Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Licinius I Trewir

(1/2) > >>

Waldemar S:
Ciekawy Licinius I  wczoraj mi umknął , coś tam o nim czytałem u pana Lecha w not in ric , ale że nie czuje się za mocno w tym okresie , wolał bym aby sam na niego zerknął  , czy to z tych imitacji z epoki , czy oryginał , a może czymś się różni od tych które zna ? , bo ja to dostrzegam tylko dziwny ognisty czubek głowy na awersie i chyba brak litery G w AVG na rewersie .
3,02 gr

DzikiZdeb:
Zanim Pan Lech się wypowie - nie ma Pan lepszych zdjęć? Te są na tyle nieostre, że trudno np. odczytać większość legendy awersu, więc ciężko będzie coś zawyrokować o ewentualnych w niej brakach.

Waldemar S:
Niestety , tylko tymi fotkami i wagą  dysponuję z aukcji z ebay , sprzedawca mimo że z Węgier ma blisko 3 tys sprzedanych i 100% pozytywów .

Lech Stępniewski:
Pomęczyłem się trochę z tym zdjęciem, ale niewiele da się z niego wycisnąć. Wydaje się, że to naśladownictwo (mam nadzieję, że z epoki).

Na rewersie legenda wygląda jakby się kończyła dwoma "A" (!). Chyba że jedna pałeczka to kawałek "V", a druga - jakby lekko zaokrąglona" to "G". Trudno wyrokować, czy zawinił wykonawca czy też ciężkie przejścia samej monetki. Legendę awersu też czytam raczej "z pamięci", wiedząc, co tam powinno być, ale co tam naprawdę jest, nie dam głowy.

Chyba dobrze, że monetka Panu umknęła.

Waldemar S:
Może i dobrze że umknęła   ::), ale zagadkę przez to ciężej rozwikłać  ???. Też coś próbowałem wyciągnąć z tego zdjęcia , ale osiągnąłem tylko tyle że tam nie ma tego co byśmy się spodziewali , tak na awersie jak i na rewersie  ? , na rewersie właściwie to tylko IOVI się zgadza , a dalej jak by było CONSIL VSTIA N   ???.
Awers to dalej niewiadoma , ale ciężko tam wkomponować IMP LICI NIVS AVG ?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version