Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: RIC VI TREVERI 900 - ktoś widział?  (Read 706 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
RIC VI TREVERI 900 - ktoś widział?
« on: March 11, 2021, 05:26:07 pm »
Stałem się właścicielem takiej monety:
A/CONSTANTINVS AVG: Bust of Constantine I, laureate, draped, right, seen from behind
R/SOLI IN-VICTO: Sol, chlamys draped over left shoulder, standing left (or standing front, head left), raising right hand and holding globe in left hand
Waga-1,81gr

 
Po konsultacji z Panem  Lechem ustaliliśmy,  że jest to frakcja follisa (half-folles) z emisji 310-311 PTR TREVERI 898 lub 900.
W RIC VI TREVERI w tej emisji z rewersem SOLI INVICTO wyodrębniono 3 typy popiersia :
TREVERI 898 – (A)Bust of Constantine I, laureate, draped, right, seen from behind
TREVERI 899 – (B) Bust of Constantine I, laureate, cuirassed, right
TREVERI 900 –(D) Bust of Constantine I, laureate, draped, cuirassed, right, seen from behind
 

Sprawdziłem atrybucję w OCRE i zdziwiłem się, bo flagowe monety TREVERI 898 i TREVERI 900
zostały wybite tym samym stemplem awersu, a przecież tylko awers powinien je różnić.


 
Awersy pozostałych monet 10 szt. odmiany TREVERI 898 (http://numismatics.org/ocre/id/ric.6.tri.898)  i 9 szt. odmiany TREVERI 900 (http://numismatics.org/ocre/id/ric.6.tri.900)  w mojej opini też mają awersy z popiersiem typu A (bust of Constantine, laureate, draped, right, seen from behind).
Tyle się napracowałem żeby zadać jedno pytanie  :), czy RIC VI TREVERI 900 rzeczywiście istnieje, i czy ktoś taką monetę widział ?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VI TREVERI 900 - ktoś widział?
« Reply #1 on: March 12, 2021, 07:25:18 am »
czy RIC VI TREVERI 900 rzeczywiście istnieje, i czy ktoś taką monetę widział ?

Pytanie tak naprawdę brzmi: co widział Sutherland, autor tomu VI (i czy w ogóle widział), gdy wstawiał do swoich rejestrów TREVERI 900. Odesłanie w RIC jest enigmatyczne: "Par.", czyli jest w Paryżu. Ale która to? Nie wiadomo.

Tak więc na to pytanie nie ma odpowiedzi. Nie ma odpowiedzi nawet na pytanie generalne: na jakiej podstawie Sutherland rozróżniał w wypadku popiersi widzianych od tyłu popiersie "dr." od popiersia "dr., cuir". Co musiał dostrzec, by uznać, że jest tam zbroja?

Moim zdaniem to rozróżnienie od początku jest chybione. Nawet od dobrze zachowane monetki można się spierać, a gdy są trochę przytarte, sprawa jest beznadziejna (choć zasadniczo są dalej czytelne). Podobnie zresztą uważał Bruun, który w VII tomie wszystkie te popiersia z złożenia uznaje za jeden typ w zbroi i paludamentum. Tak samo Bastien.

Teraz są dwa wyjścia: uznać rozwiązanie Bruuna i zrobić to dla VI tomu, to znaczy wszędzie połączyć popiersia "dr." i "dr., cuir." w jeden typ, a tam, gdzie jest odnotowane tylko "dr." uznać, że naprawdę to też "dr., cuir." Ale to byłaby rzeź numerków i w zasadzie przebudowa tomu VI. Być może kiedyś w corrigendach naszkicuję, jak to mogłoby wyglądać. Ja jednak zdecydowałem się na coś skromniejszego: suplement do RIC, w którym staram się ratować, co tylko można, by ocalić zasadniczą strukturę i jednocześnie umożliwić łatwą orientację w materiale (łatwą, bo analogiczną do RIC, bez żadnych nowych numerków, nowych typów etc.).

Moje rozstrzygnięcia jeśli chodzi o to popiersie też są dyskusyjne, bo innych tu być nie może. Zakładam, że zbroja jest tam, gdzie widać pteruges (pteryges), takie skórzane paski na ramieniu, podkładkę chroniącą przed obcieraniem przez zbroję, a jednocześnie nie ograniczającą ruchu ręki. Moim zdaniem (ale to jest moje zdanie) zbroję czasem widać także powyżej paludamentum. w każdym razie widać, że coś tam jest.



Ale naturalnie dalej najsensowniejsze wydaje mi się rozwiązanie z tomu VII - jeden typ i wszystkie problemy (w istocie pozorne) znikają. Tym bardziej, że z takiego rozróżnienia nic dalej nie wynika, nawet jakieś dzikie spekulacje. Kompletnie nic.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: RIC VI TREVERI 900 - ktoś widział?
« Reply #2 on: March 12, 2021, 01:29:03 pm »

Ale naturalnie dalej najsensowniejsze wydaje mi się rozwiązanie z tomu VII - jeden typ i wszystkie problemy (w istocie pozorne) znikają. Tym bardziej, że z takiego rozróżnienia nic dalej nie wynika, nawet jakieś dzikie spekulacje. Kompletnie nic.

W sumie to nie są jakieś wielkie problemy, ale tworzy się lekki bałagan, taki jak w OCRE w przyporządkowaniu monet do konkretnego numeru w RIC. Jeszcze przy monetach dobrze zachowanych można dostrzec jakieś elementy zbroji, czy piórek pteruges, ale już w słabszych stanach, a tych jest zdecydowanie więcej, jest to praktycznie niemożliwe i nie ma co psuć oczu.

 

All coins are guaranteed for eternity