Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet Challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins!!!

Recent Additions to Forum's Shop

Author Topic: Byliśmy/polecamy jakieś ciekawe miejsce związane z historią antyczną  (Read 1082 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

• Consul
 :W zasadzie się zgadzam z panmi że prywatne i zachodnie muzea uratowały nam wiele eksponatów świata antycznego i bez znaczenia jest że pochodziły z Syrii, Albanii czy Grecji. Bardziej frustruje mnie fakt że mało jest info o ich pochodzniu, przez co niejedna kopia mogła by zasilić takie powiedzmy miasto Apolonia, która podobno słyneła tym że była miastem posągów, i na przykładzie Diany której nie mogłem namierzyć w Luwrze, a która to kopia mogłaby stać w swoim miejscu, zwłaszcza gdy świątynie są w jakimśstopniu już zrekonstruowane, a pomników brak.
Ps. Butrint nie odezwał się w kwesii sowy, ale coeaz bardziej jestem przekonany że figura ma związek z jeziorem Butrint, gdyż w starszych jakichś zapisjach pojawia sięw odniesieni do jeziora słowo Buf.

Offline Lech Stępniewski

• IMPERATOR
  • Caesar
    • NOT IN RIC
Jeszcze na tej stronie przynajmiej obrazki można sobie pooglądać

https://www.fondazionetorlonia.org
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

• Caesar
Bardziej frustruje mnie fakt że mało jest info o ich pochodzniu, przez co niejedna kopia mogła by zasilić takie powiedzmy miasto Apolonia, która podobno słyneła tym że była miastem posągów, i na przykładzie Diany której nie mogłem namierzyć w Luwrze, a która to kopia mogłaby stać w swoim miejscu, zwłaszcza gdy świątynie są w jakimśstopniu już zrekonstruowane, a pomników brak.

Większe muzea europejskie mają na ekspozycji naprawdę niewielki procent tego, co leży w magazynach. To, że leży, kurzy się, a na ostatniej wystawie czasowej było w 1936 r. nie oznacza, że zaczną z własnej woli akcję rozdawania zbiorów po państwach, na terenach których zostały znalezione. Taki świat - teraz oddadzą mało ważną z ich punktu widzenia Dianę, a zaraz ktoś będzie chciał Kamień z Rosetty albo marmury z Partenonu, a to są obiekty których brak będzie oznaczać drastyczny spadek zainteresowania danym zbiorem. Publikowanie list strat, ubieganie się o zwrot, informowanie co i gdzie stało na miejscu - to zadanie tych, którzy chcą dany obiekt odzyskać. Skuteczności taka działalność oczywiście nie gwarantuje, ale jej brak powoduje, że ewentualne zwroty następują rzadko, z wielkiej łaski np. przy kontaktach na wysokim szczeblu politycznym, tak jak to było z Olofem Palme i Rolką Sztokholmską.

Offline Lech Stępniewski

• IMPERATOR
  • Caesar
    • NOT IN RIC
co leży w magazynach.

Nie będę powtarzał po raz n-ty, co myślę o magazynach muzealnych.

Ale natura nie znosi próżni. Im więcej sztuki odpływa do muzeów, tym więcej hochsztaplerów i wydrwigroszy nawiedza galerie ze swoimi skórkami od banana, ekskrementami artysty w puszce (albo i bez puszki), kupą kamieni w ramach tzw. instalacji (tu przynajmniej wymowa dzieła jest uczciwa), a ostatnio pojawiają się już dzieła niewidzialne, co swoją drogą szczerze popieram, bo czego oczy nie widzą....

https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/210609863-Artysta-sprzedal-niewidzialna-rzezbe-za-15-000-euro.html
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

• Consul
Reasumując ten mój urlopik południowej Albanii , co też się wiązało z niedużym przeszperaniem neta, i po przeczytaniu paru informacji ,np.: o Sarandzie -mało zapewne osób wie że kiedyś to urlopowe miasto nazywało się od nazwy bizantyjskiego klasztoru Agioi Saranda , co oznacza „Czterdziestu Świętych”, na cześć Czterdziestu Męczenników Sebaste, a jeszcze wcześniej  Onchesmos / Onhezmus/ Anchiasmos . Według Dionizego z Halikarnasu prawdziwa nazwa tego miejsca to Port Anchises , nazwany na cześć Anchisesa , ojca Eneasza ; i prawdopodobnie dzięki tej tradycji nazwa Onchesmus przybrała za czasów Cesarstwa Bizantyjskiego formę Anchiasmus lub Anchiasmos  . W związku z tymi informacjami , moneta Eneasza którą wcześniej pokazałem z muzeum w Butrintrincie , historii o zabiciu byka i w miejscu gdzie skonał założeniu miasta ,a może Saranda jest miejscem śmierci Anchisesa ? ,   naszła mnie taka myśl - czy Wergliusz pisząc Eneidę nie lał trochę wody , jest jeszcze jedno miasto które by pasowało do tej wędrówki i mogło by być założone przez Eneasza - Aenea na Chalcidiki / to skojarzenie z wcześniejszego urlopu  :)/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Eneasz_(syn_Anchizesa)
Niestety z antyczne miast leży centralnie pod współczesnym , tak jak i ta pózniejsza już  Bazylika/ Synagoga , świątyni Afrodyty / matki Aenasza / nie namierzono , liczą że może była na którymś wzgórzu , ale i tam może być pod zamkiem Lekursi lub klasztorem , a była ta świątynia wzmiankowana w czasach rzymskich.

Offline DzikiZdeb

• Caesar
może Saranda jest miejscem śmierci Anchisesa ? ,
Jak to bywa z postaciami mitologicznymi, im ważniejszy delikwent, tym więcej miast miało ochotę być w jakiś sposób z nim kojarzone. A to się w danym miejscu urodził (nieważne, że już dwa inne miasta mówią to samo), a to uwiódł lokalną piękność, a to tylko przechodził i dokonał jakiegoś ważnego czynu...

Dość dobrze zebrane zachowane zapiski o konkretnych postaciach można znaleźć tutaj:

Eneasz: http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0104%3Aalphabetic+letter%3DA%3Aentry+group%3D7%3Aentry%3Daeneas-bio-1

Anchizes: http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0104%3Aalphabetic+letter%3DA%3Aentry+group%3D22%3Aentry%3Danchises-bio-1

Offline DzikiZdeb

• Caesar
Re: Byliśmy/polecamy jakieś ciekawe miejsce związane z historią antyczną
« Reply #31 on: December 02, 2021, 04:25:48 am »
Nowinka może drugiej świeżości, ale może się komuś przyda.

W grudniu 2015, po niemal czterech dekadach prac remontowych po trzęsieniu ziemi z 1978, została ponownie udostępniona do zwiedzania Rotunda Galeriusza w Salonikach. Nie jest to może zabytek na pierwszy rzut oka zapierający dech w piersiach, ale zachowane fragmenty mozaik z początku IV wieku to jest jednak coś przez duże C.

https://inthessaloniki.com/item/rotonda-of-galerius/

Rotunda, pierwotnie planowana jako grobowiec Galeriusza, stała pusta do ostatnich lat IV w., kiedy to została zamieniona na kościół i w tej formie przetrwała do XVI w., kiedy zamieniono ją na meczet. Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości przywrócono mu funkcję sakralną, obecnie jest to bardziej obiekt muzealny, chociaż okazyjnie odbywają się tam nabożeństwa. Na youtube można znaleźć np. fragment nabożeństwa ze śpiewem akatystu, który daje wyobrażenie, jak mogły brzmieć podobne uroczystości w większych budynkach o zbliżonej akustyce (chociażby Hagia Sophia):

https://www.youtube.com/watch?v=kXJLwliXiFc

Offline Lech Stępniewski

• IMPERATOR
  • Caesar
    • NOT IN RIC
Re: Byliśmy/polecamy jakieś ciekawe miejsce związane z historią antyczną
« Reply #32 on: December 03, 2021, 02:27:37 pm »
Obejrzałem i wysłuchałem. Akatyst w budowli jednego z największych prześladowców chrześcijaństwa po 1700 latach to miła ironia historii.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

All coins are guaranteed for eternity