Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Monety do strony NOT IN RIC

(1/96) > >>

Lech Stępniewski:
Tutaj proszę umieszczać monety, które nie zostały odnotowane w RIC VI i RIC VII. Nawet te, które tylko się o to podejrzewa. Gdy moneta okaże się notowana, najwyżej przeniesie się ją do wątku zwykłych identyfikacji. W każdym razie lepiej być bardziej podejrzliwym niż pominąć coś ciekawego.

UWAGA. Nie chodzi jedynie o nowe odmiany, których nie ma na stronie NOT IN RIC, lecz także o nowe egzemplarze odmian już zidentyfikowanych, a nawet tylko o lepsze zdjęcia lub dane do egzemplarzy już umieszczonych na stronie. Chyba że chodzi o typ bardzo popularny (są i takie!), ale i w tym wypadku lepiej poinformować o monetce niż ją pominąć.

Lech Stępniewski:
Na dobry początek. Właśnie zrobiłem ostatnią w tym roku aktualizację strony (odmian jest już teraz 5456) i między innymi dodałem taką monetkę (https://www.forumancientcoins.com/notinric/7rom-49.html):



Należy ona do emisji ROME 45-50 z gwiazdką w lewym polu i półksiężycem w prawym. W dodatku do tej jej ciekawszej części (ROME 48-50), w której Sol zamiast trzymać sam glob, jak w najbanalniejszej odmianie takiego rewersu, trzyma Wiktorię na globie.

Odmiana cieszy się popularnością wśród zbieraczy. Jest oryginalna i zarazem nie jest przesadnie rzadka - by ją mieć nie trzeba wielkich pieniędzy.

Jest tam jeszcze inna atrakcja. Zmiana układu na rewersie (Wiktoria zajmuje trochę miejsca przy brzegu monety) wymusiła też zmianę legendy. Standardowo jest to SOLI INVICTO COMITI, czyli dedykacja dla Sola niezwyciężonego towarzysza (towarzysza, ma się rozumieć, Najjaśniejszego Pana). Teraz to trochę skrócono do SOLI INVICT COM (dzięki czemu zaoszczędzono 4 litery), ale dodano jeszcze na końcu dwie nowe litery: D N - że to COMITI DOMINI NOSTRI (czyli właśnie towarzysz pana naszego). Dodano to D N także do odmiany ze standardową wersją legendy na rewersie, gdzie Sol trzyma jedynie glob bez Wiktorii (ROME 46-47),



ale tutaj chodzi nam o tę drugą odmianę - z Wiktorią - (ROME 49), która w postaci odnotowanej w RIC wygląda tak:



Różnica między tą odmianą "kanoniczną", a nową odmianą sprowadza się do dwóch drobiazgów.

Zamiast skróconego INVICT na nowej odmianie jest stare INVICTO. I tu pojawia się pierwszy problem: jak to zaklasyfikować? Jest bardzo prawdopodobne, że to zwykły błąd rytownika. Tyle razy rył pełne INVICTO, że poleciało mu tak automatycznie. Ale, z drugiej strony, może jednak nie tak bardzo automatycznie, bo - jak widać - rytownik chyba przewidywał kłopot ze zmieszczeniem całości i początkowe "C" tej części legendy mocno zawadza o Wiktorię. Niewiele to pomogło i końcowe "N" weszło aż pod kreskę, do odcinka. Może więc rytownik uważał, że tak właśnie powinno być: SOLI INVICTO COM D N? Skłania ku temu odnotowanie przez RIC VII także obocznej odmiany (ROME 50), gdzie jest Wiktoria na globie, a rytownik dał mimo to pełną starą legendę. Jak ją zmieścił, nie wiem, bo nigdy tej odmiany nie widziałem i trochę wątpię w jej istnienie. Podobno mają ją w British Museum (B.2176). Gdyby ktoś kiedyś przy okazji swego pobytu w dziale numizmatycznym BM sprawdził i to, byłbym bardzo wdzięczny.

Proszę też zwracać baczniejszą uwagę na ten typ. Znalezienie kolejnego egzemplarza z odmianą INVICTO COM D N (zamiast INVICT COM D N) z innego stempla wzmocniłoby hipotezę, że przynajmniej sam rytownik uwazał ten wariant za uprawniony.

Jest tam także drugi drobiazg: w pobliżu gwiazdki w lewym polu bardzo wyraźna kropka, a właściwie solidna kropa. Żadną miarą nie jest to kropeczka techniczna, nie wygląda na przypadkowe dziabnięcie stempla, jego uszkodzenie podczas pracy, nie jest to także nalot etc etc.. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, skąd to mogło się tam wziąć i po co. Dlatego wszelkie hipotezy, nawet najdziksze, są mile widziane.

Julek C:
Nie mam pomysłu na ta kropkę, jedyne co przychodzi do głowy, to jakieś specjalne oznaczenie tego stempla z błędną legendą INVICTO.
Troszkę poszukałem w sieci tego ROME RIC VII 50, ale znalazłem tylko to co Pan, czyli egzemplarz z BM. Nie ma zdjęć, ale raczej trzeba wierzyć Carsonowi, bo przecież w tym czasie był kustoszem BM, chociaż może nie do końca, bo w NVMMVS BIBLE też twierdzą, że mają, a jest to ewidentnie RICVII 49.
https://www.nummus-bible-database.com/monnaie-23095.htm

Julek C:
 Przepraszam, ale nie mam wprawy w poruszaniu się po forum, jakoś nie widzę możliwości skasowania wpisu, nie chodzi mi o ten poprzedni, tylko próbowałem coś kombinować, zrobiłem wpis i nie mogę go już usunąć.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: Janusz K3 on January 02, 2021, 02:13:39 am ---Nie mam pomysłu na ta kropkę, jedyne co przychodzi do głowy, to jakieś specjalne oznaczenie tego stempla z błędną legendą INVICTO.

--- End quote ---

Jak na oznaczenie (że np. stempel do kasacji), to trochę za słabe. Poza tym na takie zużyte/spaprane/wycofane stemple pewnie mieli jakieś specjalne wiaderko. Tajemnicza ta kropa.

Tak, tę rzekomą 50 na NVMMVS BIBLE też widziałem i nawet napisałem, że to nie to, ale pisalem jeszcze o paru innych błędnych atrybucjach i może umknęło.

Ja na tym forum też nie mam przesadnej wprawy, bo ostatnimi czasy bywalem tu sporadycznie a trochę się zmieniło. Zdaje się, że zwykły forumowicz nie może postu kasować. W naszym kąciku ja mogę, proszę więc z takimi technicznymi uwagami mnie męczyć. Wystarczy dopisać w takim poście "Do usunięcia" albo link do niego w ogólnym dziale kącikowym. Mogę też wątki łączyć, rozdzielać, przyklejać, zamykać, a posty przenosić z wątku do wątku. I to chyba wszystko.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version