Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Medalion Dioklecjana, który naprawdę wygląda jak dwa miliony dolarów  (Read 752 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Diocletian's medallion that really looks like two million dollars

Przepiękny medalion Dioklecjana. Waga 53.65 gramów = 10 aureusów. Podobno jest to pierwszy tej wielkości medalion oferowany na publicznej aukcji od stu lat!

Nie odnotowany w RIC ani chyba nigdzie, co trochę dziwne - bo jak mogło się coś takiego do tej pory uchować. Będzie więc ozdobą na mojej stronie.

Wybity w Akwilei i bliźniaczo podobny do innego medalionu (już odnotowanego), a wybitego w Aleksandrii (poniżej zdjęcie z Gnecchiego). Wylicytowany na niedawnej aukcji CNG (Triton XXVI) za 1 900 000 dolarów, co razem z prowizją daje grubo ponad dwa miliony dolarów.



Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Medalion Dioklecjana, który naprawdę wygląda jak dwa miliony dolarów
« Reply #1 on: January 16, 2023, 01:45:03 am »
Miałem go Panu wystawić, ale doszedłem do wniosku, że na pewno dawno go Pan sam namierzył :-)

Ciekawe jak powstał efekt podwójnego bicia na dole rewersu - komuś nerwy puściły, że miała być taka pokazowa sztuka, a na pewno za słabo walnął i musi to poprawić?

Swoją drogą jest ładniejszy od tego aleksandryjskiego - raz że na tamtym celator rozpędził się z wielkością Jowisza i musiał potem ścieśniać na siłę legendę, dwa - jest bardziej dopieszczony w rysunku (np. szczegóły tronu).

Dodał bym film, na którym widać monetę pod różnymi kątami, ale nie wiem, czy nie jest to sprzeczne z tutejszym regulaminem, tj. nie zostanie uznane jako reklama innego podmiotu handlującego monetami.

 

All coins are guaranteed for eternity