Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Monety do strony NOT IN RIC  (Read 27521 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #125 on: March 22, 2021, 04:34:02 pm »


Nie, nie miałem. Chodzi Panu oczywiście o tę odmianę rewersu.

Oczywiście, ten z dodatkową szmatką. Jednego już Pan ma, co ciekawe, wybity tą samą parą stempli.

http://www.notinric.lechstepniewski.info/6lon177vr.html

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #126 on: March 22, 2021, 04:36:23 pm »
Jednego już Pan ma, co ciekawe, wybity tą samą parą stempli.

Bo to taka trochę naciągana odmiana. Ot, zrobiło się rytownikowi, może nawet właśnie tylko na jedyn stemplu, i tyle.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #127 on: April 03, 2021, 10:18:41 am »
pomyłka - monetka notowana RIC VI Rom nr 103a - ale nie wiem jak i czy da się usunąć zbyt pochopnie wysłany post?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #128 on: April 03, 2021, 11:35:24 am »
ale nie wiem jak i czy da się usunąć zbyt pochopnie wysłany post?

Jeśli bardzo Pan chce, to usunę (bo właśnie ja tu sprzątam). Ale pomyłki bywają pouczające, więc może Pan dopisać, co Pana zmyliło.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #129 on: April 03, 2021, 01:04:10 pm »
Źle odczytałem legendę rewersu i myślałem, że jest to nienotowany wariant. Już kiedyś podobną pomyłkę zaliczyłem na poprzednim forum. Błąd który nie powinien się zdarzyć, zasugerowałem się, że legenda jest krótsza niż powinna być. Nie zależy mi w sumie żeby usuwać ten wpis, będzie dla mnie przypomnieniem by dokładnie weryfikować swoje odkrycia.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #130 on: April 03, 2021, 01:11:24 pm »
Błąd który nie powinien się zdarzyć, zasugerowałem się, że legenda jest krótsza niż powinna być.

Niech się Pan nie martwi. Sutherland też miał z tym typem rewersu problemy. Kilka emisji z Siscji jest opisanych jako SACRA MONET... zamiast SACR MONET.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Dziś trochę numerologii
« Reply #131 on: April 13, 2021, 06:25:05 pm »
Po dzisiejszej aktualizacji:

5555 odmian (Addenda)
555 poprawek (Corrigenda)
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #132 on: April 17, 2021, 04:05:07 pm »
Kolejne odkrycie (malutkie) w miejscu, gdzie odkryć być nie powinno. Tym razem jeden z moich korespondentów zauważył, że moneta z kolekcji ANS (American Numismatic Society), która na OCRE

http://numismatics.org/ocre/id/ric.6.anch.168



jest jedynym przykładem RIC VI ANTIOCHIA 168, pochodzi z oficyny nie odnotowanej w RIC (RIC notuje tylko oficynę Z).

Rzecz w tym, że ta moneta znajduje się w kolekcji ANS od roku 1944, a w RIC VI (wydanym przeszło 20 lat później) kolekcja ANS figuruje na pierwszym miejscu wśród "Public Collections Cited". Jak widać, trzeba bacznie przyglądać się nie tylko monetom, które pojawiły się w przestrzeni publicznej dopiero po wydaniu odpowiednich tomów RIC, ale także tym już (podobno) przejrzanym. Wiem coś o tym, bo nawet z tej drobnej cząstki kolekcji muzealnych, która z znajduje się w sieci, sam wyłowiłem co najmniej kilkadziesiąt nie odnotowanych okazów (a może więcej).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #133 on: April 18, 2021, 11:07:33 am »
moneta z kolekcji ANS (American Numismatic Society), która na OCRE


OCRE powinno brać z Pana przykład i wyodrębniać monety, których nie jest w stanie przypisać dokładnie do konkretnego numeru RIC przez to, że jej tam źle opisana lub jej po prostu nie ma. A w momencie, kiedy na siłę próbują dostosować się do pozycji RIC (nawet tych z niemal stuletnich tomów) powielają tylko stare błędy i robi się niepotrzebny dodatkowy bałagan.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #134 on: April 18, 2021, 11:16:45 am »
OCRE powinno brać z Pana przykład i wyodrębniać monety, których nie jest w stanie przypisać dokładnie do konkretnego numeru RIC

Zdawać by się mogło, że to oczywiste, ale jakoś nikt tam na to nie wpadł. Prócz tych dopasowań na siłę, zdarzają się też zwyczajne błędy "z pomieszania", jakieś dziwne atrybucje z PAS etc. Im więcej instytucji się dopisuje, tym gorzej, bo poziom bywa bardzo różny. Trudno, albo - jak mówił Lenin na X Zjeździe - jednoosobowa odpowiedzialność, albo będzie to taka pomoc atrybucyjna jak Wildwinds: wszystko się zgadza tylko mniej więcej, ale gdy ktoś chce mieć pewną atrybucję, to musi ją sobie zrobić/sprawdzić sam.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pekka K

  • Tribunus Plebis Perpetuus
  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 7336
  • ...one coin at a time...
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #135 on: May 09, 2021, 07:07:52 am »

Constantine as Caesar Antioch aureus sold in Sweden.

(SMAE -> SMAΞ)

Pekka K

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #136 on: May 09, 2021, 08:08:38 am »
Quote
Constantine as Caesar Antioch aureus sold in Sweden

I was hoping it might fly under the radar, but no such luck. I was the underbidder.

There was another, below, listed on eBay in february of last year but withdrawn. Weight 5.29g.

Ben

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #137 on: May 09, 2021, 02:15:24 pm »
Constantine as Caesar Antioch aureus sold in Sweden.

Thanks Pekka. I was aware of this Myntkompaniet auction (they are on Sixbid), but I appreciate your willingness to help.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #138 on: May 09, 2021, 02:30:03 pm »
listed on eBay in february of last year but withdrawn. Weight 5.29g.

The photo can be deceiving but don't you think that it might be a cast.

BTW, I believe, Ben, that you have still many unlisted coins (or pictures of unlisted coins) which I don't have on my Not in RIC site. I would be grateful if you could sometimes posted them here. Needless to say that you will be always credited.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #139 on: May 09, 2021, 02:44:37 pm »
Quote
The photo can be deceiving but don't you think that it might be a cast.

The appearance is a bit odd, but the rareness would seem to make that unlikely. These are the only two I've ever seen. I'm sure the Myntkompaniet (AB Philea) one is genuine.

Ben

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #140 on: May 09, 2021, 04:57:19 pm »
Z nowości na ebay, niestety same fałszerstwa, ale ciekawe:
nr 203446436761 - Konstantyn II, typ PROVIDENTIAE CAESS - błędy w legendzie A i R, w odcinku STEE
nr 203446436810 - Konstantyn II, typ PROVIDENTIAE AVGG - błędy w legendzie A

Obie monety bez wątpienia pochodzą z jednego warsztatu.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #141 on: May 09, 2021, 04:59:46 pm »
I następna:
nr 203446436795  - Konstantyn I, typ DN CONSTANTINI MAX AVG, w odcinku TR - bez nr oficyny

Fałszerstwo nie takie oczywiste jak wyżej.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #142 on: May 09, 2021, 05:38:47 pm »
Bardzo dziękuję!

Tak, produkcja udająca Trier jest niesamowita. Wariantów mnóstwo, bo raz wyszło tak, a raz trochę inaczej. Tu zapomnieli literki, tu coś się pokręciło... Jednak wciąż mnie fascynuje ta nonszalancja. Rozumiem, że zrobienie stempla i potem trzaskanie nim kolejnych monet mogło być kuszące, bo znacznie wydajniejsze niż bawienie się w odlewy, ale czemu nie wybierali najprostszej metody: to znaczy prostego kopiowania oryginalnych monet kreska po kresce, litera po literze.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #143 on: May 09, 2021, 06:31:21 pm »
Faktycznie jest to bardzo zagadkowe, dlaczego przy tak dobrym warsztacie nie potrafiono poprawnie skopiować legendy? Monety są bardzo dobrze zachowane, dzięki czemu widać srebrzenie. Jest to wyraźny dowód na zaawansowanie techniczne mennicy, to nie było proste klepanie fałszywek na kawału miedzi. Czy Pan też uważa, że trzecia moneta jest fałszerstwem, czy może jednak oficjalna z błędem?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #144 on: May 10, 2021, 06:46:16 am »
Czy Pan też uważa, że trzecia moneta jest fałszerstwem, czy może jednak oficjalna z błędem?

W takich wypadkach można sobie napisać "Udana imitacja" i "Słaby produkt oficjalny" - i jedno z tych określeń wylosować. Ale to tylko słowa. Oba określanie sugerują, że moneta odbiega od standardu. Dawniej byłem bardziej tolerancyjny i w takich wypadkach dawałem częściej "remis ze wskazaniem" na produkt oficjalny. Teraz raczej przesuwam te nieregularne monety właśnie do działu monet nieregularnych (to też taka wygodna dwuznaczna nazwa). Tę monetę też tam umieszczę.

Owszem, wyrażam w ten sposób swoją opinię, ale pocieszam się, że pierwszoplanowy cel Not in RIC to gromadzenie materiału, z którym potem każdy może postąpić według swojego uznania.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #145 on: May 10, 2021, 05:16:07 pm »

Owszem, wyrażam w ten sposób swoją opinię, ale pocieszam się, że pierwszoplanowy cel Not in RIC to gromadzenie materiału, z którym potem każdy może postąpić według swojego uznania.

A materiału jest już imponująca ilość. W przypadku naśladownictw jest szczególnie cenny. To niezbadany do tej pory obszar. 

A tutaj mamy kolejną zagadkę, co to jest?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #146 on: May 11, 2021, 01:30:44 pm »
Niewątpliwie miało to udawać Londyn, ale znowu ktoś pofantazjował: dał Konstantynowi II nietypowe dla tej serii popiersie i legendę, a na rewersie LON zamiast PLON. Czy mogę prosić o numer albo o link (wtedy najlepiej prywatną wiadomością)?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #147 on: May 11, 2021, 05:51:36 pm »
To jest moneta z ebay nr 203447224665, aukcja zakończona.

Napisy są poprawne, popiersie stylistycznie jest całkiem niezłe oczywiście poza tym, że niestosowane w tej emisji, ale najbardziej rzuca się w oczy LON. Gdyby nie niepełny znak menniczy można by się zastanawiać czy nie jest to oficjalny produkt. Jak dojdzie to uzupełnię dane metryczne.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #148 on: May 11, 2021, 06:52:09 pm »
To jest moneta z ebay nr 203447224665, aukcja zakończona.

Czy to na pewno dobry numer? Wpisuję - i nic. Chyba że coś się zmieniło w zasadach w zasadach wyszukiwania zakończonych aukcji.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Monety do strony NOT IN RIC
« Reply #149 on: May 11, 2021, 07:23:25 pm »
To jest moneta z ebay nr 203447224665, aukcja zakończona.

Czy to na pewno dobry numer? Wpisuję - i nic. Chyba że coś się zmieniło w zasadach w zasadach wyszukiwania zakończonych aukcji.
W tym przypadku jest jakiś błąd, przesłałem link do aukcji.

 

All coins are guaranteed for eternity