Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet Challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins!!!

Recent Additions to Forum's Shop


Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Thanks to Sorin and Joe the voting issues have been fixed and this Contest has been restarted.

Thank you all for your patience.

Please vote now

*Alex
2
Thanks to Sorin and Joe the voting issues have been fixed and this Contest has been restarted.

Thank you all for your patience.

Please vote now

*Alex
3
Greek Coins / Re: I do not believe grading
« Last post by Ron C2 on Today at 07:40:59 am »
Lech, while I agree for ancient coins, the modern coin guys are nuts for this grading stuff, and not just investors.
4
Greek Coins / Re: I do not believe grading
« Last post by Lech Stępniewski on Today at 07:24:19 am »
Grading is for investors. For people who are interested solely in prices. When collector can't judge by himself if particular coin is beautiful or ugly, he should give up on collecting.
5
Greek Coins / Re: I do not believe grading
« Last post by djmacdo on Today at 07:16:15 am »
Whatever some grading service says, I say that is rare and nice coin.  I have written this before--for me there are only two grades:  I want it and I do not want it.  Your coin certainly belongs in the first category!
6
Może kolekcjonerzy już się rzucili, bo kurs najwspanialszego boliwara znów odrobinę wzrósł.
7
Krzyż jako główny symbol chrześcijaństwa to jeszcze nie ten wiek.

Jak to z krzyżem było, to - jak wiadomo - sprawa kontrowersyjna. Na monecie z tego wątku z pewnością żadnych krzyżyków miało nie być, ale co widział w tych krzyżykach ten, co je stawiał? Tego nie ustalimy. Wydaje mi się jednak, że krzyż jest na tyle "archetypiczną" figurą, że odróżniano go (niezależnie od podkładanych pod niego treści) od różnych wariantów "iksowatości". Owszem, niechlujnie stawiany X mógł czasem przypadkowo wyglądać jak krzyż. Ale na przykład na tych Magnecjuszach przypadek jest raczej wykluczony. Choć dalej nie wiadomo, co autor miał na myśli. Czy stawiał te krzyżyki "po chrześcijańsku", czy bez żadnej specjalnej idei, a tylko ze świadomością "geometryczną", że być pionowa pałeczka przecięta poziomą: równo i starannie.
8
Identification Help / Re: A Roman moneyer in training?
« Last post by djmacdo on Today at 07:09:58 am »
"Do I have a remarkable double struck here or a totally messed up coin?"

Those are not necessarily different things.
9
Greek Coins / Re: I do not believe grading
« Last post by cicerokid on Today at 06:34:05 am »
Hi thanks for your replies.

 FROM THE PHOTOS WHAT DO YOU THINK IS THE TOP COINS GRADE AND THEN MINE?


TA JOHN
10
Tylko że najbardziej fascynujące w tych konkretnych krzyżykach jest właśnie to, że one nie są jakieś takie byle jakie, trochę pochylone tak, trochę siak, jak akurat wyjdzie, ale wszystkie proste jak drut: czyli robione tak z premedytacją, a nie na odwal.
Przez chwilę myślałem, że ten analfabeta (chrześcijan lub nie) wymyślił, że na sztandarze dobrze będzie wyglądać symbol nowej wiary. Ale to chyba dużo za wcześnie na takie odniesienia (już prędzej na tym Magencjuszu by pasowało), poza tym krzyżyki są dwa, a na dodatek jak już coś to byłoby tam chi-ro, może jakiś ichthys, gołąbek, kotwica... Krzyż jako główny symbol chrześcijaństwa to jeszcze nie ten wiek.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
All coins are guaranteed for eternity