Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Bywają takie aukcje...

(1/3) > >>

Lech Stępniewski:
że patrzy się potem długo na monetę i zastanawia, czemu ktoś chciał za nią tyle zapłacić. Czy jest to jakaś rzadkość albo nowa odmiana? Czy jest tam jakiś ciekawy detal albo błąd? Bo urodą moneta nie zachwyca.

Poniższa bardzo popularna monetka Konstantyna II z Antiochii została sprzedana kilka dni temu za prawie 150 dolarów (czyli co najmniej pięciokrotnie przepłacona). Na awersie przyjemny portret, ale żadna rewelacja. Rewers wręcz poniżej normy. Krążek taki sobie. Niczego szczególnego nie zauważyłem. Może wzrok mnie już zawodzi?

DzikiZdeb:
Ja tu na pewno nic nie wypatrzę, więc wydaje mi się, że komuś (co najmniej dwóm osobom) puściły nerwy. Przegrałem wszystkie pięć monet, które chciałem licytować, to kupię cokolwiek byle nie wyjść z pustymi rękoma.

Ot, magia aukcji + brak materiału dla wielu nowych domów aukcyjnych, co przekłada się na wystawianie monet, które paręnaście lat temu by się na licytacji nie pojawiły.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on October 04, 2022, 03:07:41 am ---to kupię cokolwiek byle nie wyjść z pustymi rękoma.

--- End quote ---

Takie kupienie "cokolwieka" (albo dokupienie skoro się coś już wylicytowało, a koszty przesyłki spore) jeszcze od biedy zrozumiałbym na dużej aukcji, na którą ktoś się szykował etc. Ale to monetka z eBayu i dokładnie ten sam typ można tam upolować znacznie taniej. Typ niebywale popularny.

Na NVMMVS BIBLE II odnotowano grubo ponad 300 egzemplarzy.

https://www.nummus-bible-database.com/rechercher-une-monnaie.htm?page=1&personnages=13&ateliers=5&collections=&vendeurs=&motscles=&numric=88&numnbd=&legendes=&nombreResultats=10&btRechercher=Rechercher

Na aukcjach stacjonarnych ładniejsze egzemplarze to jakieś 50 dolarów/euro/franków

A na przykład ten wyjątkowo śliczny egzemplarz poszedł na aukcji Obolos za 100 franków - i to można zrozumieć.



Ale już ten, nieznacznie gorszy z aukcji Münzen & Medaillen, tylko za 32 euro i to jest rozsądna "rynkowa" kwota.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on October 04, 2022, 06:29:48 am ---Ale to monetka z eBayu

--- End quote ---
Skoro tak, to obstawiam, że licytujący był tylko jeden, a drugie konto należało do właściciela i służyło do podbijania ceny. Natomiast co mogło skłonić licytującego do ustawienia takiego limitu, pozostaje zagadką. Pierwsza licytacja w życiu? Nie ta waluta (chwilę wcześniej było w koronach czeskich i nie zauważył przepięcia na główny ebay)? Kot, który wskoczył na klawiaturę?

Ewentualnie właściciel nabijał cenę z dwóch kont i mocno przeszarżował. Jeśli tak, moneta pojawi się szybko z powrotem.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on October 05, 2022, 02:16:22 am ---Jeśli tak, moneta pojawi się szybko z powrotem.

--- End quote ---

Dość charakterystyczny krążek, więc zobaczymy...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version