Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy  (Read 25940 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #25 on: February 07, 2021, 06:46:26 am »
Z tą monetą wpadłem na konsultację. Na razie nie mam odwagi jej zaraportować. Chyba jest dobra, albo to jakiś szatańsko dobry fals. Poczekam na Wasze opinie.
Ja bym go gdzieś na boku zachował, do ewentualnego sprawdzenia czy się kiedyś jakiś brat bliźniak nie pojawi.

Z tego zdjęcia widzę dwie nietypowe rzeczy: tło za GER na awersie - nie za bardzo wiem, co to może być, ale najbardziej przypomina to purchle wynikające z wewnętrznej korozji srebra, co w tym wypadku byłoby argumentem "za" i dolny obrys rewersu - wygląda to trochę jakby moneta była sklejona z niedokładnie dopasowanych dwóch połówek odlewu, chociaż równie dobrze może to być kwestia światła. Bez zdjęcia rantu czy powiększenia tego fragmentu nie da się nic jednoznacznie powiedzieć.

Generalnie nie jestem pewien, czy część "kopii" to nie są monety gdzieś wykopane i wpuszczane w ten sposób na rynek.

paesanu

  • Guest
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #26 on: February 07, 2021, 08:37:14 am »
Panowie, skoro mowa o falsach, to ponownie prezentuję mój nabytek sprzed ponad roku, który wzbudził kontrowersje na krajowym forum.

Po kontakcie z przedstawicielem WCN (tam został kupiony) i analizie mikroskopowej, dostałem zapewnienie, że jest to oryginał.

Wnioski WCN były takie, że, moneta była intensywnie czyszczona, a wykonawca zdarł powierzchnię monety. Niedobicia miały być efektem nierównego krążka. 

Zanim uzyskałem ww. odpowiedź, kolega Julek C napisał : Moim zdaniem moneta jest dobra. Podejrzewam, że  moneta rzeczywiście nie była długo w obiegu, ale za to bardzo długo zalegała w ziemi, korozja zrobiła swoje, czyściciel zdarł tlenki i sporą część powierzchni monety, która była wybita na nierównym krążku , stąd niedobicia i pęknięcia. Spolerowane ucho to być może brud, lub inne zanieczyszczenie stempla. Stempel rewersu był już notowany.

Z kolei Pan Paweł napisał tak:
To właśnie ta powierzchnia i te dziwne różnice - wygląda na to, że mamy do czynienia z monetą w doskonałym stanie (praktycznie żadnego wytartego włosa z wyjątkiem "rozlanego" ucha), a z drugiej strony znika nam 1/3 legendy awersu, czego nijak nie da się wytłumaczyć niekształtnym krążkiem, niecentrycznym wybiciem czy podobnymi zjawiskami. Jakieś dziwne resztki liter I i A z TRAIANO rozlewają się nieco podobnie do ucha. Końcówka legendy tak samo - V typowe dla odlewów.

W efekcie moneta trafiła do sprzedawcy, który potwierdził autentyczność.

Czy podtrzymują Panowie swoje stanowiska? Czy zapewnienie WCN rozwiało wątpliwości (właściwie kolega Julek C ich nie miał więc pytanie do p. Pawła i in.).

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #27 on: February 07, 2021, 10:39:57 am »
Ja bym zaryzykował tezę, że stempel w okolicach ucha-najbardziej wypukłych włosów-oka - był zapachany (lub wyszczerbiony, uszkodzony) a czyszczenie dopełniło całości. Moje wrażenia estetyczne burzy natomiast nochal na rewersie co o niczym nie świadczy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #28 on: February 07, 2021, 11:37:45 am »
a czyszczenie dopełniło całości.

Zwłaszcza na powiększeniu awersu widać, że tam jakaś ostra szczotka była mocno w robocie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #29 on: February 07, 2021, 03:10:25 pm »
Czy podtrzymują Panowie swoje stanowiska? Czy zapewnienie WCN rozwiało wątpliwości (właściwie kolega Julek C ich nie miał więc pytanie do p. Pawła i in.).
Bo ja wiem... Coś w nim jest nietypowego. Może to suberat? Np. warstwa wystająca przy SPQR na rancie - to srebro czy miedź? Albo dziwny zygzak w kształcie znaku zapytania koło prawej łydki - to zabrudzenie na zewnątrz czy wystające spod spodu?

Tak czy inaczej szorowany był zdecydowanie za mocno.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #30 on: February 07, 2021, 07:52:41 pm »

Mała uwaga praktyczna, by polepszyć jakość wyszukiwania. Może w tytule zamiast gołego "Rome" dawać przynajmniej władcę. A w opisie źródło, że "sold as copy on Allegro in 2021" czy coś w tym rodzaju.
Dziękuję, tak zrobię.



Czy podtrzymują Panowie swoje stanowiska? Czy zapewnienie WCN rozwiało wątpliwości (właściwie kolega Julek C ich nie miał więc pytanie do p. Pawła i in.).


Ja zgadzam sie ze stanowiskiem sprzedawcy, chociaż akurat to nie jast jakimś decydujacym argumentem. Uważam, że po wyczyszczeniu moneta była jeszcze wymyta w jakimś roztworze chemicznym do czyszczenia srebra. Jednak decydującym argumentem jest istnienie jeszcze co najmniej dwóch monet wybitych tym samym stemplem rewersu na krążkach o innych kształtach, a więc wykluczających możliwość odlewu.
 

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #31 on: February 08, 2021, 09:09:39 am »
Strona Wildwinds
RIC 165 w opisie Abundantia
RIC 166 w opisie Annona
Zakładam, że gdzieś jest błąd (w oryginalnym RIC?), bo dla mnie te dwie personifikacje niczym się nie różnią.


Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #32 on: February 08, 2021, 09:24:11 am »
Ja zgadzam sie ze stanowiskiem sprzedawcy, chociaż akurat to nie jast jakimś decydujacym argumentem. Uważam, że po wyczyszczeniu moneta była jeszcze wymyta w jakimś roztworze chemicznym do czyszczenia srebra. Jednak decydującym argumentem jest istnienie jeszcze co najmniej dwóch monet wybitych tym samym stemplem rewersu na krążkach o innych kształtach, a więc wykluczających możliwość odlewu.

Jakiś nasrebrzacz jak najbardziej mógłby tutaj być w użyciu - to by tłumaczyło tą wyświeconą powierzchnię :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #33 on: February 08, 2021, 09:28:29 am »
Strona Wildwinds
RIC 165 w opisie Abundantia
RIC 166 w opisie Annona
Zakładam, że gdzieś jest błąd (w oryginalnym RIC?), bo dla mnie te dwie personifikacje niczym się nie różnią.

Wildwinds ma mnóstwo własnych błędów, więc lepiej sięgać do źródeł. Na monecie jest Annona, o czym świadczy stateczek w tle. W RICu żeby było śmieszniej dla pozycji 165-167 jest Abundantia, u Woytka nie ma tego rozbicia, wszystko wchodzi jako Annona pod pozycję 212 z różnymi typami popiersi.

paesanu

  • Guest
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #34 on: February 08, 2021, 10:11:12 am »
To popiersie jest chyba równie rzadkie, co personifikacja Fides i Ceres. W RIC go nie ma.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #35 on: February 08, 2021, 11:50:40 am »
To popiersie jest chyba równie rzadkie, co personifikacja Fides i Ceres. W RIC go nie ma.
Takie porównania mają to do siebie, że zawsze może wyjść coś nowego i dotychczasowe proporcje zupełnie zawalić :-) Póki co jest dużo rzadszy, w handlu praktycznie nie występuje, świetna rzecz :-)

Popiersia Trajana w lewo są naprawdę rzadkie - nie ma emisji, w której takie popiersie byłoby podstawową odmianą. RIC ma prawie sto lat i widać po nim, jak zwiększyły się obecnie możliwości kwerendy - są tam notowane zaledwie trzy denary z popiersiami w lewo: 179 Fortuna, 185 Geniusz i 190 Pax. Nietrudno znaleźć na acsearch inne pozycje, chociaż akurat DAC CAP nie ma.

Na szczęście jest Woytek, który notuje znacznie więcej takich monet, a powyższa ma u niego numer 217 i popiersie typu j. Znalazł dwie takie monety, obie z tego samego stempla, co zaprezentowana przez Pana. Link do egzemplarza z BN, zakupionego dziesięć lat po wydaniu RICa II: https://www.britishmuseum.org/collection/object/C_1936-0203-5

paesanu

  • Guest
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #36 on: February 08, 2021, 01:55:35 pm »
zaledwie trzy denary z popiersiami w lewo: 179 Fortuna, 185 Geniusz i 190 Pax. Nietrudno znaleźć na acsearch inne pozycje, chociaż akurat DAC CAP nie ma.
Zapisałem sobie te trzy popiersia, bo nie analizowałem wcześniej, ile ich jest zwróconych w lewo.
Dobrze, że robione są takie porównania, bo już kiedyś był poruszony temat rzadkości rewersów, ale nie był kontynuowany. Jeśli wrzutki będą kontynuowane, może uda się stworzyć listę najrzadszych i najczęściej pojawiających się rewersów w biezącym obrocie.

paesanu

  • Guest
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #37 on: February 08, 2021, 02:23:50 pm »
Strona Wildwinds
RIC 165 w opisie Abundantia
RIC 166 w opisie Annona
Zakładam, że gdzieś jest błąd
Podobna sytuacja w Wildwinds

RIC 125 : Pax
RIC 121 : Felicitas

Zdjęcie RIC 125 to Felicitas, a nie Pax, zgodnie z katalogiem.  

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #38 on: February 08, 2021, 02:48:45 pm »
Strona Wildwinds
RIC 165 w opisie Abundantia
RIC 166 w opisie Annona
Zakładam, że gdzieś jest błąd
Podobna sytuacja w Wildwinds

RIC 125 : Pax
RIC 121 : Felicitas

Zdjęcie RIC 125 to Felicitas, a nie Pax, zgodnie z katalogiem.  

W RICu też jest parę tego typu błędów - np. autor zakałapućkał się kompletnie na pozycjach 65 i 66, mimo że u Cohena było dobrze, czy też podał nieistniejący denar pod nr 208.

paesanu

  • Guest
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #39 on: February 08, 2021, 03:02:31 pm »
czy też podał nieistniejący denar pod nr 208.
Za to aureus wygląda świetnie. Trochę przypomina św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #40 on: February 09, 2021, 09:36:26 am »
Pewne denary (w tym np. Providentia) występują w odmianach legendy rewersu rozpoczynającej się od "PARTCHICO..." albo "PMTRP..." oraz innych legendach awersu. Czy te odmiany były bite równolegle i jakiego sensu należy się dopatrywać w tych podobnych ale odmiennych emisjach? Czy można pokusić się o określenie, która z nich jest rzadsza od drugiej?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #41 on: February 09, 2021, 11:34:14 am »
czy też podał nieistniejący denar pod nr 208.
Za to aureus wygląda świetnie. Trochę przypomina św. Jerzego walczącego ze smokiem.
Bo to trochę jest św. Jerzy :-) Tzn. rozpoznawalna dzisiaj na pierwszy rzut oka scena jeźdźca tratującego smoka i przebijającego go włócznią (na obecnie bitych w Anglii suwerenach jest nieco surrealistyczna wersja z mieczem, którym nijak gada z konia nie da się dosięgnąć) kojarzona ze świętym Jerzym ma swoje korzenie w głębokim antyku. Utrwalony wtedy skrót graficzny, jak zwycięstwo kawaleryjskie (niekoniecznie nad smokiem) utrwalać okazał się wyjątkowo żywotny, a do jego utrwalenia w świadomości kolejnych pokoleń przyczyniły się z pewnością także monety, taka jak ta Trajana. Nie jest to jednak wynalazek z czasów Trajana, mamy już takie wyobrażenia na denarach schyłkowej Republiki (P. Fontrius Capito, 55 A.Ch. - https://www.acsearch.info/search.html?id=7611372):

Ponieważ jednak Rzymianie często kopiowali od Greków, spokojnie można szukać dalej i znajdować np. taki brązik Pizydyjski z II/I w. A.Ch. w wersji z tratowanym wężem, używanym także później do przedstawiania św. Jerzego (https://www.acsearch.info/search.html?id=7645310):

... i dalej, dochodząc do leżącej na północy Macedonii na wpół Trackiej Pajonii, tym razem jesteśmy już w IV w. A.Ch.(https://www.acsearch.info/search.html?id=7552274):


Być może należy się tutaj zatrzymać, ponieważ ten region szczególnie upodobał sobie ten wizerunek, stosując go na tabliczkach wotywnych i nagrobkach przez dobre kilkaset lat (III w. A.Ch. - III w. AD) - tutaj niezły artykuł z angielskiej wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Thracian_horseman. Nie upieram się, że to koniec, ale tak na szybko nie znalazłem wcześniejszych "świętych Jerzych", których dało by się włączyć w ten łańcuszek św. Antoniego :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #42 on: February 09, 2021, 12:18:44 pm »
Pewne denary (w tym np. Providentia) występują w odmianach legendy rewersu rozpoczynającej się od "PARTCHICO..." albo "PMTRP..." oraz innych legendach awersu. Czy te odmiany były bite równolegle i jakiego sensu należy się dopatrywać w tych podobnych ale odmiennych emisjach? Czy można pokusić się o określenie, która z nich jest rzadsza od drugiej?

Porządkując: mamy (numery i grupy za Woytkiem)
562) Providentię z legendą IMP CAES NER TRAIAN OPTIM AVG GER DAC PARTHICO / P M TR P COS VI P P SPQR z grupy 17 (20.II.116 - jesień 116); tam jest jeszcze aureus nr 561
569) Niesłychanie rzadką, NIRowatą Providenię z legendą IMP CAES NER TRAIANO OPTIM AVG GERM DAC/ PARTHICO P M TR P COS VI P P SPQR z grupy 18 (krótki epizod jesienią 116)
580) Providentię z legendą IMP CAES NER TRAIAN OPTIM AVG GERM DAC/ PARTHICO P M TR P COS VI P P SPQR z grupy 19 (jesień 116 - sierpień 117)

Sens zmiany tych legend widział bym raczej jako kwestię porządkową: nazbierał nasz cesarz tych tytułów tyle, że te, które w tym momencie uznajemy za główne przestają się mieścić na awersie, więc przenieśmy ostatni na rewers, będzie wyglądało bardziej równomiernie, a i celatorom będzie łatwiej.

Przy takich niuansach jeśli chcemy oszacować rzadkość danej monety, najlepiej oprzeć się na kwerendzie Woytka - mamy wtedy dość pełny obraz na rok 2010. Wiadomo, że cały czas wychodzą nowe monety i obraz ten będzie z latami coraz bardziej zakłócony, ale raczej nikt z nas tak szerokiej kwerendy nie będzie w stanie przeprowadzić. Powyższe trzy denary zostały przez niego odnotowane odpowiednio 122-1-111 razy.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #43 on: February 09, 2021, 01:09:00 pm »
Quote
Przy takich niuansach jeśli chcemy oszacować rzadkość danej monety, najlepiej oprzeć się na kwerendzie Woytka (...)
Dziękuję za odpowiedź. Cały czas biję się z myślami czy juz nadszedł czas żeby nabyć Woytka czy jeszcze poczekać. Jeśli nabędę już, to boję się, ze moja aktywność w tym wątku spadnie. A nie chciałbym ;) Poza tym najchętniej kupiłbym oficjalną wersję ale w pdf, a tej na tą chwilę chyba nie ma.

paesanu

  • Guest
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #44 on: February 09, 2021, 01:50:50 pm »
czy też podał nieistniejący denar pod nr 208.
Za to aureus wygląda świetnie. Trochę przypomina św. Jerzego walczącego ze smokiem.
Bo to trochę jest św. Jerzy :-) Tzn. rozpoznawalna dzisiaj na pierwszy rzut oka scena jeźdźca tratującego smoka i przebijającego go włócznią (na obecnie bitych w Anglii suwerenach jest nieco surrealistyczna wersja z mieczem, którym nijak gada z konia nie da się dosięgnąć) kojarzona ze świętym Jerzym ma swoje korzenie w głębokim antyku.
Ciekawe przybliżenie tematu. Jak widać, wszystko ma swoje źródło w antyku. Niedawno odwiedziłem ponownie Muzeum Czapskiego i tam na którymś denarze piastowskim też podobny wizerunek. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia, ale i tak przez gabloty średnio wychodzą.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #45 on: February 10, 2021, 11:01:25 am »
Cały czas biję się z myślami czy juz nadszedł czas żeby nabyć Woytka czy jeszcze poczekać. Jeśli nabędę już, to boję się, ze moja aktywność w tym wątku spadnie. A nie chciałbym ;) Poza tym najchętniej kupiłbym oficjalną wersję ale w pdf, a tej na tą chwilę chyba nie ma.
Z Woytkiem w ręku pewne rzeczy się powyjaśniają i pojawią się zapewne nowe pytania  :-) Co do czekania, to jak zwykle pozostaje otwarte pytanie "Niemieckojęzyczny katalog Woytka teraz czy anglojęzyczny RIC II.2 tego samego autora za parę lat", tyle że to "parę lat" trwa już od 2007... Pdf-ów faktycznie AAN nie robi, przynajmniej się z tym nie spotkałem, ale z RICem jest to samo - oficjalnych wersji elektronicznych brak.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #46 on: February 10, 2021, 11:08:05 am »
Niedawno odwiedziłem ponownie Muzeum Czapskiego i tam na którymś denarze piastowskim też podobny wizerunek. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia, ale i tak przez gabloty średnio wychodzą.
Zawsze może Pan próbować namierzyć go tutaj: https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna. Nie mam pojęcia, jaki procent monet jest sfotografowany, np. po wpisaniu "denar Trajan" jest tylko pięć pustych odpowiedzi opatrzonych sentencją "obiekt czeka na digitalizację" i datą 101-102. Niestety wyszukiwarka jest mało intuicyjna i póki co nie za bardzo wiem, jak szukać tam monet inaczej niż po panowaniu i nominale. Opis wizerunku próbowałem wrzucać np. w "słowa kluczowe" w wyszukiwarce zaawansowanej, ale kryterium to zostało w ogóle pominięte.

paesanu

  • Guest
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #47 on: February 10, 2021, 01:50:43 pm »
Zawsze może Pan próbować namierzyć go tutaj: https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna.
Udało mi się tylko znaleźć https://zbiory.mnk.pl/pl/wyniki-wyszukiwania?phrase=denar%2520smok
Dzięki temu namierzyłem denara, którego widziałem w Muzeum. Prostota rysunku urzeka.
https://sklep.pgnum.pl/pl/polska-do-1501-roku/19610-polska-boleslaw-iii-krzywousty-1102-1138-denar-dez-daty-krakow.html

Z kolei jeśli chodzi o Trajana, to też mi wyskakują puste odpowiedzi. Szkoda. Moim zdaniem, wszystkie zbiory powinny być zdigitalizowane. To powinno być jedno z głównych zadań pracowników muzeum. Zrobić digitalizację, piękne zdjęcia, ciekawe opisy, odnośniki. Wiadomo, że chodzi o to, aby kupować bilety i nie opłaca się robić takich internetowych zbiorów (zakładam, że nie chodzi o lenistwo). Ale można wtedy pobierać opłatę na stronie. Muzeum by zarabiało, a dostęp byłby powszechny, wygodny i dochodowy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #48 on: February 10, 2021, 06:36:38 pm »
Nie wiem, czy Kolegów trajanowców to zainteresuje, ale trafiłem właśnie na dość świeży artykuł pod wszystko mówiącym tytułem

Benjamin Hellings, Marguerite Spoerri: "Quantifying relative coin production during the reigns of Nerva and Trajan (AD 96-117): Reka Devnia reconsidered in light of regional coin finds from Romania and the northwest"

Do pobrania tU;

https://www.academia.edu/36287970/Quantifying_relative_coin_production_during_the_reigns_of_Nerva_and_Trajan_AD_96_117_Reka_Devnia_reconsidered_in_light_of_regional_coin_finds_from_Romania_and_the_northwest
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #49 on: February 11, 2021, 12:00:06 pm »
Dzięki temu namierzyłem denara, którego widziałem w Muzeum. Prostota rysunku urzeka.
Tym razem koń przerósł średniowiecznego rytownika i rycerz musi walczyć z bestią pieszo :-)

Z kolei jeśli chodzi o Trajana, to też mi wyskakują puste odpowiedzi. Szkoda. Moim zdaniem, wszystkie zbiory powinny być zdigitalizowane.
Ładnych parę lat temu mówili, że będą raczej digitalizować wszystko. Czy się coś międzyczasie nie pozmieniało, trudno mi powiedzieć. Być może zaczęli od Polski, a antyk potraktowali po macoszemu - w końcu w zbiorze Czapskiego było raptem dwie monety antyczne i to tylko ze względu na obecność w tytulaturze cesarskiej "Sarmaticusa" :-) To, co jest na wystawie, to późniejsze donacje i przypadkowe znaleziska.

 

All coins are guaranteed for eternity