Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?

<< < (2/8) > >>

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on April 03, 2021, 07:43:55 am ---
Te przedmiociki, które trzymają obie postaci z lewej strony (ta duża i ta mała niżej) są identyfikowane jako pochodnie. Moim zdaniem jest to do zaakceptowania (nie widzę przeciwwskazań).

--- End quote ---

Mówimy o postaci lewej i lewym dziecku? Jeśli tak, to ja uważam, że za mało tam widać, żeby móc powiedzieć, że którekolwiek z dzieci coś trzyma. Duża postać po lewej może trzymać pochodnię, ale...


--- Quote from: Lech Stępniewski on April 03, 2021, 07:43:55 am ---Zakładałbym wstępnie, że postaci z prawej są takie same.


--- End quote ---
... cokolwiek trzyma druga duża postać, ta po prawej, pochodnią raczej nie jest. Rzymskie przedstawienia są praktyczne - jeśli coś pokazujemy to w takiej pozycji, w jakiej da się to używać. A akurat pochodnia ma to do siebie, że działa tylko pionowo (lub z niewielkim przechyłem). Więc to, co druga postać ma w ręku, jest raczej innym atrybutem, a co za tym idzie, raczej należałoby przemyśleć jeszcze raz założenie o identyczności postaci lewej i prawej.

Dodatkowo cały czas umyka nietypowa duża głowa postaci centralnej, bądź też jej nakrycie głowy. Nieodmiennie kojarzy mi się to z Jowiszem:

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on April 06, 2021, 06:32:25 am ---Rzymskie przedstawienia są praktyczne - jeśli coś pokazujemy to w takiej pozycji, w jakiej da się to używać.

--- End quote ---

Wydaje mi się, że wymogi artystyczne i kompozycyjne też nie są bez znaczenia. Weźmy na przykład tę kwadrygę słoni z medalionu, który tu niedawno był pokazany. Gdyby słonie się tak widowiskowo rozłazły, byłoby wielkie nieszczęście, a z kolei w przedstawieniu realistycznym byłoby widać głównie ich uszy.


--- Quote from: DzikiZdeb on April 06, 2021, 06:32:25 am ---Nieodmiennie kojarzy mi się to z Jowiszem:

--- End quote ---

Z tym jest taki problem, że to już rok 330 i wszyscy starzy bogowie już dawno z monet i medali Konstantyna poznikali. Jowisz byłby wielką osobliwością. Parę lat można od biedy odjąć, ale nie 15-20. Tak więc Jowisz raczej nie, ale już cesarz w pozie Jowiszowej ujdzie.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on April 06, 2021, 07:31:21 am ---
--- Quote from: DzikiZdeb on April 06, 2021, 06:32:25 am ---Rzymskie przedstawienia są praktyczne - jeśli coś pokazujemy to w takiej pozycji, w jakiej da się to używać.

--- End quote ---

Wydaje mi się, że wymogi artystyczne i kompozycyjne też nie są bez znaczenia. Weźmy na przykład tę kwadrygę słoni z medalionu,

--- End quote ---

Oczywiście, nie chodzi o super realistyczne przedstawienie, tylko o to, że zaprzeczenie ogólnemu sensowi danego przedmiotu. Słoń ciągnący kwadrygę nie będzie leżał na grzbiecie, Mars nie będzie trzymać miecza za otrze, a Ceres pochodni w pozycji, w której ta by się w ogóle nie dała zapalić, a zapalona - zaraz zgaśnie. Stąd też jeśli mamy mówić o identyczności bocznych postaci, to powinny one mieć te same atrybuty. Na szkicu prawa postać nie ma w ręku nic, chociaż mnie się wydaje że coś tam jest - zaznaczyłem to na wklejonym przeze mnie zdjęciu w moim pierwszym poście w wątku.


--- Quote from: Lech Stępniewski on April 06, 2021, 07:31:21 am ---
--- Quote from: DzikiZdeb on April 06, 2021, 06:32:25 am ---Nieodmiennie kojarzy mi się to z Jowiszem:

--- End quote ---

Z tym jest taki problem, że to już rok 330 i wszyscy starzy bogowie już dawno z monet i medali Konstantyna poznikali. Jowisz byłby wielką osobliwością. Parę lat można od biedy odjąć, ale nie 15-20. Tak więc Jowisz raczej nie, ale już cesarz w pozie Jowiszowej ujdzie.

--- End quote ---
Niestety nie mam wyczucia co do tej epoki i na dodatek chyba już po moim świeżym wglądzie w sprawę. Zafiksowałem się na tym, co według mnie tam jest, a tak właśnie mi się kojarzy wydłużona, nadnaturalnie duża głowa. W związku z tym zostawię tylko bez komentarza taki medalion:

https://www.acsearch.info/search.html?id=287748
Słabszy egzemplarz: https://www.acsearch.info/search.html?id=404555

i takiego pana ze skrzyżowanymi nogami, w charakterystycznym stroju:

https://www.acsearch.info/search.html?id=6133236

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on April 06, 2021, 10:59:02 am ---Oczywiście, nie chodzi o super realistyczne przedstawienie, tylko o to, że zaprzeczenie ogólnemu sensowi danego przedmiotu.

--- End quote ---

A jeśli nie pochodnia, to co?


--- Quote from: DzikiZdeb on April 06, 2021, 10:59:02 am ---i na dodatek chyba już po moim świeżym wglądzie w sprawę. Zafiksowałem się na tym, co według mnie tam jest, a tak właśnie mi się kojarzy wydłużona, nadnaturalnie duża głowa.

--- End quote ---

Ale takie anachroniczne zafiksowanie też coś mówi. Ci, którzy ten medalion oglądali, mogli być całkiem podobnie zafiksowani. To, że Jowisz znika z oficjalnej ikonografii, nie znaczy przecież, że znika z wystroju środowiska przeciętnego Rzymianina. To mimo wszystko nie są czasy aktywnego tępienia/zastępowania starej religii, tylko raczej takiego dyskretnego jej wygaszania.

Poza tym skoro w Konstantynopolu Konstantyn poniekąd udawał Apolla



to w Rzymie mógł udawać Jowisza. Skojarzenie nie jest więc nonsensowne

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on April 06, 2021, 11:18:22 am ---
--- Quote from: DzikiZdeb on April 06, 2021, 10:59:02 am ---Oczywiście, nie chodzi o super realistyczne przedstawienie, tylko o to, że zaprzeczenie ogólnemu sensowi danego przedmiotu.

--- End quote ---

A jeśli nie pochodnia, to co?

--- End quote ---

Mówimy cały czas o czymś, co trzyma w ręku prawa główna postać, ta co jej Cohen wyprostował do końca rękę i nic tam na szkicu w niej nie ma, tak? Pierwotnie nie miałem żadnego pomysłu, zaznaczyłem tyle co na pierwszym obrazku, potem nie byłem pewien, czy drugie tyle tego czegoś nie wystaje z drugiej części dłoni. Potem skojarzyło mi się to z kądzielą, co żadnego sensu w tym wypadku nie ma (kądziele występują tylko przy Herkulesach na służbie Omfale). A teraz, jak znalazłem ten medalion z Kastorem i Polluksem, to już będę wszędzie szukał końskich łbów (co też nie za bardzo ma sens, bo lewa postać ma coś co może być pochodnią, może być berłem, ale włóczni z tego się nie zrobi). Muszę odpocząć trochę od tego medalionu i może jeszcze coś wtedy świeżego wymyślę.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version