Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: anonimowa kobitka  (Read 409 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
anonimowa kobitka
« on: May 08, 2022, 04:06:09 am »
Witam
Niedawno podrzuciłem na forum głównym do próby id. nieokreśloną monetę , ale nikt nie podjął się coś wyrokować .
Wiem że stan i zdjęcia nie są najlepsze , ale tylko to mi zostało z przed kilku lat .
Przyznaje że trochę bezpodstawnie  zaproponowałem że może to jakaś księżniczka Awarska ? , bo tak mi się skojarzyła z urody. Rewers jest ciężki do interpretacji , ale awers właściwie można by chyba interpretować po urodzie i ozdobach / zausznica , kabłączek ? / , tyle ze to chyba słowiańskie ozdoby ? , nie wiem co to jest przed twarzą - napis w jakimś języku ? .
Może ktoś ma jakieś skojarzenia z poza numizmatyki co do tego awersu ?
 https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=128070.0

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: anonimowa kobitka
« Reply #1 on: May 08, 2022, 04:46:21 am »
Nic Panu konkretnego nie powiem, ale intuicja mi mówi, że są to resztki czegoś nie tak bardzo starego. W każdym razie takie na mnie wrażenie robi styl tej twarzy. Nie zdziwiłbym się, gdy się okazało, że ma to niewiele ponad sto lat, a może nawet mniej.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: anonimowa kobitka
« Reply #2 on: May 08, 2022, 10:48:25 am »
To nie jest skorodowana broszka? Ta warstwa, która odłazi, w ogóle jest w jakiś sposób zespolona w stały sposób ze środkową częścią/jądrem? A na rewersie przypadkiem nie widać pionowego śladu po zapince?

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: anonimowa kobitka
« Reply #3 on: May 08, 2022, 12:34:09 pm »
Na ile się orientuję w kwestii takich staroci , typu monety , guziki , broszki , to nie jest wyrób z ostatniego wieku , a nawet nie zaliczyłbym go doby 17 czy 18 wieku , w których to nawiązywano do antyku w różnych wyrobach ozdobnych czy monetarnych.
Nie była to też zapinka , o ile pamiętam - bo to temat z przed 8 lat , na rewersie dało się dojrzeć pojedyncze litery w otoku , owszem skrzep korozji odpadł ze środkowej części monety przy czyszczeniu , ale wyglądał tak jak to co pozostało w otoku . Zdaję też sobie sprawę ze stylu w jakim jest wykonana ta kobitka , w zasadzie nie pasuje do niczego z antycznych monet z jakimi się zetknąłem w moim hobby z antycznymi monetami .
A tak w zasadzie , to próbuję namierzyć coś w kwestii tego nakrycia głowy i tego pierścienia wokół ucha , ale poza monetarnie , jakieś rysunki czy rekonstrukcje z grobów , jak coś takiego mogło być noszone i w jakim okresie .

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: anonimowa kobitka
« Reply #4 on: May 08, 2022, 02:26:49 pm »
to nie jest wyrób z ostatniego wieku , a nawet nie zaliczyłbym go doby 17 czy 18 wieku

Ja się oczywiście nie upieram, ale gdyby ktoś kazał mi ZGADYWAĆ, to powiedziałbym: jakiś detal secesyjny typu "tajemnicza dziewczyna z..." (z lustrem, kwiatem, ptaszkiem, zwierzątkiem etc.). Albo nawet międzywojenne naśladowanie secesji.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: anonimowa kobitka
« Reply #5 on: May 08, 2022, 03:18:16 pm »
w których to nawiązywano do antyku w różnych wyrobach ozdobnych czy monetarnych.
Ten wyrób stylistycznie nie nawiązuje do antyku. Ot, ładna buźka, jak się wydaje w nietypowej fryzurze :-)

na rewersie dało się dojrzeć pojedyncze litery w otoku
Ma Pan tę przewagę, że ma Pan ten przedmiot w ręku. Na zdjęciach rewers wygląda jak typowy tył przedmiotu wykonanego jednostronnie - broszka, guzik itp. Niech Pan zrobi takie zdjęcia, żeby coś tam tego liternictwa było widać.

próbuję namierzyć coś w kwestii tego nakrycia głowy i tego pierścienia wokół ucha 
Coś takiego?:

albo takiego?:

któraś z tych?:

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: anonimowa kobitka
« Reply #6 on: May 08, 2022, 04:57:12 pm »
Niestety , jak nadmieniłem już tej monetki nie mam od jakichś 8 lat , wymieniłem na jakiegoś denarka rzymskiego , gdyż wtedy zaczął mnie pasjonować Rzym, a teraz trochę żałuję tej zamiany , a zagadka pozostała i trochę mnie dręczy  ???
co do kobitki i wizualizacji jej wyglądu to chodziło mi bardziej o coś takiego jak niżej, tylko z pojedynczym tym kółkiem i bez welonu, tyle że nie jestem pewien co ma na głowie ta kobitka z monety - opaskę czy diadem i od niego zwisa te kółko czy to jakiś rodzaj hełmu z taką ozdobą ? 

 

All coins are guaranteed for eternity