Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Identyfikacja monet  (Read 6310 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #25 on: February 27, 2021, 05:17:13 pm »
Przy okazji mam problem z odcinkiem menniczym Konstancjusza II

Czy mógłby Pan podać wagę tej monety?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #26 on: February 27, 2021, 05:19:01 pm »
2.22g

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #27 on: February 27, 2021, 05:25:41 pm »
Przy okazji zapytam o jedną rzecz moneta "okolicznościowa" Konstantyna z kwadrygą RIC 39 (brak gwiazdki) Antiochia oficyna I (SMANI) - jak rzadka jest to moneta bo znalazłem chyba tylko 1 na acesearch? Zakładam też że dobrze przeczytałem odcinek menniczy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #28 on: February 27, 2021, 05:35:28 pm »
2.22g

W takim razie jest to najprawdopodobniej RIC VIII CYZICUS 104, SMKB w odcinku (B a nie A, bo na A to za bardzo to zaokrąglone), cesarz w diademie perłowym.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #29 on: February 27, 2021, 05:36:37 pm »
Zakładam też że dobrze przeczytałem odcinek menniczy.

A może mógłby Pan po prostu wkleić zdjęcia.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #30 on: February 27, 2021, 05:51:34 pm »
Oczywiście że mogę, strasznie mnie tylko głowa nawala - chyba od tego ślęczenia przy monetach :P Na zdjęciach wygląda bardziej na SMANT, sam już nie wiem :(

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #31 on: February 27, 2021, 06:00:47 pm »
2.22g

W takim razie jest to najprawdopodobniej RIC VIII CYZICUS 104, SMKB w odcinku (B a nie A, bo na A to za bardzo to zaokrąglone), cesarz w diademie perłowym.

Całkiem możliwe, chociaż wydawało mi sie że to A, ale Pan ma znacznie większe pojęcie o tym niż ja. Dziękuję ponownie, a takich kwiatków, których nie mogę w 100% określić samopas mam już całkiem sporo. Ciekawe ile też źle sobie opisałem, bo musiałem zgadywać literki w odcinku menniczym.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #32 on: February 27, 2021, 06:19:48 pm »
Na zdjęciach wygląda bardziej na SMANT, sam już nie wiem :(

Na pewno jest SMANI. W Antiochii stosowano greckie litery/cyfry do numeracji oficyn. Iota oznacza dziesiątą oficynę.

Sama monetka to (jak Pan napisał) RIC VIII ANTIOCH 39. Ten typ nie jest rzadki. Przeciwnie, raczej pospolity. Tu kilka przykładowych egzemplarzy z oficyny I:

https://www.nummus-bible-database.com/rechercher-une-monnaie.htm?page=1&personnages=12&ateliers=5&collections=&vendeurs=&motscles=SMANI&numric=40&numnbd=&legendes=&nombreResultats=10&btRechercher=Rechercher
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #33 on: February 27, 2021, 06:42:06 pm »
Ponownie dziękuję, zastanawiało mnie to bo cięzko było trafić na inne przykłady na acesearch czy coinarchives z RIC 39, wiecej było tych z gwiazdką RIC 37.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #34 on: February 27, 2021, 07:36:53 pm »
cięzko było trafić na inne przykłady na acesearch czy coinarchives z RIC 39

To taki paradoks, że zazwyczaj lepiej i dokładniej są opisywane monety rzadkie, bo sprzedawca chce tę ich rzadkość (osobliwość) podkreślić. Natomiast monety pospolite opisywane bywają skrótowo "Konstantyn, Antiochia" albo "Konstantyn, kwadryga" etc., więc trudno je potem wyszukać, bo przecież nikt tak ogólnych parametrów wyszukiwania nie podaje. I stąd czasem wrażenie, że są rzadsze niż naprawdę są.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #35 on: February 27, 2021, 07:46:52 pm »
To wrzucę jeszcze coś na dobranoc, co nie daje mi spokoju. Wygląda jakby na awersie był odciśniety inny element z innej monety - pionowa kreska na twarzy, litery jakby częściowo były do góry nogami lub szły w drugą stronę (?) Tak czy owak nie wiem za bardzo co to jest, albo inaczej nie mam pewności co do awersu - rewers jest czytelny.

Dane metryczne - H-22.0mm; W-22.3mm, axis 8h, waga 4.87g

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #36 on: February 27, 2021, 09:30:35 pm »
Tak czy owak nie wiem za bardzo co to jest, albo inaczej nie mam pewności co do awersu - rewers jest czytelny.

No tak - kolejna "zagadka antyczna" i nic nie wiadomo.

Ta moneta to z obu stron przebitka, więc i rewers jest tylko pozornie czytelny. Poza tym wiadomo, jak to jest z przebitkami: mogą wyjść najdziwniejsze kombinacje i taka moneta nawet prosto z mennicy to zagadka. A co dopiero w tym stanie.

Jedyne sensowne poszlaki są na rewersie. Wydaje mi się, że jest to przebitka jednego typu GLORIA ROMANORVM (po którym zostało to rozwiane na wietrze paludamentum)



na inny typ (rozmiarami i wagowo ten sam), na którym cesarz trzyma sztandar i glob.



Tutaj w obu wypadkach są to monety Teodozjusza. Ale dlaczego miałoby się przebijać jednego Teodozjusza na innego (choć to też nie wykluczone). Może więc Teodozjusza przebito na Arkadiusza. Na przykład na takiego:



Natomiast co powstało z tego przebijania na awersie, nie podejmuję się zgadywać.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Identyfikacja monet
« Reply #37 on: February 28, 2021, 04:34:14 am »

Postać na monecie w lewo , a gdy my patrzymy na monetę to w prawo / przyznam że spotkałem się z różnymi zapisami takiej sytuacji , zdarzało się że do opisu tej samej monety i postaci na rewersie ,raz było że w lewo , a przy innym opisie że w prawo / dla tego zacząłem używać określenia z perspektywy postaci na monecie , ale już tego trybu nie użyję jeśli idzie o popiersie z awersu które zapiszę że głowa jest w prawo. Przyznaje że nie wiem jaka jest prawidłowa forma jeśli chodzi o rewersy .

W przypadku tej monety nie mozna nawet jednoznacznie stwierdzić, w którą stronę jest odwrócona głowa Herkulesa, bo tego, że jest to przedstawianie Herkulesa ( Herakles standing right, naked, holding lion skin and leaning on club set on rock, right hand on hip) z monety bitej w Nicopolis jestem na 99% pewien. Ten typ rewersu był bity w Nicopolis dla Macrinusa, natomiast nie odnotowano tego rewersu dla monet Diadumentiana, Elagabala i Gordiana III. Co do awersu, rzeczywiście, jest to duch, ale zarys popiersia najbardziej przypomina Gordiana w udrapowanej zbroji.  Róznica miedzy panowaniem Macrinusa i Gordiana to raptem kilkanaście lat, więc nasuwa się przypuszczenie, że użyto stempla rewersu z Herculesem  dla wybycia monety Gordiana i może to być "hybryda" lub nienotowana emisja.
Wygladałoby to tak:

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #38 on: February 28, 2021, 05:49:40 am »
Tak czy owak nie wiem za bardzo co to jest, albo inaczej nie mam pewności co do awersu - rewers jest czytelny.

No tak - kolejna "zagadka antyczna" i nic nie wiadomo.

Ta moneta to z obu stron przebitka, więc i rewers jest tylko pozornie czytelny. Poza tym wiadomo, jak to jest z przebitkami: mogą wyjść najdziwniejsze kombinacje i taka moneta nawet prosto z mennicy to zagadka. A co dopiero w tym stanie.

Jedyne sensowne poszlaki są na rewersie. Wydaje mi się, że jest to przebitka jednego typu GLORIA ROMANORVM (po którym zostało to rozwiane na wietrze paludamentum)



Zdjęcia mi sie nie wyświetlają. Co do rewersu to bardziej rozważałem podwójne uderzenie niz przebitkę, ale faktycznie tak właśnie mogło być. Awers to inna kwestia tam mi nic nie pasuje.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #39 on: February 28, 2021, 06:25:06 am »
Zdjęcia mi sie nie wyświetlają.

Mnie na podglądzie i później wyświetlają się bez problemu. Może trzeba wyczyścić ciasteczka?

Na wszelki wypadek załadowałem jeszcze te zdjęcia dodatkowo na serwer FAC.

Awers to inna kwestia tam mi nic nie pasuje.

I raczej nie będzie pasować, bo

1. Przebitka daje wielką możliwość najdziwniejszych kombinacji.
2. Moneta jest w takim stanie, że w ogóle mało co widać.
3. To, co widać, jest także efektem podczyszczenia monety, ale nie ma gwarancji, że czyszczący jeszcze dodatkowo nie zniekształcił liter, które już wcześniej mogły być zniekształcone, i to, co tam na przykład widać jako "V", to wcale nie było "V", ani na monecie przebijanej, ani na stemplu przebijającym, ani nawet jako efekt jakichś nałożeń po przebiciu.

Jak napisałem, już świeżo po wyjściu z mennicy byłyby problemy z deszyfracją takiej kombinacji. Teraz można tylko fantazjować
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #40 on: February 28, 2021, 07:12:23 am »
Zdjęcia mi sie nie wyświetlają.

Mnie na podglądzie i później wyświetlają się bez problemu. Może trzeba wyczyścić ciasteczka?

Na wszelki wypadek załadowałem jeszcze te zdjęcia dodatkowo na serwer FAC.

Awers to inna kwestia tam mi nic nie pasuje.

I raczej nie będzie pasować, bo

1. Przebitka daje wielką możliwość najdziwniejszych kombinacji.
2. Moneta jest w takim stanie, że w ogóle mało co widać.
3. To, co widać, jest także efektem podczyszczenia monety, ale nie ma gwarancji, że czyszczący jeszcze dodatkowo nie zniekształcił liter, które już wcześniej mogły być zniekształcone, i to, co tam na przykład widać jako "V", to wcale nie było "V", ani na monecie przebijanej, ani na stemplu przebijającym, ani nawet jako efekt jakichś nałożeń po przebiciu.

Jak napisałem, już świeżo po wyjściu z mennicy byłyby problemy z deszyfracją takiej kombinacji. Teraz można tylko fantazjować

Teraz część zdjęć mi się wyświetla tzn. te 3 na samym dole, reszta nadal nie. Co do czyszczenia itd. to moneta wygląda raczej na nie czyszczoną, a przynajmniej nie w sposób agresywny zmieniający cokolwiek w tym liternictwie. Taki efekt to raczej wina zdjęć bo próbowałem to maksymalnie powiększyć i doświetlić, żeby jak najwięcej było widać - w ręce moneta wyglada dość ładnie i "czytelnie", tyle że uzyskiwany tekst jest nonsensem.

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #41 on: February 28, 2021, 12:54:45 pm »
Kolejne pytanie czy dobrze to zidentyfikowałem - Constans Mintmark ΔSIS[SYM4] (like a Y). RIC VIII Siscia 241D Symbol 4 - waga 2.03g. Kiepsko widać ale wydaje mi się że dobrze to zidentyfikowałem sobie.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #42 on: February 28, 2021, 01:35:54 pm »
Kiepsko widać ale wydaje mi się że dobrze to zidentyfikowałem sobie.

Konstans - na pewno
Diadem perłowy - na pewno
Feniks - na pewno
SIS w odcinku - na pewno

Ale jeśli idzie o resztę, wierzę Panu na słowo.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #43 on: February 28, 2021, 02:01:25 pm »

Postać na monecie w lewo , a gdy my patrzymy na monetę to w prawo / przyznam że spotkałem się z różnymi zapisami takiej sytuacji , zdarzało się że do opisu tej samej monety i postaci na rewersie ,raz było że w lewo , a przy innym opisie że w prawo / dla tego zacząłem używać określenia z perspektywy postaci na monecie , ale już tego trybu nie użyję jeśli idzie o popiersie z awersu które zapiszę że głowa jest w prawo. Przyznaje że nie wiem jaka jest prawidłowa forma jeśli chodzi o rewersy .

W przypadku tej monety nie mozna nawet jednoznacznie stwierdzić, w którą stronę jest odwrócona głowa Herkulesa, bo tego, że jest to przedstawianie Herkulesa ( Herakles standing right, naked, holding lion skin and leaning on club set on rock, right hand on hip) z monety bitej w Nicopolis jestem na 99% pewien. Ten typ rewersu był bity w Nicopolis dla Macrinusa, natomiast nie odnotowano tego rewersu dla monet Diadumentiana, Elagabala i Gordiana III. Co do awersu, rzeczywiście, jest to duch, ale zarys popiersia najbardziej przypomina Gordiana w udrapowanej zbroji.  Róznica miedzy panowaniem Macrinusa i Gordiana to raptem kilkanaście lat, więc nasuwa się przypuszczenie, że użyto stempla rewersu z Herculesem  dla wybycia monety Gordiana i może to być "hybryda" lub nienotowana emisja.
Wygladałoby to tak:

I wszystko w temacie ,  +++ w zupełności zgadzam się na taką opcję . Podziękowania dla wszystkich za zaangażowanie i wypada tylko żałować że stan monetki nie jest odrobine lepszy  ;) .

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #44 on: February 28, 2021, 02:02:49 pm »
W tym właśnie problem, że jak ma się tego worek, a co 3 jest taka, że godzinami można kombinować co to jest i koniec końców i tak pozostaje to nierozstrzygnięte, a jedynie prawdopodobne.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #45 on: February 28, 2021, 02:16:03 pm »
godzinami można kombinować

Toteż kupno wytartych i nieczytelnych monet ma sens tylko wtedy, gdy lubi się takie kombinowanie. Dla jednych to przyjemność i rozrywka, dla innych mordęga.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #46 on: February 28, 2021, 02:27:35 pm »
godzinami można kombinować

Toteż kupno wytartych i nieczytelnych monet ma sens tylko wtedy, gdy lubi się takie kombinowanie. Dla jednych to przyjemność i rozrywka, dla innych mordęga.

Te wytarte to była w sumie jakaś 1/5 całości - w tym przypadku na 31 monet, wiekszość była ok albo bardzo ok, problemem były co najwyżej ucięte odcinki mennicze w kilku przypadkach. Na chwilę obecną zostały mi 2 do dokończenia tego "dzieła", przynajmniej na tyle na ile to było możliwe. Potem zabieram się za bardziej wyrafinowane monety :) Zresztą nie mogę narzekać, przy Grecji i Judeii to jest dopiero wyzwanie plus niektóre prowincjonały potrafią doprowadzić do furii :)

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #47 on: February 28, 2021, 03:18:53 pm »
Ten przypadek mnie rozwalił :( Ja w odcinku menniczym widzę ASIΔ - przy czym Δ jest chyba w tym przypadku nierealna. Na zdrowy chłopski rozum zatem to pewnie powinno być S? W takim przypadku chyba to byłby RIC VIII Siscia 88? Musze chyba się przerzucić szybko na III wiek albo coś innego, żeby odpocząć od Constansa i Valensa :P

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #48 on: February 28, 2021, 05:19:24 pm »
Ja w odcinku menniczym widzę ASIΔ

Byłaby to nieproporcjonalnie malutka delta. W rzeczywistości jest to dolny kawałek drugiego S, który wydaje się jakby domknięty. Ale na monecie w tym stanie wiele rzeczy może się tylko wydawać...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #49 on: February 28, 2021, 06:00:44 pm »
Ja w odcinku menniczym widzę ASIΔ

Byłaby to nieproporcjonalnie malutka delta. W rzeczywistości jest to dolny kawałek drugiego S, który wydaje się jakby domknięty. Ale na monecie w tym stanie wiele rzeczy może się tylko wydawać...

Ma Pan rację bo gdy wcześniej patrzyłem na to wydawało mi się tez że może to byc część S, nawet na zdjeciu da się wychwycić jakby jego kontur - przy czym gdy sie patrzy na monetę normalnie to ta delta jest dość wyraźna. No ale w tej sytuacji oczy versus rozum 0:1. Dziękuję ponownie i dla pewności RIC 88?

 

All coins are guaranteed for eternity