Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. Hanukkah Sameach!!! Everything on our Hanukkah Gifts page is 10% off!!! Please Call Us If You Have Questions 252-646-1958 Welcome Guest. Please login or register. Merry Christmas!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins!!!

Recent Additions to Forum's Shop


Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Forum numizmatyki antycznej po polsku / Re: Zreperowany Licyniusz
« Last post by Heliodromus on Today at 09:07:42 am »
That's a shame, especially since it's an unlisted type (with spread chlamys). At least there are some parts of the original left that may be useful for research, such as small die break by "S" of "AVGVSTVS".

The work isn't even that well done - big gouge still left in Licinius' eye, and Jupiter with a 100% new huge nose.
2
Ciekawy Konstantyn z ostatniej aktualizacji.Jest to monetka z Heraklei, z nieodnotowanej emisji z oznaczeniem w odcinku SMHTA: czyli Sacra Moneta Heraclea Tracica (tj. Tracka bo Heraklei było sporo) + litera oficyny.

Sutherland miał szansę odnotować tę emisję, bo prawie pół wieku wcześniej odnotował ją Voetter (którego pamięci nb. VI tom jest dedykowany), choć tylko dla Licyniusza i jednej oficyny (delta), ale nie odnotował, bo nigdzie nie mógł znaleźć potwierdzenia ("no such issue is recorded elsewhere"). Co dziwne, bo czasem bez takich wahań odnotowuje monety, których nigdy nie widział na oczy.

Mnie udało się ją odnotować dla wszystkich trzech żyjących w zgodzie cesarzy, tj. Licyniusza, Maksymina i Konstantyna (Maksencjusz chyba też wtedy jeszcze żyje, ale jego już nikt nie lubi) i dla wszystkich (chyba) czterech działających wtedy oficyn. Co oznacza, że na pewno emisja ta była wybijana przed pięciooficynową emisją HERACLEA 73-75. Dodatkowo ze względu na typ rewersu (Legenda IOVI CONSERVATORI, Jowisz trzymający goły glob bez Wiktorii, w lewym polu wieniec zamiast orła) jest niemal pewne, że należy ją umieścić zaraz po emisji z podobnym rewersem tj. po emisji HERACLEA 65-67.

Ta ostatnia emisja ma także podobny znak menniczy, tyle że bez literek SM (Sacra Moneta), których dodanie wiąże się z awansem Heraklei jako mennicy (i jednoczesną degradacją Tesaloniki, gdzie literki SM wtedy znikają. Swoją drogą ruch dziwny, bo Heraklea położona jest przy samym brzegu domeny Licyniusza, niejako na pierwszej linii (Tesalonika jednak znacznie głębiej) i stanowi łakomy łup dla wroga. Co zresztą rychło miało się w praktyce potwierdzić, gdy zajął ją Maksymin, który uznał (słusznie), że Licyniusz i Konstantyn zdecydowania za bardzo polubili się w Mediolanie na wiosnę 313 roku i nie wróży to dla niego nic dobrego.

Na razie jednak wszyscy trzej uwidocznieni na tej nieodnotowanej emisji się lubią, a mnie brakowało do pełni szczęścia już tylko oficyny  :Greek_Gamma: dla Konstantyna. I oto jest. Ale czy jest to już na pewno pełnia szczęścia? Niekoniecznie. Bo o ile wszystkie 10 odnotowanych przeze mnie egzemplarzy z oficyn A, B i  :Greek_Delta: ma legendę awersu IMP C FL VAL CONSTANTINVS P F INV AVG, o tyle tutaj legenda jest nieco inna: IMP C FL VAL CONSTANTINO P F INV AVG.

Może to oznaczać, że już podczas tej emisji zaczął się urodzaj odmian legend charakterystyczny dla nieco późniejszej emisji HERACLEA 68-72, gdzie wszyscy trzej cesarze reprezentowani są dwulegendowo. Licyniusz ma IMP C VAL LICINIAN LICINIVS P F AVG oraz IMP C VAL LIC LICINIVS P F AVG. Maksymin ma IMP C GAL VAL MAXIMINVS P F INV AVG oraz IMP C GAL VAL MAXIMINVS P F AVG. Konstantyn zaś właśnie te dwie: IMP C FL VAL CONSTANTINO P F INV AVG oraz IMP C FL VAL CONSTANTINVS P F INV AVG.

Teoretycznie jest więc możliwe, że mam jedynie tylko część emisji i wypłyną jeszcze dodatkowe legendy dla Licyniusza i Maksymina (obecnie mam tylko: IMP C VAL LIC LICINIVS P F AVG oraz IMP C GAL VAL MAXIMINVS P F INV AVG).

Wydaje mi się to wprawdzie mało prawdopodobne, ale co to byłaby za zabawa, gdyby wszystko można było z góry wiedzieć na pewno.
3
jak ktoś nie śledzi na bieżąco aukcji z tego okresu, może niczego nie zauważyć.

Ale sześć tysięcy euro piechotą nie chodzi, toteż wcześniej ludziom pamięć wracała i trzeba było trochę poczekać. Sprzedaż tego podziubanego to rok 2014. Cztery lata później reperowany się nie sprzedał i trzeba było odczekać kolejne trzy lata aż wreszcie znalazł się ktoś o słabej pamięci.
4
Nie mam pojęcia

Ja też nie mam pojęcia, ale jest tam ewidentnie coś domyślnego. I to tak ewidentnie, że nawet nie trzeba tłumaczyć, że naturalnie NIE CHODZI o kilo złota w jednym ręku, bo uwłaczałoby to inteligencji czytającego. Nieporęczny worek srebra, na który potrzebny jest silny pewny chwyt to rzecz jasna fantazja. Ale co nam zostaje.

Jasne, że taki worek nie byłby duży (ze dwa trzy litry), ale dalej mógłby być nieporęczny do utrzymania w jednej ręce. Worki na ogół nie mają rączek, pętli etc., tylko albo trzeba haps za czubek albo oburącz od dołu. Może zatem chodzi nie tyle o gołą siłę, ile o "żelazny chwyt" w dłoni.
5
Identification Help / Re: Help with identifying possible Greek bronze
« Last post by Adam R2 on Today at 07:18:09 am »
Thank you very much!
6
Roman Coins / Re: Let's collect the coins with legend errors here!
« Last post by Tibsi on Today at 06:56:27 am »
Herennia Etruscilla antoninian, Rome mint: HER ETRVS(C)ILLA AVG
7
śmieci w worku, które ważyły najwyżej ze trzy-cztery kilo
Tylko że monety zajmują stosunkowo małą objętość w stosunku do swojej wagi. Tutaj mamy prawie 66 kg obiegowego PRLu:

https://aukcje.gndm.pl/pl/monety-zestaw-monet-prl-na-wage-65-87kg/290884

i patrząc na to, co tam wystaje i da się jednoznacznie zidentyfikować, to nie są jakieś ogromne pudła, maksymalnie 40x20x20 cm. Zawartość dowolnego z nich przesypana do wora nie powinna sprawić trudności nawet niespecjalnie tęgiemu biskupowi. A jeśli zakładamy, że było tam srebro, to zajmuje ono jeszcze sporo mniej niż aluminium pomieszane z miedzioniklem.

Nie mam pojęcia, czy mogło by wchodzić w grę np. srebro na wagę kruszcu. Nie monety, ale jakiś stary, połamany lichtarz, pogięta ozdóbka do końskiej uprzęży wątpliwej próby itp. Nie wygląda to poważnie, ale może takie były czasy? U nas by to wtedy przeszło, ale czy w cywilizowanej Rawennie też?
8
Identification Help / Re: Help identify roman coin
« Last post by Pekka K on Today at 02:46:29 am »
Looks like Maeonia: https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/4/1325

Pekka K

ps. reverse legend as on coin #7
9
Identification Help / Help identify roman coin
« Last post by Fredrik S on Today at 02:02:51 am »
help appreciated
10
Identification Help / Re: Help with identifying possible Greek bronze
« Last post by Mark Fox on Today at 01:26:02 am »
Dear Adam R2 and Board,

What you have here is an ancient imitation of an Athena Promachos bronze of Mesembria.  Here are a couple of other examples plus the prototype (which is the earlier issue that used a sampi [Ͳ] in place of a sigma [Σ] in the ethnic):

https://www.acsearch.info/search.html?id=6556711

https://www.acsearch.info/search.html?id=5146692

https://www.acsearch.info/search.html?id=2014657

What makes your coin a bit unusual is that the reverse appears to have been reversed!  Quite interesting, including the fact that the obverse looks to have been copied fairly well by comparison.   

Hope this helps!


Best regards,

Mark Fox
Michigan
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
All coins are guaranteed for eternity