
What do you think about this Oil lamp? Style is ptolemaic. It has been repaired on the side (Pic 4) and the surface finish appears new. Is it ancient...?
7
Roman Coins / Re: Saloninus as Augustus meet Postumus Fides
« Last post by Anton C on Today at 07:42:38 am »
Unfortunately I don't have anything to add to your analysis, but just wanted you to know I enjoyed your article in Numismatic Chronicle, great work!
8
but we can add Maximianus Herculeus (I think) to this intriguing die chain  :)

Incredible. This chain is getting longer and longer and more absurd. It is not Maximianus Herculius. It is apparently Philip I!!! Maximianus is even not born yet. I see:

AYTOK K M IOYΛI ΦIΛIΠΠOC CEB

like on this Antiochian tetradrachmCould you give me the weight and the diameter, please. I would like to add this coin here:

https://www.forumancientcoins.com/notinric/6ale32afake.html

So Philip shares reverse with Diocletian and the same Diocletian shares reverse with Jovian. Have I accidentally discovered an ancient time machine?
9
Roman Provincial Coins / Re: Domitian Caesar Ancyra
« Last post by David Atherton on Today at 06:36:04 am »
Thank you everyone for the kind comments.
10
Roman Provincial Coins / Re: Hristova-Hoeft-Jekov Nikopolis Addenda #9
« Last post by Jochen on Today at 06:02:23 am »
#021

A new die combination for Severus (and a correction!)

Septimius Severus, AD 193-211
AE 17, 2.87g, 16.79m, 180°
Obv.: AV KAI CE – CEVHROC
          Laureate head r.
Rev.: NIKOPOLITWN PROC ICTRO
         Crescent with 7 stars
Ref.: a) not in AMNG:
             AMNG I/1, 1431 (for the type only)
         b) not in Varbanov
         c) Hristova-Hoeft-Jekov (2021) No. 8.14.48.38 corr. (central coin, writes AV
             KAI L CE)
coll.Hoeft

This type needs its own number

Best regards
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
All coins are guaranteed for eternity