Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Medalion Konstantyna "odkryty" w Bibliothèque nationale de France

(1/3) > >>

Lech Stępniewski:
Dziś przy okazji kolejnej aktualizacji strony NOT IN RIC mały przyczynek do kwestii odkrywania "nowych" odmian w muzealnych kolekcjach, które - jak się zdaje - powinny być już od dawna skatalogowane, opracowane etc. etc.

Oto właśnie odkryłem całkiem przyjemny medalion z brązu Konstantyna Wielkiego w kolekcji Bibliothèque nationale de France.



Waży 33,14 g, średnica 35,7 mm

Na awersie legenda CONSTANTINVS MAX AVG i Konstantyn w zbroi i paludamentum oraz diademie rozetkowym. Na rewersie legenda VICTORIAE AVGVSTI i Constantinopolis, czyli pani Konstantynopol. Na głowie corona muralis, w prawym ręku gałązka, lewą trzyma róg obfitości. Za nią Wiktoria która wieńczy ją laurem.

Medalion nie jest odnotowany w fundamentalnym (ale starym) dziele Gnecchiego I medaglioni romani, choć Gnecchi wykonał wielką pracę i notował także to, co już w jego czasach znajdowało się w Paryżu. Notuje jedynie medalion podobny, z identycznym rewersem (jak można sądzić z opisu, bo ilustracji brak), ale na awersie nie z Konstantynem, lecz z Constantinopolis w hełmie.

Nie jest też odnotowany w późniejszej o kilkadziesiąt lat książce pani Jocelyn Toynbee (nb. siostry znacznie słynniejszego Arnolda) Roman Medallions. Tam z kolei jest ilustracja tego podobnego medalionu, której nie ma u Gnecchiego: plansza XXXVII, nr 10.

Nie ma go też w VII tomie RIC.

Jak już wspominałem w innym wątku, w sprawie takich medalionów z brązu istnieje rozbieżność między koncepcją VI tomu RIC i VII. W obu tomach odnotowuje się medaliony złote i srebrne, ale w VI tomie brązowe zostały pominięte. Jednak ten medalion należy niewątpliwie do tomu VII i powinien się chyba znaleźć gdzieś w okolicy numeru 306.

Autor VII tomu, Patrick Bruun, korzystał oczywiście zarówno z Gnecchiego, Toynbee, jak i (między innymi) ze zbiorów paryskiej Biblioteki Narodowej. Czemu więc pominął ten (najprawdopodobniej) unikalny okaz? Wystarczyłoby przecież (zdawać by się mogło) zapytać: a nie macie tu przypadkiem jeszcze czegoś z czasów panowania Konstantyna Wielkiego, czego Gnecchi nie odnotował? Gdyby zbiory były dobrze opisane, wystarczyłby (zdawać by się mogło) rzut oka kustosza: "a tak mamy tu taki ciekawy medalionik Konstantyna...". Ale nie były dobrze opisane i nie są dobrze opisane do dzisiaj. Opis tego konkretnego medalionu wygląda bowiem tak:

https://catalogue.bnf.fr/ark:/12148/cb45877169x

Owszem, zważyli i zmierzyli, ale kto nie siedzi mocno w temacie i nie wie, czego szuka, nie zorientuje się, czy to odmiana banalna, nie zasługująca na szerszą wzmiankę, czy też coś, czego nie ma w najpoważniejszych opracowaniach.

Może więc rzeczywiście coś odkryłem. Ale właściwie co?

DzikiZdeb:
Przez chwilę widziałem tam PVDICITIAE..., wniosek nie siadać do monet ze zmęczonym wzrokiem :-) Czemu tam jest P VICTORIAE...?

Heliodromus:
Cała ta legenda wydaje się podejrzana. Może za dużo zgadywania, kiedy zostało „ulepszone”?

Może to naprawdę VICTORIA AVGVSTI?

Ben

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on March 02, 2021, 02:39:58 pm ---Czemu tam jest P VICTORIAE...?

--- End quote ---

Jak chyba widać, przy medalionie trochę dłubano, bo stan jego nie jest nadzwyczajny. Przy literkach widać to dłubanie najwyraźniej. Wydaje mi się, że dłubacz przerobił bez zastanowienia na "P" to, co było pierwotnie zadartym dziobem łodzi.

RIC VII opisuje bardzo podobny rewers innego medalionu z Constantinopolis na rewersie tak: "Constantinopolis [...] std. l., feet on prow".

Tutaj pierwotnie było prawdopodobnie właśnie coś takiego.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: Heliodromus on March 02, 2021, 03:35:48 pm ---Cała ta legenda wydaje się podejrzana.

--- End quote ---

Yes, the tooling is obvious and "P" was in fact a prow (Constantinopolis often has "feet on prow"). On the other side, VICTORIAE AVGVSTI is attested for different Constantinian medallion in Gnecchi (picture in Toynbee), so it seems legit here.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version