Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Dirham,y Słowian  (Read 930 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Dirham,y Słowian
« on: February 19, 2021, 02:19:29 pm »
Nie grozi nam też chyba nuda, bo uczestnicy jednak mają odmienne specjalizacje i zainteresowania, więc tematyka jest różnorodna i dzięki temu można poszerzać swoje horyzonty.
Właśnie ta wypowiedz pana Lecha skłoniła mnie do otwarcia takiego tematu.
Zawsze chciałem sobie kupić jakiegoś dirhema , tylko te robaczki mnie odstraszały , a po niedawnej lekturze trafiłem na temat Saqlabi , i pomyślałem aby zapolować na takiego bardziej swojskiego dirhema , tyle że jeśli pojawi się na rynku ,a jest nie opisany / a często tak bywa/ to jest problem go rozpoznać , trzeba by się najpierw z nimi opatrzeć , a i wyłuskać ich nazwiska.
 Na początek mam kilka nazwisk , gorzej z wizualizacją :
1-Banu Sabur saqulabi
2- ibn Mahammad al Sabaur al saqlabi
3- Labib al Fata al. saqlabi /Labib  Taify z Tortosa/
4- Muluk Hayran- Jayran / król Taify z Almerii/  nie wiem czy tu coś nie pokręciłem
5- Nadih calif Cordoby ???????
6- Khayrah al. saqlabi ????
Może ktoś się bardziej orientuje w tym temacie i coś dołoży do wątku

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2917
    • NOT IN RIC
Re: Dirham,y Słowian
« Reply #1 on: February 19, 2021, 02:47:49 pm »
tylko te robaczki mnie odstraszały

Chyba jednak od robaczków należałoby zacząć, bo dobrze jest wiedzieć, co tam jest narobaczkowane na monecie, a sprzedawcy (jak wiadomo) często piszą byle co albo przeklejają opisy z podobnych (ale nie takich samych) monet.

O ile wiem, nie musiałby to być zaraz szybki kurs arabskiego, bo jednak jest tam spora standaryzacja, ale nic mądrego Panu nie poradzę.

O arabskim srebrze krążącym u nas w czasach powstawania państwowości pisał sporo Dariusz Adamczyk, ale to Pan pewnie zna:



Jest też w sieci jego artykuł z Wiadomości Numizmatycznych
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Dirham,y Słowian
« Reply #2 on: February 19, 2021, 04:11:53 pm »
Tak, Adamczyka i kilka niusów o dirhemach  pojawiających  się na naszych ziemiach jakiś czas temu czytałem , ale temat saqlabi - niewolników i najemników którzy zrobili kariery w tamtym świecie pojawił się niedawno , gdy zacząłem kopać ten temat , po artykuliku na wp. , że nasi archeolodzy zamierzają odszukać osadę w Maroku która się nazywała Saqliba , gdzie bodajże buntownicy /najemnicy -straż przyboczna jakiegoś kalifa z braku zgody tegoż na uwolnienie ich , wszczęli bunt  , trochę po rozrabiali i wycofali się do tej wioski , gdzie zapewne dostali łupnia i kamień na kamieniu nie pozostał , i teraz nasi archeo będą szukać tych kamieni  ;) .
Obawiam się tylko że większość tych dirhemów , to mogą być monety anonimowe , a jedynie same Tajfy i lata zbliżone do ich powstawania mogą sugerować na któregoś Saqlibe  , po uprzednim skalibrowaniu dat do danego królika danej Tajfy.
Zdaje też sobie sprawę ze standaryzacji zapisów na dirhemach , kiedyś nawet ktoś nakreślił to na monecie, co i gdzie jest zapisane i które miejsca na monecie są ważne , a gdzie jest tylko mniej ważny sam koran , tylko że na tej lekcji nie uważałem  ;) , bo wtedy wydawało mi się że to nie będzie mi nigdy potrzebne , a teraz szukam tego nauczyciela  ;).

 

All coins are guaranteed for eternity