Classical Numismatics Discussion
  Cyber Monday Sale Everything Discounted 10% Or More!!! Layaway and reserve are not available during the sale. Shop now and save! Welcome Guest. Please login or register. Cyber Monday Sale Everything Discounted 10% Or More!!! Please call us if you have questions 252-646-1958. Shop now and save!

Recent Additions to Forum's Shop


Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Forum numizmatyki antycznej po polsku / Re: Inflacja, inflacja
« Last post by DzikiZdeb on Today at 03:11:27 am »
Na znanym portalu O. oczywiście narzekania na potworną drożyznę ("czemu rząd na to pozwala"), a zaraz obok reklamy (i to nie zaznaczone!) w rodzaju: "firma X tnie ceny, tak tanio jeszcze nie było".

Trudno być zarazem pryncypialnym politycznie i przyjaznym dla reklamodawców :-)
Te treści nie muszą być logiczne i zachowujące jakikolwiek ciąg przyczynowo-skutkowy, wystarczy że są słuszne. To tak jak z wyłażącym zewsząd marudzeniem, jak to rząd spowodował drożyznę paliwa, ale że ta jest niemal najtańsza w Europie to nikt się już nie zająknie.
2
Chyba już mogę odpowiedzialnie stwierdzić, że autorka nazmyślała albo ktoś jej naopowiadał głupstw albo fiszki się jej polepiły.
Ewentualnie zleciła część numizmatyczną studentowi, który nawet nie obejrzał zdjęć monet, o których pisał. Inaczej musiały by się te fiszki chyba ze cztery na raz skleić, żeby osiągnąć ten poziom pomieszania z poplątaniem.

Kolejnym podobnym (acz nie tak spektakularnym) kwiatkiem jest podpis pod ilustracją 18. Jest tam coś takiego:


https://www.acsearch.info/search.html?id=6670369

Osoba, która pisała ten fragment najwidoczniej nie spotkała się z monogramami złożonymi z więcej niż dwóch liter, ponieważ rozszywa monogram z rewersu jako RF, czyli powtórzenie legendy awersu RAVENNA FELIX. Widząc ten typ monety po raz pierwszy w życiu nie miałem wątpliwości, że mamy tu do czynienia z literą "E", przez po kilkunastu sekundach wpatrywania się w zdjęcie ułożyło mi się w zgrabne RAVE. Ciężko mi uwierzyć, by osoba zajmująca się zawodowo Bizancjum też tego nie zauważyła.

Natomiast informacja "especially the bronze issues that were used for everyday purchases" jest nie do uratowania nawet przy najlepszej woli. Owszem, jest taki bardzo rzadki brąz Placydii z podobnie opisanym rewersem (X 426, na stronie 273), tj. "siedzącą na tronie ze stopami na poduszce i rękami skrzyżowanymi na piersiach", ale z legendą CONCORDIA AVG i adnotacją "Confirmation required".
Przy pewnej dozie dobrej woli ze strony rumuńskich muzealników być może dałoby się tę zagadkę rozwikłać (jest np. na academia.edu o późniejszych znaleziskach w Ulmetum - "Cateva depozite monetare din epoca romana tarzie descoperite la Ulmetum (Pantelimonu de Sus, jud. Constanta)", więc można by teoretycznie próbować zagadać do autorów), ale chyba nie o to tu chodzi. Jeśli już jakaś pojedyncza moneta z takim rewersem trafiła do raweńskich przekupek, to raczej nie podziwiały one swojej potężnej cesarzowej, lecz co najwyżej westchnęły, że "oj, pani, za ojca nieboszczyka Teodozjusza, to przynajmniej było jeszcze trochę monet w obiegu i coś na nich było widać, a teraz pani, co? Raz na rok jakaś bieżąca moneta się trafi, a i to nie widać dokładnie, co tam na niej jest".

No i jest jeszcze dla większej zmyłki Aelia Eudocia.


A tego nie mogę dalej znaleźć; razem z brązem z mojego punktu 3 dałoby się skleić chociaż rewers opisywany jako źródłowy dla monet Placydii. Jaki to numerek?
3
History and Archeology / Re: hoard in Augsburg, Germany
« Last post by Altamura on Today at 02:39:56 am »
4
There is this coin of Aelia Eudoxia with reverse described: " empress enthroned facing, hands on breast, being crowned by the hand of God " but with legend: GLORIA ROMANORVM. (RIC X 83; LRBC 2805)

Thanks, I showed it in my #3. If we combined it with a coin from the next post, we'll have source coin described in book :-)
5
History and Archeology / Re: Was coinage invented before coinage?
« Last post by Gabriel L on Today at 01:03:58 am »
I've observed countless instances where a seller informs a consumer that "insurance will be extra." — failing to recognize that insurance only covers the vendor, not the buyer. PayPal will refund me if you send me something and it gets lost for whatever reason (the buyer). It's now up to you (the seller) to make a claim with the insurance company. There is no financial incentive for the buyer to purchase insurance. The buyer won't even be able to submit an insurance claim because the shipping firm (USPS, UPS, FedEx) will only deal with the seller because they're the ones who signed the contract.
6
The Members' Gallery / Re: First entry in my humble gallery
« Last post by STEVEN M1 on Today at 12:22:43 am »
Thank you Paul! I'm looking forward to adding more Sicily and Italy (some silver too), but this one was a super coin to get things started.

Steve
7
Seals and Tesserae / Re: "Foreigners" or Non-Greeks owning Byzantine seals
« Last post by Strategos A on Yesterday at 11:45:13 pm »
What a great thread.  Congrats on that awesome Mounsour seal.  Such a nice conversation piece.
8
Byzantine Coins / Latin Tetarteron
« Last post by Simon on Yesterday at 09:03:36 pm »
Interesting coin, I am now only missing one of the Latin tetartera.

In Julian Bakers new book he leaves them out, presenting them as Bulgarian imitations, the other coins I do not agree but maybe this one. SBCV-2060 . Not a crude design but it looks different in style from my other examples. It is a hard coin to find and I bought this at auction as an unknown.

SBCV-2060

Size 17mm

Weight 1.5gm
9
Uncleaned Ancient Coin Discussion / Re: What to do with a rare slug
« Last post by Ron C2 on Yesterday at 09:00:12 pm »
Jochen - that was wizardry! If this were Salem in the 1600's - you'd be in trouble :)
10
Roman Coins / Re: Constantine I. not in RIC
« Last post by Lech Stępniewski on Yesterday at 07:55:28 pm »
Perhaps we're overlooking a more obvious explanation. If fractions seem to be disproportionately appearing from Trier, perhaps there was a local economic reason for it. If, for example, poverty in the region was high

Certainly something strange was happening in that region. The other sign is the enormous amount of forgeries. They are sometimes very crude which suggests that some people accepted them because they had only rare opportunity to see good coins.

Personally, I like to imagine myself that the case of Crispus and Fausta really concerned serious economic crimes, which was later hidden by spreading rumors of a banal love story.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
All coins are guaranteed for eternity