Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne

(1/45) > >>

DzikiZdeb:
W tym wątku opisujemy książki wydane w języku polskim na tematy antyczne, które chcemy polecić (albo wręcz odwrotnie - odradzić ich kupno).

CO JEST W TYM WĄTKU

1. Raimund Schulz, Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie, PIW, Warszawa 2020.
2. Alberto Angela, Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki, Przekład Alina Pawłowska-Zampino, Czytelnik, Warszawa 2016, wersja elektroniczna
3. Alberto Angela, Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety, Przekład Tamara Łozińska, Czytelnik, Warszawa 2019, wersja elektroniczna
4. Wójcik A., Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków. Napoleon V, Oświęcim, 2019.
5. Kłodziński K., „Officium a rationibus”. Studium z dziejów administracji rzymskiej w okresie pryncypatu. Wydawnictwo UMK, Toruń, 2017.
6. Urbańczyk J., Ostatnie lato Wandalów, Zysk i ska, Poznań, 2020
7. Filipczak P., Namiestnicy rzymskiej Syrii w czasach przełomu (324-361 n.e.), Wydawnictwo UŁ, Łódź, 2020.

[2]

8. Zambrzycki W., Nasza Pani Radosna, czyli dziwne przygody pułkownika armii belgijskiej Gastona Bodineau, wyd. Verba, Chotomów 1991.
9. John Warry, Armie świata antycznego, Agencja wydawnicza CB 1995.
10. Andrea Stella, Aquileia tardoantica: moneta, storia ed economia, Edizioni Università di Trieste 2019, wersja elektroniczna (free)
11. Cristian Găzdac,  Franz Humer, Living by the Coins: Roman Life in the Light of Coin Finds and Archaeology within a Residential Quarter of Carnuntum,  Hollitzer Wissenschaftsverlag 2013, wersja elektroniczna (free)
12. Ustawa o władzy Wespazjana, przekład, wstęp i komentarz Karol Kłodziński i Paweł Sawiński, Poznań 2020 (Fontes Historiae Antiquae XLIX)
13. Butcher K., Ponting M., The Metallurgy of Roman Silver Coinage: From the Reform of Nero to the Reform of Trajan, Cambridge 2015.
14. Św. Augustyn, Wyznania, tłum S. Stabryła, wyd. Espirit, 2020.

[3]

15. Delbruck H., Antyczna sztuka wojenna, t. I-IV, wyd. Napoleon V, 2012-2013.
16. Harper K., Los Rzymu. Klimat, choroby i koniec imperium, wyd. Napoleon V, 2021.
17. Korespondencja Pliniusza Młodszego z cesarzem Trajanem, tłum. A. Dębiński, M. Jońca, I. Leraczyk, A. Łuka, wyd. KUL, 2017.

[4]

18. Goldsworthy A., Cezar. Życie giganta, wyd. Amber, 2018.
19. Posteguillo S., Africanus. Syn konsula, wyd. Espirit, 2011.
20. Haldon J., Wojny Bizancjum. Strategia, taktyka, kampanie, wyd. Rebis, 2021.
21. Goldsworthy A., Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich., wyd. Rebis, 2021.
22. Herrin J., Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego imperium, wyd. Rebis, 2018 (2020).

[5]

23. Herrin J., Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy Wyd. Rebis, 2021.
24. Casson L., Podróże w starożytnym świecie. Ossolineum, 1981.
25. Le Goff J., Średniowiecze i pieniądze, Aletheia, 2021.

[6]

26. Hendin D., A Guide to Biblical Coins wyd. VI, ANS 2022.
27. Zalewski B., Humanitas w ustawodawstwie Konstantyna Wielkiego. Religia - polityka - prawo, wyd. UMCS 2021
28. Arystofanes, Chmury, wyd. Teologia Polityczna, 2021.
29. Śnieżko G., Moneta w Polsce za panowania Bolesława III Krzywoustego, wyd. IAiE PAN 2021
30. Szajnocha K., Słowianie w Andaluzji; Zdobycze pługa polskiego, wyd. W. Zukerland, Złoczów 1861(?)
31. Pliniusz Starszy, Historia Naturalna, tom III: Botanika, Rolnictwo i Ogrodnictwo. Księgi XII-XIX, wyd. UMK, 2022

[7]

32. Woytek B. (red), Williams D. (red), Ars critica numaria. Joseph Eckhel (1737–1798) and the Transformation of Ancient Numismatics, wyd. Österreichische Akademie der Wissenschaften, 2022
33. Kluczek A., Ex nummis historia. Szkice o obrazach numizmatycznych w badaniach nad dziejami starożytnego Rzymu. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2021.
34. Kluczek A., Primordia Romana. Mityczna przeszłość Rzymu i pamięć o niej w rzymskich numizmatach zaklęta. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2019.
35. Kluczek A., VNDIQVE VICTORES. Wizja rzymskiego władztwa nad światem w mennictwie złotego wieku Antoninów i doby kryzysu III wieku – studium porównawcze. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2009.
36. Ferrando Ph., L’atelier monétaire d’Arles. De Constantin le Grand à Romulus Augustule, 313-476. Arles 2010.
37. Sear D., An Introductory Guide to Ancient Greek and Roman Coins Volume II: Regal Coins of the Hellenistic Age, Spink London, 2023.
38. Goldsworthy A., Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy, Rebis, 2023.

[8]

39. Książki z repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego (kilkadziesiąt pozycji, linki do pełnych wersji)
40. Kotán R., Tóth C., II. Rákóczi Ferenc pénzeinek katalógusa / Catalogue of Francis II Rákóczi’s coinage, Martin Opitz Kiado Budapeszt, 2023.
41. Bochenek M., Mikołaj Kopernik czy Thomas Gresham? O historii i dyspucie wokół prawa gorszego pieniądza, wyd. UMK, 2023.

[9]

42. Tóth C., Anjou-kori magyar pénzek katalógusa / Catalogue of the coinage of Angevin period, Martin Opitz Kiado Budapeszt, 2023.
43. Lach G., Wojny zapomniane. Dzieje rywalizacji grecko-kartagińskiej, Inforteditions, 2023
44. Herl C., Bellum Sociale. Przyczyny, przebieg i skutki     wojny ze sprzymierzeńcami (91–88 r. p.n.e.), Inforteditions, 2023
45. Pliniusz Starszy, Historia Naturalna, tom IV: Ziołolecznictwo. Księgi XX-XXVII, wyd. UMK, 2023
46. Melville Jones, J.R., Testimonia Numaria Romana. Spink 2023.
47. Goldsworthy A., Vindolanda. Rebis, 2024.


__________________________________________________________________________________________________________________________________

1. Raimund Schulz, Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie, PIW, Warszawa 2020.

Na początek nowość z PIW. W serii ceramowskiej ukazała się w listopadzie 2020 pozycja autorstwa Raimunda Schulza pt. "Łowcy przygód w dalekich krainach Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie".

Jak sam tytuł wskazuje jest to synteza rozszerzania się wiedzy geograficznej o otaczającym świecie. Wiedza ta - co dla mnie osobiście było dużym plusem - jest przedstawiana z punktu widzenia cywilizacji tworzących się na brzegach Morza Śródziemnego, stąd spójność i ciągłość przekazu, nie przerywana opowieściami, co tymczasem działo się w miejscach w żaden sposób z cywilizacją śródziemnomorska niezwiązanych (np. w Mezoameryce). Kolejne cywilizacje pojawiają się na kartach książki w momencie nawiązania z nimi kontaktu (Indie, Chiny). Kontaktu - co trzeba podkreślić - przeważnie handlowego. Autor postawił mocną tezę o braku potrzeby odkryć w okresie antycznym dla nich samych, wszystkie opisywane przez niego wyprawy miały konkretny, wymierny i praktyczny cel.

Oczywiście znanych nam ze źródeł antycznych wypraw geograficznych dużo nie ma i trudno oczekiwać, że autor nam jakąś nową wynajdzie :-) Mimo to, nawet jak ktoś już coś w tym temacie czytał, warto po książkę sięgnąć. Jest wyjątkowo solidna i bardzo dobry sposób porządkuje wiedzę na temat antycznych podróżników.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 03, 2021, 03:06:28 pm ---Autor postawił mocną tezę o braku potrzeby odkryć w okresie antycznym dla nich samych, wszystkie opisywane przez niego wyprawy miały konkretny, wymierny i praktyczny cel.

--- End quote ---

Myślę, że nie ma sensu rozdzielać ciekawości od interesu. W końcu porządna wyprawa to były poważne koszty, które powinny się przynajmniej w części zwrócić podróżnikowi bądź jego sponsorowi. Z czystej ciekawości to można było sobie latać tanimi liniami po świecie przedpandemicznym.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stepniewski on January 03, 2021, 04:06:12 pm ---
--- Quote from: DzikiZdeb on January 03, 2021, 03:06:28 pm ---Autor postawił mocną tezę o braku potrzeby odkryć w okresie antycznym dla nich samych, wszystkie opisywane przez niego wyprawy miały konkretny, wymierny i praktyczny cel.

--- End quote ---

Myślę, że nie ma sensu rozdzielać ciekawości od interesu. W końcu porządna wyprawa to były poważne koszty, które powinny się przynajmniej w części zwrócić podróżnikowi bądź jego sponsorowi.

--- End quote ---
Autor przeciwstawia wyprawy antyczne (a także późniejsze) wyprawom poznawczym z epoki niemal nam współczesnej. A te nie miały z praktyką wiele wspólnego - chodzi o zdobywanie bieguna, Mount Everestu czy inne tego typu "sięgaj gdzie wzrok nie sięga".

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 04, 2021, 10:33:05 am ---chodzi o zdobywanie bieguna, Mount Everestu czy inne tego typu "sięgaj gdzie wzrok nie sięga".

--- End quote ---

No tak, ale to już późne fanaberie bardzo bogatej epoki. Dawniej ciekawscy (uczeni etc.) stanowili zawsze dodatek do kupców lub żołnierzy. Czasem ktoś był po prostu ciekawskim kupcem lub żołnierzem. Jeszcze za Napoleona to obowiązywało.

Lech Stępniewski:
2. Alberto Angela, Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki, Przekład Alina Pawłowska-Zampino, Czytelnik, Warszawa 2016, wersja elektroniczna



Natknąłem się na tę książkę przypadkiem na tak zwanym gryzoniu. Angela to zręczny popularyzator, choć bezkrytycznie wierzyć mu nie należy (jak zresztą każdemu). Dla zaawansowanego miłośnika antyku będzie to raczej lektura powtórkowa i odpoczynkowa, choć może i dla niego jakieś ciekawostki czy spostrzeżenia okażą się nowe. Natomiast warto w pierwszym rzędzie podsunąć tę książkę młodej osobie (albo i starszej), którą chciałoby się dopiero zainteresować antykiem.

Pewien nimb "nielegalności" (ściąganie z gryzonia) młodą osobę może tylko zachęcić (choć, przypominam, według polskiego prawa ściąganie na własny użytek nie jest zakazane; zakazane jest jedynie rozpowszechnianie), więc w sumie będzie to zbożny uczynek. Bardziej pryncypialni mogą naturalnie książkę kupić. Choć zdaje się, że w końcowym efekcie status prawny elektronicznej książki, którą się kupiło i przekazało młodej osobie jest dokładnie taki sam, jak status książki ściągniętej przez nią z gryzonia. Pryncypialiści muszą więc być konserwatystami i kupić książkę papierową. Jednak to z kolei może młodą osobę odstraszać. Czytać coś na smartfonie czy tablecie nie jest bowiem obciachem, ale już paradowanie z takim papierowym przedmiocikiem może stać się powodem drwin ze strony kolegów. Tempora mutantur...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version