Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: anonimowa kobitka  (Read 415 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
anonimowa kobitka
« on: May 08, 2022, 04:06:09 am »
Witam
Niedawno podrzuciłem na forum głównym do próby id. nieokreśloną monetę , ale nikt nie podjął się coś wyrokować .
Wiem że stan i zdjęcia nie są najlepsze , ale tylko to mi zostało z przed kilku lat .
Przyznaje że trochę bezpodstawnie  zaproponowałem że może to jakaś księżniczka Awarska ? , bo tak mi się skojarzyła z urody. Rewers jest ciężki do interpretacji , ale awers właściwie można by chyba interpretować po urodzie i ozdobach / zausznica , kabłączek ? / , tyle ze to chyba słowiańskie ozdoby ? , nie wiem co to jest przed twarzą - napis w jakimś języku ? .
Może ktoś ma jakieś skojarzenia z poza numizmatyki co do tego awersu ?
 https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=128070.0

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2918
    • NOT IN RIC
Re: anonimowa kobitka
« Reply #1 on: May 08, 2022, 04:46:21 am »
Nic Panu konkretnego nie powiem, ale intuicja mi mówi, że są to resztki czegoś nie tak bardzo starego. W każdym razie takie na mnie wrażenie robi styl tej twarzy. Nie zdziwiłbym się, gdy się okazało, że ma to niewiele ponad sto lat, a może nawet mniej.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: anonimowa kobitka
« Reply #2 on: May 08, 2022, 10:48:25 am »
To nie jest skorodowana broszka? Ta warstwa, która odłazi, w ogóle jest w jakiś sposób zespolona w stały sposób ze środkową częścią/jądrem? A na rewersie przypadkiem nie widać pionowego śladu po zapince?

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: anonimowa kobitka
« Reply #3 on: May 08, 2022, 12:34:09 pm »
Na ile się orientuję w kwestii takich staroci , typu monety , guziki , broszki , to nie jest wyrób z ostatniego wieku , a nawet nie zaliczyłbym go doby 17 czy 18 wieku , w których to nawiązywano do antyku w różnych wyrobach ozdobnych czy monetarnych.
Nie była to też zapinka , o ile pamiętam - bo to temat z przed 8 lat , na rewersie dało się dojrzeć pojedyncze litery w otoku , owszem skrzep korozji odpadł ze środkowej części monety przy czyszczeniu , ale wyglądał tak jak to co pozostało w otoku . Zdaję też sobie sprawę ze stylu w jakim jest wykonana ta kobitka , w zasadzie nie pasuje do niczego z antycznych monet z jakimi się zetknąłem w moim hobby z antycznymi monetami .
A tak w zasadzie , to próbuję namierzyć coś w kwestii tego nakrycia głowy i tego pierścienia wokół ucha , ale poza monetarnie , jakieś rysunki czy rekonstrukcje z grobów , jak coś takiego mogło być noszone i w jakim okresie .

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2918
    • NOT IN RIC
Re: anonimowa kobitka
« Reply #4 on: May 08, 2022, 02:26:49 pm »
to nie jest wyrób z ostatniego wieku , a nawet nie zaliczyłbym go doby 17 czy 18 wieku

Ja się oczywiście nie upieram, ale gdyby ktoś kazał mi ZGADYWAĆ, to powiedziałbym: jakiś detal secesyjny typu "tajemnicza dziewczyna z..." (z lustrem, kwiatem, ptaszkiem, zwierzątkiem etc.). Albo nawet międzywojenne naśladowanie secesji.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: anonimowa kobitka
« Reply #5 on: May 08, 2022, 03:18:16 pm »
w których to nawiązywano do antyku w różnych wyrobach ozdobnych czy monetarnych.
Ten wyrób stylistycznie nie nawiązuje do antyku. Ot, ładna buźka, jak się wydaje w nietypowej fryzurze :-)

na rewersie dało się dojrzeć pojedyncze litery w otoku
Ma Pan tę przewagę, że ma Pan ten przedmiot w ręku. Na zdjęciach rewers wygląda jak typowy tył przedmiotu wykonanego jednostronnie - broszka, guzik itp. Niech Pan zrobi takie zdjęcia, żeby coś tam tego liternictwa było widać.

próbuję namierzyć coś w kwestii tego nakrycia głowy i tego pierścienia wokół ucha 
Coś takiego?:

albo takiego?:

któraś z tych?:

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: anonimowa kobitka
« Reply #6 on: May 08, 2022, 04:57:12 pm »
Niestety , jak nadmieniłem już tej monetki nie mam od jakichś 8 lat , wymieniłem na jakiegoś denarka rzymskiego , gdyż wtedy zaczął mnie pasjonować Rzym, a teraz trochę żałuję tej zamiany , a zagadka pozostała i trochę mnie dręczy  ???
co do kobitki i wizualizacji jej wyglądu to chodziło mi bardziej o coś takiego jak niżej, tylko z pojedynczym tym kółkiem i bez welonu, tyle że nie jestem pewien co ma na głowie ta kobitka z monety - opaskę czy diadem i od niego zwisa te kółko czy to jakiś rodzaj hełmu z taką ozdobą ? 

 

All coins are guaranteed for eternity