Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Overstrike na monetach rzymskich  (Read 3393 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Overstrike na monetach rzymskich
« on: April 08, 2021, 06:21:32 pm »
Przebitki (overstrike) na monetach rzymskich są raczej rzadkim zjawiskiem, dlatego też chcę pokazać przykłady takich monet.
Pierwsza to folis Maksencjusza z mennicy rzymskiej. Jest to jednocześnie moneta nie notowana w RIC VI, ale odnotowana jest w kilkunastu egzemplarzach na stronie NOT IN RIC – po nr 223.
http://www.notinric.lechstepniewski.info/6rom-223.html
Moneta ta wybita została na radiatusie typu CONCORDIA MILITUM
Ślady monety wykorzystanej do wybicia folisa najlepiej widoczne są na awersie, na popiersiu. Zachował się częściowy zarys postaci cesarza i Jowisza, a na czubku głowy litery CO(R). Na rewersie widoczny jest zarys popiersia i nieczytelne pozostałości kilku liter. O przebitce świadczy też masa wynosząca około połowy prawidłowej masy folisa, a odpowiadająca masie radiatusa.
Masa 2,89 g; średnica 21-23,5 mm; oś 5.

Co ciekawe ostatni z listy na stronie NIR wybity został tym samym stemplem rewersu co opisywana moneta, a pewne deformacje rysunku Wiktorii i ślady na popiersiu, a w szczególności niska masa, wskazują, że może to być również przebitka z radiatusa.
http://www.notinric.lechstepniewski.info/6rom-223_11.jpg



Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #1 on: April 08, 2021, 06:25:45 pm »
Kolejnym przykładem jest folis Licyniusza I z mennicy w Aleksandrii.
RIC VII Aleksandria 14, 2 oficyna.
Masa 2,46 g; średnica 22 mm; oś 12.
Moneta wybita została na radiatusie, który dzięki częściowo zachowanym legendom, można z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować jako: RIC VI Aleksandria 59a – datowany na 305-6 r.

Jak interpretować takie przypadki? Czy powstały na skutek decyzji zarządców mennicy aby np. w przypadku braku surowca jednak zrealizować zamówienie, czy tylko dla „czystego” zysku? To pytania praktycznie bez odpowiedzi. Myślę jednak, że w przypadku jakiegoś programowego przebijania drobniaków na wyższy nominał, zachowało by się więcej tak spreparowanych monet. Można też wyobrazić sobie sytuację gdzie mincerz wyciąga z sakwy garść miedziaków i przerabia je na folisy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #2 on: April 08, 2021, 07:25:35 pm »
Bardzo ciekawy wątek Pan założył i mam nadzieję, że będzie go Pan rozwijał. Jak rozumiem, obie monetki są z Pana zbioru i Pan możliwość analizować je "na żywo". Zbiór przebitek z okresu tetrarchii mógłby być bardzo ciekawy, oryginalny i mieć spore walory poznawcze, a przy tym stosunkowo niedrogi, bo przecież takie monetki na ogół "brzydko wyglądają".

Jeśli chodzi o interpretację, to zawsze dobrze jest pamiętać, że w przypadku miedziaków była to produkcja masowa, więc nikt tam przesadnie się z nią nie pieścił i jej nie doglądał - byle kilogramy (to znaczy - libry) na wyjściu zgadzały się z planem. Przebijanie raczej nie było rzadkie (także ze względow propagandowych), ale pewnie na ogół te krążki jednak jakoś przygotowywano, toteż można przypuszczać, że większości przebitek nie widać. Ale ponieważ i przygotowanie i wybijanie było masowe, to w okresach gdy trzeba było z jakichś względów pracować pełną parą, wychodziły takie niedoróbki.

Jak Pan sobie wyobraża przebijanie "na wyższy nominał" monet, w wypadku których jednak liczyła się waga? Można było najwyżej "kantować" jak moźe z tym Maksencjuszem: nadając lżejszej monecie wygląd cięższej. Ale czy taki kant miał w ogóle sens w wypadku monet bitych al marco? W zwykłych prawidłowych emisjach rozrzut bywa czasem spory: na przykład od 2,5 grama do 5 gramów. Być może taki chudszy follis był do zaakceptowania przy jakichś mikrotransakcjach, ale w gdy w grę wchodziła poważniejsza suma nie mogło się zapewne obyć bez wagi.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #3 on: April 09, 2021, 02:36:30 pm »
Obie monety są w moim zbiorze i chętnie włączę następne egzemplarze jak tylko nadarzy się odpowiednia okazja. Pojawiają się one w ofercie jednak bardzo rzadko. Postaram się w najbliższym czasie pokazać tutaj jeszcze inne monety. Mam też nadzieję, że inni forumowicze pokażą przebitki swoje lub znalezione w sieci.

Oczywiście w przypadku bilonu bitego w milionach sztuk kontrola masy monet musiała być uproszczona, czyli al marco – ważono worek z określoną ilością monet. Tylko dorzucając do worka monety o zaniżonej masie trzeba było wrzucić też monety cięższe, żeby rachunek się zgadzał. Chyba, że w szczególnych sytuacjach nie przejmowano się masą al marco.
Inną sprawą na którą trzeba zwrócić uwagę to wygląd folisa, prosto spod stempla pięknie się srebrzył. Przebitka na starej monecie nie mogła mieć świeżego srebrzenia. Dlatego myślę, że większość monet ściąganych z obiegu z różnych, a w szczególności politycznych powodów była najpierw przetapiana, a nie od razu przebijana. Kolejnym minusem przebijania jest to, że bardzo trudno jest tak nabić nowy stempel, aby nie było widać poprzedniego obrazka. Dla przykładu załączam zdjęcie rzymskiej przebitki... o 1600 lat późniejszej, wykonanej precyzyjną maszyną.
zdjęcia pochodzą ze strony: wadescoinshop.com/shop/

Jak Pan sobie wyobraża przebijanie "na wyższy nominał" monet, w wypadku których jednak liczyła się waga?
Ale czy na pewno liczyła się tylko waga? W tym okresie, a zwłaszcza na początku reformy wybijano kilka różnych nominałów, które miały określoną wartość w Denarii Communes. Tu można wskazać kolejny temat godny dyskusji na forum – system monetarny po reformie Dioklecjana.
Podsumowując, uważam, że przebitki ze starych monet lub niskich nominałów np. radiatusa wycenianego na ? od 2 do 5 dc, na wyższy – folis 25 dc, było opłacalne oraz możliwe właśnie ze względu na duże wahania ciężaru poszczególnych egzemplarzy. A jak to się odbywało? Wizja mincerza wyciągającego garść radiatusów i starych antoninianów, następnie ulepszającego je oryginalnymi stemplami i chowającego do sakwy jako folisy, wydaje mi się bardzo sugestywna.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #4 on: April 09, 2021, 02:37:02 pm »
Pomysły na branie starych monet jako krążków do wybicia nowych mogły rodzić się lokalnie, tak jak np. tutaj:


Większy obrazek na: https://www.sixbid-coin-archive.com#/de/single/l28727224

Tetradrachma cystoforyczna Hadriana wybita na cystoforze Klaudiusza wybitym wcześniej na cysroforze Augusta :-) Jak widać recykling pełną gębą. Gdzieś czytałem porównanie średnich wag nowych cystoforów za w/w władców i konkluzja była taka, że jak najbardziej takie działanie miało sens - cystofory były coraz lżejsze, co mniej więcej odpowiadało wadze utraconej przez ten potrójnie wybity egzemplarz podczas wycierania się w obiegu.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #5 on: April 09, 2021, 02:55:23 pm »
Bardzo ciekawa moneta! Możliwość zidentyfikowania dwóch poprzednich stempli jest fascynująca.
Nasuwają mi się na myśl bizantyńskie miedziaki, wielokrotnie przebijane w ciągu kilkuset lat, koszmarne do identyfikacji.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #6 on: April 09, 2021, 03:00:36 pm »
Obie monety są w moim zbiorze i chętnie włączę następne egzemplarze jak tylko nadarzy się odpowiednia okazja. Pojawiają się one A jak to się odbywało? Wizja mincerza wyciągającego garść radiatusów i starych antoninianów, następnie ulepszającego je oryginalnymi stemplami i chowającego do sakwy jako folisy, wydaje mi się bardzo sugestywna.

Takie prywatne przedsięwzięcia też są naturalnie możliwe, ale myślę, że wtedy to odbywałoby się staranniej. Tak więc chyba zdecydowanie łatwiej trafić nam dziś na państwową niedoróbkę niż na prywatną. Prywatny przyłapany na czymś takim ryzykowałby gardłem jak fałszerz. Ale jak poszedł rozkaz z góry, żeby przebić kilkaset libr starych miedziaków, to grzali młotkami byle szybciej. Za zbyt wiele niedoróbek najwyżej by im może pojechali po premii, ale gdyby nie wyrobili planu to na pewno by im pojechali o premii, więc wybór był oczywisty.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #7 on: May 11, 2021, 03:01:40 pm »
Taka ciekawostka albo inaczej żywy dowód jak to Pupien z Balbinem próbowali ratować finanse Imperium.


https://www.acsearch.info/search.html?id=434051

Antoninian Pupiena wybity na denarze Balbina.

Mniej więcej w połowie swojego panowania cesarze wpadli na pomysł przywrócenia zarzuconego przez Aleksandra Sewera pomysłu podwójnego denara. Jak widać, wszystkie ręce w mennicy poszły na pokład i nikt się nie przejmował, że przebijają na nie gotowe już denary ważące mocno poniżej 3 gram.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #8 on: May 11, 2021, 06:10:45 pm »
Spektakularnym przykładem przebijania monet w czysto propagandowym celu, są antoniniany Regalianusa i jego żony Dryantilli. W ich przypadku najprawdopodobniej cała emisja powstał z przebicia innych monet. Stylistycznie wyglądają jak barbarzyńskie naśladownictwa. Niestety monety te obecnie sa ekstremalnie rzadkie.

https://www.wildwinds.com/coins/ric/regalianus/i.html
https://www.wildwinds.com/coins/ric/dryantilla/i.html
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=286&lot=1262

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #9 on: May 11, 2021, 08:19:03 pm »
W ich przypadku najprawdopodobniej cała emisja powstał z przebicia innych monet.

Widocznie brakowało mu surowca, a stemple wykonywał najzdolniejszy legionista, który dotąd był oddelegowany do pucowania i odnawiania legionowych insygniów.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #10 on: May 12, 2021, 02:43:37 pm »
Spektakularnym przykładem przebijania monet w czysto propagandowym celu, są antoniniany Regalianusa i jego żony Dryantilli. W ich przypadku najprawdopodobniej cała emisja powstał z przebicia innych monet. Stylistycznie wyglądają jak barbarzyńskie naśladownictwa. Niestety monety te obecnie sa ekstremalnie rzadkie.

Świadczy to też o kompletnym braku zaplecza technicznego Regalianusa, ewentualnie braku czasu na jego organizację. Najprostsza mennica musi mieć jakiś piec do topienia metalu (w tym wypadku srebra), potem trzeba to jakoś wywalcować, pociąć... Nawet jak nie mamy innego źródła kruszcu jak inne monety, to żeby wyszło w miarę ładnie, trzeba to stopić. Ciekawe, że udawało się to np. najmniej ważnym imperatorom w czasie wojen domowych toczonych po śmierci Cezara. Taki chociażby Cn. Domicjusz Ahenobarbus (skądinąd pradziad artysty) - właściwie pirat, a nie wódz czy polityk. A monety bił na świeżych, przygotowanych specjalnie krążkach:

https://www.acsearch.info/search.html?id=7385177

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #11 on: May 14, 2021, 06:07:42 pm »
Regalianus najwyraźniej nie miał przy sobie nikogo kto miałby pojęcie jak przygotować krążki mennicze. Wygląda też na to, że do wykonania stempli wykorzystał dwóch legionistów, zdolniejszy tworzył portrety małżonki.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #12 on: May 19, 2021, 03:25:25 pm »
Taka ciekawostka: moneta przygotowana do kolejnego bicia przez spiłowanie najbardziej wystających elementów:

https://www.acsearch.info/search.html?id=169542

Opieram się tylko na opisie z aukcji, nie mam inwentarza opisywanego skarbu, więc nie wiem czy opis powstał na podstawie jego analizy (były tam monety tego typu już przebite), czy też użyto tu innych, nie do końca udokumentowanych przesłanek.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #13 on: May 20, 2021, 07:23:34 pm »
Bez dostępu do opracowań cytowanych w opisie aukcyjnym, możemy jedynie wierzyć na słowo, niemniej szybki przegląd denarów z okresu powstania Bar-Kochby pokazuje, że większość (jak nie wszystkie) były przebitkami z denarów lub drachm. A czy pokazany egzemplarz był celowo sklepany młotkiem w celu przebicia, a jedynie przypadkiem został pominięty, możemy jedynie zgadywać. Jeżeli jest tak jak w opisie akcji, to jest to ciekawy przykład / świadectwo procesu technologicznego bicia monet Bar-Kochby. 

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #14 on: May 21, 2021, 03:24:43 pm »
szybki przegląd denarów z okresu powstania Bar-Kochby pokazuje, że większość (jak nie wszystkie) były przebitkami z denarów lub drachm.
Wydaje mi się, że drachm było więcej (ale obliczeń nie robiłem) i to dość specyficznych - kapadockich i tych z Bosry. Oba te typy charakteryzuje niska zawartość srebra i teoretycznie powinny być wymieniane na denary po kursie zbliżonym do 2:1. Oczywiście w sytuacji powstania Bar-Kochby logiczne wydaje się podejście "przebijamy, co się da, niezależnie od próby kruszcu", jednak dobór materiału też musiał być uwarunkowany tym, co akurat w Judei obiegało. Patrząc na to, że z drugiej strony obiegały tam spore ilości tetradrachm antiocheńskich ze srebra zbliżonego próbą do krążków denarowych można sobie zadawać pytanie, jak wyglądało to przed powstaniem? Jedna tetradrachma antiocheńska = 8 drachm z wielbłądem?

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #15 on: May 22, 2021, 06:57:03 pm »
Bez wątpienia kupcy i bankierzy dokładnie liczyli zawartość srebra w monetach, a monety w obiegu musiały odzwierciedlać ich wartość substancjonalną. Pewnie wyglądało to tak: tetradrachma antiocheńska = 4 rzymskie denary = 8 drachm. W przypadku denarów z II powstania żydowskiego, można domyślać się, że zrównanie przebitych drachm i denarów było budżetową koniecznością. Z drugiej strony jednak monety te musiały mieć duży kredyt zaufania związany z sukcesami w początkowej fazie walk i nadzieją na uzyskanie trwałej niepodległości.

W artykule Jerzego Ciecieląga Monety powstania Bar Kochby (Rocznik naukowo-dydaktyczny WSP w Krakowie, Zeszyt 193, Prace historyczne XIX, Kraków 1998 r.) jest opis bicia monet srebrnych. Przed przebiciem relief oryginalnych monet sklepywany był młotkiem, a następnie także krawędź w celu zapobieżenia pękaniu krążka przy biciu. Monety brązowe przed przebiciem były wyrównywane pilnikiem – ponieważ w tym przypadku zmniejszenie wagi nie miało większego znaczenia, i sklepywane młotkiem.
Autor podaje też informację o kolejnej monecie przygotowanej w wyżej wymieniony sposób, która ostatecznie nie została przebita. Jest to denar Trajana z kolekcji J. Meyshana w Tel Awiwie. Niestety w artykule nie ma zdjęć.


Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #16 on: May 24, 2021, 03:27:03 pm »
Z drugiej strony jednak monety te musiały mieć duży kredyt zaufania związany z sukcesami w początkowej fazie walk i nadzieją na uzyskanie trwałej niepodległości.
To chyba typowe dla takich czasów - jeśli pieniądz nie jest pełnowartościowy, ludzie nie zwracają na to uwagi, jeśli są przekonani, że obrót nim ma wesprzeć działania powstańcze. Z drugiej strony jeśli jakiś kupiec może odmówić przyjęcia takiej monety, to odmówi przyjęcia i przebitych drachm i przebitych denarów - mimo zawartości srebra będzie miał problem żeby je wydać poza terenem objętym powstaniem.

Autor podaje też informację o kolejnej monecie przygotowanej w wyżej wymieniony sposób, która ostatecznie nie została przebita. Jest to denar Trajana z kolekcji J. Meyshana w Tel Awiwie. Niestety w artykule nie ma zdjęć.
Szukałem tutaj: https://www.imj.org.il/en/search/site/%22Gift%20of%20Josef%20Meyshan%22%20Trajan?page=6

ale bez skutku. Albo ta część kolekcji nie została przekazana do Muzeum Jerozolimskiego, albo moneta nie została sfotografowana lub dobrze opisana.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #17 on: May 25, 2021, 05:32:05 pm »
Następne przebitki z mojego zbioru należą do zupełnie innej kategorii niż dwie pierwsze. Rzymskie monety wykorzystane zostały do wybicia barbarzyńskich naśladownictw. Niżej pokazane naśladownictwo folisa typu VICTORIAE LAETAE PRINC PERP wybito na oryginalnym folisie typu IOVI CONSERVATORI
A: popiersie w lewo, w zbroi, w hełmie z pióropuszem, z tarczą i włócznią na ramieniu, dookoła imitacja legendy. Z oryginalnej monety widoczna jest twarz cesarza i fragment legendy SPFAVG
R: Dwie Wiktorie trzymają tarczę z ornamentem nad ołtarzem, dookoła imitacja legendy z kresek, w odcinku kreski. Z oryginalnej monety można odczytać litery ERVAT
Średnica: 20-21 mm, masa 3,15 g, oś 4.

Na terenie cesarstwa przebicie starszego folisa czyli cięższego i zawierającego więcej srebra, na nowszy lżejszy, nie miała sensu. Bez wątpienia jest to wiec przykład zapotrzebowania / mody po drugiej stronie limesu na najnowszy pieniądz.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #18 on: May 26, 2021, 03:01:34 pm »
Na terenie cesarstwa przebicie starszego folisa czyli cięższego i zawierającego więcej srebra, na nowszy lżejszy, nie miała sensu.
Jaka była zawartość srebra w tych follisach? Może ktoś uznał, że przy tak niskiej próbie nie opłaca się przygotowywać nowych krążków?

Offline Merinda

  • Consul
  • ***
  • Posts: 181
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #19 on: May 26, 2021, 04:11:50 pm »
Następne przebitki z mojego zbioru należą do zupełnie innej kategorii niż dwie pierwsze. Rzymskie monety wykorzystane zostały do wybicia barbarzyńskich naśladownictw. Niżej pokazane naśladownictwo folisa typu VICTORIAE LAETAE PRINC PERP wybito na oryginalnym folisie typu IOVI CONSERVATORI
A: popiersie w lewo, w zbroi, w hełmie z pióropuszem, z tarczą i włócznią na ramieniu, dookoła imitacja legendy. Z oryginalnej monety widoczna jest twarz cesarza i fragment legendy SPFAVG
R: Dwie Wiktorie trzymają tarczę z ornamentem nad ołtarzem, dookoła imitacja legendy z kresek, w odcinku kreski. Z oryginalnej monety można odczytać litery ERVAT
Średnica: 20-21 mm, masa 3,15 g, oś 4.

Na terenie cesarstwa przebicie starszego folisa czyli cięższego i zawierającego więcej srebra, na nowszy lżejszy, nie miała sensu. Bez wątpienia jest to wiec przykład zapotrzebowania / mody po drugiej stronie limesu na najnowszy pieniądz.

Coins over struck on IOVI CONSERVATORI (Licinius) seem to be a theme, here is the first of 2 more I know of.

1) sold by Naville Numismatics in March 2019, lot 636 (hammered for 380 pounds!). Catalogue description:

Constantine I, 307-337 Follis Constantinopolis circa 327, Æ 20.7mm., 2.94g. Laureate head r. Rev. Camp-gate; in exrgue, CONS. RIC obv. 7 and rev. 20. For Licinius RIC 44. Ex Baldwin's. Overstruck on a Licinius follis for Nicomedia.


Offline Merinda

  • Consul
  • ***
  • Posts: 181
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #20 on: May 26, 2021, 04:15:33 pm »
Coins over struck on IOVI CONSERVATORI (Licinius) seem to be a theme, here is the first of 2 more I know of.

And 2), from my collection, but the overstrike looks to me to be from un-unofficial dies, in comparison to the official dies used for the first coin I posted


Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #21 on: May 26, 2021, 07:14:03 pm »
Jaka była zawartość srebra w tych follisach? Może ktoś uznał, że przy tak niskiej próbie nie opłaca się przygotowywać nowych krążków?

Pierwotnie powinno być 5%, a później 2-3 % albo jeszcze mniej. Taka zawartość srebra raczej nie miała większego znaczenia. Liczył się nominał, albo jak widać w tym przypadku obrazek na monecie. Tego typu naśladownictwa były bite w dużych ilościach na krążkach z brązu, prawdopodobnie bez żadnej domieszki srebra, a przebitki z monet oryginalnych są rzadkością. Podobna przebitka z oryginalnego folisa typu SOLI INVICTO była pokazana na stronie http://www.beastcoins.com - teraz niestety nie mogę jej znaleźć.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #22 on: May 27, 2021, 02:58:21 pm »

Coins over struck on IOVI CONSERVATORI (Licinius) seem to be a theme, here is the first of 2 more I know of.

1) sold by Naville Numismatics in March 2019, lot 636 (hammered for 380 pounds!). Catalogue description:

Constantine I, 307-337 Follis Constantinopolis circa 327, Æ 20.7mm., 2.94g. Laureate head r. Rev. Camp-gate; in exrgue, CONS. RIC obv. 7 and rev. 20. For Licinius RIC 44. Ex Baldwin's. Overstruck on a Licinius follis for Nicomedia.

Bardzo ciekawa i nieoczekiwana przebitka - obie monety to folisy. Czy pierwotna moneta jest na pewno Licyniusza? Taka przebitka może świadczyć o wycofaniu z obiegu monet Licyniusza. Dodatkowo jest to nie notowana w RIC hybryda.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #23 on: May 27, 2021, 03:21:27 pm »
Pierwotnie powinno być 5%, a później 2-3 % albo jeszcze mniej. Taka zawartość srebra raczej nie miała większego znaczenia. Liczył się nominał, albo jak widać w tym przypadku obrazek na monecie.
Dziękuję za wyjaśnienia.

Tak z innej beczki - co Pan sądzi o takim cudaku:

https://www.acsearch.info/search.html?id=2431931

Trochę lepsze zdjęcie: https://www.sixbid-coin-archive.com/#/de/search?companyId=c1186&auctionId=a34207&lotNumber=140&modal=true

Na pewno nie jest to produkt rzymskiej mennicy - nikt nie przechowywał przez sto lat stempla awersu z Trajanem. Całość współczesna? Ktoś dorobił współczesny stempel z rewersem denara Karakalli i przedobrzył z udziwnieniem (ruskie "ja" zamiast "E") + dodatkowo dorobił PP Trajanowi na twarzy? Odlew chyba nie, przynajmniej nie widzę po tych zdjęciach jakiś oczywistych objawów, ale przydało by się zdjęcie rantu.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #24 on: May 27, 2021, 03:29:47 pm »


And 2), from my collection, but the overstrike looks to me to be from un-unofficial dies, in comparison to the official dies used for the first coin I posted

Dziękuję za bardzo ciekawe przykłady przebitek.
To na pewno jest nieoficjalna emisja, w legendzie jest dużo błędów. Z pierwotnej monety można odczytać ...NOBC na awersie i IOVICO... / SMN :Greek_Gamma: Nie wiadomo jednak dla którego cesarza była bita. Dlaczego przerobiono oryginalna monetę jak teoretycznie miały tą samą wartość?

 

All coins are guaranteed for eternity