Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Otwarcie sezonu wiosennego 2021  (Read 1907 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« on: April 15, 2021, 09:02:35 am »
Poprosiłem sprzedawcę o wysłanie mi tej monety
Trajan, as,  2 poł. 107 do 110 r. n.e.
Woytek 322bC

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #1 on: April 15, 2021, 10:48:07 am »
Proponuję, by przy nowych nabytkach zaznaczać - zwłaszcza dla nie wprowadzonych w ezoterykę konkretnego zbioru - dlaczego akurat ta moneta a nie inna. Bo ładna. Bo tania. Bo zapełnia konkretną lukę w zbiorze. Bo taki kaprys wiosenny  :).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #2 on: April 15, 2021, 10:56:45 am »
Słuszna uwaga, więc: nie miałem asa Trajana, moneta nie jest sponiewierana obiegiem, jest centrycznie wybita, w pełni czytelna, posiada wg mnie ładną, oryginalną patynę, cena nie była zaporowa.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #3 on: April 15, 2021, 03:24:08 pm »
Trajan, as,  2 poł. 107 do 110 r. n.e.
Woytek 322bC

Ładny :-) Chyba ktoś go trochę czyścił przy obrzeżu rewersu, ale być może chodziło o usunięcie potencjalnych źródeł aktywnej korozji, więc może i dobrze.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #4 on: April 23, 2021, 04:14:08 pm »
Też dzisiejszy Honoriusz , wydaje mi się że to Ric 73 Antiochia , tylko co jest w odcinku A czy delta i co się tam narobiło w miejscu wieńca trzymanego przez Victorię ?

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #5 on: April 23, 2021, 04:50:07 pm »
(...) wydaje mi się że to Ric 73 Antiochia ,(...)
Mnie się wydaje, że to RIC 72 Δ

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #6 on: April 23, 2021, 05:18:36 pm »
Mnie się wydaje, że to RIC 72 Δ

Też tak myślę: perły w diademie są wyraźnie widoczne. A w miejscu wieńca chyba stempel się uszkodził.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #7 on: April 25, 2021, 04:53:12 am »
Dzięki panowie za poprawę nr. Ric .
Dziś pokarzę dość rzadką uważam / bo nie mogę namierzyć/ monetkę Gordiana III z mamusią z Makrianopolis
aw.AVT K M AYΡ CEVH AΛEZANΔΡOC KAI IOVΛIA MAMAIA
rew.TEΡENTINTINOY MAΡKIANOΠOΛITΩN / E w polu
Stan nie powala , ale przy ciekawych czy rzadkich monetach nie jestem wybredny  ;)

a, wczoraj zdecydowałem się klepnąć coś takiego / zdjęcie awersu dość fatalne / , wygląda na drachmę i możliwe że Alexander Wielki , 17 mm i 4,3 grama , ale czy na pewno ? czy może to już następcy ?

paesanu

  • Guest
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #8 on: April 25, 2021, 12:14:56 pm »
Proponuję, by przy nowych nabytkach zaznaczać - zwłaszcza dla nie wprowadzonych w ezoterykę konkretnego zbioru - dlaczego akurat ta moneta a nie inna. Bo ładna. Bo tania. Bo zapełnia konkretną lukę w zbiorze. Bo taki kaprys wiosenny  :).

Nadrabiam zaległości z różnych wątków, bo forum sprawnie i szybko zdynamizowało działalność. 
W międzyczasie załączam nowy nabytek, orła i sztandary legionowe.

Powody zakupu są prozaiczne. Moneta zapełnia lukę w zbiorze denarowym, któremu brakuje jeszcze kilku rzadko pojawiających się na aukcjach monet.
Dlatego, punkt ciężkości przesuwa się w kierunku literatury i zdjęć, a fizycznych denarów będzie siłą rzeczy coraz mniej.
A może zbliża się czas, żeby zastanowić się, co dalej, jeśli chodzi o nabywanie monet.
Mój cel był jasny - zebrać po jednym popularnym rewersie każdego trajanowego denara, czytać i zgłębiać wiedzę o tym cesarzu.



Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #9 on: April 25, 2021, 12:18:44 pm »
Miły denarek. Awers mógłby być ciut lepszy, ale to może przełożyłoby się znacząco na cenę.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

paesanu

  • Guest
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #10 on: April 25, 2021, 12:31:44 pm »
Awers mógłby być ciut lepszy, ale to może przełożyłoby się znacząco na cenę.
To prawda. Ceny denarów są zbyt wysokie, żeby mozna było wybrzydzać. Ważne, żeby poziom był akceptowalny. W przypadku monet popularnych, wyraźny napis lub łatwo rozpoznawalny awers lub rewers. W przypadku tych rzadszych, estetyka schodzi na drugi plan.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #11 on: April 25, 2021, 01:32:03 pm »
Dzięki panowie za poprawę nr. Ric .
Dziś pokarzę dość rzadką uważam / bo nie mogę namierzyć/ monetkę Gordiana III z mamusią z Makrianopolis
aw.AVT K M AYΡ CEVH AΛEZANΔΡOC KAI IOVΛIA MAMAIA
rew.TEΡENTINTINOY MAΡKIANOΠOΛITΩN / E w polu
Stan nie powala , ale przy ciekawych czy rzadkich monetach nie jestem wybredny  ;)

a, wczoraj zdecydowałem się klepnąć coś takiego / zdjęcie awersu dość fatalne / , wygląda na drachmę i możliwe że Alexander Wielki , 17 mm i 4,3 grama , ale czy na pewno ? czy może to już następcy ?


Najzwyczajniej dołożyłem Juli drugiego syna  ???, miało być : Severus Alexander i Julia Mamaea z Makrianopolis

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #12 on: April 26, 2021, 01:57:16 pm »
W międzyczasie załączam nowy nabytek, orła i sztandary legionowe.

Ciekawy, jeden z tych typów co raz można dostać "z marszu", bo wypływa nagle dwa lub trzy egzemplarze, a raz się czeka miesiącami i nic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #13 on: April 26, 2021, 03:06:22 pm »
Dzięki panowie za poprawę nr. Ric .
Dziś pokarzę dość rzadką uważam / bo nie mogę namierzyć/ monetkę Gordiana III z mamusią z Makrianopolis
aw.AVT K M AYΡ CEVH AΛEZANΔΡOC KAI IOVΛIA MAMAIA
rew.TEΡENTINTINOY MAΡKIANOΠOΛITΩN / E w polu
Stan nie powala , ale przy ciekawych czy rzadkich monetach nie jestem wybredny  ;)

a, wczoraj zdecydowałem się klepnąć coś takiego / zdjęcie awersu dość fatalne / , wygląda na drachmę i możliwe że Alexander Wielki , 17 mm i 4,3 grama , ale czy na pewno ? czy może to już następcy ?


Druga monetka jeszcze nie dotarła , ale wydaje mi się że ja rozgryzłem mimo tego mylnego opisu , i typuję ją tak :  Thrace, Chersonesos, Lysimacheia.  AE 17mm, 309-281 BC.  D/ Head of Heracles right, wearing lion's skin. R/ Nike standing facing. SNG Cop. 914. AE. g. 4.60  mm. 17.00

https://static.deamoneta.com/auctions/661/img/101D.jpg
https://static.deamoneta.com/auctions/661/img/101R.jpg
 
co do Severusa i mamusi , to pasuje mi Mousumov 748 , tyle że na rpc.ashmus, nic z Markianopolis nie chce się wyświetlić ?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #14 on: April 27, 2021, 03:21:31 pm »
tyle że na rpc.ashmus, nic z Markianopolis nie chce się wyświetlić ?

Tom V obejmujący lata 193-218 jest jeszcze w opracowaniu (podobnie jak tom X 253-297):

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/volumes

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #15 on: April 28, 2021, 01:05:09 am »
tyle że na rpc.ashmus, nic z Markianopolis nie chce się wyświetlić ?

Tom V obejmujący lata 193-218 jest jeszcze w opracowaniu (podobnie jak tom X 253-297):

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/volumes

Dzięki za info ,a są jakieś przecieki jak długo jeszcze będą je opracowywać ? 

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #16 on: April 28, 2021, 02:25:36 pm »
tyle że na rpc.ashmus, nic z Markianopolis nie chce się wyświetlić ?

Tom V obejmujący lata 193-218 jest jeszcze w opracowaniu (podobnie jak tom X 253-297):

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/volumes

Dzięki za info ,a są jakieś przecieki jak długo jeszcze będą je opracowywać ? 

Na razie chcą jeszcze VI dokończyć, bo tam brakuje trochę do kompletu i mówią, że to zrobią w tym roku. V i X dat chyba żadnych nie podali, przynajmniej ja sobie nie przypominam. Tutaj jest wątek, w którym jeden z autorów publikuje wszystkie większe zmiany i plany:
https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=103047.25


Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #18 on: March 14, 2022, 02:21:38 am »
RPC VI dokończony :-)

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/news/rpc6

Powyższa moneta A. Sewera to zapewne coś z tych poniżej:
https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/search/browse?volume_id=11&number=&city_id=608&region_id=&province_id=&subprovince_id=&issue_id=&reign_id=&obverse_person_id%5B%5D=202&obverse_person_id%5B%5D=207&date_min=&date_max=&obverse_inscription_simplified=&reverse_inscription_simplified=&obverse_design=&reverse_design=&metal_id=&weight_min=&weight_max=&diameter_min=&diameter_max=&format=

Dzięki za info.
Tyche trzymająca ster , jest przy numerach 1562 , 1592 , 1634 i 1673 , a że nad jej głową widać Y zakładam że to będzie ΦΗϹΤΟΥ , co by dawało nr. 1634 , chociaż jest tam przesunięcie Y względem głowy Tyche , ale to chyba nie ma już znaczenia ?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Otwarcie sezonu wiosennego 2021
« Reply #19 on: March 14, 2022, 02:46:03 am »
RPC VI dokończony :-)

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/news/rpc6

Powyższa moneta A. Sewera to zapewne coś z tych poniżej:
https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/search/browse?volume_id=11&number=&city_id=608&region_id=&province_id=&subprovince_id=&issue_id=&reign_id=&obverse_person_id%5B%5D=202&obverse_person_id%5B%5D=207&date_min=&date_max=&obverse_inscription_simplified=&reverse_inscription_simplified=&obverse_design=&reverse_design=&metal_id=&weight_min=&weight_max=&diameter_min=&diameter_max=&format=
Dzięki za info.
Tyche trzymająca ster , jest przy numerach 1562 , 1592 , 1634 i 1673 , a że nad jej głową widać Y zakładam że to będzie ΦΗϹΤΟΥ , co by dawało nr. 1634 , chociaż jest tam przesunięcie Y względem głowy Tyche , ale to chyba nie ma już znaczenia ?
Nie, nie ma. RPC nie odnotowuje wariantów łamania legendy - za dużo by tego wszystkiego wyszło.

 

All coins are guaranteed for eternity