Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Niebinarna pani Konstantynopol

(1/2) > >>

Lech Stępniewski:
Personifikacja Konstantynopola na bardzo popularnych brązach Konstantyna traktowana jest chyba bezwyjątkowo jako postać żeńska. Ja w każdym razie nie spotkałem się z przeciwną opinią. Nie jest to może bardzo kobieca postać, ale personifikacja miasta musi być raczej groźna niż zalotna, więc da się to zrozumieć. Na ogół wygląda jakoś tak:



Ale co powiedzieć na taką oto panią Konstantynopol z wąsami? I chyba nie tylko te wąsy nadają jej twarzy srogi męski wyraz. Oko też jakby mało kobiece.

DzikiZdeb:
Nie kojarzę żadnego przedstawienia z epoki, na którym osobnik miałby tylko wąsy, a brodę ładnie ogoloną. Jest jakiś inny egzemplarz w tym stylu? Bo na razie to wygląda mi to bardziej na wykruszony stempel.

Oczywiście widzę tam np. bardziej męską fryzurę, ale to może być kwestia autosugestii.

Lech Stępniewski:
To raczej oczywiste, że to nie było celowe, tylko tak jakoś wyszło. Wypadałoby też wiedzieć, jak ta moneta wygląda na zdjęciach z nieco innym światłem etc., bo tam może być sporo "złudzenia optycznego", a nadto, jak Pan zauważył, zaczyna działać autosugestia.

Same wąsy są rzeczywiście nadzwyczaj rzadkie (generalnie przyjmuje się, że Rzymianie nie mieli takiego zwyczaju), ale czasem się jednak zdarzają:



DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on September 15, 2021, 09:15:23 am ---Same wąsy są rzeczywiście nadzwyczaj rzadkie (generalnie przyjmuje się, że Rzymianie nie mieli takiego zwyczaju), ale czasem się jednak zdarzają:


--- End quote ---
W tych dwóch przypadkach wąsy są uzupełnione dość solidnymi bokobrodami, więc to trochę inny przypadek :-) (rozumiem, że jest to ta sama fryzura Najjaśniejszego i na drugim się wytarły, przynajmniej tak mi to wygląda).

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on September 16, 2021, 02:15:31 am ---W tych dwóch przypadkach wąsy są uzupełnione dość solidnymi bokobrodami

--- End quote ---

Jak na bokobrody to chyba zbyt blisko ucha. Emisja z Nikomedii z mniej więcej tego samego okresu sugeruje, że to miało być raczej coś w rodzaju pejsów.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version