Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli  (Read 1279 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« on: February 02, 2021, 06:23:39 am »
Dostałem pytanie o estymowane ilości staterów celtyckich możliwych do wybicia/odlania z jednego stempla. Celtowie to zdecydowanie nie moja bajka, więc nawet nie wiem, jak takie statery były wykonywane - wydaje mi się, że odlewane z form, ale ręki sobie za to nie dam uciąć. Tym bardziej nie kojarzę literatury, gdzie ktoś mógłby takie potencjalne wytrzymałości formy estymować. Czy ktoś mógłby mi podrzucić jakąś wskazówkę?

Chodzi o typy staterów jak w załączniku.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« Reply #1 on: February 02, 2021, 07:35:36 am »
Generalnie są to statery i ich frakcje celtyckiego plemienia Bojów ze skarbu z Jankowa Długiego pod Kaliszem, tzw."mennicy celtyckiej po Kaliszem". Na stanowisku odnaleziono gliniane formy służące do produkcji monet i potwierdzono w nich obecność pozostałosci metalu. Szerzej temat opisują MARCIN RUDNICKI, SŁAWOMIR MIŁEK,LESZEK ZIĄBKA, ADAM KĘDZIERSKI w WN e, R. LIII, 2009, z. 2 (188) w artykule "Mennica celtycka pod Kaliszem"
https://journals.pan.pl/Content/114066/PDF/document+-+2019-09-27T090648.247.pdf?handler=pdf
Co do wytrzymałości glinianych form, w mojej opini - 1 forma =1 moneta( lub kilka w zależności od wielkości formy).

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« Reply #2 on: February 02, 2021, 07:59:22 am »
Co do wytrzymałości glinianych form, w mojej opini - 1 forma =1 moneta( lub kilka w zależności od wielkości formy).
Dziękuję pięknie :-) A jak rozumieć istnienie monet, które wyglądają, jakby powstały z jednego stempla, przy różnym stopniu jego degeneracji? Kilkukrotne/kilkunastokrotne użycie formy? Bo gdyby to była patryca używana za każdym razem do wygniecenia nowych form, to raczej takiej degeneracji nie byłoby widać. 

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« Reply #3 on: February 02, 2021, 08:18:37 am »

 Kilkukrotne/kilkunastokrotne użycie formy?

Nie, nie użycie formy, tylko użycie monety powstałej z tej formy do odbicia na  następnej glinianej bazie. Każda następna odbitka przekazuje wady poprzedniej i jednocześnie ulega degradacji.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« Reply #4 on: February 02, 2021, 09:05:30 am »
Każda następna odbitka przekazuje wady poprzedniej i jednocześnie ulega degradacji.
Czyli coś w rodzaju patrycy - a taką zużywalność ktoś może próbował jakoś wyszacować? Innymi słowy, ile dało się w ten sposób wykonać glinianych matryc do momentu, w którym przestaje cokolwiek na monecie być widać?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« Reply #5 on: February 02, 2021, 09:26:02 am »
Czyli coś w rodzaju patrycy - a tę patrycę da się jakoś wyszacować? Innymi słowy, ile dało się nią wykonać glinianych matryc?

Mam marne pojęcie o Celtach, ale tak na logikę, to mogła być jedna, i mogła być (teoretycznie) nieskończoność, gdy taki majster odłożył sobie szczególnie udaną monetę i nią potem wszystko wygniatał. Zużycie przy wyciskaniu w glinie praktycznie zerowe.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« Reply #6 on: February 02, 2021, 10:15:18 am »
Mam marne pojęcie o Celtach, ale tak na logikę, to mogła być jedna, i mogła być (teoretycznie) nieskończoność, gdy taki majster odłożył sobie szczególnie udaną monetę i nią potem wszystko wygniatał. Zużycie przy wyciskaniu w glinie praktycznie zerowe.
Niby tak, ale jak widać z załączonego obrazka przynajmniej w tym wypadku chyba na to nie wpadli, bo jednak degenerację po tych podobnych egzemplarzach widać. Ale może są to mniej lub bardziej udane odlewy z tej samej formy? Albo mogli coś tam poprawiać ręcznie już na kolejnej formie - to są przecież bardzo proste rysunki.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« Reply #7 on: February 02, 2021, 11:49:45 am »
bo jednak degenerację po tych podobnych egzemplarzach widać.

Może to, co nam się wydaje degeneracją, dla nich było miłą dla oka odmianą: lubili, kiedy każdy był trochę inny. To tylko my, ludzie epoki masowej produkcji, cenimy powtarzalność i odstępstwo od normy uważamy za degenerację.

Naturalnie nie przeczę, że tam mogą też być objawy zużycia: czy to form, czy samej monety. Ale dokonywałbym takich klasyfikacji ostrożnie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« Reply #8 on: February 02, 2021, 02:11:32 pm »
Po przejrzeniu innych egzemplarzy frakcji staterów bojskich pochodzacych z Czech i Moraw dochodzę do wniosku, że monety były jednak bite dośc prymitywnymi  stemplami, a gliniane formy służyły tylko do przygotowania krążków menniczych. Monety mają jednak zdecydowanie wyraźniejszy relief niż np odlewane przez celtów gallijskich  statery z potyny. Zresztą, nie ma dostatecznych dowodów, (gliniana forma i 15 monet to stanowczo za mało) że tam działała mennica, równie dobrze mogły to być importy z Czech lub Moraw.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli
« Reply #9 on: February 03, 2021, 12:53:15 pm »
Zresztą, nie ma dostatecznych dowodów, (gliniana forma i 15 monet to stanowczo za mało) że tam działała mennica, równie dobrze mogły to być importy z Czech lub Moraw.
Przy tak prostych rysunkach monet ciężko tutaj jakoś się czegoś uchwycić. Zorganizowanie jednorazowego wybicia kilkunastu czy kilkudziesięciu monet tego typu nie wygląda na coś trudnego do realizacji, równie dobrze mógłby to robić wędrowny mincerz, jak i lokalna inicjatywa.

 

All coins are guaranteed for eternity