Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi

<< < (36/37) > >>

DzikiZdeb:

--- Quote from: Luca Romano on May 01, 2022, 02:27:44 pm ---Lituus czy "za dużo Rzymu"? :)

--- End quote ---
Z naukami przyrodniczymi zawsze mi było nie po drodze, więc nie mam pojęcia, czy w ogóle ktoś na to patrzył w ten sposób. Być może są jakieś mądre opracowania o naśladowaniu przyrody w sztuce/kulturze antycznej, ale nie za bardzo wiem, jak ich szukać :-) Tak czy inaczej naśladowanie to istniało z pewnością, od kapiteli kolumn korynckich wzorowanych na liściach akantu począwszy.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on March 21, 2022, 09:21:05 am ---
--- Quote from: DzikiZdeb on March 21, 2022, 02:57:50 am ---Póki co nie jest źle, a co się dzięki MyPalowi udało udrożnić, przez kilka lat pochodzi i bez nowych wersji.

--- End quote ---

Oj, nie wiem. Właśnie dziś nie mogłem wejść na historię odczytów u mojego prądziarza. A jeszcze nie tak dawno chodziło gładko.

--- End quote ---

Jeśli to ten prądziarz, co u mnie, to już Pan może. Jest nowa (testowa) wersja MyPala (68.12.3) z maja br.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on June 27, 2022, 03:05:37 am ---Jest nowa (testowa) wersja MyPala (68.12.3) z maja br.

--- End quote ---

Dziękuję za wiadomość! Ściągnąłem, ale jeszcze chwilę chyba poczekam.

Lech Stępniewski:
Podobno ktoś przez 10 lat okradał systematycznie toruńskie muzeum i nikt tego nie zauważył.

https://polskatimes.pl/pracownik-muzeum-w-toruniu-ukradl-z-niego-monety-warte-146-mln-zl-mowi-prokuratura/ar/c1-16450399

Nie dziwi mnie to ani trochę, a i samo wydarzenie budzi we mnie ambiwalentne uczucia. Złodziejstwo to naturalnie rzecz brzydka, ale przynajmniej teraz te monety mają szansę cieszyć czyjeś oko. Bo przez te 10 lat (co najmniej 10!) najwyraźniej nikt ich nie oglądał, nikogo nie uszczęśliwiły etc. Tak, jakby w ogóle nie istniały. Ich historyczne znaczenie też jest najwidoczniej znikome, skoro nikt do niczego żadnej z nich nie potrzebował.

Trzymanie takich monet w muzeach uważam za bardziej szkodliwe niż złodziejstwo. Należałoby zostawić kilka rzeczywiście oglądanych i badanych kolekcji, a resztę monet pomierzyć, sfotografować i wyprzedać. Prawdopodobnie dotyczyłoby to co najmniej 90% monet będących w zbiorach 90% polskich muzeów.

Kiedyś już o tym pisałem, więc wiem, że nie ma żadnych sensownych argumentów przeciwko temu stanowisku. Ale ludźmi rządzą emocje, a nie rozum.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on June 27, 2022, 12:25:03 pm ---przez te 10 lat (co najmniej 10!) najwyraźniej nikt ich nie oglądał, nikogo nie uszczęśliwiły etc. Tak, jakby w ogóle nie istniały. Ich historyczne znaczenie też jest najwidoczniej znikome, skoro nikt do niczego żadnej z nich nie potrzebował.

--- End quote ---
Urok działów numizmatycznych w większości muzeów. "I to właściwie tyle, co mamy ciekawego, jest jeszcze dział rysunków dziecięcych z lat 90, ale sami państwo mogą sobie wyobrazić, co tam jest... Aha, jest jeszcze kolekcja psich numerków z międzywojnia, nie, nie chcą państwo oglądać, tak myślałem... Co jest za tamtymi drzwiami? Chyba gabinet numizmatyczny, nie wiem dokładnie, nigdy tam nie byłem".

--- Quote from: Lech Stępniewski on June 27, 2022, 12:25:03 pm ---resztę monet pomierzyć, sfotografować i wyprzedać.

--- End quote ---
Tak właśnie postąpił toruński muzealnik. Opublikował: https://bilety.muzeum.torun.pl/towary/szczegoly.html?id=133 i wyprzedał. Tyle, że kasa nie trafiła z powrotem do muzeum. Swoją drogą to jak się coś takiego już wydarzyło, to na głównej stronie muzeum powinien wisieć świecący się na czerwono odnośnik do listy strat, tak żeby nabywca takiej czy innej monety toruńskiej mógł sprawdzić, czy przypadkiem nie będzie na liście odwiedzin smutnych panów. A tam nawet krótkiej notki nie ma.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version